Data wpisu: 24.10.2022
Zdjęcie do wpisu „Dzbany piany” w Kinie za Rogiem w Oleśnie

22 października 2022 r. w Kinie za Rogiem, działającym przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się pokaz filmu „Dzbany piany – z dziejów piwowarstwa na Przedgórzu” wyprodukowanego przez marekkołdras.pl studio dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Brzeskiej.

Reżyserem filmu jest Marek Kołdras. Opowiada on historię rozwoju browarnictwa, od pierwszych archeologicznych śladów warzenia trunku do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem piwowarstwa okocimskiego. Prezentuje także sylwetki osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju Browaru Okocim, w tym jego założycieli Józefa Neumanna i Jana Ewangelisty Goetza.

Podczas pokazu na widowni zasiedli aktorzy występujący w filmie, którzy są członkami grup: Poczet Bagiennych z Wieżycy w Oleśnicy, Joannici z Mielca, Bracia Dobrzyńscy z Krakowa, Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego z Rzeszowa, Rota Najemna ze Starego Sącza.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach współpracy z Bractwem Rycerskim „Poczet Bagiennych z Wieżycy” w Oleśnicy z grododzierżcą Wojciechem Maniakiem  na czele, który był jego gospodarzem.
Po projekcji filmu był czas na dyskusję, zwiedzanie biblioteki oraz eksponowanej w niej wystawy prac malarek zalipiańskich.