Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4174811

Koncert "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" i wernisaż wystawy pt. "Moja Niepodległa"

Niepodległa
Czym jest dla nas Polska? Mogłoby się wydawać, że to pytanie jest niepotrzebne. Polska jest przecież miejscem, w którym mieszkamy i żyjemy. Jednak w roku, w którym mija dokładnie 100 lat od chwili, gdy Polska odzyskała wolność i niepodległość, warto spojrzeć na naszą Ojczyznę nieco inaczej. Bo Polska to kraj, który na długie lata zniknął z mapy świata, a którego mieszkańcy nigdy nie przestali być Polakami. To miejsce targane wojnami i rozbiorami, a które w jakiś magiczny sposób sprawia, że jego mieszkańcy nie chcą z niego zrezygnować. To kraj, który w najtrudniejszych momentach dziejowych jednoczy ludzi w słusznej sprawie – dla wspólnego dobra – dla wolności. Bo Polska to także wiele pokoleń Polaków, którzy niezłomnie dążyli do przywrócenia swojemu krajowi niezależności, mocy i niepodległości. Bo Polska to ludzie, którzy na różne sposoby, ale niezmiennie mocno, kochają swój kraj – Naszą Odzyskaną Ojczyznę.

Takimi rozważaniami, a następnie uroczystym odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczął się zorganizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie 11 listopada 2018 roku uroczysty koncert pn. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” połączony z wernisażem wystawy prac artystycznych pt. „Moja Niepodległa”, której towarzyszył katalog. Wydarzenie to stanowiło ostatni element realizowanego przez bibliotekę Projektu pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Powitania gości i oficjalnego rozpoczęcia uroczystości oraz podsumowania cyklu wydarzeń o charakterze patriotycznym dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. Następnie Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec krótko omówiła idee przyświecające wystawie pt. „Moja Niepodległa”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że miłość, zarówno do „Małej Ojczyzny”, jak i do Polski, można okazać na wiele różnych sposobów. Twórcy z terenu Gminy Olesno wyrazili to poprzez wykonane różnymi technikami prace artystyczne, prezentowane w ramach wystawy, której trwałym zapisem jest towarzyszący jej katalog. Nadmieniła również, że prace są wyrazem indywidualnego spojrzenia na zagadnienia związane z polskością, patriotyzmem i miłością Ojczyzny. Są również ukłonem w stronę Niepodległej – jej piękna, bogactwa kulturowego i historycznego oraz niezłomności.

W dalszej kolejności przedstawiono autorów prezentowanych prac, a byli to:
Halina Barszcz
Robótki ręczne to jej ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Posługuje się wieloma technikami – od szydełkowania, poprzez dzierganie, na hafcie krzyżykowym kończąc. Własnoręcznie wykonuje ozdoby choinkowe. Jej hafty, w których dominuje tematyka sakralna oraz motywy przyrodnicze, zdobią wnętrza wielu domów, głównie krewnych i znajomych. Prace jej autorstwa gościły na licznych wystawach zbiorowych oraz na ekspozycjach promujących dorobek lokalnych twórców.

Chmura Franciszek
Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w latach 70-tych XX wieku. W 1978 roku jego prace uczestniczyły w konkursie pt. „Plastyka ludowa województwa tarnowskiego” organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, gdzie zajął II miejsce w kategorii malarstwo. Zajmował się również odnawianiem antyków. Odrestaurował między innymi figury i obrazy w kościele parafialnym w Oleśnie oraz figurki do szopki w kościele w Dąbrówkach Breńskich. Ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie (2017 rok). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych, a kilka z nich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Joanna Dyjak
Od 2017 roku dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie. Kolekcjonerka roślin i pasjonatka ogrodnictwa. Zainteresowania botaniką łączy z drugą ogromną pasją, jaką jest hafciarstwo. W jej haftach bardzo często pojawiają się motywy roślinne. Prace jej autorstwa wzbogacały liczne ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców i prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych. Do najczęściej stosowanych technik należą: haft płaski, krzyżykowy i gobelinowy.

Mariusz Jurczyk
Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze, a doskonali go od samego początku zupełnie samodzielnie. Jako nastolatek zaczął swoje hobby traktować bardziej poważnie. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Jego prace przedstawiają najczęściej wizerunki ludzi, zwłaszcza ich twarze. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Jego szkice, do których ramy wykonuje własnoręcznie, wzbogacają prywatne kolekcje w kraju oraz za granicą. Pierwszą indywidualną wystawę jego prac zorganizowano w 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W tym samym roku jego dorobek artystyczny był prezentowany w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Drwini.

Jakub Kaczmarski
Zainteresowanie fotografiką odziedziczył po tacie, który zdjęcia robił zawsze, wszędzie i wszystkiemu. Z zamiłowania lotnik, dzięki czemu może łączyć swoje dwie pasje wykonując fotografię lotniczą. Jego prace najczęściej przedstawiają piękno przyrody, głównie szczyty gór oraz urokliwe zakątki „Małej Ojczyzny”. W wyjątkowy sposób potrafi uchwycić ulotną granicę pomiędzy niebem a ziemią, co widać na prezentowanej pracy. Fotografie jego autorstwa wzbogacają różnorodne publikacje książkowe, często zamieszczane są również na pocztówkach promujących gminę i region.

Mariola Kosiniak
Haft zafascynował ją już w szkole podstawowej pod wpływem nauczycielki, Genowefy Zawadzkiej. Szybko stał się jej największą pasją. Jak sama podkreśla, haftowanie pozwala jej odpocząć i zapomnieć o troskach codziennego życia. Posługuje się głównie ściegiem krzyżykowym i matematycznym. Skomplikowanymi wzorami zdobi poduszki i kartki okolicznościowe, wykonuje również obrazki o różnej tematyce, którymi chętnie obdarowuje rodzinę, bliskich i znajomych. Prezentowana praca jest jej pierwszym dziełem wykonanym haftem koralikowym.

Jolanta Krajewska
Przygodę z fotografią rozpoczęła w roku 2012. Początkowo robiła zdjęcia głównie przyrodzie. Szybko jednak doszła do wniosku, że uwiecznianie w obiektywie aparatu ludzi daje jej znacznie większą satysfakcję. Zaczęła organizować amatorskie sesje zdjęciowe dla znajomych. Ukończyła kurs fotografii portretowej w Krakowskiej Szkole Fotografii oraz liczne warsztaty indywidualne. „Zabawa w robienie zdjęć” z czasem przerodziła się w prawdziwą pasję. Obecnie skupia się głównie na fotografowaniu dzieci. Sama podkreśla, że ta dziedzina, choć wymaga otwartego umysłu i poczucia humoru, jest bardzo naturalna i wdzięczna, a mali modele pochłonięci poznawaniem świata, nie zwracają uwagi na aparat, co pozwala uchwycić ich najszczersze emocje.

Janina Kruk
Artystka ludowa z Zalipia reprezentująca starszą generację miejscowych malarek. Barwnymi motywami kwiatowymi zdobi swoje najbliższe otoczenie, w tym: dom (wewnątrz i na zewnątrz), budynki gospodarcze, a także przedmioty codziennego użytku i drobne elementy dekoracyjne. Maluje na szkle, drewnie, ceramice, płótnie. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od ponad pięćdziesięciu lat co roku bierze udział w Konkursie „Malowana Chata” zajmując czołowe miejsca. Swoje prace prezentowała podczas licznych wystaw w kraju, m.in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, na Kongresie Stronnictwa Ludowego w Pałacu Kultury w Warszawie, na Zjeździe Kółek Rolniczych w Warszawie. Jej prace eksponowane były także za granicą, m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Austrii oraz Niemczech.

Ryszard Krupa

Do tej pory znaliśmy go jako działacza społecznego, który w latach 1998-2005 aktywnie angażował się w życie samorządu lokalnego, najpierw jako sołtys rodzinnej wsi, a później także radny Gminy Olesno. Dziś już wiemy, że w wolnych chwilach amatorsko rzeźbi w drewnie. Potrafi w wyjątkowy sposób przekształcić i ożywić nawet najbardziej niepozorny kawałek drewna. W kręgu jego artystycznych zainteresowań znajduje się zarówno tematyka sakralna, jak i świecka. Chętnie rzeźbi wizerunki świętych oraz motywy przyrodnicze. Tworzy głównie dla własnej przyjemności, jednak jego rzeźby i płaskorzeźby wzbogacają wiele kolekcji prywatnych.

Anna Margosiak
Pasję, którą jest haft krzyżykowy odkryła blisko 20 lat temu. Haftuje dla przyjemności i „do szuflady”, jednak wiele jej obrazów zdobi domy osób prywatnych, głównie bliskich i znajomych. Charakteryzuje ją szczególna staranność wykonania prac. Wśród jej haftów dominuje tematyka religijna, nie brakuje jednak również pejzaży i martwej natury. Prace jej autorstwa często wzbogacały ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców oraz liczne wystawy zbiorowe.

Magdalena Miłoś
1996-01 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. Jana Szancenbacha i prof. Leszka Misiaka
2001 dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka i aneks z Ceramiki na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Czesława Dźwigaja
1998 Stypendium do Paryża z Fundacji prof. Jana Szancenbacha
2002 studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ze Scenografii
2005 dyplom z wyróżnieniem ze Scenografii pod kier prof. Krystyny Zachwatowicz- Wajdy
12 wystaw indywidualnych w Polsce, Francji i USA
Udział w licznych wystawach zbiorowych.
Praca w obszarze malarstwa, rzeźby, scenografii, architektury wnętrz. Od 10 lat działalność edukacyjna z rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Tarnowie.
Obrazy w prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą.

Oliwia Miłoś
Jej talent plastyczny ujawnił się już we wczesnym dzieciństwie. Od zawsze lubiła rysować, a dość szybko uznała, że jest to jej prawdziwą pasją. Ulubioną techniką jest szkic ołówkiem. Skupia się głównie na przedstawianiu ludzkich uczuć i emocji wypisanych na ich twarzach. Często maluje również skomplikowane motywy kwiatowe oraz postaci z bajek, którymi zdobi nie tylko arkusze papieru, ale też całe ściany. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych. Prezentowane były również na wystawach zbiorowych oraz wzbogacały ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców.

Anna Morawiec
Członkini Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego. Jest autorką wierszy, które ukazywały się w różnych antologiach pokonkursowych oraz autorką książki pt. „Szarlotka, czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Drugą wielką pasję odkryła w sobie stosunkowo niedawno, bo około dziesięć lat temu. Jest nią rysunek suchymi pastelami i szkic ołówkiem. Wykorzystuje również grafiką komputerową. Fascynuje ją przyroda i ludzkie emocje. Odważnie zestawia ze sobą kolory. Jej prace prezentowane były na zbiorowej wystawie twórców Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowskim Domu Kultury. Autorka przyznaje, że „pisze i rysuje, bo kocha to robić”.

Zofia Pilas

Emerytowana nauczycielka. W czasie swojej kariery zawodowej prowadziła m.in. zajęcia plastyczno-techniczne, w trakcie których inspirowała uczniów do podejmowania samodzielnej pracy twórczej. Obecnie wolne chwile wypełnia jej działalność artystyczna – maluje, szyje, haftuje i pisze wiersze. W każdym aspekcie jej twórczości motywem przewodnim jest piękno polskiej przyrody. Chętnie przedstawia na obrazach oraz opisuje w wierszach wdzięczne polskie kwiaty oraz czarujące zakątki swojej „Małej Ojczyzny”. Od lat popularyzuje rodzimą tradycję kulturową wykonując stroje krakowskie dla dzieci, które samodzielnie szyje od podstaw i ozdabia.

Radek Skrzyniarz

Pasjonuje się fotografią dronową, która pozwala mu widzieć i ukazywać świat
z perspektywy lotu ptaka. Pasję tę „zaszczepił” w nim tata, który wciąż mobilizuje go
i wspiera wszelkie podejmowane przez niego działania w tym zakresie. Chociaż „podniebną fotografią” zajmuje się od niedawna (2017 rok), to jednak jego prace znajdują się
w kolekcjach osób prywatnych i instytucji. Najchętniej fotografuje urokliwe krajobrazy, iluminacje oraz nocną grę barw i świateł. Zajmuje się też dokumentowaniem ważnych wydarzeń środowiskowych i rodzinnych.

Bernadetta Słota
Reprezentantka starszej generacji malarek zalipiańskich. Już jako dziecko, wolne chwile poświęcała doskonaleniu własnej techniki zdobienia przedmiotów kwiatowymi motywami zalipiańskimi. Ludowe malarstwo pasjonuje ją do dziś, a wielobarwne ornamenty zamieszcza na drobnych przedmiotach codziennego użytku i elementach dekoracyjnych. Maluje m.in. na papierze i drewnie. Od kilkunastu lat bierze udział w Konkursie Malowana Chata, w którym zajmuje czołowe miejsca. Jest również autorką wierszy, które sama nazywa okolicznościowymi, a które często w krzywym zwierciadle ukazują naszą rzeczywistość.

Franciszek Wątor
Malarstwem zajmuje się od dawna, jednak pasję tę zaczął rozwijać tak naprawdę dopiero po przejściu na emeryturę. Wszystkie swoje umiejętności zawdzięcza wyłącznie sobie. Jest osobą o wielu zainteresowaniach. Oprócz malarstwa pasjonuje się ogrodnictwem, prowadzi piękny, bogaty w różnorakie odmiany roślin, ogród. To właśnie natura i wielobarwne kwiaty są najczęstszym motywem jego obrazów. Często w swoich pracach podejmuje również tematykę historyczną. Ulubioną techniką jest malarstwo olejne. Kolekcjonuje stare, cenne przedmioty. W jego otoczeniu jest także dużo akcentów góralskich nawiązujących do miejsca jego pochodzenia.

Barbara Wójcik
Od 34 lat zawodowo związana ze szkolnictwem, a w ciągu ostatnich 27 lat pełniła funkcję dyrektora, najpierw Szkoły Podstawowej im. S. Łąckiej w Gorzycach, a od 1999 r. Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie. Wśród licznych jej pasji należy wymienić poezję i malarstwo. W swym dorobku malarskim ma kilkaset obrazów olejnych, które znajdują się w zbiorach prywatnych w wielu krajach świata. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wernisażach i wieczorach poezji. W swych utworach poetyckich i pracach malarskich wyraża zachwyt nad pięknem otaczającego nas świata i składa Stwórcy hołd za dzieła Jego stworzenia. Poza tematyką sakralną i poetyckim ujęciem przyrody, dużą cześć jej prac zajmuje studium psychologiczne człowieka i jego przeżyć wewnętrznych. Prowadzi wielotematyczny blog, który stanowi połączenie fotografii, malarstwa, poezji, tradycji ludowych i osobistych oraz szkolnych wspomnień z dawnych lat.

Konrad Wójcik
Absolwent Politechniki Krakowskiej. Pasjonuje go fotografia, ma w swoim dorobku artystycznym kilka wystaw oraz publikacji albumowych. Utrwala w oryginalnych kadrach niepowtarzalność chwili, ludzi w ich codziennych radościach i troskach, przemijające piękno starych chatek, odchodzący świat przeszłości, radość młodości i niezwykłe dary czterech pór roku, jakimi hojnie obdarza nas przyroda. Fotografia towarzyszy mu każdego dnia we wnikliwym odkrywaniu cudów świata.

Agata Wrona
Malarstwo jest jej największą pasją. Każdą wolną chwilę spędza w pracowni przy sztalugach lub z dziećmi i młodzieżą, dla których prowadzi zajęcia artystyczne. Maluje głównie farbami olejnymi. Są to kwiaty, pejzaże, martwa natura oraz akty. Od kilku lat pisze również ikony. Zajmuje się także renowacją mebli i drobnych przedmiotów codziennego użytku – nadaje im nowe życie wykorzystując w tym celu np. technikę decoupage. W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mędrzechowie, w Dąbrowskim Domu Kultury, Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. Autorka twierdzi, że „to właśnie pasja, otaczające nas barwy, codzienne życie i natura stają się sensem jej twórczości”.

Następnie Wójt Gminy Olesno odczytał adres okolicznościowy, w którym podziękował twórcom za chęć przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy, a także skierował w ich stronę słowa uznania za całokształt dorobku artystycznego.

Po przedstawieniu wszystkich autorów prezentowanych na wystawie prac, organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości na koncert pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w wykonaniu solistów: Jolanty Kremer (sopran, solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról) i Tomasza Białek (tenor, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, uczestnik 11 edycji „Mam talent”) przy akompaniamencie zespołu Maes-trio w składzie:
Marzena Mikułą-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, autorka aranżacji wszystkich wykonywanych przez trio utworów, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”,
Dariusz Kasperek – klarnecista uhonorowany Złotą Płytą, współpracuje z Filharmonią Śląską i śląskimi teatrami muzycznymi.

Artyści porwali licznie zgromadzoną publiczność nie tylko profesjonalizmem, ale również fenomenalnym podejściem, otwartością i życzliwością. Wspaniała muzyka i cudowna atmosfera dostarczyły wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Na zakończenie artyści zaprosili słuchaczy do głośnego śpiewu, a tym samym do aktywnego włączenia się we wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po rewelacyjnym koncercie dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w różny sposób wspierali wszystkie inicjatywy podejmowane w mijającym roku przez bibliotekę.
W pierwszej kolejności podziękowano wszystkim partnerom Projektu pn. „Nasza Odzyskana”, którymi byli: Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie; Szkoły Podstawowe w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu; Oddział Przedszkolny w Ćwikowie; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu; Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie; Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie; Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy oraz lokalni twórcy i historycy.
Na szczególne słowa wdzięczności zasłużyli członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy zaangażowani byli w całość nie tylko tego Projektu, ale także w wiele innych działań podejmowanych przez bibliotekę w tym roku.
Następnie podziękowania skierowane zostały w stronę państwa Anny i Ryszarda Dorosz, którzy udzielili bezinteresownego wsparcia finansowego na przygotowanie tego uroczystego spotkania.
Za bardzo dobrą współpracę i zaangażowanie we wszystkie podejmowane w ramach Projektu przedsięwzięcia podziękowano również społeczności szkoły podstawowej w Oleśnie, a słowa wdzięczności złożono na ręce dyrektora Jarosława Bartonia.
Na zakończenie podziękowano wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali bibliotekę w realizacji Projektu „Nasza Odzyskana”, a którzy nie zostali wymienieni imiennie.

Również Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec zasłużyła na słowa uznania. Szczere gratulacje i podziękowania za podjęcie szeregu inicjatyw o charakterze patriotycznym oraz za całoroczny trud włożony w szeroko pojmowaną działalność kulturalną złożyli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Sekretarz Gminy Janusz Plata.

Po oficjalnej części spotkania wszyscy obecni otrzymali nieodpłatnie katalog towarzyszący wystawie, będący trwałym zapisem tego wyjątkowego wydarzenia. Następnie organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości do kawiarni literackiej na poczęstunek przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, cudowne przyjaciółki i czytelniczki oraz pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.


Wygenerowano w sekund: 0.02
4,174,811 Unikalnych wizyt