Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
2638208

Paczka literacka rozpakowana!

Nasza biblioteka w ramach udziału w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego otrzymała pakiet książek i audiobooków. Zasadnicze cele akcji to promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Zadaniem bibliotek biorących udział w akcji było przeprowadzenia działań czytelniczych w oparciu o otrzymane tytuły.
Realizując to zobowiązanie, w naszej bibliotece zorganizowane zostało oficjalne „rozpakowanie” paczki z książkami dokonane przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki wybrały sobie po jednej pozycji, które następnie miały przeczytać, ocenić i zrecenzować. Poniżej przedstawiamy recenzje poszczególnych książek i mamy nadzieję, że będą one zachętą i motywacją do samodzielnego bliższego zapoznania się z tytułami wchodzącymi w skład literackiej paczki.

Maciej Wasilewski, „Bogusław Mec. Bim, bam, bom. Mogę wszystko!”
To biografia fascynującego artysty, ikony muzyki rozrywkowej PRL-u, piosenkarza, malarza i intrygującego człowieka w charakterystycznym czarnym kapeluszu. W książce dużo jest opowieści z prawdziwego życia artysty. Poznajemy jego bezkompromisowy charakter, jego zmagania z nieuleczalną chorobą, jak również trudną i niezwykłą miłość do żony. Książka, mimo że jest biografią, trzyma w napięciu do ostatniej strony, wciąga i porusza. Charakteryzuje ją barwny, żywy język i niemal powieściowy styl narracji. Jakość wydania znakomita, liczne ciekawe zdjęcia, dopracowana szata edytorska. Polecam!
Barbara

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”
Hanna Krall to światowej sławy polska reporterka i autorka wybitnych utworów np. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Na wschód od Arbatu”. Jacek Antczak wpadł na wyjątkowy pomysł: zebrał różne wywiady z Hanną Krall, złożył je w jedną spójną całość i tak powstała ciekawa, intrygująca książka – wywiad rzeka. Perfekcyjnie zmontowany dialog ukazuje warsztat pisarski reporterki, jej wrażliwość, sposób myślenia oraz niezwykłą postać Hanny Krall, która nie pisze o sobie w pierwszej osobie, a nawet rzadko mówi. Pisarka przedstawia historie ludzi zupełnie ich nie komentując, często posługuje się złożonymi relacjami na linii kat – ofiara. Bohaterowie to prości ludzie uwikłani w „wielką historię”. Książkę czyta się z zainteresowaniem, szczególnie polecam ją młodym reporterom, ponieważ znajdą w niej wskazówki dotyczące pisania reportażu, przekazane przez mistrza.
Helena

Robert Janowski, „Muzyka mojego życia”
Książka godna polecenia dla wszystkich, którzy kochają przeboje najbardziej znanych piosenkarzy polskiej sceny. Autor książki znany z prowadzenia programu telewizyjnego „Jaka to melodia” dociera do gwiazd showbiznesu muzycznego i przeprowadza z nimi wywiady, odsłaniając ich życie zawodowe, jak też prywatne sukcesy krajowe czy światowe. W książce znajdują się wywiady między innymi z Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Zdzisławą Sośnicką i wieloma innymi dobrze znanymi gwiazdami estrady. Gorąco polecam!

Carl Bernstein, Bob Woodward, „Wszyscy ludzie prezydenta”
Wielka polityka – wielcy politycy
Wybory prezydenckie to dla przeciętnego obywatela pięknie zorganizowana kampania, „dopuszczalna” rywalizacja, antagonizmy, obietnice i – co najbardziej chwyta za serce – przyrzeczenia, że „ukochana ojczyzna i dobro narodu, to główny cel działania”. Do tego wspaniała oprawa: wystąpienia telewizyjne, uśmiechy, uściski. Spotkania z wyborcami pełne rozmachu, radości, zapewnień… Wyborcy w to wierzą, w euforii oddając swój głos i popierając superkandydata całym sercem. A potem okazuje się, że to doskonale zorganizowana mafia – szef ma wygrać, a ludzie „prezydenta” – zarobić.
Książka ukazuje kulisy wielkiej polityki, działania mafii politycznej, która dla własnych celów potrafi zachwiać całą strukturą państwa. Pod pozorem poprawności politycznej „zmuszają” naród do wyboru swojego „bosa” na najwyższy urząd. Prezydent Nixon ze swoimi ludźmi doprowadził w brutalny sposób do dramatu Ameryki. Afera Watergate była dla niego końcem mafijno-politycznej kariery – podał się do dymisji, jego grę odkryto. Duża w tym zasługa redaktorów Carla Bernsteina i Boba Woodwarda.
Helena

Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, „Zapraszamy do Trójki”
Zbiór relacji i opowieści o pracy dziennikarzy w radiowej Trójce od dnia jej powstania 1 kwietnia 1962 roku. Osobiste przeżycia, ciekawostki, zmiany ustrojowe, wspomnienia itp. tworzą przyjemnie czytającą się książkę – album (duża zawartość zdjąć pracowników, jak również zapraszanych gości). Polecam.
Lucyna

Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk, „Powstanie warszawskie. Rozpoznani”
Jeśli dla kogoś codzienne drobne problemy urastają do rangi bardzo dużych, to koniecznie powinien sięgnąć po ten przepięknie wydany album. Historie, które są ukazane w książce, to konkretni, nierzadko bardzo młodzi ludzie, dla których ojczyzna i wolność były najważniejszymi priorytetami. Śmierć była dla nich druhem, który stał za każdym rogiem. Chwile grozy przeplatały się z chwilami szczęścia, jak wtedy gdy brali śluby, gdy za drzwiami gwizdały kule. Przepiękne zdjęcia dopełniają całości. Książka ukazuje życie naszych bohaterów w czasie powstania, jak również po wojnie.

Marek Niedźwiecki, „Nie wierzę w życie pozaradiowe”
Ta książka to dla fanów Marka Niedźwieckiego i radiowego programu Trzeciego niezwykle cenne doświadczenie. To niesamowita podróż po radiowym życiu fenomenalnego prezentera muzycznego. „Chciałem być jak Casey Kasem – ikona American Top 40” – to słowa M. Niedźwieckiego. Dziś z całą pewnością ten cel osiągnął i stał się ikoną programu Trzeciego Polskiego Radia. Polecam!
Agata

Katarzyna Boni, Wojciech Tochman, „Kontener”
Książka to opowieść o obozie uchodźców z Syrii do Jordanu. Ukazuje piekło ludzi zapomnianych przez świat, dla których tytułowe kontenery przysyłane łaskawie z cywilizowanych krajów służą za domy. W rzeczywistości jednak ich życie w kontenerach w druzgocący sposób przypomina realia hitlerowskich obozów zagłady w Polsce… Czytając książkę można sobie uświadomić, jak niewiele czynimy, by pomóc ludziom dotkniętych nieszczęściem – w końcu to nie nasza wojna, więc nie nasz problem. A jednak gdzieś tam w świecie wciąż trwa koszmar niewinnych ludzi. Uważam, że należy przeczytać tę książkę choćby po to, by uświadomić sobie, jak wygląda codzienność dzieci, kobiet i bezsilnych mężczyzn. My oczekujemy wsparcia i pomocy w trudnych chwilach, ale co sami robimy, by pomóc innym?
Władysława


Uwaga

Wypożycz sobie prezent na Święta!

"Sześć lat. Pożegnanie z siostrą" - Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiSzczera sympatia do rewelacyjnych, wciągających i budzących dreszcz grozy thrillerów psychologicznych Charlotte Link skłoniła członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie do sięgnięcia po kolejną pozycję tej autorki. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” to coś zupełnie innego. To osobista, bardzo bezpośrednia, głęboka, bolesna opowieść autorki o jej emocjach, lęku, nadziei i walce ze śmiertelną chorobą ukochanej siostry. Książka jest szczegółowym zapisem kolejnych etapów choroby – od postawienia druzgocącej diagnozy, poprzez poszukiwanie najlepszej metody leczenia, aż po nieunikniony koniec nierównej walki. Nie brakuje tu również szokującego opisu warunków panujących w niemieckich szpitalach oraz wstrząsającego i oburzającego zachowania lekarzy, którzy nie tylko niszczą nadzieję, ale (z sobie tylko wiadomych względów) w ogóle nie podejmują próby leczenia chorych.

Książka Ch. Link pt. „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” omawiana była podczas spotkania DKK 12 grudnia 2017 roku. Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2018 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce M. Yann pt. "Życie P".

Święty Mikołaj w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie

Dzieci w Gminie Olesno są naprawdę grzeczne, a Święty Mikołaj potrafi to docenić.
7 grudnia 2017 r. w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których rozwijaliśmy wyobraźnię tworząc kreatywne kartki świąteczne z... tego, co udało się znaleźć! Wykorzystaliśmy między innymi znalezione w szafach resztki kolorowych papierów, gałązki zebrane na trawniku za biblioteką i stare łańcuchy oraz ozdoby choinkowe.
Praca co prawda bez reszty pochłonęła małych artystów, jednak ich uwadze nie umknął fakt, że do biblioteki skrada się… Mikołaj! Poczciwy Staruszek nie zapomniał o dzieciach z Ćwikowa i przyjechał do biblioteki, by spędzić z nami kilka wspaniałych chwil. Święty Mikołaj pochwalił dzieci za to, jak grzeczne były przez cały rok, porozmawiał z każdym, wręczył upominki, i – oczywiście – zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcia.

Mikołaj znów odwiedził Kino za Rogiem w Oleśnie!

KINO ZA ROGIEM
Kino za Rogiem w Oleśnie na stałe zostało już wpisane, jako jeden z punktów, które obowiązkowo musi odwiedzić Święty Mikołaj podczas swojej corocznej trasy. To właśnie w naszym Kinie co roku 6 grudnia gromadzą się najgrzeczniejsze dzieci, żeby razem ze Świętym Mikołajem obejrzeć ciekawy film animowany o tematyce świąteczno-zimowej.

W tym roku 6 grudnia odbyły się dwa bajkowe seanse z Mikołajem, a bilety zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Po wizycie w Kinie za Rogiem dzieci zaproszone zostały na salę biblioteczną, gdzie w prawdziwie zimowej scenerii każdy otrzymał od Świętego Mikołaja upominek, a ponadto mógł choć przez chwilę porozmawiać ze Świętym i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przygotować i zorganizować spotkanie, a także osobom, które hojnie wsparły Świętego Mikołaja w przygotowaniu prezentów dla dzieci.

Święty Mikołaj uprzejmie dziękuje Panu Henrykowi Smolikowi za użyczenie pięknych, wygodnych i superszybkich sań, w których mógł spędzić czas ze wszystkimi grzecznymi dziećmi.


Dziękujemy również naszym Małym Kinomanom za liczne przybycie! Przy okazji przekazujemy informację od Mikołaja – Święty za rok spotka się tylko z tymi, którzy będą grzeczni, a ponadto będą regularnie odwiedzać Kino w Oleśnie!

W bibliotece można już odebrać zdjęcia ze spotkania z Mikołajem :)

Spotkanie Andrzejkowe w ramach DKK dla dzieci

Biblioteka to nie tylko książki – to przede wszystkim możliwość wspaniałego spędzenia czasu w gronie fantastycznych i życzliwych osób. Doskonale o tym wiedzą członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, którzy bibliotekę odwiedzają w każdej wolnej chwili. Dla Klubowiczów spotkania raz w miesiącu to stanowczo za mało! W związku z tym postanowiliśmy zaszaleć i zorganizować Klubowe Spotkanie Andrzejkowe.

1 grudnia 2017 roku o godzinie 18:30
młodzi miłośnicy książek zgromadzili się w bibliotece, by poznać tradycyjne wróżby i zwyczaje związane z Andrzejkami. Nie obyło się oczywiście bez strrrrasznej (choć całkiem miłej) wiedźmy, która z powodu braku paliwa w miotle postanowiła nam towarzyszyć, a przy okazji również powróżyć. Były więc magiczne kubeczki z tajemniczą zawartością, rzucanie obierką z jabłka przez lewe ramię oraz przyszpilanie imienia ukochanej osoby. Iście sportowe emocje towarzyszyły nam podczas wyścigu butów – ogromna przestrzeń sali bibliotecznej sprawiła, że rozgrzał nas nie tylko duch rywalizacji, ale i samo bieganie z butami. Klubowicze dowiedzieli się co nieco o swojej najbliższej przyszłości – wiemy już, kto będzie sławny, szczęśliwy, bogaty, a kto jako pierwszy się zakocha. Punktem budzącym największą euforię było lanie wosku i odgadywanie otrzymanych kształtów i ich znaczenia.

Wieczór minął nam na rewelacyjnej zabawie, pełnej śmiechu, żartów i wygłupów. Podczas gdy Klubowicze wraz z wiedźmą odczytywali karty przyszłości, rodzice oddawali się relaksowi w Kinie za Rogiem, gdzie przy kawie i domowych wypiekach zaśmiewali się z nieprawdopodobnych przygód Babci Gandzi.

Spotkanie z Zośką Milionerką podczas DKK dla dzieci

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się 28 listopada 2017 r. poświęcone zostało książce Lary Bergen pt. „Zośka Milionerka”.

50 dolarów to dużo. Zwłaszcza, jeśli do tej pory miało się niecałe 10 dolarów. To właśnie pięćdziesięciodolarowy banknot pewnego dnia znajduje Zośka i od razu wpada na genialny pomysł – skoro jest już prawdopodobnie najbogatszą dziewczynką na świecie, to może zostać milionerką. Niestety dość szybko okazuje się, że Wera Hoffman ma więcej pieniędzy, bo aż 100 dolarów! Zosia nie ma innego wyjścia i jeśli chce zostać Zośką Milionerką, musi jak najszybciej zdobyć pieniądze.

O sposobach Zosi, a także o własnych pomysłach na biznes rozmawialiśmy podczas spotkania naszego Klubu. Okazuje się, że głowa każdego dziecka jest pełna doskonałych biznesplanów. Klubowicze przyznali, że próbowali zarobić pieniądze na sprzedaży lemoniady, sprzątaniu, drobnych pracach domowych, a nawet na... chodzeniu. Cóż... dobry pomysł to połowa sukcesu!

Aby rozwinąć zmysł przedsiębiorczości, a także wyobraźnię, klubowicze zostali postawieni przed arcytrudnym zadaniem – mieli wymyślić najdziwniejsze, najzabawniejsze i najbardziej zaskakujące zastosowanie przedmiotów codziennego użytku, a następnie spróbować sprzedać swój wynalazek pozostałym uczestnikom spotkania. Ta szalona zabawa przyczyniła się do powstania magicznego zestawu kredko-kosmetyków, leczniczo-naprawczego papieru toaletowego doskonałego do remontowania domów, pilota z funkcją powiększania przedmiotów, wycieraczek samochodowych w kształcie Małego Głoda i wielu innych nieprawdopodobnych wynalazków.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2017 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”

"Przyrodni brat", czyli rozmowy o zakazanej miłości na spotkaniu DKK

Dyskusyjny Klub Książki„Przyrodni brat” Penelope Ward to książka, którą omawialiśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 14 listopada 2017 r.

Książka jest opowieścią o trudnych emocjach związanych z zakazaną miłością, a także o jej zgubnych skutkach. Jednak motyw niedozwolonej miłości ma tutaj wielopokoleniową i bardzo zawiłą historię. Greta i Elec są przybranym rodzeństwem. Matka Grety po śmierci męża związała się z ojcem Eleca, który dla nowej miłości pozostawił swoją żonę i syna. Ale cały ten galimatias rodzinny sięga jeszcze minimum dwa pokolenia wstecz. P. Ward rysuje skomplikowaną mapę uczuć i powiązań łączących poszczególnych bohaterów. Czytelnik z rosnącym niedowierzaniem śledzi poczynania kolejnych nieszczęśliwie i ślepo zakochanych osób, a w jego głowie pojawia się pytanie: „Jak on/ona po tym wszystkim może robić dokładnie to samo?!”

Książka wzbudziła bardzo ambiwalentne uczucia – część klubowiczek była pod wrażeniem odwagi autorki i jej podejścia do trudnego tematu. Jednak pozostałe uczestniczki dyskusji zdecydowanie uznały omawianą pozycję za budzącą niesmak i niedopracowaną literacko.
O ile sama historia przedstawiona w książce jest ciekawa, a temat zdecydowanie warty poruszenia i głębszego przemyślenia, to już forma użyta przez autorkę jest co najwyżej średnia. Szczegółowe opisy zbliżeń kochanków nie szokują (po „Pięćdziesięciu twarzach Greya” mało co potrafi jeszcze zaskoczyć), ani nie rozbudzają wyobraźni. Są po prostu wulgarne i nieestetyczne. Wiele do życzenia pozostawia także przedstawienie całej historii z dwóch punktów widzenia. Czytelnik najpierw poznaje drobiazgową relację Grety, a następnie... czyta ponownie dokładnie to samo w narracji Eleca. Opowieść mężczyzny nie wnosi już w zasadzie niczego nowego, nie jest nawet wzbogacona o jego refleksje czy uzasadnienie motywów działania. To po prostu nieco przeredagowana wersja pierwszej części książki.

70 lat biblioteki w Ćwikowie i podsumowanie projektu "Sami Swoi z pasją i humorem"

Biblioteki w Gminie Olesno mogą poszczycić się wieloletnią i bardzo silną tradycją. Od zawsze odgrywają istotną rolę w życiu kulturalnym społeczności lokalnej. Są to również miejsca, które utrwalają pamięć o minionych wiekach, a ponadto kształtują teraźniejszość i tworzą przyszłość.
Najstarsza książnica w gminie, czyli biblioteka w Ćwikowie, w tym roku obchodzi Jubileusz 70-lecia istnienia. 25 listopada w Domu Strażaka w Ćwikowie odbyło się spotkanie poświęcone uroczystym obchodom tej ważnej rocznicy, połączone z podsumowaniem projektu pn. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście:
- Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia z Małżonką,
- Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło,
- Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec z Małżonką,
- Zofia Rogowska, emerytowany wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie,
- Ewa Drzazga, wieloletni emerytowany Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu a zarazem dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu.
Honorowymi gośćmi tego wyjątkowego spotkania byli bibliotekarze, którzy na przestrzeni lat pracowali w bibliotece w Ćwikowie:
- Alicja Kozaczka-Puścizna,
- Ewa Piasecka,
- Alina Zarzycka,
- Paulina Fic.

W wydarzeniu wzięli również udział:
- Irena Kawa, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz sierż. sztab. Paweł Stankiewicz,
- Marian Szajor, Radny Powiatowy,
- Janusz Plata, Sekretarz Gminy Olesno
- Radni Rady Gminy Olesno z przewodniczącym Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Mariola Smolorz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Beata Partyńska, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Małgorzata Słupek,
- Anna Morawiec, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Wanda Chlastawa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz, Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka z Bolesławia i Małgorzata Starzec z Brnia,
- Krystyna Chmura, emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki w Oleśnie i w Ćwikowie,
- Rodziny i bliscy członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie,
- Mieszkańcy Ćwikowa – zawsze gościnni, życzliwi i chętni do wszelkiej pomocy.

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z Dyrektor Małgorzatą Morawiec na czele oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym kieruje Prezes Halina Dojka.
Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Rada Sołecka wsi Ćwików, Radny Powiatowy Marian Szajor oraz Radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Pierwszym punktem sobotniego spotkania były obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia biblioteki w Ćwikowie. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie przedstawiła krótką historię książnicy w Ćwikowie oraz zaprezentowała sylwetki bibliotekarzy, którzy tworzyli i rozwijali bibliotekę przez minione 70 lat. Praca i zaangażowanie wszystkich bibliotekarzy zostały docenione, czego wyrazem były podziękowania i adresy okolicznościowe odczytane przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca.

Następnie gratulacje i życzenia kolejnych wspaniałych jubileuszy na ręce Dyrektor Biblioteki złożyli przybyli goście: Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, emerytowany dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Zofia Rogowska,w imieniu wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu dąbrowskiego Dyrektor Centrum Polonii w Brniu i Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej Beata Partyńska, Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Odczytane zostały również adresy okolicznościowe przesłane przez Bolesława Łączyńskiego Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusza Trytka Wicedyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Alicję Dziewińską, emerytowaną Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Drugim, równie ważnym punktem spotkania było podsumowanie projektu pt. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Koordynator projektu Małgorzata Morawiec, dokonała prezentacji głównych założeń i celów zadania oraz rezultatów jego realizacji. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był występ kabaretowy „To i owo w groszki” zaprezentowany po raz pierwszy właśnie podczas wyjątkowego spotkania w Ćwikowie. W przygotowaniu spektaklu, zwłaszcza strony wokalno-muzycznej i choreograficznej, nieocenionego wsparcia i pomocy udzieliła Agata Piękosz-Pierszalik, której praktyczne porady i cenne wskazówki pomogły artystom rozbłysnąć na scenie pełnym blaskiem. Zabawne skecze, cięte dialogi, zjadliwe anegdoty, dystans do codziennych problemów i absurdów, a przede wszystkim fenomenalna gra aktorska „Samych Swoich” sprawiły, że widzowie nie mogli przestać serdecznie się śmiać. Całości dopełnił profesjonalny akompaniament w wykonaniu niezrównanego Maestro Stanisława Piękosza. Ponadto nagłośnienie oraz specjalne oświetlenie sceniczne dodały występowi niepowtarzalnego charakteru. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek, takich jak degustacja wina przez publiczność, wspólny śpiew, a nawet taniec. „Sami Swoi” zachwycili zgromadzonych gości, którzy gorąco domagali się bisu, a po wszystkim nagrodzili artystów owacjami na stojąco.

Podsumowanie kolejnego zrealizowanego projektu było dla „Samych Swoich” okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim przyjaciołom i sponsorom za przychylność i wsparcie finansowe. Prezes Stowarzyszenia podkreśliła, że dzięki życzliwości indywidualnych osób, firm i instytucji „Sami Swoi” mogą realizować swoje pomysły i działania, które kierowane są do wszystkich mieszkańców zarówno gminy jak i powiatu. Wśród osób, którym „Sami Swoi” złożyli podziękowania znaleźli się: Anna i Marian Dynak ze Stanów Zjednoczonych, Maria Witkowska, Marian Szajor, Adam Zachara, Mieczysław Sas i Tomasz Fliśnik.
Natomiast osobą, której Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie podziękowały w sposób szczególny był Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec - najlepszy przyjaciel zarówno biblioteki, jak i „Samych Swoich”, człowiek, dzięki któremu biblioteki w gminie Olesno rozwijają się, stają się w pełni nowoczesnymi placówkami kulturalnymi i przy jego wsparciu mogą zdziałać naprawdę wszystko.

Po chwilach pełnych wspomnień, wzruszeń i salw radosnego śmiechu nadszedł w końcu czas na nieco mniej oficjalną część wieczoru, mianowicie staropolskie andrzejki, czyli biesiadę, taniec i śpiew. Znakomity poczęstunek przygotowany został przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie, pracowników biblioteki w Oleśnie oraz całą rzeszę zawsze chętnych do bezinteresownej pomocy mieszkanek Ćwikowa.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy zawsze życzliwie odpowiadają na nasze prośby i chętnie pomagają w realizacji różnorodnych przedsięwzięć, a tym razem są to:
- Teresa i Zdzisław Piaseccy z Dąbrowy Tarnowskiej,
- firma DekoSal z Woli Żelichowskiej,
- Urszula i Jan Kaczmarscy z Olesna,
- Małgorzata i Dariusz Oleś z Olesna
- Beata Barszcz z Olesna,
- Krystian Gniewosz ze Świebodzina.


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny bezinteresownie wsparli organizację naszego przedsięwzięcia, czyli naszym niezrównanym Przyjaciołom, którzy o każdej porze dnia i nocy służyli nam pomocą, bezcenną radą i dobrym słowem.
"Trzy przystanki do teatru" - spotkanie DKK dla dzieci

„Trzy przystanki do teatru”Marcina Przewoźniaka to książka dla miłośników zagadek, szyfrów, detektywistycznych łamigłówek i poszukiwaczy skarbów.

Bohaterami książki są Oskar i Oliwka oraz ich rodzice. Rodzina niedawno przeprowadziła się do Poznania i próbuje poznać, a także polubić swoje nowe miasto. Bohaterowie przypadkowo odnajdują pamiętnik sprzed 40 lat i postanawiają wytropić, kim są tajemniczy Czerwony i Zielony, Druh Jurek i Druhna Ela, Romeo i Julia oraz niezidentyfikowane „Łejery”. Wspólna lektura zapisków pozwala rodzinie poznać nietypową historię Poznania, między innymi przemyt holenderskiej szkoły, budowę żaglowca w środku lasu, utworzenie harcerskiej mafii i podróżującego traktorem zespołu teatralnego.

Książka „Trzy przystanki do teatru” była omawiana podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 27 października 2017 roku. Uczestnicy spotkania przyznali, że lektura przysporzyła im pewnych trudności – książka, choć ciekawa, napisana jest nieco zbyt poważnym i trudnym językiem, a akcja momentami po prostu nużyła czytelników. Było jednak również wiele wątków, które zaciekawiły młodych miłośników literatury. Szczególnie interesujący był motyw zaszyfrowanego języka, zrozumiałego tylko dla wtajemniczonych osób. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć swój własny alfabet! Gdy każda litera została już odpowiednio zakodowana, każdy uczestnik spotkania napisał serdeczny zaszyfrowany list do jednej wskazanej osoby z Klubu. Ponadto Członkowie DKK zgodnie stwierdzili, że stworzenie „szkoły marzeń” to doskonały pomysł, podobnie jak utworzenia drużyny harcerskiej. Kto wie, może kiedyś wspólnie uda nam się zrealizować te plany…? ;)

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy 28 listopada (wtorek) o godzi. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce pt. „Zośka Milionerka” L. Bergen.

Kochani, otwórzmy serca dla Oliwii z MędrzechowaRównież Biblioteka w Oleśnie włącza się do akcji i wspiera Oliwkę.


Szczegółowe informacje zamieszczone są w poniższym linku:
Link

Listopad w Kinie za Rogiem

KINO ZA ROGIEM


"Książka" Mikołaja Łozińskiego - Spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiCzęsto jest tak, że przedmioty, piosenki, czy miejsca kojarzą się z jedną konkretną osobą lub wydarzeniem. Nie ważne, co to jest i jakie wspomnienia przywołuje, istotne jest to, że od tych myśli po prostu nie da się uciec.

„Książka” Mikołaja Łozińskiego to utwór opowiadający o ludziach poprzez przedmioty. Autor przez pryzmat charakterystycznych przedmiotów-symboli kreśli historię swojej rodziny na tle historii Polski. Okulary, klucze, telefon, zeszyt, ekspres do kawy czy maszynka do włosów to rekwizyty kojarzące się z konkretnymi ludźmi, z cechami ich charakteru oraz z ważnymi wydarzeniami. To pozornie zwykłe rzeczy, które jednak łączą się w całość i, jak elementy układanki, ukazują skomplikowany obraz rodziny autora. Łoziński wspomina relacje między bliskimi, ich kłótnie, słabości, radości, perypetie i próbę przetrwania w świecie targanym najpierw wojną, potem stanem wojennym i przemianami ustrojowymi.

Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 4 października 2017 roku. Członkinie Klubu już dawno nie miały tak zróżnicowanych opinii, a dyskusja rzadko bywa tak zacięta. „Książka” jest bowiem dziełem niełatwym w odbiorze. Wspomnienia bohaterów mieszają się z komentarzem autora, a narracja jest zawiła. Ponadto poszczególne rozdziały książki przypominają bardziej odrębne opowiadania, niż integralne części większej całości. Taka koncepcja sprawia, że czytelnik odkrywa wiele sekretów, ale jeszcze więcej musi sam sobie dopowiedzieć. Opowiadania rodzinne pozostawiają ogromnie dużo przestrzeni na domysły, co sprawia, że powieść można rozumieć na wiele różnych sposobów. Nic nie jest powiedziane wprost i do końca. Czytelnik musi sam opowiedzieć sobie, „co było dalej”.

Podczas spotkania Klubu już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Radia Kraków, którzy ponownie zachcieli nagrać naszą dyskusję o literaturze. Relacja zostanie wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury”.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 14 listopada 2017 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce P. Ward pt. „Przyrodni brat”.

Dotacja w ramach Programu FIO-Małopolska Lokalnie dla Stowarzyszenia "Sami Swoi"

Wygenerowano w sekund: 0.04
2,638,208 Unikalnych wizyt