Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4803808

Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece


Uczniowie kl. Ib Szkoły Podstawowej w Oleśnie wraz z wychowawczynią Panią Danutą Pierzchała odwiedzili w dniu 29.03.2011 r. oleśnieńską książnicę. Po przyjęciu ich do grona czytelników biblioteki szkolnej przyszła kolej na odwiedziny w bibliotece publicznej, która przygotowała dla małych czytelników szereg zagadek związanych oczywiście z książką, bajką i biblioteką. Uczniowie wykazali się ogromną znajomością bajek, postaci bajkowych i autorów piszących dla dzieci.

Wielkanocne pisanki zdobione techniką decoupage


Na kolejnym spotkaniu Klubu Rękodzieła Artystycznego, które odbyło się 24.03.2011 r. powstawały piękne pisanki wielkanocne zdobione techniką decoupage. Zajęcia, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko członków Klubu prowadziła Joanna Janus. Przepięknie zdobione pisanki będą doskonałą ozdobą stołu wielkanocnego.

Kolejne zajęcia odbędą się 8 kwietnia 2011r. o godz. 14.00 w siedzibie biblioteki, a poświęcone będą doskonaleniu umiejętności wykorzystywania techniki decoupage w ozdabianiu dowolnych przedmiotów drewnianych.

Wystawa "HISTORIA LUDZI NAGROBKAMI PISANA"


"HISTORIA LUDZI NAGROBKAMI PISANA" to tytuł wystawy przygotowanej przez społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Ekspozycję stanowią zdjęcia nagrobków oraz materiał opisowy w tym także mapki poszczególnych cmentarzy z umiejscowionymi na nich grobami przedstawionymi na fotografiach. Wystawa prezentuje także sylwetki osób, które w szczególny sposób zapisały się w dziejach Powiatu Dąbrowskiego, których nagrobki znajdują się na miejscowych cmentarzach oraz historie tych cmentarzy.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 22 marca 2011r. W trakcie spotkania młodzież zaprezentowała przygotowaną ekspozycję, przedstawiła historię poszczególnych cmentarzy oraz sylwetki osób prezentowanych na wystawie.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera ; Ks. Krzysztof Trzepacz ; Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno Jadwiga Lech oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias ; Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; V-ce Dyrektor SP w Oleśnie Zofia Janeczek ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Ćwikowie i Wielopolu Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Przedszkola w Zalipiu Barbara Gierczyk ; emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie Krystyna Chmura ; Bibliotekarka z biblioteki szkolnej w Oleśnie Renata Ryczek ; nauczyciele z ZSP w Brniu, Gimnazjum i SP w Oleśnie ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie ; delegacja młodzieży z Gimnazjum w Oleśnie oraz czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec; Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka.

Po zakończonej prezentacji Wójt Gminy wręczył adresy okolicznościowe nauczycielom, którzy kierowali pracą młodzieży,
a byli to Barbara Grzebieniowska; Katarzyna Matusik-Kapuściak i Marcin Kapuściak. Podziękowania za całokształt współpracy zarówno z biblioteką jak i z samorządem gminnym otrzymał także Dyrektor Jarosław Boryczka, który w swoim wystąpieniu pokreślił, że jest dumny z osiągnięć swoich uczniów i podziękował im oraz zaangażowanym w projekt nauczycielom za jego realizację.
Słowa uznania dla całej społeczności szkoły skierował także V-ce Starosta Dąbrowski Robert Pantera gratulując pomysłu i inicjatywy, dzięki którym powstała wystawa.

W związku z tym, że spotkanie stanowiło swego rodzaju inaugurację działalności biblioteki w nowowyremontowanych i rozbudowanych pomieszczeniach Dyrektor Biblioteki Małgorzata Morawiec podziękowała władzom samorządowym, Wójtowi Gminy oraz Radzie Gminy za umożliwienie realizacji projektu związanego z rozbudową biblioteki i wyposażeniem w meble biblioteczne Filii w Zalipiu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez zabezpieczenie dodatkowych środków koniecznych na pokrycie udziału własnego oraz za przeprowadzenie generalnego remontu lokalu biblioteki w Oleśnie. Serdeczne podziękowania skierowane zostały także do pracowników Urzędu Gminy w Oleśnie oraz Druhów z OSP w Oleśnie, a szczególności byli to: Arkadiusz Morawiec, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem prac pod kątem dokumentacji technicznej i kosztorysowej oraz Zbigniew Ryczek, Czesław Mosio, Jan Owca, którzy służyli pomocą przy wszelkich pracach związanych z przenoszeniem księgozbioru i wyposażenia. Panowie Ci brali udział przy wszystkich pracach związanych zarówno z remontem, jak również na co dzień często angażowani są w bieżącą działalność biblioteki zwłaszcza przy przygotowywaniu imprez kulturalnych. Słowa podziękowania skierowane zostały do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali bibliotekę w trakcie realizacji projektu, służąc czy to pomocą fizyczną czy też dobrą radą.

Jak powiedziała Wisława Szymborska "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" . Dzięki inicjatywie społeczności ZSP w Brniu oraz licznej obecności tak znamienitego grona gości na otwarciu wystawy pamięć ta w lokalnym środowisku jest pielęgnowana, a dokonania osób, które kiedyś tu żyły i pracowały przetrwa długie lata. Z kolei dla młodzieży praca nad wystawą, gromadzenie i opracowywanie materiałów stanowiło piękną i ciekawą lekcję historii i patriotyzmu.


"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" w DKK

Dyskusyjny Klub Książki
Książka pt. "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargasa Llosy była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.

Życie Ricarda, głównego bohatera, wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako młody chłopiec nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia. Każdy jej powrót - w Limie, Paryżu, Londynie, Tokio i Madrycie - zbiegnie się z odsłoną kolejnej sceny w dziejach najnowszej historii świata.

Jak podkreśliły członkinie Klubu w trakcie dyskusji Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki to historia miłości, inspirującej, toksycznej i perwersyjnej, która nadaje życiu sens, a zarazem bezlitośnie go odbiera, miłości bezwarunkowej, która potrafi oddać wszystko nie wymagając nic w zamian.

Z kolei jak mówi sam autor Mario Vargas Llosa "To studium miłości odciętej od całej mitologii romantycznej (...) Mieści się w niej wiele, wszystko co jest związane z naturą człowieka: instynkt, namiętność, także ta duchowa, fantazmaty, które kształtują nasze relacje, czynią nas lepszymi czy gorszymi ludźmi."

Reasumując w powieści Mario Vargasa Llosy znajdujemy:
Miłość, która naznacza los.
Kobietę, która jest zdolna do wszystkiego.
Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa.

Mario Vargas Llosa to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Pisać zaczął już we wczesnej młodości, a swą debiutancką powieść Miasto i psy wydał w wieku dwudziestu siedmiu lat. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym najwyższej Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 2010 roku.

Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi Rozmowa w "Katedrze", Ciotka Julia i skryba, Kto zabił Palomina Molero?, Święto kozła, Pantaleon i wizytantki, Zielony dom. W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.

Wiosenne dzierganie


Drugie spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się dnia 25 lutego 2011 r. Kontynuowane były zajęcia z zakresu szydełkowania. Członkinie Klubu pod kierunkiem Pań Władysławy Cabaj i Haliny Dojka, prowadzących zajęcia, wykonywały kurczaczki z kordonka, które będą stanowiły uroczą ozdobę stołów wielkanocnych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się dnia 24 marca 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie. Tym razem odbędą się warsztaty z przyozdabiania pisanek wielkanocnych techniką decoupage.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski


Dnia 21 lutego 2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się XIII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI im. Marii Kozaczkowej. Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie reprezentowały dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Oleśnie Oliwia Jurczyk ucz. kl. II i Wiktoria Wajda ucz. kl. IV oraz Natalia Morawiec ucz. kl. II Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, która zajęła III miejsce w III kategorii wiekowej. Tak jak w poprzednich edycjach konkursu uczestnicy prezentowali jeden utwór autorstwa Marii Kozaczkowej, a drugi współczesnego autora polskiego.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiDrugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyło się 18 lutego 2011 r. Przedmiotem dyskusji była powieść OLGI TOKARCZUK pt. "ANNA IN W GROBOWCACH ŚWIATA".

Książka wydana została w międzynarodowej serii MITY i jest reinterpretacją mitu o sumeryjskiej bogini Inannie, która nie zważając na zakazy zeszła do podziemi aby spotkać się ze swoją siostrą-boginią śmierci. Jakkolwiek historia jest bardzo stara i znamy ją także z opowieści o Demeter i Korze to jednak tym razem pisarka w sposób oryginalny połączyła przeszłość z przyszłością. Członkinie Klubu zgodnie stwierdziły, że zawarte w niej myśli są ponadczasowe, aktualne w każdym momencie dziejowym. Przykładem może być chociażby wypowiedź jednego z bohaterów, "najstarszego ojca" dotycząca rywalizacji, która dziś obecna jest we wszystkich sferach naszego życia:"Wszyscy rywalizują ze wszystkimi, to dobra motywacja do doskonalenia się. Wygrywają tylko lepsi, szybsi i bardziej bystrzy, lepiej przystosowani. Kto się zagapi - przepada. Kto się zagapi - przepada." Autorka ukazuje więc rzeczywiście problemy społeczne naszych czasów jak chociażby wspomniana rywalizacja, istnienie hierarchii społecznej, sytuacja najbiedniejszych warstw społecznych, problemy osób niepełnosprawnych. Nie pomija równocześnie istnienia pozytywnych aspektów życia międzyludzkiego takich przyjaźń, która jest jednym z motywów przewodnich książki-przyjaciółka Anny Inn, Nina Szubur robi wszystko aby ocalić swoja przyjaciółkę, ukazana jest umiejętność poświęcania się dla innych oraz miłość.
Reasumując, należy podkreślić, że książka napisana została w sposób nowatorski, zwłaszcza pod względem językowym, porusza ważne problemy zarówno społeczne jak i indywidualnych bohaterów oraz zmusza do refleksji nad przeszłością teraźniejszością i przyszłością.

Następne spotkanie Klubu odbędzie się 18 marca 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie, a przedmiotem dyskusji będzie książka "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki", którą napisał Mario Vargas Llosa, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku.

Głosuj na Zalipie! - rusza plebiscyt "Skarby Małopolski"


Gazeta "Echo Regionu Małopolska" ruszyła z plebiscytem "Skarby Małopolski". W każdym numerze prezentowane będą wyjątkowe miejsca w Małopolsce. To konkurs, w którym czytelnicy zdecydują, gdzie chcieliby pojechać i jakie miejsce zrobiło na nich największe wrażenie. Zwycięzcą zostanie ta miejscowość, która otrzyma najwięcej głosów czytelników i internautów.
Głosy należy przekazywać na adres echoregionu@gazeta.pl. Należy pamiętać o pozostawieniu kontaktu, czyli imienia, nazwiska oraz miejscowości zamieszkania. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody: wycieczki, pobyty w miejscowościach rekreacyjnych, zestawy kosmetyków, zaproszenia na kolacje.

Prezentację Zalipia można obejrzeć na stronie: www.gazetaechoregionu.pl

Pozdrawiam,
Dyrektor GOK w Oleśnie z/s w Zalipiu
Wanda Chlastawa


Klub Rękodzieła ArtystycznegoW myśl hasła "Biblioteka miejscem spotkań" utworzony został przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie Klub Rękodzieła Artystycznego. Jego celem jest zarówno efektywne spędzenie wolnego czasu jak również zdobywanie nowych umiejętności, które przekazywane będą zarówno przez członków Klubu jak i przez osoby spoza Klubu. Pierwsze spotkanie odbyło się 28 stycznia 2011 r., uroczystego otwarcia działalności Klubu dokonał Sekretarz Gminy Janusz Plata, a zajęcia prowadziły Panie Władysława Cabaj i Halina Dojka. Przedmiotem zajęć były robótki na szydełku, które kontynuowane będą także na następnym spotkaniu. W ramach działalności Klubu zaplanowane zostały także zajęcia poświęcone takim technikom jak min. decoupage, haft, filcowanie oraz tworzenie kompozycji kwiatowych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 25 lutego 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.

Inauguracja działalności Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki


Dnia 14 stycznia 2011 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Uroczystego, symbolicznego otwarcia działalności klubu dokonał Sekretarz Gminy Janusz Plata, który został mianowany jego członkiem honorowym. Dyskusja dotyczyła książki Moniki Szwaji pt. "ROMANS NA RECEPTĘ", która należy do bardzo popularnej ostatnio serii literatury kobiecej. To opowieść o pięćdziesięcioletniej kobiecie, redaktorce telewizyjnej, która osiągnęła w życiu bardzo wiele, ma dom, pracę, samochód, dwoje dzieci i przyjaciół, ale coraz częściej odczuwa samotność, tym bardziej, że wkrótce dzieci opuszczą dom i wyjadą na studia. W pewnym momencie zaczyna sobie z całą ostrością uświadamiać, że niebawem zostanie sama co doprowadza ją do lekkiej depresji, na którą znajomy lekarz przepisuje jej tytułowy ..... romans. Autorka w bardzo humorystyczny sposób przedstawia nam perypetie głównej bohaterki Eulali Manowskiej, nazywanej przez przyjaciół Lalą poszukującej upragnionej miłości, która jak to w życiu bywa nadejdzie z najmniej spodziewanej strony.

Zdaniem uczestników dyskusji każda kobieta znajdzie cząstkę siebie w losach bohaterki. Autorka z dużą dozą humoru dotyka bowiem spraw codziennych zarówno tych ważnych jak i mniej ważnych. Widzimy tu problem zarobkowych wyjazdów za granicę jednego z rodziców, które często kończą się rozpadem rodziny. Na przykładzie bohaterów dostrzegamy także jak zgubne mogą być skutki stosowania niewłaściwych metod wychowawczych, ale widzimy również, że można wychować dzieci na wspaniałych i wartościowych ludzi nawet jeżeli robi to tylko jedno z rodziców, czego przykładem są dzieci głównej bohaterki. Kolejnym problemem ukazanym w powieści jest tzw. syndrom pustego gniazda, który przecież wszystkich z nas dotyka na pewnym etapie naszego życia, kiedy dzieci zaczynają opuszczać rodzinne gniazdo. To tylko niektóre z wątków powieści, które zostały omówione w trakcie spotkania. Zdaniem członków Klubu godny podkreślenia jest fakt, że autorka porusza bardzo ważne życiowe sprawy czyniąc to w sposób lekki i przystępny.

Ale czy romans na receptę jest odpowiednią metodą na leczenie duszy? To jedno z wielu pytań jakie padły w trakcie dyskusji, które jednak w tym miejscu należy pozostawić bez odpowiedzi zachęcając z w ten sposób wszystkich zainteresowanych do lektury.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie 18 lutego 2011 r. o godz. 14.30 w siedzibie GBP w Oleśnie, a przedmiotem dyskusji będzie tym razem książka Olgi Tokarczuk pt. "Anna In w grobowcach świata". Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


Biblioteki w Oleśnie i Zalipiu w nowej odsłonieGminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zakończyła realizację projektu „Biblioteka przyszłości – przyjazna użytkownikom”, który obejmował budowę toalet dla biblioteki w Oleśnie oraz zakup wyposażenia dla Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Zadanie zrealizowano z udziałem środków MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. W jego ramach wybudowano i wykończono 3 oddzielne toalety dla pracowników i czytelników placówki w Oleśnie, która dotychczas nie dysponowała własnym zapleczem sanitarnym. Warunki architektoniczne umożliwiły dobudowanie odpowiednich pomieszczeń do obecnie zajmowanego przez bibliotekę lokalu (do południowej ściany zewnętrznej) i połączenie ich z biblioteką za pomocą wewnętrznego przejścia. Filia Biblioteczna w Zalipiu pozyskała nowe meble, czyli: 11 regałów na książki, szafkę katalogową, stolik czytelniany oraz 5 krzeseł. Całość zadania zamknęła się kwotą 62 790,46 zł., z czego 45 000,00 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Infrastruktura bibliotek”, a 17 790,46 zł ze środków Organizatora, czyli Gminy Olesno.

Dzięki przychylności władz lokalnych, czyli Wójta Gminy Olesno oraz Rady Gminy Olesno dodatkowo, poza projektem został przeprowadzony generalny remont lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, który obejmował wymianę całej instalacji elektrycznej wraz z punktami oświetleniowymi, wymianę podłogi – płytki zastąpiono wykładziną termozgrzewalną, gipsowanie i malowanie ścian. Z budżetu biblioteki uzupełnione zostało natomiast wyposażenie meblowe biblioteki w tym min. 3 regały dwustronne, szafka do zaplecza socjalnego, biurko pod komputer.

Środki pozyskane z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Organizatora na rozbudowę, remont i zakup wyposażenia dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Filii Bibliotecznej w Zalipiu pozwoliły poprawić warunki lokalowe, zapewnić dostęp do najbardziej elementarnych wygód, podnieść standardy pracy, poprawić komfort pracy pracownikom i czytelnikom bibliotek korzystającym z czytelni oraz uczestniczącym w imprezach kulturalnych. Dzięki realizacji projektu możliwe stało się rozszerzenie oferty usług zgodnie z oczekiwaniami i wymogami użytkowników oraz stworzenie wizerunku placówek nowoczesnych, estetycznych i przyjaznych czytelnikom.


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI W OLEŚNIE

Dyskusyjny Klub Książki


Od stycznia 2011 roku rozpoczyna oficjalną działalność DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI utworzony przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.

Klub powstał w ramach ogólnopolskiego projektu realizowanego od kilku lat przez Instytut Książki i Biblioteki Wojewódzkie. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o przeczytanych książkach. Celem klubów jest min. ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI w Oleśnie skupia osoby od lat związane z biblioteką, które lubią czytać, a przede wszystkim pięknie rozmawiać o przeczytanych książkach. Jego członkami są osoby w różnym wieku, zarówno emeryci jak i osoby aktywne zawodowo. Spotkania Klubu odbywać się będą cyklicznie, raz w miesiącu. Pierwsze, organizacyjne spotkanie, na którym klubowicze dokonali wyboru zestawu książek do przeczytania i dyskusji odbyło się 30 listopada 2010 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Spotkanie inaugurujące działalność Klubu zaplanowane zostało na 14 stycznia 2011 roku, a poświęcone zostanie dyskusji nad książką Moniki Szwaji pt. "Romans na receptę".

"Biblioteka przyszłości-przyjazna użytkownikom" Projekt realizowany z udziałem środków MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

"Biblioteka przyszłości - przyjazna użytkownikom" to tytuł Projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie z udziałem środków MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Działanie uzyskało dofinansowanie Ministra w ramach Programu "Infrastruktura Bibliotek". Projekt obejmuje budowę toalet dla pracowników i użytkowników biblioteki w Oleśnie, remont jej lokalu oraz zakup wyposażenia dla Filii Bibliotecznej w Zalipiu.
Łączna kwota przeznaczona na ten cel wynosi 62 790,00 zł. z czego 45 000,00 zł. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostała kwota ze środków Organizatora.
Ukończenie zadania zaplanowane zostało na 31 grudnia 2010 r.

ODBLASKOWA SZKOŁA


Mając na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Oleśnie przystąpiła do konkursu "Odblaskowa Szkoła". Celem konkursu było wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe, jak również zwrócenie uwagi nauczycielom, rodzicom i opiekunom o konieczności kontrolowania obowiązku korzystania przez dzieci z kamizelek odblaskowych lub innych elementów odblaskowych a także podejmowanie działań ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

W czasie trwania konkursu podjęte zostały następujące działania:
- wyposażenie wszystkich uczniów szkoły w opaski odblaskowe z logo „ODBLASKOWA SZKOŁA SP OLESNO”,
- wyposażenie uczniów w kamizelki odblaskowe,
- wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe wykonane na lekcjach techniki z materiałów odblaskowych przysłanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.
- przeprowadzony został ogólnoszkolny konkurs plastyczny „Bądź widoczny, czyli bezpieczny na drodze”,
- przeprowadzony został ogólnoszkolny turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „Bądź bezpieczny na drodze”,
- promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez gazetki ścienne na korytarzu i w klasach,
- zorganizowana została prelekcja na temat bezpieczeństwa z udziałem policjanta,
- zorganizowane zostały wycieczki rowerowe, mające na celu bezpieczeństwo na drodze w czasie jazdy rowerem oraz promocję i konieczność zakładania kamizelek odblaskowych,
- temat bezpieczeństwa i konieczności noszenia elementów odblaskowych realizowany był również na lekcjach wychowawczych i lekcjach techniki.
- Organizowane były zajęcia poza lekcyjne związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Podsumowanie akcji odbyło się 30.09.2010 r. Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili nas funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy najpierw obejrzeli wraz z zebranymi występ artystyczny przygotowany przez uczniów i wychowawców klas II a i IV b, a następnie przeprowadzili prelekcję dotyczącą przepisów prawa o ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz prawidłowych zasad poruszania się po drogach zarówno pieszych jak i rowerzystów.
Policjanci omówili podstawowe wyposażenie roweru a także zwrócili uwagę na korzyści płynące z noszenia odblasków. Przypomnieli również o obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu przez dzieci do lat 15.

Na zakończenie spotkania rozdane zostały dyplomy i okolicznościowe nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego i konkursu wiedzy
o „Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym”, które zostały przeprowadzone w czasie trwania akcji „Odblaskowa Szkoła”.

Każdy uczeń został wyposażony w opaskę odblaskową z logo „ODBLASKOWA SZKOŁA SP OLESNO” oraz odblaskowy znaczek wykonany przez uczniów na zajęciach techniki. Funkcjonariusze Policji przekazali też,
za pośrednictwem Pań Wychowawczyń, każdemu pierwszoklasiście niespodziankę
w postaci naklejek z logo „SpongeBoba” oraz prezentacji multimedialnej na płytach DVD pn. „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”.

Mamy nadzieję, że udział naszej szkoły w konkursie pn. Odblaskowa Szkoła” przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczniów oraz uchroni ich od nieszczęśliwych wypadków.

Informację oprac. Jolanta Reczek


Więcej szczegółowych informacji można przeczytać na stronie szkoły www.spolesno.cal.pl


XX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

"Tak szybko płynie czas-
znów spadają kasztany
....
znowu jagody czeremchy zostawiają cierpkość w ustach
a od ciężaru soczystych gron pochyla się kalina
jak szybko płynie czas -
znów spadają kasztany..."
Jurij Zavgorodniy


Rok szybko minął i do Olesna po raz kolejny zawitała nie tylko jesień kalendarzowa, ale także literacka. Dnia 21 września 2010 r. gościliśmy wybitnych autorów biorących udział w XX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Tym razem byli to Ks. Wacław Buryła z Krośnic - kapłan, poeta, propagator kultury ; Wojciech Piotrowicz z Wilna (Litwa) - fizyk, poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, dziennikarz ; Jurij Zavgorodniy z Kijowa (Ukraina) - prozaik, poeta, tłumacz.

Przed rozpoczęciem spotkania autorskiego pisarze dzięki przychylności Proboszcza Parafii w Oleśnie zwiedzili zabytkowy Kościół Parafialny. Ks. Prałat Jan Rybak osobiście przyjął gości i w niezwykle zajmujący sposób przedstawił historię i zgromadzone w świątyni zabytki sztuki sakralnej.

Na spotkaniu autorskim autorzy w barwny sposób nie tylko zaprezentowali swój dorobek literacki ale także udowodnili, że warto czytać poezję, gdyż dzięki temu życie staje się lepsze i piękniejsze. W swoich wystąpieniach, zaprawionych momentami również sporą dozą humoru, odkryli rąbek tajemnicy dotyczącej początków swojej twórczości, która jak w przypadku wszystkich sławnych i wybitnych literatów miała swój początek w przysłowiowej "szufladzie". Publiczność poznała także kilka ciekawostek z życia codziennego naszych gości, niekiedy zabawnych, a niekiedy bardzo pouczających i nostalgicznych. Spotkanie poprowadził
Ks. Wacław Buryła, który potrafił wytworzyć niepowtarzalny klimat i sprawić, że spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze.

Fakt, że gościliśmy tak znamienitych autorów sprawił, że zgromadziła się równie wspaniała i znamienita publiczność. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili:
Ks. Prałat Jan Rybak - Proboszcz Parafii w Oleśnie ; Ryszard Ostrowski - Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, a prywatnie poeta, prozaik i malarz ; Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej ; Jadwiga Kusior - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej ; Paweł Chojnowski - Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury ; Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Barbara Wójcik Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, a prywatnie poetka i malarka ; Jarosław Boryczka Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu ; Lucyna Mirecka Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu ; Wanda Chlastawa Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie ; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Marek Nowak ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Olesno: Jarosław Bartoń, Maria Demida, Halina Dojka, Leokadia Kogut i Barbara Gierczyk ; Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno Jadwiga Lech oraz Radne Teresa Ryczek i Janina Kopyto ; bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek szkolnych ; nauczyciele ; czytelnicy i przyjaciele biblioteki ; delegacje młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Gimnazjum w Olesnie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.
Na zakończenie spotkania Dyrektor Barbara Wójcik w imieniu Wójta Gminy Olesno podziękowała za spotkanie i wręczyła pamiątkowe albumy okolicznościowe pt. "Piękno odnalezione" . Goście otrzymali także pamiątki regionalne, czyli upominki zdobione motywami "zalipiańskimi".

Po zakończonym spotkaniu autorskim w Oleśnie goście już tradycyjnie udali się do Zalipia i zwiedzili Kościół Parafialny oraz Dom Malarek, gdzie spotkali się z władzami samorządowymi.
W Zalipiu mieliśmy zaszczyt gościć także innych uczestników Jesieni Literackiej, a byli to: Irena Kaczmarczyk z Krakowa ; Lam Quang My z Wietnamu i Andrzej Walter z Gliwic.

Obchody XX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej na terenie Gminy Olesno zorganizowano przy wsparciu finansowym Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz przy współpracy Gminnego Ośrodka w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu.

Ks. Wacław Buryła
Kapłan, poeta, propagator kultury – ur. w Pruchniku k/Jarosławia – jego wiersze drukowały m.in. takie pisma jak: RADOSTOWA, METAFORA, OKOLICA POETÓW, LITERACKA POLSKA, DEKADA LITERACKA, NADWISŁOCZE, GOŚĆ NIEDZIELNY, NIEDZIELA… Laureat wielu konkursów poetyckich – autor 42 pozycji książkowych – ostatnio wydrukował trzy tomiki poetyckie: „Zapach nieba”, „Popiół z marzeń” i „Dogonić Światło” – jego wiersze znalazły się także w wielu antologiach poetyckich oraz były prezentowane w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych – jego wiersze były tłumaczone na język włoski, francuski, ukraiński, litewski, czeski i arabski – Przygotował antologie poetyckie: „Cud który trwa”. Wiersze o Janie Pawle II i „Na naszych oczach”. Wiersze o ks. Jerzym Popiełuszce. – Zorganizował 13 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego„O ludzką twarz człowieka”. Z okazji 25-tej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II zorganizował Pielgrzymkę Poetów do Papieża Poety.

Wojciech Piotrowicz
Pseud. Wojciech Radłowski - fizyk, poeta, prozaik, tłumacz, publicysta, dziennikarz. Urodzony w zaścianku Obiejucie rej. Święciański. Absolwent Wydziału Matematyczno–Fizycznego Uniwersytetu Wileńskiego. W latach 1966–68 pracował w Ośrodku Obliczeniowym w Wilnie, następnie w latach 1970–81 w Ośrodku Obliczeniowym Centralnego Urzędu Statystycznego Litwy jako inżynier i kierownik działu; w latach 1981–1983 był dziennikarzem dziennika polskojęzycznego „Czerwony Sztandar” w Wilnie, w latach 1983–91 redaktorem w redakcji audycji w języku polskim Radia Litewskiego, od 1991 do 2000r. redaktor w redakcji audycji w języku polskim Telewizji Litewskiej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno–Kulturalnego Polaków na Litwie, następnie Związków Polaków na Litwie. Współpracował z polskim teatrem amatorskim, założonym przez Aleksandra Czernisa i Jerzego Ordę w 1962 roku, śpiewał w zespole „Wilia”. Jest autorem zbiorów poezji: Nec mergitur (1992), Nad zgiełk (1995); zbiorków prozy Igła i spowiedź. Gawędy wileńskie (1998), Podzwonne sośnie (1998); tłumaczeń m.in. Jonas Śela, We dwoje (1999) redaktor pracy zbiorowej Jerzy Orda – wilnianin z wyboru (1999), Igła i spowiedź, W głąb i z bliska (2005), teksty publikował w antologiach, m.in. Sponad Wilii cichych fal (1985), Współczesna polska poezja Wileńszczyzny (1986), teksty piosenek, artykułu prasowe, materiały radiowe i telewizyjne. Jest tłumaczem poezji litewskiej m.in. wydał przekłady: Pamięć. Wiersze poetów litewskich (Warszawa 1995), Barwy i dygresje (Wilno 2002), przekładał też wiersze z języka ukraińskiego i białoruskiego. Zaprojektował nagrobek Jerzego Ordy na cmentarzu wileńskim Rossa (1990). W 1990 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Barbary Sadowskiej, 1997 i 1999 Nagrodę Literacką im. Witolda Hulewicza, odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej (2006).

Jurij Zavgorodniy
Urodził się 14 lipca 1940 roku w okręgu Dniepropietrowskim na Ukrainie. Dzieciństwo i młodość spędził na Rosji. Obecnie mieszka w Kijowie. Prozaik, poeta, tłumacz. Jest autorem kilkunastu książek poetyckich m.in. „Przecieka między palcami piasek” (1993), „Na czas rozstania” (1995), „Na przełomie czasu” (1998), „Prawda i wiara” (2003) oraz czterech powieści, m.in. „Za co?” (2003), „Idą naprzeciw siebie” (2004), „Za długi dzień Cz.” (2005) – poświęcona katastrofie w Czarnobylu. Laureat prestiżowych nagród literackich: im. Pawła Ticzina, Włodzimierza Sosjurija, Olesja Gonczara, Iwana Koszeliwcza, Międzynarodowej Nagrody Literackiej w Monachium. Tłumacz literatury z języka łotewskiego, polskiego, słowackiego i białoruskiego. Publikował w Belgii, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowacji, Francji, na Łotwie i Białorusi.


Wygenerowano w sekund: 0.02
4,803,808 Unikalnych wizyt