Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3856748

Katalog on-line

"NASZA ODZYSKANA" - KOLEJNY PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ BIBLIOTEKĘ W OLEŚNIE
"Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu"


Wesołych Świąt

Przerwa Świąteczna

DKK dla dzieci i powrót do basniowego świata Krystyny Chołoniewskiej

"Nasze wczoraj i dziś" - książki o Gminie Olesno już dostępne!Już są! Prosto z drukarni - świeże, jeszcze ciepłe!
Długo oczekiwane książki o Gminie Olesno są wreszcie dostępne w naszej bibliotece!


Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach" została opracowana i wydana w ramach Projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Książka od samego początku cieszyła się olbrzymią popularnością i cały nakład wydrukowany w ramach projektu rozszedł się w mgnieniu oka. Podjęliśmy więc starania, aby dodrukować kolejne egzemplarze, co wreszcie nam się udało.

Publikacja jest już dostępna w bibliotece. Koszt jednego egzemplarza wynosi 20,00 zł.
Zapraszamy i polecamy!


"Akcja Kredka" zakończona ogromnym sukcesem!

Przeprowadzona jesienią minionego roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie „Akcja Kredka”, czyli wielka akcja zbierania zabawek i artykułów papierniczych dla dzieci z Papui-Nowej Gwinei zakończyła się ogromnym sukcesem! Celem przedsięwzięcia było wsparcie naszego rodaka Ojca Ryszarda Wajdy i pomoc w wyposażeniu przedszkoli, które misjonarz otwiera i prowadzi w swojej parafii.

Zaangażowanie mieszkańców Gminy Olesno we wszystkie etapy akcji okazało się niesamowite. Ogrom zgromadzonych zabawek, przyborów szkolnych oraz artykułów papierniczych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo szybko okazało się, że gadżety tak chętnie przynoszone przez ofiarodawców z pewnością nie zmieszczą się w przygotowanym wcześniej kartonie. Ostatecznie zapełniono 15 pudeł o wadze do 25 kilogramów! Wtedy pojawił się nowy problem – skąd wziąć fundusze na wysyłkę paczek? I znów z pomocą przyszli cudowni ludzie o wielkich sercach! Dzięki dobrej woli i hojności osób indywidualnych oraz firm, szybko udało się zgromadzić potrzebną kwotę i nadać tę ogromną przesyłkę. Paczki wysłane zostały w listopadzie ubiegłego roku, a na początku lutego wszystkie bezpiecznie dotarły już do Ojca Ryszarda, który z wielką wdzięcznością dziękuje każdemu darczyńcy za bezinteresowną pomoc i wsparcie jego starań, by umilić życie maluchów z Papui-Nowej Gwinei.

My również dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do "Akcji Kredka". Lista ofiarodawców jest naprawdę imponująca. Artykuły papiernicze oraz zabawki przekazywały osoby indywidualne, a także grupy zorganizowane, w tym uczniowie szkół z terenu gminy. Nierzadko przychodziły do nas nawet maluchy, które dzielnie rozstawały się ze swoimi ulubionymi zabawkami, chcąc oddać je innym, bardziej potrzebującym dzieciom.
Nasze przedsięwzięcie udało się szczęśliwie sfinalizować dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez firmy oraz osoby prywatne:
- Agnieszka i Piotr Kaczmarczyk Firma Eljot Nature-Pit Metal z Niwek;
- Mariusz Zych, Marek Nowak, Sławomir Pasielak, Leszek Nowak Firma LEMAR FHU z Dąbrowy Tarnowskiej;
- Dagmara i Jarosław Bogumił Firma ERICOM z Olesna;
- Bogusław Knaga Firma Aldik z Olesna;
- Anna i Ryszard Dorosz z Olesna;
- Edyta i Mariusz Jurczyk z Olesna;
- Zygmunt Oleś ze Swarzowa;
- Rodzina Państwa Pasielaków z Oleśnicy;
- Krystyna i Jerzy Wajda z Oleśnicy;
- Barbara i Kazimierz Wójcik z Dąbrówki Gorzyckiej;
- Agata i Maciej Wrona z Olesna;
- członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie;
- członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Jesteśmy pełni szczerej wdzięczności wobec każdego, kto w jakikolwiek sposób wsparł „Akcję Kredka”. Mamy nadzieję, że nasze wspólne starania przyniosą radość maluchom z odległej Papui-Nowej Gwinei.Rozmowy damsko-męskie w Kinie za Rogiem

KINO ZA ROGIEM

1 marca 2019 roku najwięksi miłośnicy naszego małego kina zostali zaproszeni do wspólnego świętowania. Te uroczyste spotkania w Kinie za Rogiem w Oleśnie to nasza nowa tradycja, której już od dwóch lat towarzyszy hasło „Rozmowy damsko-męskie”.

Tym razem na dobry początek odbyła się pełna doskonałego humoru projekcja filmu pt. „Juliusz”. Wyreżyserowany przez Aleksandra Pietrzaka obraz, do którego scenariusz napisali Kacper Ruciński i Abelard Giza, wywołał salwy szczerego śmiechu. Oczywiście widzowie nie powstrzymywali się również przez zabawnymi komentarzami, co jeszcze bardziej wzmagało atmosferę radości. Po seansie grono zaproszonych gości nieco się powiększyło i wszyscy zostali zaproszeni do sali bibliotecznej, gdzie czekały dalsze atrakcje.
Święto kina to przede wszystkim święto wszystkich widzów, którzy regularnie odwiedzają nasze kino. Przez cały 2018 rok prowadzony był ranking, który pozwolił wyłonić czworo najbardziej aktywnych kinomanów. Z ogromną przyjemnością informujemy, że na zaszczytne miano Najlepszych Widzów 2018 roku zasłużyli:
- Beata Szopa
- Agata Wrona
- Stanisław Kosiek
- Maciej Wrona

Najaktywniejsi widzowie Kina za Rogiem w Oleśnie nagrodzeni zostali pamiątkowymi statuetkami, które wręczył Przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Szczebak.

Spotkanie było również doskonałą okazją, aby ogłosić wyniki prowadzonego przez cały ubiegły rok konkursu na Najlepszego Czytelnika. O to miano ubiegać się mogli wszyscy dorośli czytelnicy zarejestrowani w bibliotece głównej w Oleśnie oraz w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie. W kategorii dorosłych wyłoniono 10 osób, które wypożyczyły najwięcej książek, a tym samym zdobyły tytuł Najlepszego Czytelnika 2018 roku:
1. Krystyna Bednarz
2. Justyna Starzec
3. Krystyna Hawałka
4. Halina Drewniana
5. Józefa Ząbek
6. Jan Janik
7. Zofia Zych
8. Aneta Dymon
9. Maria Szado
10. Halina Szczygieł

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe oraz nagrody książkowe, które w imieniu Wójta Gminy Olesno wręczył Sekretarz Gminy, Janusz Plata.

Po tych niezwykle miłych i wzruszających chwilach, nadszedł czas na dalszą część spotkania, czyli występ amatorskiego Teatru „Radosny Senior” działającego przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Komedia kryminalna pt. „Pensjonat pod brzozą” wprowadziła nas w świat drobnych intryg, romansów oraz plotek krążących wśród personelu i gości pensjonatu, w którym dochodzi do scen miłości, zazdrości, a w końcu także do… przestępstwa. Zabawne dialogi, świetna gra aktorska oraz poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowana została również publiczność – tak w skrócie można opisać występ Grupy Teatralnej ze Szczucina.

Zarówno film, jak i spektakl wprawiły nas w doskonałe humory. I w takiej atmosferze przeszliśmy do ostatniej części spotkania, czyli pełnych śmiechu i życzliwości rozmów damsko-męskich przy kawie i słodkich domowych wypiekach. Tym razem o nasze podniebienia zatroszczyły się: Małgorzata Boduch, Władysława Cabaj, Ewa Cierniak, Halina Dojka, Beata Dziedzic, Krystyna Hereśniak, Dorota Huczek, Anna Jurczyk, Urszula Kaczmarska, Anna Owca, Anna Plata, Dorota Skowron, Teresa Szczebak, Zofia Węgiel, Agnieszka Ziemian i Marta Żołądź. Wszystkim naszym cudownym przyjaciółkom serdecznie dziękujemy za bezinteresowność i życzliwość.


"Nocny pociąg do Lizbony" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki„Nocny pociąg do Lizbony” autorstwa Pascala Merciera to książka omawiana 26 lutego 2019 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Klubowiczki zgodnie doceniły artystyczne walory książki. Szczerze jednak przyznały, że jej lektura nastręczała niemało trudności. Pierwszą z nich była bardzo powolna narracja. Zadania nie ułatwiają również ciągłe i bardzo obszerne cytaty z innej książki. Mimo tych niedogodności „Nocny pociąg…” to jednak pozycja wartościowa, ciekawa i intrygująca.

Spokojny, samotny intelektualista, Raimund Gregorious, mieszka w Berlinie, gdzie od lat jest nauczycielem języków klasycznych. Jego monotonne i stabilne życie obraca się wokół pracy, książek, pracy naukowej i wielogodzinnych rozmyślań. Wszystko zmienia się w pewien deszczowy poranek, gdy w drodze do pracy Raimund dostrzega na moście przemokniętą kobietę, która najprawdopodobniej zamierza rzucić się w odmęty rwącej rzeki. Jakiś czas później mężczyzna zachwyca się książką portugalskiego autora, Amadeu de Prado, ale też samym autorem. Te dwa pozornie nie związane ze sobą zdarzenia sprawiają, że Raimund podejmuje zaskakującą decyzję - zostawia dotychczasowe życie i wyjeżdża do Lizbony. Jego celem jest jak najdokładniejsze poznanie losów i dokonań nowo odkrytego pisarza. Lizbońska podróż Raimunda, w której jedynym przewodnikiem jest książka Amadeu de Prado, pozwala mężczyźnie w zupełnie nowy sposób spojrzeć na wiele aspektów życia. Pozwala mu na głębokie przemyślenia dotyczące samotności, śmierci, przyjaźni i miłości, ale równocześnie każe zastanowić się nad sensem decyzji o gruntownej odmianie własnego życia.

Na kolejne spotkanie Klubu Książki zapraszamy 26 marca 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce J. Hartwig pt. "To wróci".

Rozstrzygnięcie Konkursu na Najlepszego Czytelnika 2018 roku

Przez cały ubiegły rok w bibliotece głównej w Oleśnie oraz w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie trwał Konkurs na Najlepszego Czytelnika. O to zaszczytne miano ubiegać się mogli dorośli, jak również uczniowie oraz dzieci nieobjęte obowiązkiem szkolnym. W każdej kategorii wyłoniono po 10 osób, które w 2018 roku wypożyczyły w Oleśnie lub w Ćwikowie największą liczbę książek.
23 lutego 2019 roku w Kinie za Rogiem w Oleśnie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników w kategorii dzieci i młodzieży. Spotkanie miało wyjątkowy charakter i połączone zostało z bajkowym seansem, a na naszych Najlepszych Czytelników czekało sporo niespodzianek, w tym również poczęstunek. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy okolicznościowe.
Jesteśmy pod wrażeniem aktywności młodych czytelników i wszystkim serdecznie gratulujemy. Mamy również nadzieję, że czytelnicza pasja będzie się w nich rozwijać i towarzyszyć im przez całe życie.

Spotkanie DKK dla dzieci i baśniowy świat Krystyny Chołoniewskiej

Dyskusyjny Klub KsiążkiCiekawe, zaskakujące, tajemnicze i magiczne – właśnie takie są baśnie Krystyny Chołoniewskiej. Przekonaliśmy się o tym już po raz drugi podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 22 lutego 2019 roku. Tym razem czytaliśmy opowiadanie pt. „Obudź się!”.
Niestety ograniczony czas spotkania zmusił nas do przerwania lektury. Nie wiemy więc, co właściwie działo się z Joasią, główną bohaterką historii. Jedno jest pewne – dziesięcioletnia Joanna była w szpitalu i spała w najlepsze, gdy miły kobiecy głos kazał jej się obudzić. Dziewczynka otrzymała od nieznajomej piękną suknię, a następnie została podstępnie zmuszona do wstania i… chodzenia! Wszystko, co działo się później, było jeszcze dziwniejsze. Najpierw niespodziewanie pojawia się złośliwy karzeł. Później okazuje się, że tuż za drzwiami szpitalnej sali jest rozległa łąka, zaś za nią – dwór. To właśnie ten budynek był pierwszym celem wędrówki. Joasia miała spojrzeć w jedno z okien i opowiedzieć, co widzi. Szczegółowy opis wnętrza nie był wystarczający i nie zadowalał przedziwnej pary nieznajomych, dopóki Joasia nie dostrzegła w szybie własnego odbicia. Dopiero wówczas mogła podjąć dalszą wędrówkę, pełną kolejnych niezwykłych wydarzeń.
Kim była nieznajoma kobieta, która przyszła po Joasię? Czy dziewczynka spała, czy może była w śpiączce? Dokąd zawędrowała? Skąd się wziął złośliwy karzeł? I w końcu – czy to wszystko wydarzyło się naprawdę, czy może było tylko snem Joasi…?

Te pytania muszą na razie zostać bez odpowiedzi. O tym, jakie przygody spotkały Joasię i jak się skończy cała ta tajemnicza opowieść dowiemy się na kolejnym spotkaniu DKK. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już 22 marca 2019 roku o godz. 14:00."Profesja żołnierza i policjanta" - spotkanie młodzieży z przedstawicielami służb mundurowych

12 lutego 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Oleśnie spotkali się z przedstawicielami Wojska Polskiego i Policji. Temat spotkania to „Profesja żołnierza i policjanta, meandry tych zawodów i ich charakterystyka”, zaś jego celem było przybliżenie społeczeństwu, a w głównej mierze młodzieży, specyfiki codziennej służby mundurowych.

Zaproszeni goście: Płk. Edmund Tyszka Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zarządu Rejonowego w Tarnowie, Kpt. Zbigniew Babiuch Sekretarz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zarządu Rejonowego w Tarnowie oraz Kom. Witold Łopata Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej w niezwykle ciekawy i barwny sposób przybliżyli młodzieży swoją pracę, która jest bardziej misją niż zawodem. Uczestnicy spotkania poznali m.in. strukturę organizacyjną wojska oraz policji, szkoły, które kształcą w tych kierunkach, zasady służby i wiele innych interesujących wątków, w tym osobistych wspomnień zaproszonych gości.

Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, a współorganizatorami Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy w Tarnowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Ponowny start w aktywność zawodową

Wielka Sztuka w Małym Kinie

KINO ZA ROGIEM


Niełatwe rozmowy o śmierci i życiu na DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki25 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie.
Ani nowy rok, ani trwające ferie zimowe nie osłabiły zapału młodych miłośników literatury. Postanowiliśmy porozmawiać o tematach naprawdę poważnych i trudnych. Po raz kolejny sięgnęliśmy po książkę Oscara Brenifiera pt. „Życie – co to takiego?”. Tym razem skupiliśmy się na rozdziale poświęconym sprawie najbardziej ostatecznej – śmierci. Książka pomogła nam zrozumieć to trudne zagadnienie. Wymieniliśmy się również naszymi przemyśleniami dotyczącymi śmierci, ale też życia, wiary i wyznawanych przez nas wartości. Czytając kolejne pytania zadawane przez autora książki i udzielając na nie szczerych odpowiedzi, doszliśmy do wniosku, że śmierć, choć smutna, nie jest czymś, czego powinniśmy się bać, albo przed czym musimy uciekać. To po prostu część naszego życia. A świadomość tego, że nie możemy jej uniknąć może nam pomóc jak najlepiej wykorzystać dany nam czas i w pełni cieszyć się życiem.

Na kolejne spotkanie DKK dla dzieci zapraszamy 22 lutego o 14:00.

"Ósme życie" - pierwsze spotkanie DKK dla dorosłych w nowym roku

Dyskusyjny Klub Książki
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych 22 stycznie 2019 roku przenieśliśmy się do dwudziestowiecznej Rosji. Wszystko to za sprawą książki Nino Haratischwili pt. „Ósme życie”.

Autorka rozpoczyna swoją opowieść na początku XX wieku, w momencie, gdy w niewielkim gruzińskim miasteczku rodzi się Anastazja Jaszi. Dziewczynka jest pierwszym dzieckiem wyjątkowo utalentowanego wytwórcy czekolady. Chocolatier wymyśla doskonałe receptury i szybko staje się mistrzem w swojej dziedzinie, a jednocześnie bardzo zamożnym przedsiębiorcą. To z kolei sprawia, że mężczyzna może zapewnić sobie awans społeczny, a swoim czterem córkom życie wśród wyższych sfer i prawdziwie arystokratyczne wychowanie. Anastazja, pieszczotliwie nazywana Stazją, snuje marzenia o sławie paryskiej baletnicy, rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Mając siedemnaście lat dziewczyna wychodzi za mąż za białoarmistę, którego tuż przed rewolucją październikową przenoszą do Moskwy. Anastazja zostaje więc sama. Kiedy władzę nad Związkiem Radzieckim przejmuje Stalin, Stazja wraz z dziećmi chroni się w Tibilisi, u swojej najmłodszej siostry, Kristine. Pomimo drastycznych reform wyniszczających większą część społeczeństwa, socjalistyczne klasy wyższe nie mogą narzekać na niewygody życia. Spokój nie trwa jednak długo, bo piękna Kristin staje się obiektem zauroczenia Ławrientija Berii, co wywołuje tragiczny w skutkach i ciągnący się przez długie lata koszmar rodziny Jaszich.
Klubowiczki orzekły, że omawiana książka to monumentalne dzieło, które doskonale ukazuje wstrząsającą historię Rosji i Gruzji wyjątkowo płynnie połączoną z poruszającą opowieścią o niełatwych dziejach rodu Jaszich.

Na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych zapraszamy 26 lutego 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Pascala Merciera pt. „Nocny pociąg do Lizbony”.


Wygenerowano w sekund: 0.02
3,856,748 Unikalnych wizyt