Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3856830

Życzenia Świąteczne"Odrobiny ciepła dzięki ludzkiej życzliwości,
odrobiny światła w mroku dzięki szczeremu uśmiechowi,
radości w smutku dzięki ludzkiej miłości
i nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju..."

Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia

przeżywanych w miłej rodzinnej atmosferze

oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2012 Roku

wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom Biblioteki

życzą

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie


Magia Świąt w Klubie RękodziełaOryginalne bombki wykonywały członkinie Klubu Rękodzieła Artystycznego na spotkaniu, które odbyło się 19.12.2011 r. Ozdoby te będą dodawać uroku naszym choinkom oraz domom w tym najpiękniejszym w roku okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Zajęcia prowadziła Elżbieta Dymon.

"Inna wersja życia" Hanny Kowalewskiej w DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Ostatnie w 2011 roku spotkanie DKK w Oleśnie, które odbyło się 12 grudnia poświęcone zostało powieści Hanny Kowalewskiej pt. "Inna wersja życia".
Fabuła książki osnuta jest wokół wspomnień głównej bohaterki, która poszukuje przyczyny swoich życiowych niepowodzeń w przeszłości. Dzieciństwo jawi się jej momentami jako "czarna dziura", zwłaszcza miesiące przed i po narodzeniu młodszej siostry, z którą nie czuje żadnej więzi. Głęboko przeżywa także, maskując to chłodem, brak więzi uczuciowej z matką, w której zachowaniu dopatruje się różnych złych wspomnień z dzieciństwa, zwłaszcza znęcania się nad nią przez ojczyma oraz oddania jej do tzw. "tygodniowego przedszkola". Reasumując można stwierdzić, że złe przeżycia z dzieciństwa rzutują na całe dorosłe życie, zwłaszcza jeżeli brak w nim szczerości, wzajemnego zaufania i rodzinnych uczuć. Nigdy nie należy oceniać sytuacji bez uprzedniego wysłuchania drugiej strony i trzeba pamiętać, że nasze zachowanie budzi "sprzężenie" zwrotne, czyli jak my się odnosimy do kogoś, zwłaszcza do najbliższych, tak oni do nas.

Grudniowe spotkanie poświęcone zostało także podsumowaniu rocznej działalności DKK w Oleśnie oraz rozstrzygnięciu nieformalnego plebiscytu ogłoszonego wśród członkiń Klubu na najciekawszą książkę 2011 roku, którą co prawda nie jednogłośnie, ale wybrana została właśnie "Inna wersja życia" Hanny Kowalewskiej.

W uroczystym spotkaniu wziął udział Sekretarz Gminy Janusz Plata, który uczestniczył także w inauguracji działalności Klubu.

BIBLIOTEKA NIECZYNNA W ZWIĄZKU Z CYKLEM SZKOLEŃ

Informujemy wszystkich użytkowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, że w związku z przystąpieniem placówki do PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK i związaną z tym koniecznością uczestniczenia w szkoleniach w dniach:
07-08.12.2011 r.
17.01.2012 r.
31.01-01.02.2012 r.
21-22.03.2012 r.
23-24.05.2012 r.
20-21.06.2012 r.

biblioteka w Oleśnie będzie nieczynna.
Za utrudnienia z tego tytułu serdecznie przepraszamy.

PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEKProgram Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Dzięki programowi nowoczesne i aktywne biblioteki ułatwią mieszkańcom pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.

Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates i są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek.


Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie przystąpiła do II Rundy Programu jako biblioteka partnerska z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. W ramach Umowy zawartej z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zarówno placówka główna w Oleśnie jak i Filie Biblioteczne w Ćwikowie i Zalipiu zostały doposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy i elektroniczny. Łącznie wszystkie trzy placówki otrzymały min. 3 zestawy komputerowe, 3 urządzenia wielofunkcyjne, 1 drukarka A3, 3 aparaty cyfrowe. Oprócz sprzętu i wyposażenia wymierną korzyścią uczestnictwa w Programie będzie cykl szkoleń, w których będą uczestniczyć pracownicy biblioteki, min. z zakresu tworzenia planu rozwoju biblioteki, obsługi sprzętu komputerowego oraz tematyczne związane z działalnością merytoryczną biblioteki.


"Ślicznotka doktora Josefa" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki


Przygnębiająca, smutna, dająca do myślenia, nostalgiczna, a zarazem wciągająca tak bardzo, że nie sposób jej nie dokończyć. Książka, którą się odkłada na półkę, ale za chwilę do niej wraca. Tak określiły w skrócie książkę Zyty Rudzkiej pt. "Ślicznotka doktora Josefa" członkinie DKK w trakcie dyskusji nad jej treścią, na kolejnym spotkaniu Klubu, które odbyło się 29.11.2011 r.

Jest to powieść o starości i śmierci, czyli dwóch nieuchronnych rzeczach jakie czekają każdego człowieka bez względu jego status społeczny oraz o rozpaczliwej samotności wśród innych ludzi, wynikającej z braku kontaktu z najbliższą rodziną. Widzimy, że starość niektórym daje ukojenie i wyciszenie oraz odwagę, która pozwala przyjmować to co nieuchronne z godnością i spokojem. Z drugiej strony jest ciągłe wracanie do wspomnień i rozpaczliwa "pogoń" za szczątkami przeszłości, czyli młodości, która niestety nie wraca. Każdy z bohaterów tej książki jest inny, lecz wszyscy mają bogaty bagaż doświadczeń i przeżyć, zarówno tych osobistych jak i tych związanych np. z okresem II wojny światowej. Mimo tej różnorodności charakterów swą ziemską wędrówkę kończą jednakowo, czyli odchodząc do "domu nad jeziorem". W tych ostatnich momentach życia starają się zachować pozory normalności nie okazując, że tak naprawdę wszyscy czekają na to co nieuchronne.
Każdy czytelnik w tej książce odnajdzie coś innego i inaczej ją odbierze. Można w niej bowiem dostrzec zarówno wątki psychologiczne jaki społeczno-obyczajowe, ale także filozoficzne. Zależy więc tylko od nastawienia odbiorcy oraz własnych doświadczeń, które ukierunkują go w trakcie czytania.
Jak powiedziała sama autorka w jednym z wywiadów: "mam nadzieję, że każdy na swój sposób przeżyje tę powieść" .
Tego właśnie życzymy wszystkim, którzy po nią sięgną.

Poezja Casława Miłosza w interpretacji Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery"Poezja-wzruszenie i powiew,
który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem."


- Czesław Miłosz -

Spotkanie poetyckie, które odbyło się 16 listopada 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie pod hasłem "MIŁOSZ W DRODZE" to inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, realizowana w ramach projektu „Rok Miłosza w WBP w Krakowie”, współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nad tekstami noblisty pochylili się wspaniali aktorzy Teatru Starego w Krakowie Ewa Kolasińska i Rafał Szumera.

Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, Dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, lokalni twórcy, przedstawiciele młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Gimnazjum w Oleśnie oraz Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Sekretarz Gminy Janusz Plata, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga , Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor ZSP w Brniu Jarosław Boryczka, Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski, Dyrektor Centrum Polonii-Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Stanisław Krawiec.
Gospodarzem spotkania z ramienia WBP w Krakowie była Agnieszka Bubka-Sagan - pomysłodawca i koordynator całego Projektu, która dokonała także wyboru wierszy.

Spotkanie przebiegało w cudownej i magicznej atmosferze, dzięki wspaniałej i mistrzowskiej interpretacji Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery, którzy sprawili, że poezja Czesława Miłosza stała się bardziej obrazowa i żywa. Uczestnicy spotkania mogli razem z aktorami "wędrować" po tej zaklętej krainie, która jakkolwiek czasami trudna i mało zrozumiała, tym razem nabrała innego wymiaru i stała się łatwiejsza w odbiorze nawet dla osób, którzy nie są zwolennikami tego gatunku literackiego. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zaproszeni artyści to osoby bardzo wrażliwe i umiejące wskrzesić ducha poezji oraz nawiązać bardzo dobry kontakt z publicznością.

W imieniu uczestników imprezy podziękowania za wspaniałe doznania artystyczne złożone zostały na ręce Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery oraz na ręce Agnieszki Bubki – Sagan, dzięki której mogliśmy gościć w Oleśnie tak wybitnych aktorów i uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu kulturalnym.

Dekoracje Bożonarodzeniowe
Kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyło się 9.11.2011 r. poświęcone zostało ozdobom choinkowym. Uczestniczki zajęć przy użyciu szydełka wyczarowywały piękne gwiazdki, które będą wspaniałą dekoracją naszych domów, a zwłaszcza choinek, w tym wyjątkowym okresie jakim jest Boże Narodzenie. Zajęcia prowadziły Panie Władysława Cabaj i Halina Dojka.

"MIŁOSZ W DRODZE" wiersze Czesława Miłosza w interpretacji Ewy Kolasińskiej i Rafała Szumery"MIŁOSZ W DRODZE"
Wiersze Czesława Miłosza w interpretacji
EWY KOLASIŃSKIEJ
i RAFAŁA SZUMERY


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z poezją Czesława Miłosza
zorganizowane w ramach działania "MIŁOSZ W DRODZE".

Wydarzenie realizowane w ramach Projektu "Rok Czesława Miłosza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie" finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie odbędzie się dnia 16 listopada 2011 r. o godz. 12.00
w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie
ul. Długa 21 A

Organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
przy współpracy GBP w Oleśnie.


ZMIANA GODZIN PRACY


Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 listopada 2011 r. następuje zmiana godzin pracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, która w sezonie jesienno-zimowym czynna będzie tylko do godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy

"Błękitna dalia" w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiMagicznie, nastrojowo i nostalgicznie było na kolejnym spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się 25.10.2011 r. Wszystko za przyczyną książki "Błękitna dalia" Nory Roberts, która była przedmiotem dyskusji. Książka z gatunku lekkich i przyjemnych, nie wymagająca od czytelnika zbytniego wysiłku intelektualnego. Piękne panie, przystojni panowie, cudowne przyjaźnie, problemy i dramaty głównych bohaterów, które jednak zawsze znajdują dobre zakończenie no i wspomniana szczypta magii w postaci ducha "oblubienicy". Tak w wielkim skrócie można zaprezentować tą powieść romantyczną, którą się czyta głównie dla przyjemności i chwili relaksu.

Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 29.11.2011 r. o godz. 14.30.


Wyjazd szkoleniowy do WarszawyDnia 21.10.2011 r. delegacja z Gminy Olesno wzięła udział w wyjeździe szkoleniowym do Warszawy, w ramach którego odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencja nt. "Wdrażanie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013".

Szczegółowy program spotkania obejmował min. przedstawienie informacji dotyczących aktualnego stanu wdrażania PROW ze szczególnym uwzględnieniem takich działań jak:
- poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów oraz gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi
- podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, w tym przedstawienie koncepcji Programu Rozwoju Targowisk na Obszarach Wiejskich pn. Mój Rynek
- odnowa i rozwój wsi
- program rolnośrodowiskowy
- zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne.
Omówione zostały także działania osi 3 - jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej:
- różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
- tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

Po zakończeniu spotkania informacyjnego uczestnicy wyjazdu zwiedzili Sejm oraz Starówkę i Łazienki. W wyjeździe uczestniczyło łącznie ok. 100 osób, z czego 51 osób z Gminy Olesno, w tym władze samorządowe, Radni, Sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, członkowie samorządu rolniczego, rolnicy, przedsiębiorcy, lokalni liderzy.

Organizatorem wyjazdu był Albert Dziura V-ce Prezes Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników.
Z kolei koordynatorem wyjazdu delegacji z Gminy Olesno, z ramienia Wójta Gminy była Małgorzata Morawiec.

DKK poleca "Letni domek" Marcii Willett

Dyskusyjny Klub KsiążkiCzłonkinie DKK w Oleśnie polecają książkę pt. "Letni domek", której autorką jest Marcia Willett.
Jest to powieść, która urzeka swoim spokojem i pozwala na odprężenie w sielskim klimacie Bossington. Autorka kusi olbrzymią gamą kolorów i zapachów poprzez niezwykle dopracowane opisy. Czytając "Letni domek" można odnaleźć wytchnienie i rozkoszować się chwilą odpoczynku i relaksu.

Gorąco polecamy !!!! Zwłaszcza na długie jesienne wieczory.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie składa serdeczne podziękowania Wydawnictwu Replika za nieodpłatne przekazanie tej książki do jej księgozbioru.

"MALOWANE WIERSZEM" Koncert Promocyjny XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej


I znów jesień zawitała w Gminie Olesno, zarówno ta kalendarzowa jak i literacka.
Tym razem w ramach XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej odbył się Koncert Promocyjny pt. "Malowane Wierszem", w którym udział wzięło 24 pisarzy i poetów z kraju i zagranicy oraz towarzyszący im Zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki.
To doniosłe wydarzenie kulturalne miało miejsce dnia 21 września 2011 r. w Domu Malarek w Zalipiu. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, reprezentowany przez V-ce Starostę Roberta Panterę i Przewodniczącą Rady Powiatu Barbarę Pobiegło.

Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, Dyrektorzy i Bibliotekarze z bibliotek publicznych i szkolnych, Druhowie zarządzający Państwową i Ochotniczymi jednostkami straży pożarnych, Dyrektorzy placówek oświatowych powiatowych i gminnych, przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania "Perły Ponidzia" ze Skalbmierza, Prezesi i członkowie stowarzyszeń i klubów działających na terenie Powiatu, lokalni twórcy, ludzie szeroko pojętej kultury, czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Burmistrz Żabna Stanisław Kusior, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga, Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior, Dyrektor MGBP w Żabnie Marta Warias, Dyrektor MOK w Skalbmierzu Helena Agata Jackiewicz, Dyrektor MGBP w Skalbmierzu Agata Oleksy, Dyrektor Biura LGD "Perły Ponidzia" Ewa Pozłótka, Komendant PSP w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński, V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu Stanisław Krawiec , Kierownik ODR w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec, Prezes Związku Dąbrowiaków Mieczysław Siudziński, Dyrektor ZSP w Brniu Jarosław Boryczka, Koleżanki Bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek publicznych Marta Marchwicka, Danuta Walczyk, Elżbieta Luszowiecka, Edyta Jurczyk, Krystyna Chmura, Ewa Cholewa, Krystyna Minorczyk, Janina Lichorobiec, Sylwia Guca, Lucyna Mirecka oraz wieloletnia Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarn. Alicja Dziwińska.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali V-ce Starosta Robert Pantera i Wójt Gminy Witold Morawiec, a wieczór z balladą, poezją, satyrą i piosenką literacką prowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzej Grabowski.

Organizatorami Koncertu byli: Wójt Gminy Olesno; Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie; Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu, a współorganizatorami przedsięwzięcia była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

W imieniu gospodarzy tego wieczoru podziękowania zarówno za wspaniałe spotkanie jak i całokształt współpracy na ręce Andrzeja Grabowskiego złożyli Wójt Gminy Witold Morawiec, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga, Dyrektor GBP w Oleśnie Małgorzata Morawiec, Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa.

Imprezą towarzyszącą była wystawa fotograficzna pt. "Piękno odnalezione" Konrada Wójcika, który towarzyszył uczestnikom spotkania uwieczniając je w obiektywie aparatu.

W koncercie udział wzięli:
Jan Tulik – Krosno, Stefan Jurkowski – Warszawa, Kazimierz Burnat – Wrocław, Ks. Wacław Buryła – Milicz, Andrzej Krzysztof Torbus – Kraków, Andrzej Żmuda – Rzeszów, Dagnija Dreika – Ryga (Łotwa), Władimir Stockman – Rosja, Jewgienij Churgin – Rosja, Juriy Zavgorodnyj – Kijów (Ukraina), Stanisław Szewczenko – Kijów (Ukraina), Lam Quang My – Wietnam, Michiko Tsukada – Tokio (Japonia), Wojciech Piotrowicz – Wilno (Litwa), Jan Dydusiak – Sydney (Australia), Paweł Kubiak – Warszawa, Paweł Kuszczyński – Poznań, Krystyna Konecka – Białystok, Danuta Perier Berska – Kraków, Alicja Tanew – Kraków, Andrzej Gnarowski – Warszawa, Jolanta Nowak Węklarowa – Poznań, Arne Puu – Estonia, Dyrektor Organizacyjny XXI MGJL Andrzej Grabowski – Ciężkowice oraz Zespół „OSTATNIA WIECZERZA W KARCZMIE PRZEZNACZONEJ DO ROZBIÓRKI” w składzie: Bogusław Diduch, Wiesław Lewek, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala i Rafał Baniśniak


"Lala" Jacka Dehnela w DKK

Dyskusyjny Klub KsiążkiDnia 8.09.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, które poświęcone było powieści Jacka Dehnela pt. "Lala".
Uczestniczki dyskusji zgodnie stwierdziły, że książka napisana jest pięknym językiem, autor wprowadza czytelnika w klimat wspomnień i wydarzeń, które w taki czy inny sposób są nam wszystkim bliskie. Wspomnienia Lali Bienieckiej wprowadzają nas bowiem w świat, który dawno odszedł. Większa część powieści dotyczy czasów przedwojennych bądź lat wojny i okupacji. Dzięki niej poznajemy nie tylko ludzi i wydarzenia jej współczesne, ale całą gamę zdarzeń i postaci wyłaniających się z czasów poprzedzających jej narodziny. "Lala" to podróż przez epoki, a przedstawione w niej wydarzenia emanują niesamowitym klimatem.
Jest to także pożegnanie wnuka ze swoją ukochaną babcią, która w dużej mierze go ukształtowała, nauczyła wrażliwości,kultury i miłości do książek, a on oddaje jej teraz hołd.
Wygenerowano w sekund: 0.02
3,856,830 Unikalnych wizyt