Data wpisu: 05.10.2022
Zdjęcie do wpisu Finał projektu „Dozwolone od lat 18-stu”, otwarcie wystaw  oraz uroczysty koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

Było aktywnie, twórczo, kreatywnie, plastycznie, muzycznie oraz miło i radośnie…

Tak wyglądało spotkanie, które odbyło się 1 października 2022 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, w której mieści się siedziba Stowarzyszenia „Wokół Kultury”. To niezwykłe wydarzenie łączyło w sobie kilka okazji takich jak:  Finał projektu „Dozwolone od lat 18-stu” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wokół Kultury”, otwarcie Wystawy powarsztatowej prac uczestników zajęć zorganizowanych w ramach tego projektu, otwarcie Wystawy prac artystek ludowych z Zalipia Janiny Kruk i Bernadetty Słota oraz uroczysty koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w wykonaniu niezrównanej Kapeli Maliniorze.

Na zaproszenie organizatorów i gospodarzy, którymi byli Stowarzyszenie „Wokół Kultury” we współpracy z Wójtem Gminy Olesno, Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie oraz Stowarzyszeniem Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie odpowiedziało liczne grono gości, a wśród nich:
– Radni Rady Gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Andrzejem Szczebakiem na czele
Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno, który reprezentował Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca
Red. Anna Maria Tryba z TEMI
Łukasz Fijał – Kierownik Klubu Komediowego Charlie działającego przy Teatrze Szczęście w Krakowie
Red. Janusz Smoliński z Magazynu Miasto i Ludzie
Irena Kawa – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy
Edyta Jurczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie
Ewa Cholewa Kierownik Filii Bibliotecznej w Grądach
Ewelina Sokołowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu wraz ze współpracownikami
– Zastępcy Dyrektora Szkoły Podstawowej w Oleśnie Danuta Zych i Zofia Janeczek
Mariola Chwałek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalipiu
Kazimierz Zych – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich
Ryszard Pikul – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie
– Autorki prac prezentowanych na wystawie Janina Kruk i Bernadetta Słota wraz z mężem Eugeniuszem Słota
– uczestnicy Projektu „Dozwolone od lat 18-stu” oraz Wykładowcy i Instruktorzy, którzy prowadzili zajęcia w ramach tego zadania, a były to:  Jadwiga Kosmala, Anna Owca, Agata Wrona,
– autorzy prac prezentowanych na powarsztatowej wystawie zbiorowej,
Środowiska senioralne w terenu Powiatu Dąbrowskiego:
– Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej
– Członkowie Klubu Seniora „Pozytywnie Zakręceni” z Mędrzechowa
– Członkowie Klubu Senior + ze Szczucina z opiekunem Panią Anetą Paciorek na czele
– współgospodarze wieczoru Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie pod kierunkiem Prezes Haliny Dojka
– Rodzina i Przyjaciele Członków Kapeli Maliniorze, w tym Justyna i Sebastian Kaczówka
– Członkowie zaprzyjaźnionych organizacji w tym Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Olesno, a zwłaszcza KGW Niwki z szefową Ewą Chmielowską na czele, Członkowie Bractwa Rycerskiego „Poczet Bagiennych z Wieżycy” z Oleśnicy oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

Pierwszym punktem programu było podsumowanie projektu „Dozwolone od lat 18-stu” , który współfinansowany jest ze środków otrzymanych z Programu Małopolska Lokalnie
i Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego, a partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Wśród przeprowadzonych w ramach tego zadania działań były zajęcia artystyczne takie jak:
Warsztaty malowania zalipiańskich kwiatów prowadzone przez Annę Owca
Warsztaty robienia makram – prowadząca Teresa Hońdo
–  Warsztaty ceramikiinstruktor Agata Wrona.

Odbył się także cykl prelekcji o następującej tematyce:
Wina i nalewki domowej roboty – prelegent Jarosław Bogumił
Zdrowy kręgosłup dla każdego – przykładowe ćwiczenia – wykład wygłosił  Dr n. med. Daniel Chrzan
ABC ogrodnictwa – prelegentka Jadwiga Kosmala
Zdrowy styl życia – wykładowca Aleksandra Zaczkiewicz, prelekcja połączona została z projekcją filmu „Cały ten cukier”.

Wszystkie spotkania były niezapomniane, pełne pozytywnej energii i oprócz zdobycia wiedzy i nowych umiejętności przyniosły także nam wszystkim, biorącym w nich udział mnóstwo radości oraz stanowiły okazję aby się spotkać i nacieszyć wzajemnie swoim Towarzystwem oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Niecodziennym wydarzeniem, wpisanym w Projekt był także jego Finał  połączony z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Po omówieniu Projektu Prezes Stowarzyszenia „Wokół Kultury”  Małgorzata Morawiec złożyła podziękowania  za wsparcie finansowe, które otrzymano z Programu Małopolska Lokalnie, którego Operatorem na Powiat Dąbrowski jest Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Wysokość dofinansowania na wszystkie działania to kwota 6000,00 zł.  Szczególne podziękowania skierowała pod adresem Igi Szeląg i Sylwii Pałka, z którymi Stowarzyszenie miało zaszczyt współpracować, i na których pomoc, cenne rady i wskazówki zawsze można było liczyć.
Kolejne wyrazy wdzięczności skierowała do wszystkich wykładowców i instruktorów, dziękując za to, że: zechcieli się podzielić swoją bezcenną wiedzą i umiejętnościami, w prowadzenie zajęć włożyli ogrom serca, były one niezwykle ciekawe. Podziękowała za ich profesjonalizm, pasję, zaangażowanie oraz za  ogromną cierpliwość i wspaniały, przyjacielski klimat.
Podziękowała także uczestnikom spotkań za to, że odpowiedzieli  na zaproszenie, z ogromnym zaangażowaniem pracowali w trakcie warsztatów i nie poddawali się nawet jeżeli coś nie wychodziło, za wszystkie miłe rozmowy i dyskusje,  które często trwały nawet po zakończeniu zajęć  oraz za …. sympatyczną, wręcz rodzinną atmosferę, ciepło, uśmiech, życzliwość i serdeczność, które towarzyszyły każdemu spotkaniu. Małgorzata Morawiec dziękując za ten wspólnie spędzony czas, wyraziła nadzieję, że może uda się jeszcze kiedyś powtórzyć podobny projekt i poprosiła o oddanie głosów na projekt „DOZWOLONE OD LAT 18-STU” w Konkursie Internetowym „MAMY FIOŁA NA MAŁOPOLSKĘ” o statuetkę Małopolskiego FIO-łka Publiczności, który będzie trwał w dniach 14 – 24 listopada 2022 r. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne jak należy głosować.

Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy powarsztatowej prac  uczestników zajęć zorganizowanych w ramach projektu „Dozwolone od lat 18-stu”. Prace te to drewniane herbaciarki ozdobione pięknymi, zalipiańskimi motywami kwiatowymi, wyroby ceramiczne z gliny oraz delikatne listki wykonane techniką makramy.

Drugą ekspozycją, która została uroczyście otwarta była Wystawa prac dwóch artystek ludowych z Zalipia Janiny Kruk i Bernadetty Słota, które należą do starszego pokolenia zalipiańskich malarek.

JANINA KRUK

To Artystka, która barwnymi motywami kwiatowymi zdobi swoje najbliższe otoczenie,
w tym: dom (wewnątrz i na zewnątrz), budynki gospodarcze, a także przedmioty codziennego użytku i drobne elementy dekoracyjne. Maluje na szkle, drewnie, ceramice, płótnie. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od ponad pięćdziesięciu lat co roku bierze udział
w Konkursie „Malowana Chata” zajmując czołowe miejsca. Swoje prace prezentowała podczas licznych wystaw w kraju, a także za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych , Austrii  oraz Niemczech.

BERNADETTA SŁOTA

Już jako dziecko, wolne chwile poświęcała doskonaleniu własnej techniki zdobienia przedmiotów kwiatowymi motywami zalipiańskimi. Ludowe malarstwo pasjonuje ją do dziś, a wielobarwne ornamenty zamieszcza na drobnych przedmiotach codziennego użytku oraz elementach dekoracyjnych. Maluje m.in. na papierze, płótnie i drewnie. Od kilkunastu lat bierze udział w Konkursie „Malowana Chata”, w którym zajmuje czołowe miejsca. Jest również autorką wierszy, które sama nazywa okolicznościowymi, a które często w krzywym zwierciadle ukazują naszą rzeczywistość.

Otwarcia wystawy dokonali Przewodniczący Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Sekretarz Gminy Olesno Janusza Plata. W odczytanym adresie okolicznościowym złożono gratulacje i wyrazy uznania Janinie Kruk i Bernadettcie Słota „za całokształt pracy artystycznej, tworzenie piękna i dzielenie się nim oraz za doskonalenie powierzonego talentu”.

Skierowano także podziękowania „za pełne poświęcenia i pasji kultywowanie rodzimej sztuki ludowej Zalipia oraz ogromne zaangażowanie w jej rozwój i promowanie”

Pogratulowano „talentu, wrażliwości, inwencji twórczej, wyobraźni oraz licznych osiągnięć i bogatego dorobku, który został wielokrotnie doceniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, zarówno w kraju, jak i za granicą.” Do gratulacji i podziękowań dołączono najserdeczniejsze życzenia. Następnie głos zabrały artystki, które podziękowały za zorganizowanie wystawy. Publiczność mogła także wysłuchać wiersza na temat starości autorstwa Bernadetty Słota, który z ogromną dozą humoru opisuje wiek dojrzały.

Głos zabrała także Anna Owca – instruktorka prowadząca warsztaty malowania zalipiańskich kwiatów, która podziękowała za możliwość wzięcia udziału w projekcie oraz skierowała wiele ciepłych i serdecznych słów pod adresem J. Kruk i B. Słota i podkreśliła, że sama także inspirowała się ich pracami.

W związku z tym, że 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Przewodniczący Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata złożyli w imieniu samorządu Gminy Olesno najserdeczniejsze życzenia wszystkim dojrzałym, w wieku 18+ uczestnikom spotkania. Do życzeń dołączony został upominek muzyczny, czyli koncert w wykonaniu Kapeli Maliniorze.

KAPELA MALINIORZE Od 20 lat kultywuje góralskie granie i śpiewanie, bawiąc zarówno publiczność lokalną, jak i goszcząc w coraz dalszych zakątkach Polski. Za nimi również wizyty w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. Kapelę Maliniorze tworzą muzycy wywodzący się z dwóch zespołów regionalnych: „Brenna” oraz „Kotarzanie”. Muzyczna pasja Maliniorzy oraz doświadczenie zdobyte na wielu scenach sprawiają, że ich koncerty oddają niezwykłą atmosferę beskidzkiego folkloru, pełnego humoru, porywającego do tańca
i śpiewu, zachęcającego do wspólnego biesiadowania. Przebogaty repertuar stanowią przede wszystkim pieśni Górali Śląskich, ale też wiązanki innych grup etnograficznych: żywieckie, śląskie, podhalańskie, orawskie, czeskie, słowackie oraz muzyka biesiadna.
Kapela Maliniorze wystąpiła w składzie:
Izabela Orawska – skrzypce/wokal,
Anna Musioł – akordeon/wokal,
Damian Nowak – gajdy/wokal,
Paweł Holeksa – altówka/wokal,
Łukasz Orawski – kontrabas/wokal.

Wspaniały koncert zespołu, spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej widowni. Oprócz niezwykłej muzyki i urzekającego śpiewu uczestnicy spotkania mogli posłuchać także ciekawej opowieści o dziedzictwie kulturowym Beskidu Śląskiego. Miła atmosfera i cudowni artyści sprawili, że publiczność bardzo chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu, a owacjom na stojąco i bisom nie było końca.
DZIĘKUJEMY KAPELI MALINIORZE – BYLIŚCIE WSPANIALI!!!

­Na zakończenie złożono podziękowania wszystkim, którzy wsparli zarówno realizację projektu, jak i przygotowanie spotkania:
– Na ręce Sekretarza Gminy Olesno Janusza Platy skierowano podziękowania dla Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca oraz Urzędu Gminy w Oleśnie za wsparcie finansowe, pomoc organizacyjną oraz pomoc w promocji projektu
– Członkom Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie za całokształt współpracy w tym wsparcie działań promocyjnych, a podziękowania
Annie Owca – za piękne zalipiańskie pamiątki
Teresie Hońdo za cudowne makramy, które tworzyły scenografię imprezy
Agacie Wrona za wsparcie plastyczne,
Ludwice Chlastawa, Janinie Kruk i Bernadettcie Słota za smakołyki, które wzbogaciły biesiadne stoły.

Małgorzata Morawiec podziękowała także swoim współpracownikom, a zarazem Członkom Stowarzyszenia „Wokół Kultury” za serce, zaangażowanie i poświęcenie jakie włożyli
w przygotowanie spotkania oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani byli w projekt, czy przygotowanie spotkania, a których nie wymieniła imiennie.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie wystaw oraz na poczęstunek, przygotowany przez Pracownice Centrum Polonii w Brniu pod kierunkiem Dyrektor Małgorzaty Bułat.

Był to niezwykle sympatyczny wieczór, pełen dobrego humoru, pozytywnych emocji, spędzony w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim jego uczestnikom.

 

zobacz galerię