Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4588826

"Duchy Jeremiego" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Każdy ma swoje problemy – demony, z którymi musi zmagać się każdego dnia. Są jednak takie tragedie, które nawet dla postronnych obserwatorów wydają się niemożliwe do udźwignięcia. Z takimi właśnie niewyobrażalnymi problemami zmaga się tytułowy bohater książki Roberta Rienta pt. "Duchy Jeremiego" omawianej podczas spotkania DKK dla dorosłych 11 grudnia 2018 roku

Jeremi to „typowy” nastolatek. Jak każdy dojrzewający człowiek ma swoje wzloty i upadki, radości i smutki. Chodzi do szkoły, gdzie czasami wpada w tarapaty; ma kolegów, z którymi niekiedy się sprzecza; ma sąsiadki, wśród których są sympatie i antypatie. Nic nadzwyczajnego. Może z kilkoma wyjątkami. Nie ma i nigdy nie było żadnego ojca. Dziadek z Alzhaimerem przeżywający wciąż od nowa pobyt na Syberii. Nieżyjąca babcia – Żydówka, która przeżyła getto, ale straciła całą rodzinę. Sąsiadka Maria, również Żydówka, ocalona z obozu koncentracyjnego. Ciotka lesbijka. Nagłe odkrycie, że skoro babcia była Żydówką, to i on, Jeremi, jest Żydem – członkiem nacji, którą od lat gardził. I jeszcze jedno… mama umierająca na raka.

Ogrom tragedii, które uderzają w chłopca ze wszystkich stron. Każda z nich jest kolejnym duchem, który prześladuje go w każdym momencie pozornie zwyczajnego życia. Wszystko to przedstawione w sposób boleśnie dosadny, a jednak pozbawiony patosu. Narracja prowadzona przez dwunastoletniego chłopca pozwala zrozumieć przerażająco trudną sytuację dziecka, które cierpi, choć nie jest niczemu winne. Książka budzi wiele emocji. Zmusza do myślenia o tym, co z reguły wypieramy ze swojej świadomości. To opowieść o bólu, trudzie życia i tragedii śmierci.

Kolejne spotkanie odbędzie się 22 stycznia 2019 roku o godz. 14:00. Omawiać będzięmy książkę N. Haratischwili pt. "Ósme życie"

Mała Książka Wielki Człowiek - krótkie podsumowanie
W pilotażowej edycji kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków, wzięło już udział prawie 22 tys. dzieci! W 3 tys. bibliotek w całej Polsce na Małych Czytelników czeka w prezencie wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza. Projektowi towarzyszy ogólnopolska kampania medialna z udziałem znanego małżeństwa: aktorki Joanny Koroniewskiej-Dowbor oraz dziennikarza Macieja Dowbora.

We wrześniu tego roku 3 tys. placówek bibliotecznych w całej Polsce przystąpiło do pilotażowej edycji projektu dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Od września do listopada już prawie 22 tys. dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka Pierwsze wiersze dla…, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.
Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w bibliotekach publicznych w całej Polsce. Listę bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj: http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii oraz do obejrzenia spotu promocyjnego


Bezzwrotne dotacje dla mieszkańców powiatu dąbrowskiego

Lekcje biblioteczne na temat historii Pomnika poległych mieszkańców Ćwikowa

Pomnik w Ćwikowie


Dobiegł końca cykl lekcji bibliotecznych realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Projektu pn. „Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci.

Zadanie obejmowało przeprowadzenie dziesięciu spotkań edukacyjnych dla uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno. Temat lekcji bibliotecznych związany był z historią Pomnika poległych w latach 1914-1921 oraz 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa. Ich celem było przybliżenie nowym pokoleniom ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Ćwikowie i na terenie Gminy Olesno. Zarówno lekcje biblioteczne, jak i cały Projekt upamiętniały również lokalną historię i ludzi, którzy złożyli na ołtarzu Ojczyzny własne życie, przyczyniając się do odzyskania przez nią niepodległości.

Spotkania odbywały się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz w szkołach na terenie gminy, a prowadziła je dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec. Oprócz wykładu o tematyce historycznej i patriotycznej, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna, wszyscy uczestnicy lekcji bibliotecznych mogli również zwiedzić wystawę pt. „Wiekom następnym” poświęconą historii Pomnika w Ćwikowie.


"Niezapominajki 1", czyli pełne tajemnic spotkanie DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki

Czy zdarzyło wam się kiedyś, że po przeczytaniu książki wiedzieliście o niej i jej bohaterach jeszcze mniej, niż przed jej lekturą? Czy jakakolwiek książka wywołała w Was poczucie zagubienia, dezorientacji, zdziwienia, szoku i pustki?
Jeśli nie, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zachęcają do przeczytania opowiadania Krystyny Chołoniewskiej pt. „Niezapominajki 1” ze zbioru zatytułowanego „Miejsca rzeczy zapomnianych”. Historię tę wspólnie czytaliśmy podczas spotkania naszego Klubu 23 listopada 2018 roku.

Poznajemy miłego Kubę i nieco roztrzepaną, ale sympatyczną Zuzię oraz ich tatę, którzy przyjechali do nieco zaniedbanego domostwa przy ulicy Niezapominajki 1. Mają specjalną misję – muszą przekazać list właścicielowi tego domu. Okazuje się jednak, że w budynku prawdopodobnie nikogo nie ma. Również w przydomowym ogródku dzieje się coś dziwnego. Otóż niesforna Zuzia nagle znika tacie i bratu z oczu i… gdzieś przepada! Nie ma jej nigdzie. Nie pomaga nawoływanie, ani szukanie. Zuzia po prostu w zaczarowany sposób zniknęła. Przerażony tata próbuje dostać się do budynku, z nadzieją, że jego dziecko może tam się schowało. Jednak jest to niemożliwe – wszystkie drzwi i okna pozamykane są na głucho. A jednak nagle… drzwi się otwierają i w progu staje zaspana Zuzia. Niemal w tym samym momencie wraca również pan Wilk, nieco dziwny właściciel domu. I robi się jeszcze dziwniej. Pan Wilk złości się z powodu niechcianej wizyty, myli Zuzię z jakąś tajemniczą Joanką, a na dodatek stanowczo odmawia przyjęcia listu. Na domiar złego cała ta historia opowiedziana nam jest przez… stojący po sąsiedzku dom! Czy któreś z tych przedziwnych wydarzeń można zrozumieć? Czy liczne sekrety kiedykolwiek się wyjaśnią? A może jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań jest napisanie listu do autorki opowiadania?

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy już 14 grudnia 2018 roku. Znowu będziemy wspólnie czytać i rozmawiać o naszych spostrzeżeniach. A może uda nam się rozwiązać jakąś zagadkę? ;)


"Lwica" - spotkanie DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub KsiążkiKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie odbyło się 20 listopada 2018 roku. Omawiano książkę K. Scholes pt. „Lwica”, piękną i ujmującą powieść, która przełamuje stereotypy utrwalone przez historię Elzy – najsłynniejszej do tej pory lwicy.

Główna bohaterka, 32-letnia Emma Lindberg jest naukowcem. Jako siedmioletnia dziewczynka straciła matkę, co mocno wpłynęło na całe jej życie i z czym w dalszym ciągu trudno jej się pogodzić. Mama Emmy, Susan, także była naukowcem. Jako wzięty wirusolog jedzie z rządową misją do Tanzanii, by rozwikłać zagadkę dziwnej epidemii. Podczas pracy niestety rani się zakażoną igłą i zaraża się nieuleczalnym wirusem, a wkrótce umiera. Emma, jako dorosła kobieta, wciąż nie radzi sobie ze wspomnieniami z dzieciństwa. W końcu postanawia wyruszyć w podróż do Tanzanii, by na dobre pożegnać się z przeszłością. Nie przeczuwa jednak, że ten wyjazd może zmienić wiele w jej dotychczasowym życiu. Na Czarnym Lądzie zostaje zaangażowana w poszukiwania zaginionej dziewczynki. Mała Angel pozbawiona matki zabłądziła na pustyni. Okazuje się, że dziewczynką zaopiekowała się… lwica. Czy dzikie zwierzęta są godne zaufania? Czy nieokiełznana przyroda może dać bezpieczeństwo? Czy ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą? Te pytania zadaje sobie Emma i ze zdumieniem odkrywa niezwykłą mądrość, jaką rządzi się matka natura.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 11 grudnia 2018 roku o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce R. Rienta pt. „Duchy Jeremiego”.


"Ścieżki Wolności" - przegląd programów artystycznych

Pomnik w Ćwikowie15 listopada 2018 roku w Domu Strażaka w Ćwikowie odbył się przegląd programów artystycznych pt. „Ścieżki wolności” przygotowanych przez wszystkie placówki oświatowe i opiekuńcze z terenu Gminy Olesno.

Było to kolejne działanie podjęte w ramach Projektu pn. „Odnowienie miejsca pamięci oraz umocnienie świadomości historycznej i tożsamości narodowej mieszkańców Ćwikowa i regionu", który realizowany był przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie, a dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci.

Wszystkie prezentowane na przeglądzie programy miały charakter patriotyczny i dedykowane były naszej ojczyźnie. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność obejrzenia uroczych i niezwykle wzruszających występów przedszkolaków z Ćwikowa, Olesna, Wielopola i Zalipia. W dalszej kolejności swoje zachwycające umiejętności i talenty zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych w Dąbrówkach Breńskich, Oleśnie, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu i Zalipiu oraz Gimnazjum w Oleśnie. Jako ostatni wystąpili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, którzy swoim wyjątkowo wymownym występem wywołali wśród publiczności łzy wzruszenia, a także owacje na stojąco.
Przegląd zakończył krótki występ przygotowany przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec złożyła serdeczne podziękowania wszystkim dyrektorom szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych za bardzo dobrą współpracę podczas organizacji tego przedsięwzięcia, jak również za zaangażowanie w wielu innych inicjatywach podejmowanych przez bibliotekę. Wyrazy uznania skierowane zostały do Marioli Chwałek Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, Joanny Dyjak Dyrektor Przedszkola w Oleśnie, Grażyny Dziubla Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielopolu, Barbary Gierczyk Dyrektor Przedszkola w Zalipiu, Ireny Kawa Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, Leokadii Kogut Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalipu oraz Jarosława Bartonia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Jarosława Boryczki Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, Tadeusza Kołtona Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich i Benedykta Owierczuka Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej. Adres okolicznościowy odczytał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.
Podziękowania złożono również sponsorom, dzięki którym po raz kolejny w Ćwikowie udało się zorganizować ważne wydarzenie, a byli to: Radny Powiatowy Marian Szajor oraz radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Wyrazy wdzięczności skierowano także do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tej niezwykłej uroczystości, w tym do Barbary Cholewa, Danuty Zych, członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami swoi” w Oleśnie, Urszuli Sajdera, Agnieszki Herduś, Druhów z OSP Ćwików i OSP Olesno oraz do wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tę inicjatywę, a którzy nie zostali wymienieni imiennie.

Po części artystycznej wszyscy reprezentanci poszczególnych szkoły i placówek opiekuńczo-wychowawczych zostali zaproszeni na poczęstunek. Następnie utworzona została kolumna marszowa, która przeszła pod Pomnik poległych w latach 1914-1921 oraz 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, czym oddany został hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie w obronie naszej ojczyzny.

Fantastyczne, całkowicie BEZPŁATNE warsztaty dla kobiet!

Podsumowanie projektu pn. "Nasza Odzyskana"

NiepodległaWyjątkowy rok 2018 w całym kraju w znacznej mierze poświęcony został obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym jubileuszowym roku uświadamiamy sobie, że sto lat wolnej Polski to coś niezwykle ważnego dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak tragicznym położeniu był nasz kraj, ale też z tego, jak wielką odwagą i niezłomnością wykazali się nasi przodkowie, którzy wywalczyli z powrotem wolność i niepodległość. Dla siebie i dla nas. A uświadamiając to sobie, pragniemy jak najmocniej włączać się w uroczyste obchody tegorocznego, jakże ważnego jubileuszu.

W Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym wpisanych w obchody stulecia wolnej Polski. Głównym inicjatorem wszystkich tych wydarzeń była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a zaliczyć do nich należy:
- XXIV Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Polska – kocham i rozumiem” skierowany do uczniów wszystkich placówek oświatowych z terenu Gminy Olesno (08.05.2018 r.),
- udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” – spotkanie z polską literaturą zakończone biało-czerwoną sesją fotograficzną (09.06.2018 r.),
- Akcja „Dorośli Czytają Dzieciom” pod hasłem „Nasze polskie – nasze ojczyste” – spotkanie, podczas którego przedstawicie władz samorządowych, służby zdrowia i służb mundurowych, czytali najmłodszym mieszkańcom Gminy Olesno utwory polskich autorów (14.06.2018 r.).

Jednak najważniejsza inicjatywa podjęta przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na terenie Gminy Olesno to Projekt pt. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Jego główne cele to upowszechnienie wiedzy, zwiększenie świadomości i budowanie pamięci zbiorowej mieszkańców Gminy Olesno wokół historii ich „Małej Ojczyzny” na tle historii kraju. Istotne jest także to, że wszystkie podejmowane działania, kierowane do różnych grup wiekowych, umożliwiały godne celebrowanie tego wyjątkowego jubileuszu. Partnerami Projektu byli: Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie; Szkoły Podstawowe w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu; Oddział Przedszkolny w Ćwikowie; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu; Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie; Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie; Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy; lokalni twórcy i historycy.

Wszystkie elementy zadania realizowano w siedzibie biblioteki, a były to:
- Lekcja Historii z prof. Bogdanem Musiałem, podczas której przedstawiono wiele zagadnień związanych z walką o niepodległość ojczyzny w wymiarze lokalnym i krajowym. Pasjonujący wykład pochodzącego z Wielopola historyka dziejów najnowszych odbył się 16.09.2018 r.
- Wystawa prac plastycznych pt. „Dumni z Polski” wykonanych przez uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno. Wernisaż wystawy miał miejsce 23.10.2018 r., a zwiedzać można ją było do 31.10.2018 r.,
- Wydanie publikacji pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach”. Książka ta jest najtrwalszym zapisem dorobku historycznego i kulturowego naszej „Małej Ojczyzny” oraz działań zrealizowanych w ramach Projektu. Została ona opracowana zarówno na podstawie dokumentów historycznych, jak i przekazów ustnych oraz legend. W jej powstanie włączyło się szerokie grono mieszkańców, dzięki czemu ma ona niepowtarzalny charakter,
- Koncert „Muzyczne Zaduszki” połączony z wieczorem poezji lokalnych twórców pt. „Czytanie Niepodległości oraz promocją książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki, odbył się 3.11.2018 r. Spotkanie promujące publikację miało charakter sentymentalnej podróży po świecie wspomnień, ale też pobudziło do refleksji nad trudną drogą Polski do odzyskania pełnej wolności.
- Uroczysty koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna...” połączony z wernisażem wystawy prac artystycznych twórców z terenu Gminy Olesno pt. „Moja Niepodległa” wzbogaconej Katalogiem. Koncert wykonali soliści: Jolanta Kremer (sopran, solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról) i Tomasz Białek (tenor, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, uczestnik 11 edycji „Mam talent”) przy akompaniamencie zespołu Maes-trio w składzie: Marzena Mikułą-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, autorka aranżacji wszystkich wykonywanych przez trio utworów, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”, Dariusz Kasperek – klarnecista uhonorowany Złotą Płytą, współpracuje z Filharmonią Śląską i śląskimi teatrami muzycznymi. Niezwykle podniosłe spotkanie, które odbyło się 11.11.2018 r. pozwoliło zgromadzonym licznie gościom aktywnie włączyć się w radosne, choć niepozbawione zadumy, świętowanie niepodległości i wolności naszego narodu.

Jubileusz stu lat wolnej Polski motywuje nas wszystkich do rozważań nad tym, czym dla nas samych jest szeroko pojmowany patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. Tę miłość, zarówno do „Małej Ojczyzny”, jak i do Polski, można okazać na wiele różnych sposobów. Wszystkie inicjatywy podjęte i zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiły próbę ukazania różnych aspektów niełatwej drogi do wolności. Były równocześnie ukłonem w stronę Niepodległej – jej piękna, bogactwa kulturowego i historycznego oraz niezłomności.

Koncert "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" i wernisaż wystawy pt. "Moja Niepodległa"

NiepodległaCzym jest dla nas Polska? Mogłoby się wydawać, że to pytanie jest niepotrzebne. Polska jest przecież miejscem, w którym mieszkamy i żyjemy. Jednak w roku, w którym mija dokładnie 100 lat od chwili, gdy Polska odzyskała wolność i niepodległość, warto spojrzeć na naszą Ojczyznę nieco inaczej. Bo Polska to kraj, który na długie lata zniknął z mapy świata, a którego mieszkańcy nigdy nie przestali być Polakami. To miejsce targane wojnami i rozbiorami, a które w jakiś magiczny sposób sprawia, że jego mieszkańcy nie chcą z niego zrezygnować. To kraj, który w najtrudniejszych momentach dziejowych jednoczy ludzi w słusznej sprawie – dla wspólnego dobra – dla wolności. Bo Polska to także wiele pokoleń Polaków, którzy niezłomnie dążyli do przywrócenia swojemu krajowi niezależności, mocy i niepodległości. Bo Polska to ludzie, którzy na różne sposoby, ale niezmiennie mocno, kochają swój kraj – Naszą Odzyskaną Ojczyznę.

Takimi rozważaniami, a następnie uroczystym odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczął się zorganizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie 11 listopada 2018 roku uroczysty koncert pn. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” połączony z wernisażem wystawy prac artystycznych pt. „Moja Niepodległa”, której towarzyszył katalog. Wydarzenie to stanowiło ostatni element realizowanego przez bibliotekę Projektu pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Powitania gości i oficjalnego rozpoczęcia uroczystości oraz podsumowania cyklu wydarzeń o charakterze patriotycznym dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. Następnie Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec krótko omówiła idee przyświecające wystawie pt. „Moja Niepodległa”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że miłość, zarówno do „Małej Ojczyzny”, jak i do Polski, można okazać na wiele różnych sposobów. Twórcy z terenu Gminy Olesno wyrazili to poprzez wykonane różnymi technikami prace artystyczne, prezentowane w ramach wystawy, której trwałym zapisem jest towarzyszący jej katalog. Nadmieniła również, że prace są wyrazem indywidualnego spojrzenia na zagadnienia związane z polskością, patriotyzmem i miłością Ojczyzny. Są również ukłonem w stronę Niepodległej – jej piękna, bogactwa kulturowego i historycznego oraz niezłomności.

W dalszej kolejności przedstawiono autorów prezentowanych prac, a byli to:
Halina Barszcz
Robótki ręczne to jej ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Posługuje się wieloma technikami – od szydełkowania, poprzez dzierganie, na hafcie krzyżykowym kończąc. Własnoręcznie wykonuje ozdoby choinkowe. Jej hafty, w których dominuje tematyka sakralna oraz motywy przyrodnicze, zdobią wnętrza wielu domów, głównie krewnych i znajomych. Prace jej autorstwa gościły na licznych wystawach zbiorowych oraz na ekspozycjach promujących dorobek lokalnych twórców.

Chmura Franciszek
Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w latach 70-tych XX wieku. W 1978 roku jego prace uczestniczyły w konkursie pt. „Plastyka ludowa województwa tarnowskiego” organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, gdzie zajął II miejsce w kategorii malarstwo. Zajmował się również odnawianiem antyków. Odrestaurował między innymi figury i obrazy w kościele parafialnym w Oleśnie oraz figurki do szopki w kościele w Dąbrówkach Breńskich. Ma w swoim dorobku wiele wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie (2017 rok). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych, a kilka z nich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Joanna Dyjak
Od 2017 roku dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie. Kolekcjonerka roślin i pasjonatka ogrodnictwa. Zainteresowania botaniką łączy z drugą ogromną pasją, jaką jest hafciarstwo. W jej haftach bardzo często pojawiają się motywy roślinne. Prace jej autorstwa wzbogacały liczne ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców i prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych. Do najczęściej stosowanych technik należą: haft płaski, krzyżykowy i gobelinowy.

Mariusz Jurczyk
Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze, a doskonali go od samego początku zupełnie samodzielnie. Jako nastolatek zaczął swoje hobby traktować bardziej poważnie. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Jego prace przedstawiają najczęściej wizerunki ludzi, zwłaszcza ich twarze. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Jego szkice, do których ramy wykonuje własnoręcznie, wzbogacają prywatne kolekcje w kraju oraz za granicą. Pierwszą indywidualną wystawę jego prac zorganizowano w 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W tym samym roku jego dorobek artystyczny był prezentowany w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Drwini.

Jakub Kaczmarski
Zainteresowanie fotografiką odziedziczył po tacie, który zdjęcia robił zawsze, wszędzie i wszystkiemu. Z zamiłowania lotnik, dzięki czemu może łączyć swoje dwie pasje wykonując fotografię lotniczą. Jego prace najczęściej przedstawiają piękno przyrody, głównie szczyty gór oraz urokliwe zakątki „Małej Ojczyzny”. W wyjątkowy sposób potrafi uchwycić ulotną granicę pomiędzy niebem a ziemią, co widać na prezentowanej pracy. Fotografie jego autorstwa wzbogacają różnorodne publikacje książkowe, często zamieszczane są również na pocztówkach promujących gminę i region.

Mariola Kosiniak
Haft zafascynował ją już w szkole podstawowej pod wpływem nauczycielki, Genowefy Zawadzkiej. Szybko stał się jej największą pasją. Jak sama podkreśla, haftowanie pozwala jej odpocząć i zapomnieć o troskach codziennego życia. Posługuje się głównie ściegiem krzyżykowym i matematycznym. Skomplikowanymi wzorami zdobi poduszki i kartki okolicznościowe, wykonuje również obrazki o różnej tematyce, którymi chętnie obdarowuje rodzinę, bliskich i znajomych. Prezentowana praca jest jej pierwszym dziełem wykonanym haftem koralikowym.

Jolanta Krajewska
Przygodę z fotografią rozpoczęła w roku 2012. Początkowo robiła zdjęcia głównie przyrodzie. Szybko jednak doszła do wniosku, że uwiecznianie w obiektywie aparatu ludzi daje jej znacznie większą satysfakcję. Zaczęła organizować amatorskie sesje zdjęciowe dla znajomych. Ukończyła kurs fotografii portretowej w Krakowskiej Szkole Fotografii oraz liczne warsztaty indywidualne. „Zabawa w robienie zdjęć” z czasem przerodziła się w prawdziwą pasję. Obecnie skupia się głównie na fotografowaniu dzieci. Sama podkreśla, że ta dziedzina, choć wymaga otwartego umysłu i poczucia humoru, jest bardzo naturalna i wdzięczna, a mali modele pochłonięci poznawaniem świata, nie zwracają uwagi na aparat, co pozwala uchwycić ich najszczersze emocje.

Janina Kruk
Artystka ludowa z Zalipia reprezentująca starszą generację miejscowych malarek. Barwnymi motywami kwiatowymi zdobi swoje najbliższe otoczenie, w tym: dom (wewnątrz i na zewnątrz), budynki gospodarcze, a także przedmioty codziennego użytku i drobne elementy dekoracyjne. Maluje na szkle, drewnie, ceramice, płótnie. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od ponad pięćdziesięciu lat co roku bierze udział w Konkursie „Malowana Chata” zajmując czołowe miejsca. Swoje prace prezentowała podczas licznych wystaw w kraju, m.in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, na Kongresie Stronnictwa Ludowego w Pałacu Kultury w Warszawie, na Zjeździe Kółek Rolniczych w Warszawie. Jej prace eksponowane były także za granicą, m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Austrii oraz Niemczech.

Ryszard Krupa

Do tej pory znaliśmy go jako działacza społecznego, który w latach 1998-2005 aktywnie angażował się w życie samorządu lokalnego, najpierw jako sołtys rodzinnej wsi, a później także radny Gminy Olesno. Dziś już wiemy, że w wolnych chwilach amatorsko rzeźbi w drewnie. Potrafi w wyjątkowy sposób przekształcić i ożywić nawet najbardziej niepozorny kawałek drewna. W kręgu jego artystycznych zainteresowań znajduje się zarówno tematyka sakralna, jak i świecka. Chętnie rzeźbi wizerunki świętych oraz motywy przyrodnicze. Tworzy głównie dla własnej przyjemności, jednak jego rzeźby i płaskorzeźby wzbogacają wiele kolekcji prywatnych.

Anna Margosiak
Pasję, którą jest haft krzyżykowy odkryła blisko 20 lat temu. Haftuje dla przyjemności i „do szuflady”, jednak wiele jej obrazów zdobi domy osób prywatnych, głównie bliskich i znajomych. Charakteryzuje ją szczególna staranność wykonania prac. Wśród jej haftów dominuje tematyka religijna, nie brakuje jednak również pejzaży i martwej natury. Prace jej autorstwa często wzbogacały ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców oraz liczne wystawy zbiorowe.

Magdalena Miłoś
1996-01 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. Jana Szancenbacha i prof. Leszka Misiaka
2001 dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka i aneks z Ceramiki na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Czesława Dźwigaja
1998 Stypendium do Paryża z Fundacji prof. Jana Szancenbacha
2002 studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ze Scenografii
2005 dyplom z wyróżnieniem ze Scenografii pod kier prof. Krystyny Zachwatowicz- Wajdy
12 wystaw indywidualnych w Polsce, Francji i USA
Udział w licznych wystawach zbiorowych.
Praca w obszarze malarstwa, rzeźby, scenografii, architektury wnętrz. Od 10 lat działalność edukacyjna z rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Tarnowie.
Obrazy w prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą.

Oliwia Miłoś
Jej talent plastyczny ujawnił się już we wczesnym dzieciństwie. Od zawsze lubiła rysować, a dość szybko uznała, że jest to jej prawdziwą pasją. Ulubioną techniką jest szkic ołówkiem. Skupia się głównie na przedstawianiu ludzkich uczuć i emocji wypisanych na ich twarzach. Często maluje również skomplikowane motywy kwiatowe oraz postaci z bajek, którymi zdobi nie tylko arkusze papieru, ale też całe ściany. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych. Prezentowane były również na wystawach zbiorowych oraz wzbogacały ekspozycje promujące dorobek lokalnych twórców.

Anna Morawiec
Członkini Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego. Jest autorką wierszy, które ukazywały się w różnych antologiach pokonkursowych oraz autorką książki pt. „Szarlotka, czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Drugą wielką pasję odkryła w sobie stosunkowo niedawno, bo około dziesięć lat temu. Jest nią rysunek suchymi pastelami i szkic ołówkiem. Wykorzystuje również grafiką komputerową. Fascynuje ją przyroda i ludzkie emocje. Odważnie zestawia ze sobą kolory. Jej prace prezentowane były na zbiorowej wystawie twórców Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowskim Domu Kultury. Autorka przyznaje, że „pisze i rysuje, bo kocha to robić”.

Zofia Pilas

Emerytowana nauczycielka. W czasie swojej kariery zawodowej prowadziła m.in. zajęcia plastyczno-techniczne, w trakcie których inspirowała uczniów do podejmowania samodzielnej pracy twórczej. Obecnie wolne chwile wypełnia jej działalność artystyczna – maluje, szyje, haftuje i pisze wiersze. W każdym aspekcie jej twórczości motywem przewodnim jest piękno polskiej przyrody. Chętnie przedstawia na obrazach oraz opisuje w wierszach wdzięczne polskie kwiaty oraz czarujące zakątki swojej „Małej Ojczyzny”. Od lat popularyzuje rodzimą tradycję kulturową wykonując stroje krakowskie dla dzieci, które samodzielnie szyje od podstaw i ozdabia.

Radek Skrzyniarz

Pasjonuje się fotografią dronową, która pozwala mu widzieć i ukazywać świat
z perspektywy lotu ptaka. Pasję tę „zaszczepił” w nim tata, który wciąż mobilizuje go
i wspiera wszelkie podejmowane przez niego działania w tym zakresie. Chociaż „podniebną fotografią” zajmuje się od niedawna (2017 rok), to jednak jego prace znajdują się
w kolekcjach osób prywatnych i instytucji. Najchętniej fotografuje urokliwe krajobrazy, iluminacje oraz nocną grę barw i świateł. Zajmuje się też dokumentowaniem ważnych wydarzeń środowiskowych i rodzinnych.

Bernadetta Słota
Reprezentantka starszej generacji malarek zalipiańskich. Już jako dziecko, wolne chwile poświęcała doskonaleniu własnej techniki zdobienia przedmiotów kwiatowymi motywami zalipiańskimi. Ludowe malarstwo pasjonuje ją do dziś, a wielobarwne ornamenty zamieszcza na drobnych przedmiotach codziennego użytku i elementach dekoracyjnych. Maluje m.in. na papierze i drewnie. Od kilkunastu lat bierze udział w Konkursie Malowana Chata, w którym zajmuje czołowe miejsca. Jest również autorką wierszy, które sama nazywa okolicznościowymi, a które często w krzywym zwierciadle ukazują naszą rzeczywistość.

Franciszek Wątor
Malarstwem zajmuje się od dawna, jednak pasję tę zaczął rozwijać tak naprawdę dopiero po przejściu na emeryturę. Wszystkie swoje umiejętności zawdzięcza wyłącznie sobie. Jest osobą o wielu zainteresowaniach. Oprócz malarstwa pasjonuje się ogrodnictwem, prowadzi piękny, bogaty w różnorakie odmiany roślin, ogród. To właśnie natura i wielobarwne kwiaty są najczęstszym motywem jego obrazów. Często w swoich pracach podejmuje również tematykę historyczną. Ulubioną techniką jest malarstwo olejne. Kolekcjonuje stare, cenne przedmioty. W jego otoczeniu jest także dużo akcentów góralskich nawiązujących do miejsca jego pochodzenia.

Barbara Wójcik
Od 34 lat zawodowo związana ze szkolnictwem, a w ciągu ostatnich 27 lat pełniła funkcję dyrektora, najpierw Szkoły Podstawowej im. S. Łąckiej w Gorzycach, a od 1999 r. Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie. Wśród licznych jej pasji należy wymienić poezję i malarstwo. W swym dorobku malarskim ma kilkaset obrazów olejnych, które znajdują się w zbiorach prywatnych w wielu krajach świata. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wernisażach i wieczorach poezji. W swych utworach poetyckich i pracach malarskich wyraża zachwyt nad pięknem otaczającego nas świata i składa Stwórcy hołd za dzieła Jego stworzenia. Poza tematyką sakralną i poetyckim ujęciem przyrody, dużą cześć jej prac zajmuje studium psychologiczne człowieka i jego przeżyć wewnętrznych. Prowadzi wielotematyczny blog, który stanowi połączenie fotografii, malarstwa, poezji, tradycji ludowych i osobistych oraz szkolnych wspomnień z dawnych lat.

Konrad Wójcik
Absolwent Politechniki Krakowskiej. Pasjonuje go fotografia, ma w swoim dorobku artystycznym kilka wystaw oraz publikacji albumowych. Utrwala w oryginalnych kadrach niepowtarzalność chwili, ludzi w ich codziennych radościach i troskach, przemijające piękno starych chatek, odchodzący świat przeszłości, radość młodości i niezwykłe dary czterech pór roku, jakimi hojnie obdarza nas przyroda. Fotografia towarzyszy mu każdego dnia we wnikliwym odkrywaniu cudów świata.

Agata Wrona
Malarstwo jest jej największą pasją. Każdą wolną chwilę spędza w pracowni przy sztalugach lub z dziećmi i młodzieżą, dla których prowadzi zajęcia artystyczne. Maluje głównie farbami olejnymi. Są to kwiaty, pejzaże, martwa natura oraz akty. Od kilku lat pisze również ikony. Zajmuje się także renowacją mebli i drobnych przedmiotów codziennego użytku – nadaje im nowe życie wykorzystując w tym celu np. technikę decoupage. W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mędrzechowie, w Dąbrowskim Domu Kultury, Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. Autorka twierdzi, że „to właśnie pasja, otaczające nas barwy, codzienne życie i natura stają się sensem jej twórczości”.

Następnie Wójt Gminy Olesno odczytał adres okolicznościowy, w którym podziękował twórcom za chęć przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy, a także skierował w ich stronę słowa uznania za całokształt dorobku artystycznego.

Po przedstawieniu wszystkich autorów prezentowanych na wystawie prac, organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości na koncert pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” w wykonaniu solistów: Jolanty Kremer (sopran, solistka Teatru Muzycznego w Gliwicach, odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról) i Tomasza Białek (tenor, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, uczestnik 11 edycji „Mam talent”) przy akompaniamencie zespołu Maes-trio w składzie:
Marzena Mikułą-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, autorka aranżacji wszystkich wykonywanych przez trio utworów, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
Jacek Gros – pierwszy skrzypek i solista Teatru Rozrywki w Chorzowie, odtwórca tytułowej roli w musicalu „Skrzypek na dachu”,
Dariusz Kasperek – klarnecista uhonorowany Złotą Płytą, współpracuje z Filharmonią Śląską i śląskimi teatrami muzycznymi.

Artyści porwali licznie zgromadzoną publiczność nie tylko profesjonalizmem, ale również fenomenalnym podejściem, otwartością i życzliwością. Wspaniała muzyka i cudowna atmosfera dostarczyły wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Na zakończenie artyści zaprosili słuchaczy do głośnego śpiewu, a tym samym do aktywnego włączenia się we wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po rewelacyjnym koncercie dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w różny sposób wspierali wszystkie inicjatywy podejmowane w mijającym roku przez bibliotekę.
W pierwszej kolejności podziękowano wszystkim partnerom Projektu pn. „Nasza Odzyskana”, którymi byli: Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie; Szkoły Podstawowe w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu, Zalipiu; Oddział Przedszkolny w Ćwikowie; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu; Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie; Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie; Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy oraz lokalni twórcy i historycy.
Na szczególne słowa wdzięczności zasłużyli członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy zaangażowani byli w całość nie tylko tego Projektu, ale także w wiele innych działań podejmowanych przez bibliotekę w tym roku.
Następnie podziękowania skierowane zostały w stronę państwa Anny i Ryszarda Dorosz, którzy udzielili bezinteresownego wsparcia finansowego na przygotowanie tego uroczystego spotkania.
Za bardzo dobrą współpracę i zaangażowanie we wszystkie podejmowane w ramach Projektu przedsięwzięcia podziękowano również społeczności szkoły podstawowej w Oleśnie, a słowa wdzięczności złożono na ręce dyrektora Jarosława Bartonia.
Na zakończenie podziękowano wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali bibliotekę w realizacji Projektu „Nasza Odzyskana”, a którzy nie zostali wymienieni imiennie.

Również Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec zasłużyła na słowa uznania. Szczere gratulacje i podziękowania za podjęcie szeregu inicjatyw o charakterze patriotycznym oraz za całoroczny trud włożony w szeroko pojmowaną działalność kulturalną złożyli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Sekretarz Gminy Janusz Plata.

Po oficjalnej części spotkania wszyscy obecni otrzymali nieodpłatnie katalog towarzyszący wystawie, będący trwałym zapisem tego wyjątkowego wydarzenia. Następnie organizatorzy zaprosili zgromadzonych gości do kawiarni literackiej na poczęstunek przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, cudowne przyjaciółki i czytelniczki oraz pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.


"Nasze wczoraj i dziś" - Nasza wspólna książka o Gminie Olesno

Niepodległa


Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach" została opracowana i wydana w ramach Projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie pn. „Nasza Odzyskana”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Jest to książka niezwykła pod wieloma względami. Po pierwsze to historia i dzień dzisiejszy „Małej Ojczyzny” nakreślone przez jej mieszkańców w jakże ważnym dla naszej Ojczyzny momencie – w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to książka o nas samych – naszych pradziadkach, dziadkach i rodzicach, miejscach, które znamy, w których dorastaliśmy i w których wychowujemy nasze dzieci. Niejednokrotnie mijamy je obojętnie, zapominając, że często mają one swoją bogatą historię.

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś” nie powstałaby gdyby nie zaangażowanie wspaniałych mieszkańców Gminy Olesno, którzy na nasz apel zareagowali z ogromnym entuzjazmem i chętnie przystąpili do działania. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że nasze małe środowisko jest bardzo bogate przede wszystkim we wyjątkowych ludzi, którzy z ogromnym zaangażowaniem podejmują pracę na jego rzecz, nie szczędząc przy tym swojego czasu i sił.

W pierwszej kolejności dziękujemy wszystkim autorom, którzy bezinteresownie podjęli trud przelania na karty tej książki swoich historii i opowieści, a są to: Banaś Agata, Bartoń Jarosław, Bator Maria, Baziak Danuta, Białas Bożena , Burzec Magdalena, Chmura Marcin, Chwałek Mariola, Cierniak Krzysztof, Czosnyka Aleksander, Czosnyka Kazimierz, Demida Maria, Ks. Deszcz Stanisław, Dojka Halina, Dybowska Streb Krystyna, Dyjak Joanna, Dymon Aneta, Filipiak-Szarkowska Janina, Foder Katarzyna, Gierczyk Barbara, Golemo Krystyna, Golonka Stanisław, Grzebieniowska Barbara, Huczek Dorota, Huczek Jerzy, Kapustka Krystyna, Kasprzyk Janina, Kądzielawa Stanisława, Kmieć Jarosław, Kmieć-Golemo Małgorzata, Kogut Leokadia, Kosiniak Mariola, Kruk Janina, Leus Izabela, Łabuda Adolf, Markiewicz Emilia, Mikuła-Drabek Marzena, Morawiec Anna, Morawiec Małgorzata, Morawiec Witold, Moryl Helena, Motyka Teresa, Musiał Bogdan, Nowak Elżbieta, Nowak Leszek Antoni, Nowak Renata, Owca Anna, Piękosz Stanisław, Pikul Ryszard, Pilas Zofia, Plata Janusz, Prochazka Stanisław, Racia Wanda, Regulska Urszula, Ks. Rybak Jan, Ryczek Renata, Ryczek Wojciech, Rygielska Teresa, Rzemiński Stanisław, Sierak Zdzisław, Skowron Andrzej, Słota Bernadetta, Smolińska Bronisława, Sum Roman, Swędrowska Marta, Szkotak Tadeusz, Szmyrko Helena, Szopa Maria, Tokarz Jadwiga, Trójniak Wiesław, Ks. Wajda Ryszard, Wątor Franciszek, Wesołowska Barbara, Węgiel Władysław, Wojciech z Bagien (pseud.), Wójcik Barbara, Wrona Agata i Maciej, Zachara Maria, Zając Stanisław, Zych Antonina, Zych Danuta. To dzięki Państwu, ta publikacja przybrała wyjątkowy charakter, stała się prawdziwą skarbnicą wiedzy i cennych informacji, a przede wszystkim wielowymiarowym odbiciem dziejów naszej „Małej Ojczyzny”.

Wyrażamy też wdzięczność wszystkim, którzy udostępnili zdjęcia archiwalne oraz autorom zdjęć współczesnych. Państwa prace wzbogaciły tę publikację i sprawiły, że treści w niej prezentowane stały się jeszcze ciekawsze.
Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów osób prywatnych i instytucji: Baziak Danuta, Białas Bożena, Cierniak Krzysztof, Chmura Franciszek, Czosnyka Aleksander, Czosnyka Kazimierz, Ks. Deszcz Stanisław, Dojka Marian, Filipiak-Szarkowska Janina, Golemo Krystyna, Huczek Dorota i Jerzy, Janeczek Zofia, Kasprzyk Janina, Kądzielawa Kazimiera, Kądzielawa Stanisława, Kosiniak Mariola, Kruk Janina, Łabuda Andrzej, Madejska Halina, Markiewicz Emilia, Nowak Leszek Antoni, Nowak Renata, Piękosz Stanisław, Pilas Zofia, Plata Anna i Waldemar, Racia Wanda, Regulska Urszula, Słonka Jarosław, Szado Emilia, Szkotak Tadeusz, Szopa Maria, Tarka Ewelina i Łata Lucyna, Tokarz Jadwiga i Wiesław, Trójniak Wiesław, Ks. Wajda Ryszard, Wątor Franciszek, Wesołowska Barbara, Wrona Agata i Maciej, Wrona Julia, Zachara Maria, Zając Stanisław
oraz
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Poczet Bagiennych z Wieżycy, Przedszkole Publiczne w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Ćwikowie, Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich, Szkoła Podstawowa w Oleśnicy, Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Pilczy Żelichowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. St. Reymonta w Brniu.
Autorzy zdjęć współczesnych: Beata Barszcz, Magdalena Burzec, Joanna Dyjak, Renata Nowak, Marta Swędrowska, Barbara Wójcik, Sławomir Florek, Jakub Kaczmarski, Robert Moździerz, Radosław Skrzyniarz, Konrad Wójcik, Marcin Zając
Dziękujemy także wspaniałemu zespołowi redakcyjnemu, który zaangażował się w przygotowanie książki, a są to: Halina Dojka, Joanna Dyjak, Dorota Huczek, Helena Szmyrko, Barbara Wójcik, Jarosław Bartoń, Jarosław Kmieć, Witold Morawiec, Wojciech Ryczek.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy podzielili się z autorami tekstów materiałami, pamiątkami, wspomnieniami i wiedzą lub w jakikolwiek inny sposób włączyli się w przygotowanie publikacji, a są to: Krzysztof Białas, Marta i Józef Borek, Emilia Kwapień, Jolanta i Piotr Kwapień, Kazimierz Lizak, Bernadetta Łucek, Anna Owsiak, Janina Partyńska, Teresa Ryczek, Adam Rzemiński, Maria Sarat, Maria Starsiak, Stanisława Stec, Barbara Szado, Beata Szopa, Paweł Świętochowski, Lucyna Trela, Elżbieta Warzeszak, Edyta Węc, Władysław Węgiel, Rozalia Wnęk, Antonina Wrona, Ks. Prałat Komandor Bogusław Wrona, Gabriela Zugaj.
Dzięki przychylności Państwa Jadwigi i Wiesława Tokarzów mogliśmy zamieścić materiały autorstwa Bronisławy Smolińskiej. Z kolei pamiętniki Adolfa Łabudy udostępnili nam córka Halina Madejska oraz syn Andrzej Łabuda.

Na zakończenie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to ogromne i wyjątkowe dla nas przedsięwzięcie, a nie zostali wymienieni. Dziękujemy z serca za wszelkie przejawy Państwa życzliwości.

Koncert "Muzyczne Zaduszki" połączony z wieczorem poezji "Czytanie Niepodległości" i promocją publikacji pt. "Nasze wczoraj i dziś"

Niepodległa

Publikacja pt. „Nasze wczoraj i dziś: Gmina Olesno we wspomnieniach i opowieściach” stała się faktem!
Uroczysta promocja książki wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie odbyła się 3 listopada 2018 roku, a towarzyszył jej wieczór poezji lokalnych twórców pn. „Czytanie Niepodległości”. Wyjątkowe spotkanie uświetnił koncert pn. „Muzyczne Zaduszki”.

Wydarzenie zrealizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie stanowiło część Projektu pn. „Nasza Odzyskana”. Wpisano je w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. W swoim wystąpieniu podkreślił, że mamy wyjątkowe szczęście, mogąc osobiście uczestniczyć w tak doniosłym jubileuszu, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt dodał również, że mając świadomość tego, jak wiele poświęcenia i krwi wymagało odzyskanie suwerenności, wszyscy powinniśmy w godny sposób celebrować tegoroczny wyjątkowy jubileusz. Nadmienił, że w związku z tym w Gminie Olesno podjęto szereg działań i przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, a ich głównym inicjatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Następnie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec pokrótce omówiła promowaną publikację. Na wstępie podkreśliła, że publikacja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców. A grono tych osób jest niezwykle liczne, bo aż 82 osoby opracowały do niej teksty, 58 osób przyczyniło się do wzbogacenia jej unikatowymi fotografiami, a 26 osób służyło pomocą i różnorakim wsparciem. Nie sposób również pominąć niezliczonego grona ludzi, którzy nam kibicowali i podnosili na duchu ciepłym słowem.
Małgorzata Morawiec podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do tego ogromnego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności wyraziła wdzięczność autorom, którzy niejednokrotnie musieli przełamywać wewnętrzną nieśmiałość i skromność, aby podzielić się swoją wiedzą, wspomnieniami i opowieściami. Podziękowała wszystkim, którzy udostępnili materiał fotograficzny, zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne. Słowa wdzięczności skierowała także w stronę 11-osobowego zespołu redakcyjnego, który zaangażował się w przygotowanie publikacji.
Następnie Dyrektor biblioteki podkreśliła, że ze względu na bardzo krótki czas powstania książki, może ona nie być doskonała. W związku z tym przeprosiła za wszelkie ewentualne błędy i pomyłki oraz poprosiła czytelników i autorów tekstów o wyrozumiałość. Małgorzata Morawiec nadmieniła również, że publikacja nie jest opracowaniem naukowym. To zbiór nie tylko faktów historycznych, ale też wspomnień i luźnych opowieści, a nawet legend. Niektóre informacje zawarte w książce mogą nieco odbiegać od znanych dotąd powszechnie. Jednak wszystkie teksty to subiektywne relacje ich autorów i ich własne historie. Dyrektor biblioteki dodała także, że swoimi opowieściami i tekstami mógł podzielić się każdy zainteresowany.
Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Małgorzata Morawiec podziękowała za dobrą współpracę wydawnictwu, którym jest MILOWA sp. z o.o. Wydawca tygodnika Miasto i Ludzie. Podziękowała także niezawodnym przyjaciółkom ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Halinie Dojka, Dorocie Huczek, Władysławie Cabaj i Zofii Węgiel, a także wspaniałej Urszuli Kaczmarskiej, na które mogłyśmy liczyć na każdym etapie realizacji zadania, nawet w chwili najgorszego kryzysu.

Kolejnym punktem spotkania było „Czytanie Niepodległości”, czyli prezentacja utworów lokalnych twórców. Były to teksty o charakterze patriotycznym, które powstały specjalnie na tę okoliczność i zostały opublikowane w książce pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Wiersze autorstwa Marcina Chmury, Anny Morawiec, Zofii Pilas i Marii Szopy odczytała Maria Szczebak. Z kolei Bernadetta Słota i Barbara Wójcik osobiście zaprezentowały swoje utwory.

Następnie nadszedł czas na nieco mniej oficjalną część spotkania, czyli „Muzyczne zaduszki”akustyczny koncert w wykonaniu zespołu 40% Bluesa, z którym gościnnie wystąpili Paweł Mazur i Jarek Tucki. Muzycy dali fenomenalny popis swojego talentu, czym zachwycili licznie zgromadzoną publiczność.

Po koncercie przybyli goście otrzymali nieodpłatnie promocyjne egzemplarze książki pt. „Nasze wczoraj i dziś”. Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich do kawiarenki literackiej, gdzie czekały domowe wypieki przygotowane przez pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, członkinie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi w Oleśnie, pracownice Domu Malarek w Zalipiu oraz cudowne przyjaciółki naszej biblioteki.

…………………
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli przygotowanie tej uroczystości.

Życie - co to takiego? Poważne rozmowy na DKK dla dzieci

Dyskusyjny Klub KsiążkiCo może sprawić, że będziesz szczęśliwy? Mogą to być dobre oceny, przyjemności, potęga i bogactwo, wielu przyjaciół, unikanie kłótni, unikanie czyjegoś gniewu lub robienie wyłącznie tego, na co ma się ochotę. Tak, ale… Czy zła ocena oznacza katastrofę? Czy nie lepiej sprawiać przyjemność innym, niż sobie samemu? Czy ktoś słaby i biedny nie może być szczęśliwy? Czy lepiej mieć wielu przyjaciół, czy jednego sprawdzonego? Czy można zgadzać się ze wszystkimi? Co będziesz robić, gdy już zrobisz wszystko, na co masz ochotę? I w końcu czym jest szczęście? I czy szczęścia faktycznie trzeba szukać? A może my już jesteśmy szczęściarzami, ale tego nie doceniamy?
O szczęściu i o nieszczęściu rozmawialiśmy podczas spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci Oleśnie 26 października 2018 roku. A inspiracją o pomocą w omówieniu tych trudnych tematów była książka Oscara Brenifiera pt. „Życie – co to takiego?”

Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 listopada 2018 roku. Podczas dyskusji znów podejmiemy ważne, choć wcale niełatwe tematy.

Wystawa prac plastycznych "Dumni z Polski"

Niepodległa

Przez cały rok Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie realizuje Projekt pn. „Nasza Odzyskana”, wpisany w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach Projektu była Wystawa prac plastycznych pt. „Dumni z Polski” przygotowanych przez uczniów szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Gminy Olesno.
Jubileusz stulecia wolnej Polski to wyjątkowy czas, który w sposób szczególny skłania do refleksji i zadumy nad bohaterskimi dokonaniami naszych przodków. To również czas uświadamiania sobie tego, jaka tak naprawdę jest Polska z wszystkimi jej sukcesami, porażkami, dokonaniami, historią, pięknem, a przede wszystkim niezłomnością w dążeniu do wolności. Te rozważania pozwalają równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie „Czym Polska jest dla mnie samego?”. Prezentowane na wystawie pn. „Dumni z Polski” prace są swoistą odpowiedzią na to pytanie. I chociaż ich różnorodność jest ogromna, to wszystkie niosą jedno, bardzo czytelne przesłanie: jesteśmy dumni z Polski!

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 23 października 2018 roku, a towarzyszył jej krótki, ale niezwykle wymowny program artystyczny o tematyce patriotycznej, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Oleśnie pod kierunkiem Anety Dymon i Marcina Paska.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie w godzinach pracy placówki.


Wernisaż

Wygenerowano w sekund: 0.03
4,588,826 Unikalnych wizyt