Data wpisu: 28.06.2019
Zdjęcie do wpisu IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy

IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy, który odbył się 26 czerwca 2019 roku w Kręgielni Azyl Olesno, jak co roku wzbudził wiele emocji. Jego głównym celem jest popularyzacja gry w kręgle w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozwijanie wśród nich zainteresowania nowymi dyscyplinami sportowymi, rozpowszechnienie idei fair play, nauka spędzania czasu wolnego w aktywny i atrakcyjny sposób, dobra zabawa, podniesienie poczucia własnej wartości oraz kwalifikacji sportowych, przełamywanie lęków przed nieznanym, integracja osób niepełnosprawnych. Jest to impreza cykliczna, która swoim zasięgiem obejmuje teren całego Województwa Małopolskiego. Z roku na rok Turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem. W tej edycji do rozgrywek zgłosiło się 12 drużyn z różnych zakątków Małopolski, które reprezentowały:
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu (Filia w Gorlicach)
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Bobowej
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
– Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Krakowie
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Niepołomicach
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Oświęcimiu
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Pałecznica
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Radwanowice
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcu

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Ryszard Święch Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, Małgorzata Kułaga Członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, Bolesław Łączyński były Radny Województwa Małopolskiego, Halina Dojka Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dorota Huczek Skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Czesław Mosio Naczelnik OSP w Oleśnie.

Po długich i wyczerpujących rozgrywkach, którym towarzyszyła piękna sportowa rywalizacja, zgodna z zasadami fair play oraz radość z osiągniętych wyników, wyłoniono zwycięzców.
Turniej rozstrzygany był w dwóch kategoriach: rozgrywki drużynowe i indywidualne. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali jak zwykle niezawodni sędziowie Mateusz Miodowski i Paweł Świętochowski.

W rozgrywkach drużynowych najwięcej punktów zdobyły i tym samym znalazły się na podium następujące zespoły:
I miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (550 pkt.)
II miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy w Oświęcimiu (431 pkt.)
III miejsce Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach (424 pkt.)

Z kolei w rozgrywkach indywidualnych zwyciężyli:
I miejsce Jan Szymura (131 pkt.) – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
II miejsce Andrzej Przybyło (120 pkt.) – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
III miejsce Mariusz Osika (115 pkt.) – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy

Wręczenia nagród, pucharów i medali dokonali: Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Ryszard Święch Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a każda drużyna nagrodę rzeczową i dyplom. Laureaci trzech pierwszych miejsc dodatkowo uhonorowani zostali pucharami.
Puchar przechodni Starosty Powiatu Dąbrowskiego powędrował w tym roku do Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy.
Natomiast w rozgrywkach indywidualnych nagrodami rzeczowymi, pucharami i dyplomami wyróżniono trzech najlepszych zawodników, którzy zdobyli najwięcej punktów.

Organizatorami Turnieju byli: Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Nagrody ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a puchary i medale przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej. Wsparcia finansowego, rzeczowego i organizacyjnego udzielili także: Wójt Gminy Olesno, Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej z Prezesem Zarządu Salomeą Kozioł na czele, Jerzy Fido Zakład Instalacyjno – Budowlany „SANIT-BUD”, Jolanta i Jan Konieczny Zakład Usług Samochodowych, Łukasz Surowiec Małopolskie Centrum Ubezpieczeń, Firma ROL- BUD Dąbrowa Tarnowska.

Po zakończeniu rozgrywek wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowany został przez Hotel Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej.

I tak IV Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy przeszedł do historii. Jak zwykle było to wydarzenie wyjątkowe, które dostarczyło wiele radości i pozytywnych emocji zarówno uczestnikom jak i organizatorom. Pozwoliło miło spędzić czas oraz cieszyć się z dobrej zabawy i bycia razem. Wszyscy zadeklarowali chęć ponownego spotkania za rok, dlatego już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają na V Jubileuszowy Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy