Wielu pracowników bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, jednak wszyscy bibliotekarze, bez względu na staż pracy, zawsze chętnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i kursach podnoszących kompetencje.
Tym razem bibliotekarze bibliotek publicznych i szkolnych z terenu powiatu wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Oleśnie, które odbyło się 20.11.2024 r. w ramach projektu Re-Animuj się — szkolenia dla bibliotekarzy realizowanego przez Stowarzyszenie Labib. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Temat szkolenia dotyczył codziennej pracy bibliotekarzy, czyli metod prowadzenia lekcji bibliotecznych. Instruktorka, a zarazem członkini stowarzyszenia Labib, Agata Warywoda to bibliotekarka i trenerka, która zawodowo związana jest z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie. Najczęściej wspiera instytucje kultury w tematach z procesami kreatywnymi, pracą z młodzieżą oraz współpracą i komunikacją oparta na empatii. Współwłaścicielka marki szkoleniowej Dobrze w Kulturze.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się między innymi, jak przygotować lekcję biblioteczną, która będzie ciekawa i wciągająca dla uczestników, a także w jaki sposób poprowadzić lekcję ograniczając do minimum teorię, a w zamian za to — zaprosić uczennice i uczniów do aktywnego uczestnictwa, pracy w grupach i dyskusji. Poznaliśmy również przydatne gadżety i techniki, które pozwolą urozmaicić spotkania biblioteczne. Przede wszystkim jednak wcieliliśmy się w rolę uczniów i przetestowaliśmy różne metody na własnej skórze, co było nie tylko pouczające, lecz także szalenie przyjemne.
To jak? Ktoś chętny na lekcję biblioteczną zupełnie inną niż wszystkie do tej pory?