Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
5065555

Katalog on-line

"NASZA ODZYSKANA" - KOLEJNY PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ BIBLIOTEKĘ W OLEŚNIE
"Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu"


Dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019"

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019”
w wysokości 30.000,00 zł .
Otrzymane wsparcie przeznaczone zostało przede wszystkim na zakup komputerów z oprogramowaniem oraz specjalistycznych urządzeń peryferyjnych. W ramach zadania, którego całkowity koszt realizacji wynosi 36.000,00 zł, biblioteka wzbogaciła się o: komputery przenośne, komputery stacjonarne, tablet, czytniki kodów kreskowych, drukarki, czytniki książek elektronicznych, dyski zewnętrzne, pendrivy, UPS-y oraz profesjonalny skaner do dokumentów i książek.
Zakupiony sprzęt pozwoli znacząco rozszerzyć i wzbogacić działalność placówki z korzyścią dla jej użytkowników i pracowników.

Spotkanie z Robertem Makłowiczem

"Jesienni autorzy na szlaku poezji do Olesna" czyli koncert XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej

Poetycko, satyrycznie i muzycznie … piękne strofy, urzekające i wzruszające ballady oraz piosenki literackie… wspaniała, ciepła i prawdziwie rodzinna atmosfera … wyjątkowi goście… Tak w wielkim skrócie można opisać koncert pt. „Jesienni autorzy na szlaku poezji do Olesna” w ramach XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, który odbył się 3 października 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili artyści z różnych zakątków świata, którzy już od kilkunastu lat, co roku, na szlaku swoich jesiennych wędrówek literackich, zatrzymują się w Oleśnie. Tym razem zawitali do nas: Kazimierz Burnat – Wrocław; Stefan Jurkowski – Warszawa; Jan Dydusiak – Sydney-Australia; Tamara ŁucenkoIwano Franikwsk-Ukraina; Swietłana Bresławska – Ukraina; Krystyna Konecka – Białystok; dr Lam Quang My – Wietnam; Włodzimierz Sztokman – Rosja; Andrzej Grabowski, Artur Grabowski – Ciężkowice; Julia Sudus – Ukraina; Andrzej Jagoda – Tuchów.
Goście oczarowali nas swoją piękną poezją, lekkim humorem oraz wewnętrznym ciepłem, które zawsze sprawią, że spotkania te są wyjątkowe. Koncert poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzej Grabowski.
Gościnnie wystąpił Zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, w składzie: Bogusław Diduch, Mirosław Bogoń, Rafał Boniśniak i Tomasz Kubala. Artyści swoimi wyjątkowymi balladami urzekli publiczność i stworzyli niepowtarzalny klimat oraz sprawili, że w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek
- mjr Magdalena Konarska - Placówka Straży Granicznej w Tarnowie
- Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Szczebak oraz Radni Rady Gminy Olesno
- Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata
- Irena Kawa - Dyrektor ŚDS w Oleśnicy,
- Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń:
Beata Partyńska - Prezes oraz Małgorzata Kułaga, Halina Sarat, Małgorzata Słupek,
Ryszard Święch

- Jarosław Boryczka – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu
- Koleżanki bibliotekarki z bibliotek szkolnych i publicznych z Dyrektorem Biblioteki Powiatowej w Brniu Małgorzatą Bułat na czele
- Ewa Drzazga – Wieloletni Dyrektor Biblioteki Powiatowej
- Andrzej Drzazga – Prezes Związku Dąbrowiaków w Dąbrowie Tarnowskiej
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz z Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Red. Janusz Smoliński z Tygodnika Miasto i Ludzie
- Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie Marek Nowak
- Barbara Gierczyk– Dyrektor Przedszkola Publicznego w Zalipiu
- Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi z Prezesem Haliną Dojka na czele
- Członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno z Prezesem Marią Szczebak na czele
oraz Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych; przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji oraz czytelnicy biblioteki w Oleśnie.

Patronat honorowy nad koncertem sprawowali:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek
Organizatorami i gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Do współorganizacji włączyli się:
- Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu
- Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno.


Na zakończenie spotkania z poezją, balladą oraz piosenką literacką złożono wyrazy wdzięczności wspaniałym artystom, którzy na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia, w podziękowaniu za magiczny wieczór otrzymali symboliczne serca, aby im przypominały przyjaciół w Olesna.
Za pomoc przy organizacji koncertu podziękowano współorganizatorom oraz wszystkim, którzy się włączyli do jego przygotowania.
Słowa wdzięczności skierowano do jak zwykle niezawodnej Agaty Wrona, która brała udział w przygotowaniu scenografii oraz do Urszuli i Jana Kaczmarskich, którzy przekazali piękne jesienne serca.
Wsparcia organizacyjnego udzielili nam także: Joanna Dyjak , Jadwiga i Włodzimierz Kosmala, Aneta Kukla, Dorota Skowron, Karolina i Paweł Sarat, Barbara Szczebak, Wiktoria Wieczorek, Jan Owca, Czesław Mosio oraz pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Oleśnie.
Koncert zakończyło oczywiście spotkanie towarzyskie w kawiarence literackiej, a wspaniałą ucztę dla ciała przygotowały panie: Halina Dojka, Dorota Huczek, Maria Łata, Helena Moryl, Janina Niemiec, Helena Szmyrko, Barbara Wesołowska, Krystyna Zachara ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie;
Iwona Chmura, Renata Kinel, Elżbieta Kogut, Paulina Kozaczka, Jadwiga Lech, Agnieszka Pinas, Karolina Sarat, Beata Skrzyniarz, Maria Szczebak, Radosław Skrzyniarz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno;
Przyjaciele biblioteki: Beata Barszcz, Ewa Drzazga, Renata Morawiec, Stanisław Kosiek;
Pracownicy biblioteki: Kinga Fido, Katarzyna Foder, Edyta Bułat – Grudnicka, Agnieszka Herduś, Bernadetta Łucek, Małgorzata Morawiec, Beata Szopa.
Kolejny rok, kolejny wyjątkowy i niezapomniany koncert, który już tradycyjnie wprowadza nas w objęcia jesieni …, a pani jesień to … długie wieczory, ciepło kominka, filiżanka gorącej herbaty lub kawy (jak kto woli) oraz … albo przede wszystkim dobra książka, jak np. tomiki autorów biorących udział w tegorocznym literackim spotkaniu, po które zapraszamy do naszej biblioteki.

Książka prof. B. Musiała pt. "Kto dopomoże Żydowi" nominowana w Konkursie KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU - PROSIMY O GŁOSY !!!

Książka prof. B. Musiała pt. „Kto dopomoże Żydowi…” nominowana w Konkursie KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU – PROSIMY O GŁOSY !!!

Z radością informujemy że książka prof. Bogdana Musiała pt. „Kto dopomoże Żydowi…” została nominowana w konkursie KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU. W związku z tym serdecznie zachęcamy do głosowania na tą publikację, bo to czy uzyska ten zaszczytny tytuł zależy od naszych głosów.

Głosuje się elektronicznie: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie

Prosimy o Państwa głosy, tym bardziej, że prof. B. Musiał jest naszym rodakiem, pochodzącym z Wielopola, a w książce są także informacje dotyczące wydarzeń z okresu II wojny światowej, jakie rozegrały się na terenie naszej gminy, powiatu a także regionu. Dlatego gorąco prosimy i zachęcamy do oddania głosów na książkę pt. „Kto dopomoże Żydowi…” .

"Zwierzyniec" czyli warsztaty czytelniczo- literackie

Grupa uczniów ze Szkół Podstawowych w Oleśnie i Zalipiu oraz Przedszkola Publicznego w Zalipiu wzięła udział w wyjątkowych zajęciach, warsztatach czytelniczo – literackich, które przygotowane i przeprowadzone zostały przez Angelikę Madura z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ich tematyka związana była z wydaną przez tą instytucję książką pt. „Zwierzyniec”. Wspólne czytanie, analiza tekstu, a na koniec wykonanie pięknych i niezwykłych zakładek do książek techniką origami dały dzieciom wiele radości. Ponadto na zakończenie jako nagrodę za udział w zajęciach wszyscy uczestnicy otrzymali książkę „Zwierzyniec”.
Warsztaty odbyły się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Filii Bibliotecznej w Zalipiu.

Spotkanie autorskie z prof. Bogdanem Musiałem

Spotkanie autorskie z prof. Bogdanem Musiałem odbyło się 24.09.2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, a tematem była Jego nowa książka pt. „Kto dopomoże Żydowi … ”. Ten wielowymiarowy tytuł to zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich. Autor udowadnia w niej, że ten, kto w czasie okupacji pomagał Żydom podlegał karze śmierci. Jednak dyskusja dotycząca postaw Polaków wobec Holocaustu, roi się od skrajnie sprzecznych opinii oraz sądów i nigdy nie ustanie. Tym bardziej trzeba zbierać i dawać świadectwa prawdzie co też czyni prof. B. Musiał. Publikacja zawiera wiele wątków związanych z Powiślem Dąbrowskim oraz regionem Tarnowskim, przez co wzbudziła wyjątkowe zainteresowanie licznie zgromadzonej widowni. Spotkanie przybrało jak zwykle wyjątkowy charakter, gdyż wśród przybyłych znaleźli się m.in. rodzina i przyjaciele autora. Związki prof. B. Musiała z Gminą Olesno sprawiają, że powraca do niej z sentymentem, a każde spotkanie jest niezapomniane.
Na zakończenie złożono podziękowania prof. B. Musiałowi za przyjęcie zaproszenia i wyjątkowy wykład. Wyrazy wdzięczności złożono także na ręce siostry autora, Małgorzaty Musiał-Baran za pomoc w organizacji spotkania. Po części oficjalnej nie zabrakło czasu na indywidualne rozmowy oraz pamiątkowe wpisy.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

___________________________________________________________________________

Prof. Bogdan Musiał - wybitny niemiecki historyk. Urodzony w 1960 r. w Wielopolu. W 1985 roku uzyskał azyl polityczny w Republice Federalnej Niemiec, a w 1992 r. obywatelstwo niemieckie. W latach 1990-1998 studiował historię, nauki polityczne
i socjologię w Hanowerze i Manchesterze. Stypendysta fundacji Friedrich-Ebert-Stiftung (1991-1998), od 1999 do 2004 r. pracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Habilitację uzyskał w 2005 r. Były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej,
od 2010 r. profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie. Autor licznych książek historycznych, m.in. „Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne” (2001), „Na Zachód po trupie Polski” (2009), „Przewrót majowy 1926 roku w oczach Kremla” (2009), „Wojna Stalina. 1939-1945. Terror, grabież, demontaże” (2012), „Geneza paktu Hitler-Stalin fakty i propaganda” (2012), „Sowieccy partyzanci 1941-1944” (2014) oraz najnowszej „Kto dopomoże Żydowi…” (2019).

K.Droga "Gospoda pod Bocianem" czyli Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki17 września 2019 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych podczas którego klubowiczki rozmawiały o książce Katarzyny Droga "Gospoda pod Bocianem".
Powieść „Gospoda pod Bocianem” to opowiedziana autorce historia rodu Bogoszów przez najmłodszego syna Konstantego. Jest piękną powieścią opisującą malownicze rejony Podlasia, historię powstania Gospody pod Bocianami. Czytelnik zapozna się z losami bohaterów uczestników I i II Wojny światowej, aż do dzisiejszych czasów głównie Teodora, Ernesta, Pawła i Janka.
Dużą rolę w całej powieści odgrywały kobiety zwłaszcza Tosia, żona Teodora, matka czterech synów i przysposobionej córki Krysi. To ona zarządza gospodą zajmuje się finansami. Jej życie przeplata historia życia innych pokoleń tj. dzieci synowych i wnuków. Jest kobietą twardego charakteru potrafiącą wybaczyć zdradę męża przeżyć jego śmierć. To kochająca żona, matka, która głęboko przeżywa losy swoich dzieci, poszukująca do ostatnich dni życia ukochanej córki Krysi.
Książka godna polecenia, możemy zagłębić się w historii I i II Wojny Światowej, czasach PRL. Dużo wątków miłości, zdrady, kłamstwa nie tylko o losach rodu Boguszów, a także innych.

Recenzję opracowała:
Helena Szmyrko


Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy 16 października 2019r. o godz. 14:00. Tym razem tematem rozmowy będzie książka pt. "Uprowadzenie" Johna Grisham.

Narodowe Czytanie 2019

7 września 2019 roku wszyscy Polacy, którzy cenią piękno literatury narodowej spotykali się w różnych miejscach, aby pochylić się nad lekturą zbioru Nowele Polskie, które na tegoroczną odsłonę Akcji Narodowe Czytanie zaproponowała Para Prezydencka. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wybrali Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie, a były to: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
Także Olesno po raz kolejny przyłączyło się do tej pięknej inicjatywy. Czytano 6 z zaproponowanych tytułów, a były to nowele: Dym; Katarynka; Orka Rozdzióbią nas kruki, wrony… ; Sachem oraz Dobra pani.
Podobnie jak w latach ubiegłych zaproszenie organizatorów spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem i w spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób, z czego 87 osób podjęło lekturę. Swoją obecnością zaszczycili nas Państwo:
- Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek z Małżonką
- Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec z Małżonką
- Przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Tarnowie mjr Magdalena Konarska z Małżonkiem
- Asp. Marek Sołtys – Dzielnicowy Gminy Olesno – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
- Asp. Marcin Łosowski – Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej
- Nelly Rokita - wolontariuszka i członkini Stowarzyszenia Siemacha
- Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Dąbrowie Tarnowskiej Marian Łączyński z Małżonką
- Radny Powiatowy a zarazem Dyrektor SP w Oleśnie Jarosław Bartoń
- Przewodniczący Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak z Małżonką
- Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Olesno Stanisław Machaj
- Radni Rady Gminy Olesno: Marta Kądzielawska, Roman Gruchała, Janusz Morawiec
- V-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Druh Ryszard Pikul
- V-ce Prezes Zarządu Gminnego OSP RP bryg. w stanie spoczynku Druh Adam Rzemiński
- Red. Janusz Smoliński – Tygodnik Miasto i Ludzie
- Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie Marek Nowak
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich Kazimierz Zych.

Do wspólnego czytania włączyła się delegacja nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie; Członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających w oleśnieńskiej książnicy; przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji; młodzież; studenci oraz czytelnicy biblioteki w Oleśnie.
Spotkanie uroczyście zainaugurował Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który odczytał fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z kolei lekturę pierwszej noweli, którą był „Dym” Marii Konopnickiej rozpoczął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Organizatorzy przygotowali także dla wszystkich wyjątkową niespodziankę, a mianowicie inscenizację noweli „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej w wykonaniu Członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym na scenie towarzyszyły wnuki.
Opracowana została także specjalna scenografia. Jej głównym elementem były specjalne plansze do poszczególnych nowel, z przepięknymi i niepowtarzalnymi grafikami wykonanymi przez Wiktorię Wieczorek. Ponadto motywem łączącym wszystkie czytane utwory było symboliczne okno – obraz autorstwa Agaty Wrona.
Z kolei wspaniała oprawa muzyczna to zasługa niezrównanej młodej artystki Oliwii Drąg oraz Pana Stanisława Piękosza, który poprowadził wspólny śpiew.
Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników spotkania do kawiarenki literackiej na wspaniałe słodkie smakołyki, które przygotowały cudowne przyjaciółki biblioteki Panie: Cabaj Władysława ; Dojka Halina ; Dojka Monika ; Huczek Dorota ; Kinel Renata ; Łucek Berandetta ; Morawiec Renata ; Motyka Teresa ; Nowak Maria ; Skowron Dorota ; Ziemian Agnieszka.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy włączyli się do się do Akcji Narodowe Czytanie 2019. Dziękujemy zarówno wszystkim, którzy podjęli lekturę, jak i zasiadającym na widowni. Wielkie brawa zwłaszcza dla najmłodszych czytających oraz dla tych, którzy odważyli się wystąpić po raz pierwszy!

Organizatorami i gospodarzami spotkania, które odbyło się 7 września 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.


Gmina Olesno prosi o głosy!!!

E. Ferrante "Genialna przyjaciółka"- czyli Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki30 sierpnia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem klubowiczki rozmawiały o książce Eleny Ferrante "Genialna przyjaciółka".
Poznajemy losy powojennej biedoty z przedmieści Neapolu. Niewielu z tej biednej dzielnicy dobrze się powodzi – to Ci dorobili się nieuczciwie. Dzieci i to nie wszystkie chodzą do 4-klasowej szkoły. Na dalsze kształcenie tych ludzi nie stać. Dwie dziewczynki wyróżniają się – dobrze się uczą, dużo czytają. Zaprzyjaźniają się choć Lila dominuje, czasem złośliwie. Elena ulega jej, podziwia ją i co raz więcej się uczy. Rodzice Eleny popierają ją w dążeniu do wiedzy choć tez im ciężko. Lila niestety nie znajduje zrozumienia u swoich rodziców , ale jest uparta uczy się samodzielnie. W stosunku do Eleny jest często zaborcza, krytykuje ją, jest bezczelna, a nawet wroga. Elena wycofuje się już nie mówi jej o wszystkim, bardzo dużo się uczy i ma bardzo dobre wyniki. Lila wyrasta na piękną pannę – pozostawia marzenia o wykształceniu, firmie obuwniczej – i mimo 16 lat wychodzi za mąż za niezbyt atrakcyjnego, ale bogatego młodzieńca. Obnosi się z tym bogactwem, wyprowadza się z dzielnicy ubogich, ale wykorzystuje zdolną, wykształconą Elenę przy organizowaniu wesela – widać tam różnice społeczne. Autorka na tym zdarzeniu kończy tę opowieść zmotywowana zaginięciem Lili – obie maja po 60 lat.

Recenzję opracowała:
Helena Moryl


Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy 17 września 2019r. o godz. 14:00. Tym razem tematem rozmowy będzie książka pt. "Gospoda pod Bocianem" Katarzyny Droga.


Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania

Zapraszamy do wspólnego czytania

NABÓR DO XVI EDYCJA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO W STARACHOWICACH OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW DO PROJEKTU ,,Twoja szansa na przedsiębiorczość”

Zwracam się z prośbą o zamieszczenie na stronie internetowej Państwa placówki informacji o naborze do XVI edycji projektu grantowego Twoja Szansa na Przedsiębiorczość realizowanego dla powiatu dąbrowskiego.

Nabór XVI edycji będzie trwał od 14.08.2019 do 28.08.2019 . Do tej pory w poprzednich edycjach wydano około 140 dotacji dla powiatu dąbrowskiego. W razie pytań prosimy o kontakt z biurem.

JEST TO OSTATNI NABÓR W 2019 ROKU .


OGŁOSZENIE O NABORZE XVI EDYCJA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO W STARACHOWICACH OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW DO PROJEKTU

,,Twoja szansa na przedsiębiorczość” - powiat dąbrowski.

Celem głównym projektu jest udzielenie kompleksowego wsparcia w postaci:
- dostarczenie wiedzy nt. uruchomienia działalności gospodarczej. (udzielenie wsparcia szkoleniowo doradczego),
- umożliwienie pokrycia kosztów utworzenia firmy BEZZWROTNA DOTACJA - dostarczenie wiedzy nt. prowadzonej działalności gospodarczej (udzielenie wsparcia pomostowego doradczego).
Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie osoby pozostające bez pracy (bierne zawodowo lub bezrobotne) w wieku powyżej 30 lat i więcej zamieszkujące/uczące się w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze subregionu Tarnowskiego woj. małopolskiego (powiaty: m. Tarnów, tarnowski, brzeski, dąbrowski) zainteresowane założeniem działalności gospodarczej, z wyłączeniem osób zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub prowadzących działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu.

W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające łącznie następujące kryteria:

wiek 30 lat i więcej
pozostające bez pracy tj. bierne zawodowo lub bezrobotne ( nie trzeba być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy!)
zamieszkujące lub uczące się na terenie subregionu tarnowskiego tj. miasta Tarnowa, powiatu tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego
które należą do co najmniej 1 z poniższych grup:
osoby powyżej 30 roku życia
osoby bezrobotne
osoby niepełnosprawne
osoby o niskich kwalifikacjach
kobiety


Proces rekrutacji trwa od 14.08.2019 do 28.08.2019

Dokumenty rekrutacyjne można złożyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 900 do 1400 :
- osobiście w Punkt Obsługi Dąbrowa Tarnowska, ul. Oleśnicka 3, telefon: 517 878 962
- za pośrednictwem poczty (listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) lub kuriera, na adresy:

Punkt Obsługi Dąbrowa Tarnowska, ul. Oleśnicka 3,

Szczegółowe informacje o warunkach udziału w projekcie można uzyskać na stronie internetowej: www.twojaszansa.pakd.pl


UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY

Wakacyjne spotaknie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki

Członkinie DKK dzieliły się swoimi wrażeniami i przemyśleniami na temat treści książki Guillaume Musso pt.: „Central Park”. Jest to powieść młodego francuskiego pisarza, którą można określić jako thriller z widocznymi elementami obyczajowymi. Głowna bohaterka powieści Alicja – młoda policjantka, która w swojej pracy jest twarda, bezwzględna i zdecydowana. Niestety zbyt duże zaangażowanie zawodowe (rozwiązanie zagadki tajemniczych śmierci kobiet) pociąga splot nieszczęśliwych dla jej życia wydarzeń. Bohaterkę poznajemy w sytuacji, gdy budzi się w Central Parku skuta kajdankami z mężczyzną o imieniu Gabriel. Od tego wydarzenia czytelnicy towarzyszą Alicji i Gabrielowi kibicując w ich dążeniu do rozwiązania zagadki kryminalnej, każdy sądzi, że jest w centrum prowadzonego przez nich śledztwem i pogonią za seryjnym mordercą. Kiedy wydaje się, że policjantka znalazła mordercę, który prześladował ja od lat, następuje niespodziewany zwrot akcji, który jest dużym zaskoczeniem dla czytelnika. Pisarz poprzez misternie skonstruowaną fabułę, niespodziewany zwrot akcji wprowadza w zadziwienie i szokuje czytających.
Książka godna do polecenia, zachęca do przeczytania innych pozycji Guillaume Musso.

Recenzję opracowała Władysława Cabaj

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 30 sierpnia 2019r. o godz. 14:00, tym razem tematem spotkanie będzie książka pt. Genialna przyjaciółka" E. Ferrante.


Wygenerowano w sekund: 0.03
5,065,555 Unikalnych wizyt