"Nocny pociąg do Lizbony" - spotkanie DKK dla dorosłych

„Nocny pociąg do Lizbony” autorstwa Pascala Merciera to książka omawiana 26 lutego 2019 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Klubowiczki zgodnie doceniły artystyczne walory książki. Szczerze jednak przyznały, że jej lektura nastręczała niemało trudności. Pierwszą z nich była bardzo powolna narracja. Zadania nie ułatwiają również ciągłe i bardzo obszerne cytaty z innej książki. Mimo tych niedogodności „Nocny pociąg…” to jednak pozycja wartościowa, ciekawa i intrygująca.

Spokojny, samotny intelektualista, Raimund Gregorious, mieszka w Berlinie, gdzie od lat jest nauczycielem języków klasycznych. Jego monotonne i stabilne życie obraca się wokół pracy, książek, pracy naukowej i wielogodzinnych rozmyślań. Wszystko zmienia się w pewien deszczowy poranek, gdy w drodze do pracy Raimund dostrzega na moście przemokniętą kobietę, która najprawdopodobniej zamierza rzucić się w odmęty rwącej rzeki. Jakiś czas później mężczyzna zachwyca się książką portugalskiego autora, Amadeu de Prado, ale też samym autorem. Te dwa pozornie nie związane ze sobą zdarzenia sprawiają, że Raimund podejmuje zaskakującą decyzję - zostawia dotychczasowe życie i wyjeżdża do Lizbony. Jego celem jest jak najdokładniejsze poznanie losów i dokonań nowo odkrytego pisarza. Lizbońska podróż Raimunda, w której jedynym przewodnikiem jest książka Amadeu de Prado, pozwala mężczyźnie w zupełnie nowy sposób spojrzeć na wiele aspektów życia. Pozwala mu na głębokie przemyślenia dotyczące samotności, śmierci, przyjaźni i miłości, ale równocześnie każe zastanowić się nad sensem decyzji o gruntownej odmianie własnego życia.

Na kolejne spotkanie Klubu Książki zapraszamy 26 marca 2019 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce J. Hartwig pt. "To wróci".