Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2985380

Katalog on-line

"NASZA ODZYSKANA" - KOLEJNY PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ BIBLIOTEKĘ W OLEŚNIE

Lipcowi Liderzy Kina za Rogiem 2018

Podobnie, jak w ubiegłym roku, Kino za Rogiem w Oleśnie zorganizowało akcję pn. „Lipcowi Liderzy”. Przez cały miesiąc młodzi miłośnicy filmów walczyli o tytuł najaktywniejszego widza. Akcja cieszyła się sporym powodzeniem i sprawiła, że grono stałych bywalców naszego kina znacznie się poszerzyło. W ramach nagrody wszystkich Lipcowych Liderów, czyli dzieci, które najczęściej odwiedzały kino, zaproszono do Kręgielni Azyl Olesno, gdzie odbył się turniej w kręgle.
Sportowa rywalizacja wywołała wiele emocji i dostarczyła doskonałej rozrywki, a zwycięzcami bowlingowych zmagań zostali:
I miejsce – Zuzanna Rusiecka
II miejsce – Krzysztof Zachara
III miejsce – Maja Chmura

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki.

Gratulujemy najaktywniejszym widzom naszego kina i zapraszamy do... POWTÓRKI! Przez cały sierpień najmłodsi mogą odwiedzać kino i zostać Sierpniowymi Liderami. Na najaktywniejszych widzów sierpnia czekają kolejne niespodzianki.


"Stulecie" podczas lipcowego spotkania DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiKsiążka norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo pt. „Stulecie” była tematem dyskusji lipcowego spotkania DKK dla Dorosłych w Oleśnie. Bohaterkami tej autobiograficznej powieści są prababka, babka i matka autorki – Sara Susanne, Elida i Hjørdis. To opowieść o ich życiu, o mężczyznach, których pragnęły mieć albo którzy tylko przypadli im w udziale, o dzieciach, które urodziły, o znoju życia codziennego, a także o wolności i tęsknocie za zupełnie innym życiem. Autorka obszernie przedstawiła rolę kobiety w życiu rodzinnym i społecznym Norwegii. Jakkolwiek przedstawicielki płci pięknej pozostają zwykle w cieniu mężczyzny, to jednak bardzo często mają decydujące zdanie w wielu sprawach.

Przez uczestniczki spotkania książka jednogłośnie została uznana za bardzo ciekawą, ale także trudną i wymagającą dużego skupienia. Ukazuje mianowicie kulturę norweską, jakże odmienną od polskiej, stosunki społeczne oraz zmiany historyczne, jakie zachodzą w tym kraju, a wszystko osnute wokół losów kobiet z jednej rodziny. Trudność w odbiorze sprawia częsta zmiana czasu akcji oraz niezwykle misterna konstrukcja powieści. Książka podzielona jest na 6 ksiąg, a każda z nich poświęcono innej postaci. Jednak losy wszystkich bohaterek silnie są ze sobą połączone, więc poznajemy różne aspekty ich życia przedstawione z wielu punktów widzenia. Ten zabieg pozwala poznać głębię życia emocjonalnego opisywanych kobiet, lecz równocześnie wprowadza zamęt i wymaga nieustannej koncentracji na czytanym tekście.

Spotkanie odbyło się 31.07.2018 r. Kolejna literacka dyskusja poświęcona będzie książce pt. "Dom ciszy" autorstwa Blanki Busquets. Zapraszamy wszystkie Klubowiczki 21.08.2018 r. o godz. 14:00


Akcja "Wędrujący historycy" trwa


Projekt "Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu"


Konkurs na Najlepszego Czytelnika 2018 roku - półmetek

"Nasza Odzyskana" - zaproszenie do Projektu


Lipiec 2018 w Kinie za Rogiem

KINO ZA ROGIEM


III Małopolski Integracyjny Turniej w Kręgle Uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy
"Amerykańska sielanka" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 26.06.2018 r. poświęcone zostało książce Philipa Rotha pt. „Amerykańska sielanka”.

Autor przedstawia w bardzo bezpośredni sposób skutki zmian społecznych i ustrojowych w Ameryce końca dwudziestego wieku. Amerykański raj zniszczony przez wydarzenia polityczne. Koszmar wojny w Korei i Wietnamu. Wywrócony do góry nogami system wartości. Zniweczone wyobrażenia , oczekiwania i marzenia. Destrukcyjny wpływ wojny na życie osób pozornie z nią niezwiązanych. Bardzo drastyczna pobudka z „amerykańskiego snu”.
Główny bohater, Szwed Levov to wzorcowy przykład „szczęśliwego Amerykanina”. Jako uzdolniony sportowiec jest uwielbiany w szkole średniej. Cieszy się ogromnym powodzeniem u kobiet i żeni się z miss stanu New Jersey. Staje się spadkobiercą dobrze prosperującej fabryki. Mieszka w uroczym domu w spokojnej okolicy. Jest ojcem bystrej, słodkiej i kochającej córeczki. Ale… W jednym dniu, bez żadnego ostrzeżenia zostaje brutalnie wyrwany ze snu o amerykańskiej sielance. Nastoletnia córka wchodzi w niebezpieczne układy z terrorystami, a w efekcie podkłada bombę w rodzinnym miasteczku i znika bez śladu. To jedno wydarzenie sprawia, że sen o szczęściu zamienia się w koszmar na jawie. Szwed i jego żona zostają wyrzuceni poza margines społeczeństwa. Sąsiedzi nie ukrywają wrogości. Jednak dla obydwojga największą torturą jest brak informacji od jedynego dziecka oraz niekończące się plotki i spekulacje na ten temat.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 31 lipca 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę H. Wassmo pt. "Stulecie"

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził bibliotekę w Oleśnie,

23 czerwca 2018 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odwiedził Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński. Pan Minister zwiedził naszą placówkę i zwrócił uwagę na wszystkie udogodnienia oraz innowacyjne rozwiązania, jakie wprowadziliśmy dla swoich Użytkowników. Ponadto nasz gość przekonał się, jakie możliwości audiowizualne daje Kino za Rogiem, a także spróbował swoich sił na torach bowlingowych Kręgielni "Azyl Olesno".

"Julek i Maja w labiryncie" - spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki

Bardzo często łapiemy się na tym, jak szybko mija nam czas, gdy jesteśmy zaabsorbowani pracą lub rozrywką z użyciem komputera oraz Internetu. Ten popularny „pożeracz czasu” jest w wielu kwestiach niezastąpioną pomocą. Każdy jednak wie, że świat wirtualny może być bardzo niebezpieczny. W ogromnym skrócie: właśnie o plusach i minusach Internetu i komputera można przeczytać w książce Ałbeny Grabowskiej-Grzyb pt. "Julek i Maja w labiryncie”. Książka była tematem dyskusji podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 22 czerwca 2018r.
Tytułowi bohaterowie w przedziwny sposób trafiają do gry komputerowej. Bardzo szybko dociera do nich, że gra toczy się w… ludzkim mózgu! Początkowy zachwyt dziwnym i tajemniczym otoczeniem sprawia, że Julek i Maja nie chcą wracać do realnego świata. Wszystko diametralnie się zmienia, gdy muszą stoczyć bitwę o dramatycznym przebiegu. Nagle okazuje się, że powrót do normalnego życia wcale nie jest taki prosty…
Po omówieniu książki i dyskusji na temat zagrożeń i korzyści wynikających z możliwości jakie daje wirtualny świat Internetu Klubowicze wykonali magiczne laurki z okazji Dnia Ojca. Efekty można zobaczyć w galerii.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci dopiero po wakacjach.

II edycja Konkursu "Lipcowi Liderzy"

Plenerowa Akademia Sztuki

Dorośli Czytają Dzieciom w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dzieci, które uczy się czytać wyrastają na dorosłych, którzy potrafią myśleć.

Czytanie rozwija intelekt i wyobraźnię, a ponadto uczy szacunku do dorobku artystycznego minionych i obecnych pokoleń i uwrażliwia na piękno słowa pisanego - Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie gorąco w to wierzy i dlatego jej głównym celem jest promocja i rozwój czytelnictwa. Cel ten jest realizowany między innymi poprzez doroczną Akcję pn. „Dorośli Czytają Dzieciom” kierowaną do uczniów przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno. Projekt doskonale wpływa na rozbudzanie wśród najmłodszych zamiłowania do literatury oraz podkreślenie piękna języka ojczystego.

Tegoroczna odsłona „czytania dzieciom”, która przebiegała pod hasłem „Nasze Polskie – nasze ojczyste” wpisana została w obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i była wspaniałą okazją do wspólnego celebrowania tego ważnego wydarzenia. Spotkaniu towarzyszyły więc patriotyczne akcenty: wszyscy uczestnicy zostali udekorowani biało-czerwonymi kotylionami, zaś salę wypełnił urzekający aromat białych i czerwonych róż podarowanych przez Państwa Jadwigę i Włodzimierza Kosmala. Również tematyka czytanych utworów nawiązywała do niepodległości i miłości Ojczyzny.

Do udziału w Akcji organizatorzy zapraszają ludzi, którzy swoim życiem i wykonywaną pracą dają dzieciom wzór godny naśladowania, co sprawia, że działanie staje się również niezwykle skuteczną metodą budowania właściwego systemu wartości i kształtowania postaw patriotycznych. W tym roku do wspólnego czytania włączyli się superbohaterowie, czyli przedstawiciele służby zdrowia i służb mundurowych. Superbohaterowie udowodnili młodym mieszkańcom Gminy Olesno, że czytanie to najlepsza supermoc!
Przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili: mł. asp. Ewelina Fiszbain Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, mjr Magdalena Konarska – Placówka Straży Granicznej w Tarnowie, ratownik medyczny Anna Niemstak – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, kpt. mgr inż. Krzysztof Romański Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Leśniczy Wojciech Szczebak – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, Leśnictwo Podborze oraz Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno.

Dodatkową atrakcją dzieci był, podobnie jak w latach ubiegłych, pokaz pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który przeprowadzili: asp. szt. Piotr Motyka Kierownik Rewiru Dzielnicowych i mł.asp. Marcin Rajchert – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej; mł. kpt. Mirosław Kwiatkowski, mł. ogniomistrz Piotr Bartoń i mł. ogniomistrz Marcin Socha – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej; st. hor. Piotr Kopacz i plut. Paulina Lis – Placówka Straży Granicznej w Tarnowie; ratownik medyczny Mirosław Karpiel – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wygenerowano w sekund: 0.02
2,985,380 Unikalnych wizyt