Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4578163

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim

Dyskusyjny Klub Książki10 października 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się spotkanie z Wojciechem Jagielskim – pisarzem, publicystą, byłym dziennikarzem i korespondentem wojennym. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Programu Dyskusyjny Klub Książki, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Gospodyniami spotkania były członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie.

Wojciech Jagielski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986–1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Przez 21 lat, do marca 2012 był redaktorem Gazety Wyborczej, po czym powrócił do współpracy z PAP. Współpracuje też z BBC i Le Monde. Świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Wydał do tej pory 5 książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA, które tłumaczone są na wiele języków.

Wojciech Jagielski zdobyły wiele prestiżowych nagród:
• Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1996)
• Nagroda im. Pruszyńskich (1996)
• Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej (2002)
• Nagroda im. Dariusza Fikusa(2002)
• Nagroda im. ks. Józefa Tischnera (2003)
• Nagroda Czytelników w konkursie Podporiusz (2003)
• Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2003)
• Nominacja do Nagrody NIKE za książkę „Modlitwa o deszcz” (2003)
• Międzynarodowa Nagroda „Literatura z frontu" za książkę „Wieże z kamienia” (2007)
• Studencka Nagroda Dziennikarska MediaTory (2008)
• Nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – „Nocni wędrowcy” (2009)
• Nominacja do Nagrody NIKE za książkę „Nocni wędrowcy” (2009)
• Nagroda Specjalna Grand-Press 15-lecia,
• Honorowa legitymacja i złota odznaka „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”.
• Był także wielokrotnie w pierwszej piątce nominowanych do Nagrody Dziennikarza Roku.

Przede wszystkim jednak Wojciech Jagielski jest człowiekiem, który wiele doświadczył w swoim życiu. Przeżycia i wspomnienia w porywający sposób potrafi przekazać ludziom, którzy nie potrafią sobie nawet wyobrazić, czym w rzeczywistości jest koszmar wojny. Nasz gość przyznał, że jego zawodowym celem było właśnie przedstawianie trudnych spraw w sposób zrozumiały i jasny dla wszystkich, nie tylko dla znawców tematu. Jego profesjonalne podejście i niezaprzeczalna pasja sprawiły, że rozmowa o wojnie i polityce wciągnęła i zainteresowała wszystkich słuchaczy. Głównym celem spotkania była jednak dyskusja na temat książek Pana Jagielskiego.

Pierwszą jego publikacją jest zbiór reportaży o Kaukazie i Zakaukaziu pt. „Dobre miejsce do umierania” (1994), ze wstępem Ryszarda Kapuścińskiego. Drugą książką jest „Modlitwa o deszcz” (2002), w której autor opisał dramat Afganistanu jako dramat świata, w którym w różny sposób wszyscy uczestniczymy. Kolejna książka, „Wieże z kamienia” (2004) to opowieść o kaukaskiej krainie Czeczenii, o jej mieszkańcach i wojnie toczonej przez garstkę desperatów przeciwko wielokrotnie liczniejszej armii. „Nocni wędrowcy” (2009) to książka o jednym z najbardziej niespokojnych miejsc na ziemi Ugandzie oraz o jednym z największych dramatów Afryki i świata – o dzieciach, które mordują ludzi. Kolejna publikacja, „Wypalanie traw” (2012) wprowadza nas w klimat południowoafrykańskiego miasteczka, gdzie na przełomie XX i XXI wieku nadal panują przestarzałe poglądy dotyczące segregacji rasowej.
„Trębacz z Tembisy” z 2013 to najnowsza książka Jagielskiego, która także poświęcona jest Afryce, a dokładniej życiu Nelsona Mandeli. Książka ma się ukazać jeszcze w październiku, a już niebawem wzbogaci również księgozbiór biblioteki.

Całe spotkanie minęło w niezwykle przyjaznej atmosferze wśród osób, dla których literatura to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim prawdziwa pasja i zamiłowanie. Na zakończenie Wojciech Jagielski dokonał pamiątkowych wpisów do książek swojego autorstwa przyniesionych przez zgromadzonych gości.

Wygenerowano w sekund: 0.03
4,578,163 Unikalnych wizyt