Data wpisu: 28.11.2022
Zdjęcie do wpisu Andrzejkowe spotkanie DKK dla Dzieci i DKK dla Młodzieży 2022

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja, która przypada na końcu roku liturgicznego. Są one specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo traktowano je bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, mająca na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz dawnych zwyczajów.

Tradycje Andrzejkowe kultywują Członkowie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży działających przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, którzy raz w roku spotykają się razem na zabawie andrzejkowej. Zamiast dyskusji nad lekturą są wróżby, zabawy, tańce i …. „przebierańce”. Tegoroczne Andrzejki rozpoczęły się oczywiście od tradycyjnych wróżb, takich jak  losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, przekłuwanie kartki z imionami dziewcząt i chłopców, wyścig butów,  lanie wosku. Były też oczywiście wyjątkowe „ciasteczka z wróżbą”.  W związku z tym, że wszyscy uczestnicy spotkania wystąpili w specjalnych strojach, przeprowadzono także konkurs na najlepsze przebranie, a jurorami byli wszyscy uczestnicy zabawy, którzy dokonali oceny w wyniku głosowania i przyznali: dwa równorzędne I miejsca Julianowi Cichemu i Aleksandrze Zachara, dwa równorzędne II miejsca Mai Kiwior i Marii Pomorskiej oraz dwa równorzędne III miejsca Lidii Cichy i Paulinie Łucek. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy pozostali słodkie upominki pocieszenia. Jak na imprezę andrzejkową przystało, nie zabrakło także zabaw tanecznych. Spotkanie odbyło się 25.11.2022 r., a przygotowały go i poprowadziły, trzy „cyganki” Edyta, Bernadetta i Małgorzata, które wróżyły, bawiły, tańczyły i „przepowiadały” przyszłość.
Był to naprawdę cudowny wieczór, pełen magii, radości, dobrej zabawy i pozytywnych emocji. Serdecznie dziękujemy naszym cudownym Klubowiczom za to wyjątkowe spotkanie.