Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2638185

"Ciemno, prawie noc" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiCo przyniesie powrót po latach do rodzinnego Wałbrzycha? Jakie demony przeszłości wynurzą się z ciemności? Czy rodzinne sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne, a ostateczne pożegnanie z ukochaną siostrą przyniesie ulgę? A przede wszystkim co się stało z zaginionymi dziećmi? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań usiłuje znaleźć dziennikarka Alicja - główna bohaterka powieści „Ciemno prawie noc” Joanny Bator. Książka uznana została za najlepszą powieść roku i nagrodzona Nagrodą NIKE 2013. Sama autorka napisała o niej , że jest to „zbitka słów, która ją prześladowała i nie pozwalała zapomnieć”.
Powieść „Ciemno prawie noc” była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się 27.02.2018 roku. Klubowiczki zgodnie uznały, że książka jest bardzo pomroczna, pełna dziwnych tajemnic i trudna, zarówno ze względu na styl literacki jak i tematykę. Jest wielowątkowa przez co trudno jest się skupić na głównej akcji związanej z zaginięciem dzieci. Można w niej odnaleźć elementy charakterystyczne dla powieści psychologicznej, thrillera, kryminału, fantasy. Z drugiej zaś strony obnaża najgorsze i najobrzydliwsze ludzkie instynkty. Jedynymi pozytywnymi wątkami jest w niej ostateczne zwycięstwo dobra nad złem i tryumf sprawiedliwości oraz piękna siostrzana miłość. Pochylając się nad nią należy być przygotowanym na spotkanie z prawdziwym złem, które drzemie w ludziach i często sprawia, że nawet słoneczny dzień staje się ciemną nocą.
Po zakończonej dyskusji Klubowiczki wzięły udział w specjalnym seansie i obejrzały film pt. „Ostatnia rodzina”, którego scenariusz powstał na podstawie losów Zdzisława i Tomasza Beksińskich.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych w Oleśnie odbędzie się 20.03.2018 r. o godz. 14.00, a omawiana będzie Tess Gerritsen pt. „Sobowtór”.


Pracowite ferie zimowe w bibliotece

Zimowa przerwa w nauce to dla dzieci czas na odpoczynek, zabawę i rozwijanie pasji. A gdzie można twórczo i aktywnie spędzić czas? W bibliotece – oczywiście!

Przez całe ferie zimowe w bibliotece organizowane były zajęcia tematyczne dla najmłodszych. W naszej ofercie znalazły się bajkowe seanse w Kinie za Rogiem, warsztaty taneczno-ruchowe oraz warsztaty plastyczne. Zajęcia organizowane były w bibliotece głównej oraz w filii bibliotecznej w Ćwikowie.

Spotkania taneczno-ruchowe prowadziła Agnieszka Herduś, wykwalifikowana trenerka, która udowodniła, że aktywność fizyczna może być świetną zabawą. Dzieci miały okazję poznać proste układy choreograficzne, a także ćwiczenia taneczne i ruchowe, którym towarzyszyły wesołe melodie i mnóstwo śmiechu.

Warsztaty plastyczne jak co roku związane były z tematyką wielkanocną, a poprowadziła je malarka ludowa z Zalipia, Helena Lelek. Dzieci odświeżyły wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych, a także poznały podstawowe techniki i pojęcia dotyczące malarstwa zalipiańskiego.

Z kolei Kino za Rogiem w Oleśnie przygotowało dla dzieci aż 6 bajkowych seansów. Dla najbardziej wytrwałych widzów przewidziano nagrodę w postaci wyjątkowego spotkania z fotografem. Dzieci poznały ciekawą technikę fotograficzną, jaką jest malowanie światłem. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się na czym polega Light painting, a następnie spróbowali swoich sił i rozwijali wyobraźnię malując światłem latarki oraz zimnych ogni.

Oprócz spotkań filmowych, tanecznych i plastycznych, dzieci chętnie odwiedzały również kącik multimedialny, kącik malucha, czytelnię komputerową i oczywiście wypożyczalnię.

Biblioteka cieszyła się także zainteresowaniem grup zorganizowanych. W ciągu dwóch tygodni mieliśmy przyjemność gościć aż 11 grup, które skorzystały z naszej bogatej oferty, w tym z seansów w Kinie za Rogiem oraz z możliwości gry na torach bowlingowych Kręgielni Azyl Olesno.


Tajemnice i lapbooki czyli DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiKolejne spotkanie DKK dla dzieci i kolejne niesłychane zagadki do rozwiązania!

23 lutego 2018 roku rozmawialiśmy o książce M. Widmarka i H. Willis pt. „Tajemnica biblioteki”. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat większych i mniejszych grzeszków popełnianych przez użytkowników bibliotek. Zastanawialiśmy się również, czy istnieje niezawodny sposób na kradzież książek z biblioteki. Wniosek był oczywisty – po co kraść, skoro można wypożyczyć?

Po pierwszych lapbookowych szaleństwach w styczniu doszliśmy do wniosku, że jest to metoda pozwalająca w ciekawy i skuteczny sposób omówić dany temat. W związku z powyższym również tym razem członkowie DKK stworzyli dla siebie nawzajem lapbooki, a podczas spotkania wspólnie rozwiązywaliśmy łamigłówki i odpowiadaliśmy na pytania dotyczące książki oraz "tematyki detektywistycznej".

Kolejne spotkanie odbędzie się 23 marca 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę Alana Silberberga pt. „Milo. Odklejone po(d)pisy”.

I Gminny Indywidualny Turniej w Kręgle

13.02.2018 r. odbył się I Gminny Indywidualny Turniej w Kręgle organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Do zawodów przystąpiło 15 uczestników, rozgrywki prowadzone były systemem turniejowym.

Sam turniej dostarczył wiele emocji, nie tylko zawodnikom ale również kibicom. Radość, zdrowa rywalizacja oraz zasady fair play gościły przez cały czas trwania rozgrywek. Nie obyło się bez niespodzianek, ponieważ w zawodach wzięły udział również kobiety, które pokazały, że kręgle to sport nie tylko dla mężczyzn.

Klasyfikacja turniejowa przedstawia się następująco:
I miejsce: Węc Edyta
II miejsce: Kosiek Stanisław
III miejsce: Barszcz Adam

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowy dyplom oraz puchar. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji!

II Gminny Turniej Szachowy

13.02.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się II Gminny Turniej Szachowy zorganizowany we współpracy z Gminnym Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych w Oleśnie.
Zawody kierowane były do dzieci i młodzieży z terenu gminy, a wzięło w nich udział łącznie 11 śmiałków.

Turniej rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy 1-6 – rozgrywki w systemie szwajcarskim 5 rund x 15 minut,
- klasy 7-8 – rozgrywki w systemie „każdy z każdym”.

Pełne skupienia rozgrywki, którym towarzyszyły ogromne emocje, nadzorowane były przez jurorów: Stanisława Golonkę i Pawła Świętochowskiego.

Eliminacje wyłoniły następujących zwycięzców:
1 kategoria:
I miejsce: Jurczyk Kacper (SP Olesno)
II miejsce: Wrona Antoni (SP Olesno)
III miejsce: Kapłon Maciej (SP Pilcza)

2 kategoria:
I miejsce: Gryz Szymon (SP Olesno)
II miejsce: Gryz Konrad (SP Olesno)
III miejsce: Chmielowski Andrzej (SP Olesno)

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplom, zaś zwycięzcom wręczono okolicznościowe medale.


Walentynki z książką

Akcja trwa od 12 lutego do wyczerpania zapasów


Biblioteczne Ferie

Zaczynamy już w poniedziałek!


Biblioteka Małego Człowieka

Kolejny talent odkryty - wystawa prac Mariusza Jurczyka

Piękno można dostrzec w każdym elemencie życia i świata. I wyrazić je można na wiele sposobów, między innymi poprzez słowo, muzykę, obraz czy taniec.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie może pochwalić się coraz szerszym gronem utalentowanych osób, które właśnie w bibliotece postanowiły podzielić się z innymi swoją wrażliwością i pochwalić własnymi zdolnościami. Spotkania promujące dorobek artystyczny lokalnych twórców organizowane już od lat przez GBP w Oleśnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy i powiatu. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na otwarciu wystawy prac Mariusza Jurczyka z Olesna, zorganizowanym 4 lutego 2018 roku przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie zgromadziło się ponad 200 osób!

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
- najbliższa rodzina i przyjaciele pana Mariusza, przede wszystkim żona Edyta, córka Oliwia i syn Kacper, rodzice Anna i Kazimierz Jurczyk oraz siostra Kinga Nuta,
- Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski z Małżonką,
- Ks. Prałat Jan Rybak, Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Jacek Sarota i ks. Marcin Kwiecień pracujący w Parafii Olesno,
- Ks. Marek Migacz,
- Jarosław Bartoń Radny powiatowy i dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie,
- Radni i Sołtysi z terenu gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Gminy Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
- Beata Partyńska – prezes Stowarzyszenia Na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Halina Sarat,
- Anna Morawiec – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Lucyna Mirecka – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu,
- Krystyna Chmura – emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- wspaniali Przyjaciele biblioteki ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Prezes Haliną Dojka na czele,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Barbara Wójcik – Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie,
- Benedykt Owierczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu,
- Niezawodni i zawsze życzliwi Czytelnicy oraz Przyjaciele biblioteki, w tym członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Po odczytaniu adresu okolicznościowego i złożeniu gratulacji artyście, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec dokonali oficjalnego otwarcia wystawy. Następnie głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który wyraził szczery podziw wobec talentu Mariusza Jurczyka oraz nadzieję, że artysta zgodzi się zaprezentować swoje prace również w innych miejscowościach powiatu.
Z kolei bohater wieczoru w swoim wystąpieniu podziękował organizatorom, a w szczególności dyrektor biblioteki Małgorzacie Morawiec, której wręczył niecodzienny upominek w postaci jej portretu.
Wernisaż był także doskonałą okazją do złożenia gratulacji Małgorzacie Morawiec, która zwyciężyła w powiatowym etapie plebiscytu Gazety Krakowskiej i zdobyła tytuł Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura. Słowa uznania do dyrektor biblioteki skierował Wójt Gminy Witold Morawiec, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie. Nie obyło się również bez uroczystego odśpiewania tradycyjnego "Sto lat" oraz oklasków na stojąco.

Spotkaniu towarzyszył koncert w wykonaniu zespołu Impra Band w składzie: Radosław Brydniak – aranżacja, piano i wokal; Dawid Pilch – aranżacja, saksofony i wokal; Weronika Brydniak – skrzypce i wokal; Małgorzata Brydniak – flet poprzeczny i wokal; Oskar Owsiak – perkusja; Patryk Brydniak – trąbka.

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Edytę i Mariusza Jurczyków oraz ich rodzinę i przyjaciół. Bezinteresowną pomocą w organizacji poczęstunku zaoferowały również panie Jadwiga Lech, Ewa Cierniak, Iwona Chmura, Maria Szczebak, Barbara Wesołowska, które przygotowały słodkie domowe wypieki. Z kolei w rolę fotoreportera wcieliła się Luiza Ziobro.

Spotkanie owocowało w głębokie doznania artystyczne oraz silne wzruszenia i przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas podczas organizacji wydarzenia.

-----------------
Mariusz Jurczyk, jest kolejnym utalentowanym mieszkańcem Gminy Olesno, z którą związany jest od urodzenia. Jest absolwentem Technikum w Szczucinie. Obecnie mieszka w Oleśnie i prowadzi własną działalność gospodarczą. Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze. Od kiedy odkrył swe zdolności, pielęgnuje je i nieustannie rozwija. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Pan Mariusz to człowiek o wielkiej wrażliwości na piękno otaczającego nas świata, co odzwierciedla jego twórczość. Jednocześnie jest osobą niesamowicie skromną. Zapytany o prace, z których jest najbardziej dumny, odpowiada z konsternacją, że w każdej z nich dostrzega pewne niedociągnięcia.
Do tej pory pan Mariusz tworzył głównie „do szuflady”. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że to właśnie nam udało się wydobyć jego talent na światło dzienne i że to nas spotkał niekłamany zaszczyt organizacji pierwszej indywidualnej wystawy jego prac.

Życie Pi - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiGłębokie refleksje na temat życia, wiary, i walki o przetrwanie we współczesnym świecie towarzyszyły nam podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 23 stycznia 2018 roku. Rozmyślania te były efektem lektury książki Yanna Martela pt. „Życie Pi”.

Bohater książki, kilkunastoletni Piscine Patel, nazywany przez wszystkich po prostu Pi, żyje wraz z rodzicami, właścicielami ogrodu zoologicznego, w Indiach. Chłopiec dorasta w ciągłej bliskości z naturą, w końcu zoo jest niemal jego drugim domem. Wciąż jednak poszukuje czegoś więcej – szuka Boga, odkrywa świat, rozmyśla nad sensem życia, poszukuje odpowiedzi na ponadczasowe pytania o wiarę, miłość, nadzieję i śmierć. Wszystko radykalnie zmienia się, gdy kraj pogrąża się w coraz głębszym kryzysie politycznym. Rodzina Patelów zmuszona jest najpierw sprzedać część dobytku, a w końcu (wraz z częścią zwierząt z zoo) opuścić Indie. Podróż frachtowcem do Kanady nie należała jednak do szczęśliwych. Groźny sztorm zatopił statek, a z katastrofy ocalał tylko Pi oraz… zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski. To niecodzienne towarzystwo podejmuje nierówną walkę z bezmiarem oceanu i sił natury. Jednak w przyrodzie zawsze zwyciężają najsilniejsi. Lub najbardziej sprytni. I tak, na szalupie pozostaje w końcu Piscine oraz tygrys. Dalsza tułaczka po oceanie to codzienny, niekończący się test wytrwałości, umiejętności nawiązywania porozumienia ze śmiertelnym wrogiem, a także poważny sprawdzian wiary i podstawowych ludzkich wartości.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 27 lutego wyjątkowo o godzinie 13:30. Będziemy rozmawiać o wyróżnionej nagrodą Nike książce Joanny Bator pt. "Ciemno, prawie noc". Dodatkową atrakcją będzie specjalny seans w Kinie za Rogiem. Na film pt. "Ostatnia rodzina" zapraszamy nie tylko Klubowiczów, ale wszystkich zainteresowanych. Bilet - jedynie 5 zł.

Zapraszamy do udziału w III Gminnym Turnieju w Szachy

Detektyw Pozytywka i lapbookowe wariacje na DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiPierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym 2018 roku odbyło się 19 stycznia i poświęcone zostało książce Grzegorza Kasdepke pt. „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”.

Rozmowa o niesamowitych przygodach bohaterów książki oraz wspólne czytanie wybranych fragmentów doprowadziły do konkluzji, że „Pan Kasdepke powinien napisać więcej takich książek”. Uczestnicy dyskusji serdecznie polecają wszystkim (nie tylko dzieciom!) lekturę „Nowych kłopotów…” i zapewniają, że śledzenie niesamowitej przebiegłości Martwiaka oraz niezaprzeczalnych zdolności Pozytywki dostarczy każdemu wielu przyjemnych chwil.

Jednak samo czytanie i dyskusja o książkach to dla nas stanowczo za mało! W związku z tym, zgodnie z zasadą mówiącą, że nowy rok to nowe możliwości, postanowiliśmy wypróbować coś, czego jeszcze na DKK w Oleśnie nie było, mianowicie metodę pracy z wykorzystaniem lapbooka. Technika, choć znana od dawna, była dla nas czymś zaskakującym, a przy okazji dającym wiele satysfakcji i radości. Rozwiazywanie zadań, łamigłówek, wypełnianie poszczególnych poleceń i pisanie anonimu – to tylko niewielka część tego, co znajdowało się w naszym lapbooku.

Ferie w bibliotece

Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Roku

Jam jest Kuba! Kuba Geniusz - spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiCześć. Jestem Kuba Kotbrzuch, chodzę do 6 klasy i powiem wam coś, czego nie wie nikt, oprócz mojego najlepszego przyjaciela Nico. Trochę głupio mi się do tego przyznawać – w końcu jestem facetem, ale… zakochałem się! Wybranka mojego serca to najpiękniejsza istota na ziemi. To śliczna, ciemnowłosa, zielonooka Vioooooola… Ach… Wiem, że kiedyś będziemy razem, ale na razie ona nie ma pojęcia o moim istnieniu. Viola chodzi do 7 klasy i po prostu nie zwraca uwagi na takie „dzieciaki”, jak my, szóstoklasiści. Muszę więc wymyślić, co zrobić, żeby moja ukochana wreszcie zwróciła na mnie uwagę. Jak myślicie, co mógłbym wymyślić, by zdobyć serce Violi?

Od tej krótkiej opowieści rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 19 grudnia 2017 roku, podczas którego rozmawialiśmy o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”. Dość szybko okazało się, że gawęda o losach Kuby snuta przez opiekunkę i uzupełniana wypowiedziami członków Klubu jest… jeszcze ciekawsza niż sama książka!

Zabawne perypetie i szalone pomysły głównego bohatera zainspirowały nas do poważnej rozmowy na temat zarozumiałości, nadmiernej pewności siebie i niebezpieczeństw czyhających w Internecie. Rozmawialiśmy też o naszych wymarzonych zawodach, a także przeanalizowaliśmy wady i zalety różnych ścieżek kariery zawodowej. Spostrzeżenia zostały zapisane w formie mapy myśli. I chociaż „Geniusz Kuba” to opowieść bardzo zabawna, wyciągnęliśmy z niej wyjątkowo pouczające wnioski.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 19 stycznia 2018 r. (piątek) o godzinie 14:00. Serdecznie zapraszamy!


Wygenerowano w sekund: 0.02
2,638,185 Unikalnych wizyt