Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3247279

Emilka Piórko i zaczarowane drzwi - majowe spotkanie DKK dla dzieci

Podczas spotkania DKK dla dzieci 18 maja 2018 r. omawialiśmy książkę H. Webb pt. „Emilka Piórko i zaczarowane drzwi”. Książki autorstwa Holly Webb od dawna cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych czytelników – zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Zwykle jednak pisarka raczyła nas pięknymi, wzruszającymi i niesamowitymi opowieściami o sympatycznych zwierzakach. Dlatego z przyjemnością odkryliśmy nową serię pełną magii i czarów, bo właśnie taki jest cykl o Emilce.

Główna bohaterka ma dziesięć lat i szczęśliwą, kochającą rodzinę – mamę projektantkę mody, tatę pisarza, dwie starsze siostry Lilię i Laurę oraz młodszego brata, Roberta. Emilka chodzi do szkoły podstawowej, przyjaźni się z Martą, a wolny czas lubi spędzać z koleżankami i swoimi bliskimi. Dziewczynce niczego nie brakuje, ma piękny, choć trochę nietypowy dom i jest szczęśliwa, ale… od pewnego czasu podejrzewa, że jej rodzina nie jest do końca normalna. Jej zwiewne i delikatne siostry przywołują na myśl subtelne elfy. Młodszy braciszek jest nie tylko niespotykanie szybki, ale też często sprawia wrażenie kogoś bardziej dojrzałego i poważnego. W końcu wątpliwości Emilki zaczynają się wyjaśniać i okazuje się, że jej rodzina skrywa niezwykłą tajemnicę!

Musimy uczciwie przyznać, że tym razem podczas spotkania o książce rozmawialiśmy dość krótko. Całą naszą uwagę przykuwała tajemnicza „Operacja Niespodzianka dla Mam”. Już jakiś czas temu postanowiliśmy przygotować coś niezwykłego dla naszych mam z okazji Dnia Matki. Stwierdziliśmy, że zaprosimy nasze kochane mamy do Kina za Rogiem. W związku z tym na spotkaniu DKK po omówieniu książki zabraliśmy się za własnoręcznie robione zaproszenia, które ozdobiliśmy za pomocą… kawałka sznurka! Zaproszenia wyszły przepięknie, ale jeszcze większym sukcesem zakończyła się nasza niespodzianka dla mam! Książkowy Dzień Matki odbył się w niedzielne popołudnie 27 maja. Wspólnie z naszymi mamami spędziliśmy wspaniałe, pełne śmiechu i wzruszeń chwile w Kinie za Rogiem. Dodatkowym prezentem dla mam była wspólna sesja fotograficzna, za którą bardzo dziękujemy Jolancie Krajewskiej.

Na kolejne spotkanie DKK dla dzieci zapraszamy 22 czerwca 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce A. Grabowskiej-Grzyb pt. „Julek i Maja w labiryncie”.

Repertuar na czerwiec

KINO ZA ROGIEM


Piknik Rodzinny w Oleśnie - kolejny Projekt zrealizowany przez Samych Swoich


Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie znane jest z tego, że aktywnie pracuje na rzecz środowiska lokalnego. Planując swoje działania, kieruje się w pierwszej kolejności potrzebami zgłaszanymi przez mieszkańców. Jednym z takich postulatów w ostatnim czasie była organizacja Pikniku Rodzinnego w Oleśnie, który oprócz integracji, aktywizacji oraz zagospodarowania wolnego czasu rodzinom, będzie wzbogacony o treści edukacyjne.

Wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez społeczność, „Sami Swoi” podjęli się organizacji Pikniku Rodzinnego w Oleśnie. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie na realizację operacji uzyskane za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Perły Ponidzia” w ramach LSR (Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność).

Piknik Rodzinny odbył się 12 maja 2018 roku przed siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Podczas uroczystego rozpoczęcia pikniku Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Halina Dojka dokonała krótkiego podsumowania zrealizowanego projektu. Z kolei Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec pogratulowali organizatorom wspaniałej inicjatywy oraz życzyli zgromadzonym gościom doskonałej zabawy.

Program Pikniku Rodzinnego w Oleśnie obejmował wiele atrakcji dla całych rodzin:
- Interaktywny spektakl ekologiczny dla dzieci pt. „Cisza” w wykonaniu aktorów Teatru Moralitet z Krakowa. Przedstawienie poruszało problemy ochrony środowiska, a zwłaszcza konieczność ograniczania ilości odpadów oraz ich właściwego składowania i przetwarzania, utrzymanie porządku. Dzięki edukacyjnej i interaktywnej formie, spektakl zapewnił aktywny udział dzieci i umożliwił nawiązanie z nimi prawdziwego dialogu.

- występ kabaretowy pt. „To i owo w groszki” w wykonaniu członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Grupa „całkiem młodych wariatów” po raz kolejny udowodniła, że w każdym wieku można rozwijać swoje pasje, a życie na emeryturze może być piękne, barwne i pełne niespodzianek. Zabawne skecze, cięte dialogi, zjadliwe anegdoty, dystans do codziennych problemów i absurdów, a przede wszystkim wspaniała zabawa to właśnie to, co Sami Swoi potrafią najlepiej.

- koncert Gwiazdy Wieczoru – Paweł Gołecki z zespołem. Charakterystyczny, ciepły głos Pawła Gołeckiego, profesjonalni, niezwykle charyzmatyczni muzycy w zespole oraz energia i optymizm od nich promieniujące sprawiły, że publiczność nie była w stanie po prostu siedzieć i słuchać. Już pierwsze dźwięki porwały wiele osób do tańca, zabawy i wspólnego śpiewu. Prośbom o „bis” nie było końca, zaś Paweł Gołecki z zespołem obiecali, że na pewno niebawem wrócą do Olesna.

Ponadto przez cały czas trwania Pikniku na najmłodszych czekał bajecznie kolorowy dmuchany plac zabaw z zamkiem i zjeżdżalnią. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko oferujące dzieciom malowanie twarzy przez profesjonalną animatorkę.

XXIV Gminny Konkurs Recytatorski

"Co nas łączy, a co różni" - kolejny projekt zrealizowany przez Samych Swoich

12 maja 2018 biblioteka będzie nieczynna

Strrrraszne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Oleśnie

Dyskusyjny Klub KsiążkiPodczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 20 kwietnia 2018 r. rozmawialiśmy o książce Anny Onichimowskiej pt. „Duch starej kamienicy”.
Duchy kojarzą się zwykle z czymś strasznym, czego należy unikać. Nieco inaczej jest z tytułowym duchem Maćkiem… Maciek ma 120 lat, wzrost dwulatka, nie lubi straszyć, łańcuchy obcierają mu pięty, a od wydawania przeraźliwych dźwięków boli go gardło. W związku z tym postanawia przestać straszyć i staje się opiekunem kamienicy i jej mieszkańców. Mieszka na strychu z wyjątkowo złośliwą, choć w gruncie rzeczy poczciwą sroką Wiesławą. Przyjaźni się z kotem Protem i sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem w całym budynku. Jego życie mija szczęśliwie i bez większych problemów. Jednak pewnego dnia w kamienicy pojawiają się mrówki, a Maciek bierze sobie za punkt honoru pozbycie się ich – w sposób całkowicie bezbolesny i humanitarny, bo przecież nie lubi nikogo straszyć ani krzywdzić! Zadanie nie jest jednak takie proste. I okazuje się, że nawet duchy potrafią się bać.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania w całkowitych ciemnościach mrożącej krew w żyłach opowieści. Strrrraszna historia była wstępem do dyskusji o książce, strachu i tym, co nas najbardziej przeraża. Rozmowa o książce doprowadziła nas do konkluzji, że każdy ma jakieś lęki i obawy. Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia. Na szczęście z reguły możemy liczyć na wsparcie innych ludzi. Członkowie DKK w Oleśnie w każdej sytuacji mogą liczyć na siebie nawzajem oraz na swoją opiekunkę. Po tym, jak omówiliśmy książkę, zrobiliśmy sobie nietypowy test na zaufanie. Sprawdzian polegał na tym, że każdy z nas wcielał się w (niezbyt strasznego) ducha i przy wsparciu pozostałych Klubowiczów pokonywał tor przeszkód. Utrudnieniem było to, że trasę trzeba było przebyć z zawiązanymi oczami! Dzięki podpowiedziom kolegów i koleżanek każdy z nas bez trudu poradził sobie z zadaniem, co utwierdziło nas w przekonaniu, że naprawdę możemy sobie ufać i liczyć na siebie w każdej sytuacji.

Kolejne spotkanie już 18 maja 2018r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Holly Web pt. „Emilka Piórko i zaczarowane drzwi”.

Piknik Rodzinny w Oleśnie

Już za tydzień - 12 maja 2018 roku - przed siedzibą biblioteki odbędzie się
Piknik Rodzinny

ZAPRASZAMY


"Zmora" H. Fallady na DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki
Polacy to złodzieje. Rosjanie – alkoholicy. Niemcy, wiadomo, samo zło. To przykre, ale te uprzedzenia wciąż są silnie zakorzenione w świadomości wielu ludzi. Wystarczy jednak zastanowić się choć przez chwilę, by dostrzec wiele wyjątków od reguły. Zaś tych wyjątków jest tak dużo, że wspomniana „reguła” staje się mocno bezzasadna.

Książka „Zmora” Hansa Fallady, omawiana 17 kwietnia 2018 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie, stała się przyczyną do rozmowy na temat silnie ugruntowanych, ale bardzo krzywdzących stereotypów i poglądów. Klubowiczki przyznały, że przekonanie o tym iż wszyscy Niemcy są jednakowo odpowiedzialni za zbrodnie Hitlera, jest stale żywe i obecne. Tymczasem Hans Fallada opisuje powojenne realia z punktu widzenia Niemca – wroga nazistów, przez których był prześladowany. Główny bohater, doktor Doll, nie potrafi zapomnieć, że wojna już się skończyła, wciąż nią żyje i planuje lepszą przyszłość. Nie potrafi jednak otrząsnąć się z marazmu i wciąż prześladują go nocami koszmarne wspomnienia bombardowań. „Próbuje się uporać z gnębiącą go zmorą współwiny, ale, jako burmistrz niewielkiego miasteczka z nadania czerwonoarmistów, z dnia na dzień traci tylko wiarę w możliwość wymazania grzechów swojego narodu. Udręka wpędza mężczyznę w załamanie nerwowe – Doll trafia do szpitala, szuka też ukojenia w narkotykowym odurzeniu. Wśród chaosu panującego w Berlinie, mieście zniszczonym przez wojnę i poddanym dyktatowi czarnego rynku, co rusz traci z oczu swą młodą, uzależnioną od morfiny żonę. Wie, że musi walczyć nie tylko o własne życie, a jedynie miłość może zapewnić przetrwanie.”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 14:00. Tym razem rozmowa będzie dotyczyć książek, które w szczególny sposób spodobały się Klubowiczkom, i które warte są polecenia innym czytelnikom.

Biblioteka nieczynna

Konkurs na Najlepszego Czytelnik 2018 roku trwa!

Logowanie do indywidualnego konta bibliotecznego

Szanowni Czytelnicy!

Przedstawiamy instrukcję logowania do indywidualnego konta bibliotecznego.


Przypominamy!

Dyskusyjny Klub Książki
Przypominamy wszystkim Klubowiczom - małym i dużym, że kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie odbędą się już w przyszłym tygodniu!

DKK dla dorosłych - 17 kwietnia o godz. 14:00, przedmiotem dyskusji będzie książka Hansa Fallady pt. „Zmora”.

DKK dla dzieci - 20 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00, będziemy rozmawiać o książce Anny Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!


Stowarzyszenie Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie realizuje kolejny Projekt

Repertuar na kwiecień

KINO ZA ROGIEM


Wygenerowano w sekund: 0.02
3,247,279 Unikalnych wizyt