Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3576440

Zimowy Bal Karnawałowy
Jedną z atrakcji zorganizowanych przez bibliotekę w czasie ferii zimowych był bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży. W zabawie, która odbyła się 21.02.2012 r. udział wzięło ponad 30 uczestników, a w jej przeprowadzeniu pomogła Anna Dojka. Większość zaprezentowała piękne i oryginalne przebrania, a tańce, zabawy, konkursy z nagrodami oraz skromny poczęstunek sprawiły, że czas minął bardzo szybko w miłej i sympatycznej atmosferze.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Fundację "ABCXXI cała Polska czyta dzieciom". Do akcji przystąpiła także Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, która w ramach zajęć w czasie ferii zimowych przeprowadziła warsztaty z książką, polegające na tym, że trzy dziewczynki Weronika Morawiec, Magdalena Szkotak i Natalia Łoś zaprezentowały teksty, a później uczestnicy zajęć za pomocą gestów przedstawiali wybranych bohaterów z przeczytanych utworów, widownia zaś próbowała odgadnąć o jaką postać chodzi. Uczestnicy konkursów każdorazowo byli nagradzani zakładkami do książek i kalendarzykami, które biblioteka na potrzeby akcji otrzymała od Fundacji. W przygotowanie i przeprowadzenie tych zajęć zaangażowana została zaprzyjaźniona z biblioteką od wielu lat emerytowana nauczycielka Władysława Cabaj.

Ferie w biblioteceW trakcie ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie podobnie jak w poprzednich latach prowadziła szereg różnorodnych zajęć do dzieci i młodzieży, którzy nie wyjechali na zimowy wypoczynek. Uczestnicy zajęć bardzo chętnie i licznie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, konkursach, grach i zabawach ruchowych. W tym roku zajęcia zorganizowane zostały we współpracy z Gminną Komisją d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która nie tylko przekazała na ten cel środki finansowe, ale także jej Koordynator Janina Niemiec prowadziła jedno ze spotkań.

Haftujemy matematycznieNa kolejnych trzech spotkaniach Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyły się kolejno 13, 20 i 24 lutego 2012 r. Panie zdobywały umiejętności w zakresie haftu matematycznego. Dzięki tej technice powstały piękne i oryginalne kartki wielkanocne.

"Córka grabarza" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Powieść "Córka grabarza" autorstwa Joyce Carol Oates była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się dnia 06.02.2012 r.

Książka wyzwoliła wiele emocji, gdyż jej treść zawiera szereg różnorodnych wątków. Widzimy tu sprawę dyskryminacji ludzi innych narodowości, balast jaki ponosili uczciwi Niemcy, którzy uciekli przed okrucieństwem wojny do Ameryki, - zwłaszcza, że była to rodzina żydowska. Fakt, że w "starym" kraju należeli przed wojną do inteligencji nie pomógł im w nowym środowisku, gdzie od razu zostali "zaklasyfikowani" do gorszej kategorii z powodu swego ubóstwa i fachu jaki podjęty został przez ojca rodziny. Drugą istotną sprawą jest rozpad rodziny, która wcześniej była normalna bez problemów, a w nowym środowisku nie potrafiła przetrwać próby, co skończyło się zanikiem uczuć rodzinnych oraz sprawiło, że główna bohaterka na całe życie została emocjonalnie okaleczona. Kiedy po tragicznej śmierci rodziców została sama lokalna społeczność roztoczyła nad nią swoją opiekę, a była nauczycielka zabrała do siebie próbując zrobić z nieufnego i wychowanego w atmosferze ateizmu dziecka, dobrą chrześcijankę. Jest już jednak za późno i nawet najlepsze podejście nie jest w stanie zatrzeć wspomnień z dzieciństwa. Rebeka, tytułowa córka grabarza buntuje się, nienawidzi a równocześnie rozpaczliwie szuka miłości i jej pierwsza sympatia zostaje jej mężem, co okazuje się pomyłką, gdyż ukochany okazuje się sadystą. Mają syna, którego Rebeka kocha ponad wszystko i któremu wpaja zamiłowanie do nauki i wiedzy, mając świadomość własnych braków w tym zakresie. Powieść w zasadzie nieskomplikowana jednak zawiera ładunek swego rodzaju smutku i przygnębienia oraz przeświadczenie, że życie głównej bohaterki mogłoby się zupełnie inaczej potoczyć gdyby dorastała w normalnej rodzinie. Książka bardzo wciąga i czyta się ją na przysłowiowym "jednym oddechu" od "deski do deski".

Koalicja na rzecz rozwoju Gminnej Biblioteki Publicznej w OleśnieUdział w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek przynosi wiele korzyści, nie tylko materialnych uczestniczącym w nim bibliotekom. Bibliotekarze korzystają w szeregu szkoleń i warsztatów, których głównym celem jest rozwój placówek bibliotecznych oraz ich aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnych. Owocem spotkań warsztatowych prowadzonych przez trenera Ewę Chromniak ma być plan rozwoju biblioteki opracowany przy współpracy środowiska lokalnego. Realizując te założenia Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zorganizowała 23 stycznia 2012 r. spotkanie Grupy Przyjaciół Strategicznych w celu przeprowadzenia analizy SWOT swojej działalności. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organu prowadzącego - Radni Rady Gminy (członkowie Komisji Kultury), Dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji, z którymi biblioteka najwięcej współpracuje: Szkół Podstawowych, Gimnazjum, Przedszkola, Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, Gminnego Ośrodka Kultury, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Przedstawiciele Urzędu Gminy , OSP w Oleśnie, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno, Członkowie DKK, zaprzyjaźnieni bibliotekarze szkolni, prywatni przedsiębiorcy, czytelnicy oraz wszyscy Pracownicy biblioteki. Spotkanie było bardzo kreatywne i zaowocowało nie tylko solidną i szczegółową analizą słabych i mocnych stron biblioteki, ale także utworzeniem koalicji na rzecz rozwoju placówki. Materiał wypracowany w trakcie spotkania zostanie wykorzystany do dalszej pracy nad planem rozwoju Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.


Życzenia Świąteczne"Odrobiny ciepła dzięki ludzkiej życzliwości,
odrobiny światła w mroku dzięki szczeremu uśmiechowi,
radości w smutku dzięki ludzkiej miłości
i nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju..."

Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia

przeżywanych w miłej rodzinnej atmosferze

oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2012 Roku

wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom Biblioteki

życzą

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie


Magia Świąt w Klubie RękodziełaOryginalne bombki wykonywały członkinie Klubu Rękodzieła Artystycznego na spotkaniu, które odbyło się 19.12.2011 r. Ozdoby te będą dodawać uroku naszym choinkom oraz domom w tym najpiękniejszym w roku okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Zajęcia prowadziła Elżbieta Dymon.

"Inna wersja życia" Hanny Kowalewskiej w DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Ostatnie w 2011 roku spotkanie DKK w Oleśnie, które odbyło się 12 grudnia poświęcone zostało powieści Hanny Kowalewskiej pt. "Inna wersja życia".
Fabuła książki osnuta jest wokół wspomnień głównej bohaterki, która poszukuje przyczyny swoich życiowych niepowodzeń w przeszłości. Dzieciństwo jawi się jej momentami jako "czarna dziura", zwłaszcza miesiące przed i po narodzeniu młodszej siostry, z którą nie czuje żadnej więzi. Głęboko przeżywa także, maskując to chłodem, brak więzi uczuciowej z matką, w której zachowaniu dopatruje się różnych złych wspomnień z dzieciństwa, zwłaszcza znęcania się nad nią przez ojczyma oraz oddania jej do tzw. "tygodniowego przedszkola". Reasumując można stwierdzić, że złe przeżycia z dzieciństwa rzutują na całe dorosłe życie, zwłaszcza jeżeli brak w nim szczerości, wzajemnego zaufania i rodzinnych uczuć. Nigdy nie należy oceniać sytuacji bez uprzedniego wysłuchania drugiej strony i trzeba pamiętać, że nasze zachowanie budzi "sprzężenie" zwrotne, czyli jak my się odnosimy do kogoś, zwłaszcza do najbliższych, tak oni do nas.

Grudniowe spotkanie poświęcone zostało także podsumowaniu rocznej działalności DKK w Oleśnie oraz rozstrzygnięciu nieformalnego plebiscytu ogłoszonego wśród członkiń Klubu na najciekawszą książkę 2011 roku, którą co prawda nie jednogłośnie, ale wybrana została właśnie "Inna wersja życia" Hanny Kowalewskiej.

W uroczystym spotkaniu wziął udział Sekretarz Gminy Janusz Plata, który uczestniczył także w inauguracji działalności Klubu.

BIBLIOTEKA NIECZYNNA W ZWIĄZKU Z CYKLEM SZKOLEŃ

Informujemy wszystkich użytkowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, że w związku z przystąpieniem placówki do PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK i związaną z tym koniecznością uczestniczenia w szkoleniach w dniach:
07-08.12.2011 r.
17.01.2012 r.
31.01-01.02.2012 r.
21-22.03.2012 r.
23-24.05.2012 r.
20-21.06.2012 r.

biblioteka w Oleśnie będzie nieczynna.
Za utrudnienia z tego tytułu serdecznie przepraszamy.

PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEKProgram Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Dzięki programowi nowoczesne i aktywne biblioteki ułatwią mieszkańcom pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates i są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek.


Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie przystąpiła do II Rundy Programu jako biblioteka partnerska z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. W ramach Umowy zawartej z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zarówno placówka główna w Oleśnie jak i Filie Biblioteczne w Ćwikowie i Zalipiu zostały doposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy i elektroniczny. Łącznie wszystkie trzy placówki otrzymały min. 3 zestawy komputerowe, 3 urządzenia wielofunkcyjne, 1 drukarka A3, 3 aparaty cyfrowe. Oprócz sprzętu i wyposażenia wymierną korzyścią uczestnictwa w Programie będzie cykl szkoleń, w których będą uczestniczyć pracownicy biblioteki, min. z zakresu tworzenia planu rozwoju biblioteki, obsługi sprzętu komputerowego oraz tematyczne związane z działalnością merytoryczną biblioteki.


"Ślicznotka doktora Josefa" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Przygnębiająca, smutna, dająca do myślenia, nostalgiczna, a zarazem wciągająca tak bardzo, że nie sposób jej nie dokończyć. Książka, którą się odkłada na półkę, ale za chwilę do niej wraca. Tak określiły w skrócie książkę Zyty Rudzkiej pt. "Ślicznotka doktora Josefa" członkinie DKK w trakcie dyskusji nad jej treścią, na kolejnym spotkaniu Klubu, które odbyło się 29.11.2011 r.

Jest to powieść o starości i śmierci, czyli dwóch nieuchronnych rzeczach jakie czekają każdego człowieka bez względu jego status społeczny oraz o rozpaczliwej samotności wśród innych ludzi, wynikającej z braku kontaktu z najbliższą rodziną. Widzimy, że starość niektórym daje ukojenie i wyciszenie oraz odwagę, która pozwala przyjmować to co nieuchronne z godnością i spokojem. Z drugiej strony jest ciągłe wracanie do wspomnień i rozpaczliwa "pogoń" za szczątkami przeszłości, czyli młodości, która niestety nie wraca. Każdy z bohaterów tej książki jest inny, lecz wszyscy mają bogaty bagaż doświadczeń i przeżyć, zarówno tych osobistych jak i tych związanych np. z okresem II wojny światowej. Mimo tej różnorodności charakterów swą ziemską wędrówkę kończą jednakowo, czyli odchodząc do "domu nad jeziorem". W tych ostatnich momentach życia starają się zachować pozory normalności nie okazując, że tak naprawdę wszyscy czekają na to co nieuchronne.
Każdy czytelnik w tej książce odnajdzie coś innego i inaczej ją odbierze. Można w niej bowiem dostrzec zarówno wątki psychologiczne jaki społeczno-obyczajowe, ale także filozoficzne. Zależy więc tylko od nastawienia odbiorcy oraz własnych doświadczeń, które ukierunkują go w trakcie czytania.
Jak powiedziała sama autorka w jednym z wywiadów: "mam nadzieję, że każdy na swój sposób przeżyje tę powieść" .
Tego właśnie życzymy wszystkim, którzy po nią sięgną.

Poezja Casława Miłosza w interpretacji Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery"Poezja-wzruszenie i powiew,
który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem."


- Czesław Miłosz -

Spotkanie poetyckie, które odbyło się 16 listopada 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie pod hasłem "MIŁOSZ W DRODZE" to inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, realizowana w ramach projektu „Rok Miłosza w WBP w Krakowie”, współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nad tekstami noblisty pochylili się wspaniali aktorzy Teatru Starego w Krakowie Ewa Kolasińska i Rafał Szumera.

Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, Dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, lokalni twórcy, przedstawiciele młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Gimnazjum w Oleśnie oraz Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Sekretarz Gminy Janusz Plata, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga , Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor ZSP w Brniu Jarosław Boryczka, Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski, Dyrektor Centrum Polonii-Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Stanisław Krawiec.
Gospodarzem spotkania z ramienia WBP w Krakowie była Agnieszka Bubka-Sagan - pomysłodawca i koordynator całego Projektu, która dokonała także wyboru wierszy.

Spotkanie przebiegało w cudownej i magicznej atmosferze, dzięki wspaniałej i mistrzowskiej interpretacji Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery, którzy sprawili, że poezja Czesława Miłosza stała się bardziej obrazowa i żywa. Uczestnicy spotkania mogli razem z aktorami "wędrować" po tej zaklętej krainie, która jakkolwiek czasami trudna i mało zrozumiała, tym razem nabrała innego wymiaru i stała się łatwiejsza w odbiorze nawet dla osób, którzy nie są zwolennikami tego gatunku literackiego. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zaproszeni artyści to osoby bardzo wrażliwe i umiejące wskrzesić ducha poezji oraz nawiązać bardzo dobry kontakt z publicznością.

W imieniu uczestników imprezy podziękowania za wspaniałe doznania artystyczne złożone zostały na ręce Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery oraz na ręce Agnieszki Bubki – Sagan, dzięki której mogliśmy gościć w Oleśnie tak wybitnych aktorów i uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu kulturalnym.

Dekoracje Bożonarodzeniowe
Kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyło się 9.11.2011 r. poświęcone zostało ozdobom choinkowym. Uczestniczki zajęć przy użyciu szydełka wyczarowywały piękne gwiazdki, które będą wspaniałą dekoracją naszych domów, a zwłaszcza choinek, w tym wyjątkowym okresie jakim jest Boże Narodzenie. Zajęcia prowadziły Panie Władysława Cabaj i Halina Dojka.

"MIŁOSZ W DRODZE" wiersze Czesława Miłosza w interpretacji Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery"MIŁOSZ W DRODZE"
Wiersze Czesława Miłosza w interpretacji
EWY KOLASIŃSKIEJ
i RAFAŁA SZUMERY


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z poezją Czesława Miłosza
zorganizowane w ramach działania "MIŁOSZ W DRODZE".

Wydarzenie realizowane w ramach Projektu "Rok Czesława Miłosza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie" finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie odbędzie się dnia 16 listopada 2011 r. o godz. 12.00
w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie
ul. Długa 21 A

Organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
przy współpracy GBP w Oleśnie.


Wygenerowano w sekund: 0.07
3,576,440 Unikalnych wizyt