Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4380796

Wakacyjne wspomnienia

Wakacje 2009 już dawno za nami, jednak jak zawsze pozostają po nich miłe wspomnienia. Śladem lat ubiegłych biblioteka także i w tym roku prowadziła zajęcia wakacyjne dla dzieci. Staraliśmy się aby spotkania były urozmaicone i ciekawe, dlatego dzieci nie tylko wykonywały prace plastyczne różnymi technikami, ale także mogły brać udział w wycieczkach. Jedną z nich była wycieczka do Strażnicy w Oleśnie, gdzie Pan Czesław Mosio zaprezentował uczestnikom zajęć sprzęt i wozy strażackie, opowiedział o działalności OSP w Oleśnie. Dzieci mogły także skorzystać z gier jakimi dysponuje świetlica w Oleśnie, czyli bilarda i piłkarzyków. Była także krótka wycieczka wozem strażackim. Gościliśmy także dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Wandy Chlastawy w Domu Malarek w Zalipiu, gdzie uczestnicy wycieczki nie tylko mogli wziąć udział w profesjonalnych warsztatach plastycznych, ale także zwiedzić Dom Malarek, bibliotekę w Zalipiu oraz dowiedzieć się o tradycjach związanych z "zalipiańskim" zdobnictwem. Z kolei na zajęciach w Oleśnie dzieci wykonywały figurki z masy solnej, prace plastyczne różnymi technikami i uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pracowników Domu Malarek.

Z kolei od 13 lipca do 13 sierpnia 2009 roku na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie można było zwiedzać wystawę "MAŁOPOLANIE W KATYŃSKICH DOKUMENTACH DR JANA ROBLA" udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, prezentującą sylwetki Małopolan, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem zwłaszcza starszych mieszkańców naszej Gminy.

FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 9 czerwca 2009 r. gościliśmy na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie dzieci przedszkolne z terenu całej gminy, które obchodziły swoje święto. "FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW" odbył się w ramach obchodów MAŁOPOLSKIEGO ROKU PRZEDSZKOLAKA. Wszystkie oddziały przedszkolne zaprezentowały wspaniałe programy artystyczne, które wzbudziły zachwyt widowni i zaproszonych gości. Gospodarzem spotkania była Pani Izabela Leus Dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie, koordynator obchodów Roku Przedszkolaka na terenie Gminy Olesno i główny organizator Festiwalu. W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Sekretarz Gminy Janusz Plata, Skarbnik Gminy Maria Nowak, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor ZOSiP w Oleśnie Marek Nowak, Dyrektorzy placówek oświatowych Barbara Wójcik, Leokadia Kogut, Maria Demida, Zofia Janeczek, Barbara Gierczyk i Benedykt Owierczuk, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz sponsorzy przedszkola - właściciele prywatnych firm Urszula Kaczmarska oraz Iwona i Michał Woźniakowie. Po zakończeniu prezentacji poszczególnych placówek przedszkolnych Wójt Gminy Witold Morawiec podziękował wszystkim dzieciom za występy oraz nauczycielom za ich przygotowanie. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "MOJE PRZEDSZKOLE" przeprowadzonego także w ramach Programu Małopolski Rok Przedszkolaka, do którego zostało złożone 45 prac ze wszystkich placówek przedszkolnych. Prace oceniało Jury w składzie: Małgorzata Morawiec, Zofia Pilas, Wanda Chlastawa, które zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom wykonania złożonych prac i przyznało następujące miejsca:

I Miejsce równorzędnie Karolina Sajdera ; Gryz Martyna ; Wajda Kamil
II Miejsce równorzędnie Joanna Skowron ; Weronika Zielińska ; Adrian Curyło
III Miejsce Katarzyna Reczek
Wyróżnienie specjalne dla najmłodszego uczestnika konkursu czteroletniego Bartłomieja Nowaka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Fundatorem nagród zarówno w konkursie plastycznym i słodyczy dla dzieci był Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Na zakończenie Pani Izabela Leus podziękowała władzom samorządowym i zaprzyjaźnionym instytucjom za dobrą współpracę oraz prywatnym sponsorom za wspieranie działalności przedszkola.

XV Gminny Konkurs Recytatorski

Już tradycją stały się w Gminie Olesno coroczne Gminne Konkursy Recytatorskie. W tym roku już po raz piętnasty dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół działających na terenie naszej gminy spotkały się aby zaprezentować przygotowane przez siebie utwory. Jak co roku dobór repertuaru do recytacji był dowolny, jednak w związku z obchodami Roku Juliusza Słowackiego organizatorzy zasugerowali utwory tego pisarza, co spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem. Do konkursu przystąpiło łącznie 42 osoby. Organizatorami konkursu podobnie jak i poprzednich edycji byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Recytacje oceniało Jury w składzie: Przewodnicząca Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Członkowie Krystyna Chmura - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie, Elżbieta Luszowiecka - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radgoszczy oraz Wanda Chlastawa - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie. Wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko wspaniałą recytacją, ale także i w niektórych przypadkach wyjątkowymi kostiumami. Komisja Konkursowa po długich naradach przyznała następujące miejsca:

I Kategoria wiekowa czyli przedszkolaki
wszyscy uczestnicy z tej kategorii otrzymali równorzędne pierwsze miejsca

II Kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III
I miejsce - Anna Wątroba
II równorzędne miejsca - Klaudia Juras ; Klaudia Patryjak
III miejsce - Wiktoria Wajda
Wyróżnienia - Wojciech Szlosek ; Wojciech Węgiel

III Kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I miejsce - Natalia Morawiec
II miejsce - Piotr Skowron
III równorzędne miejsca - Natalia Kiwior ; Aneta Łysik
Wyróżnienie - Urszula Bubel

IV Kategoria wiekowa - uczniowie gimnazjum
I miejsce - Małgorzata Musiał
II miejsce - Maria Szczebak
III równorzędne miejsca - Katarzyna Kiwior ; Anna Owca
V Kategoria wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce - Justyna Barszcz

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali stosowne dyplomy oraz wartościowe nagrody książkowe, adekwatne do zajętych miejsc, ufundowane przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Gospodarzami XV Gminnego Konkursu Recytatorskiego byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

PIĘKNO ZAKLĘTE W PORCELANIE

"PIĘKNO ZAKLĘTE W PORCELANIE" to tytuł otwartej 13 marca 2009 r. w Oleśnie wystawy prac DOMINIKI MICHAŁKOWSKIEJ z Wieliczki, pochodzącej z Olesna. W wernisażu wystawy uczestniczyła rodzina i przyjaciele Pani Dominki czyli dzieci Ania i Paweł, rodzice Państwo Kazimiera i Kazimierz Łosowie, rodzeństwo siostra Teresa i brat Andrzej oraz przyjaciele z Wieliczki, Ćwikowa i Olesna. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarn. Jadwiga Kusior ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias ; Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; Sekretarz Gminy Janusz Plata ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu Gminy Olesno Jarosław Bartoń, Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak ; Dyrektor Przedszkola w Oleśnie Izabela Leus ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Ćwikowie, Brniu i Dąbrówkach Breńskich ; czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko podziwiać ręcznie zdobioną porcelanę ale także wysłuchać programu muzycznego przygotowanego przez Marcina Paska, Urszulę Lechowicz i Katarzynę Ryglicką oraz obejrzeć wystawę biżuterii wykonanej ręcznie przez Urszulę Smuła z Wieliczki. Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec. Prezentowana na wystawie przepięknie zdobiona porcelana to serwisy kawowe, herbaciane oraz pojedyncze filiżanki i kubki. Całość została podzielona przez autorkę wystawianych prac na pory roku. Możemy więc podziwiać delikatność i nieśmiałość wiosny, odważniejsze kolorystycznie lato, ciepłą jesień i chłodną zimę. Pani Dominika sięga głównie po motywy roślinne oraz delikatne kolory, jednak duże znaczenie ma także dla niej gust i życzenie odbiorcy. Wystawę prac Dominiki Michałkowskiej "Piękno zaklęte w porcelanie" oraz biżuterii wykonanej przez Urszulę Smuła można zwiedzać do 26 marca 2009 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00-16.00. Serdecznie zapraszamy. Dominika Michałkowska (z domu Łos) urodzona w 1972 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Do 1992 r. mieszkała w Oleśnie. W latach 1985-87 uczęszczała do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Oleśnie. W 1992 r. ukończyła Technikum Ceramiczne w Łysej Górze, specjalność ceramika artystyczna. W latach 1994-96 pracowała w Pracowni Ceramicznej Zofii i Marcelego Marklowskich w Krakowie, jako dekorator form ceramicznych. Od 2000 r. maluje na porcelanie. Głównymi odbiorcami są znajomi i przyjaciele a z nimi porcelana wędruje po całym świecie. Obecnie mieszka w Wieliczce, jest wolontariuszem Stowarzyszenia Wiosna, w wolnych chwilach latem chodzi po górach a zimą jeździ na nartach. Prywatnie mąż Marek i dwoje dzieci, Paweł 11 lat i Ania 10 lat.

GMINNY PRZEGLĄD PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Świetlica Urzędu Gminy w Oleśnie jest ostatnio miejscem niezwykłych spotkań. Tym razem 3 kwietnia 2009 r. gościliśmy dzieci i młodzież ze wszystkich szkół i przedszkoli z Gminy Olesno. Młodzi aktorzy przedstawili wspaniałe i bardzo różnorodne programy artystyczne, które zachwycały humorem, wspaniałym tańcem, śpiewem, grą aktorską i kostiumami. Gminny Przegląd Placówek Oświatowych zorganizowany został w ramach podsumowania Rządowego Programu \\"Aktywizacja Jednostek Samorządu Terytorialnego 2008\\", w którym wszystkie placówki uczestniczyły. W ramach przeglądu przygotowano także wystawę prac plastycznych, jakie powstały na zajęciach prowadzonych w ramach Projektu. Koordynatorem Programu z ramienia Wójta Gminy oraz współorganizatorem Przeglądu był Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie Pan Jarosław Bartoń, który na początku spotkania dokonał podsumowania całego przedsięwzięcia. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także przedstawiciele Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Panie Jadwiga Lech i Teresa Ryczek ; Sekretarz Gminy Janusz Plata ; Skarbnik Gminy Maria Nowak ; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak ; Dyrektorzy placówek oświatowych Panie Maria Demida, Halina Dojka, Barbara Gierczyk, Leokadia Kogut, Izabela Leus oraz Panowie Jarosław Bartoń, Tadeusz Kołton i Benedykt Owierczuk. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, który był także głównym inicjatorem zorganizowania Przeglądu, a za jego przygotowanie odpowiedzialna była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Kończąc spotkanie Wójt Gminy podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację Projektu, dzieciom i młodzieży za wspaniałe występy i wyraził nadzieję, że podobne spotkanie uda się zorganizować także za rok.

Wystawa Muzea Powiśla Dąbrowskiego

Dnia 26 listopada 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie otwarta została wystawa pt. "Muzea Powiśla Dąbrowskiego". Przygotowana ona została ramach projektu zrealizowanego przez uczniów klas II Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, pod kierunkiem nauczycieli: Barbary Grzebieniowskiej, Pawła Biesia i Moniki Koszkul. Na wystawie prezentowane jest sześć placówek muzealnych: Muzeum im. Felicji Curyłowej w Zalipiu ; Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach ; Muzeum Minerałów w Dąbrowie Tarnowskiej ; Muzeum Drogownictwa w Szczucinie ; Izba Pamięci Żydów oraz Muzeum Powiśla Dąbrowskiego. W ramach uroczystego otwarcia wystawy uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie ekspozycje, na które składają się głównie fotografie oraz krótka historia każdego muzeum, mapa pomagająca w dotarciu do niego oraz wywiad przeprowadzony z osobą prowadzącą każdą z tych placówek. Dodatkowo wypowiedzi uczniów uzupełnione zostały przez obecnych na spotkaniu kustosza Muzeum Felicji Curyłowej Panią Wandę Racia oraz właściciela Muzeum Minerałów Pana Krzysztofa Polońskiego, którzy mimo rozlicznych obowiązków znaleźli czas, aby obejrzeć wystawę, do której powstania bardzo się przysłużyli. W spotkaniu uczestniczyli również V-ce Starosta Dąbrowski Pan Tadeusz Kwiatkowski ; Inspektor Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego Pan Stanisław Krawiec ; Zastępca Dyrektora ZSP w Brniu Pani Aleksandra Toczek ; V-ce Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Pani Marta Ubas ; Dyrektor SP w Oleśnie Pan Jarosław Bartoń ; Dyrektor ZOSiP w Oleśnie Pan Marek Nowak ; Dyrektor GOK w Oleśnie Pani Wanda Chlastawa ; Radni Rady Gminy w Oleśnie ; nauczyciele ; bibliotekarze ; czytelnicy i przyjaciele biblioteki w Oleśnie ; delegacje młodzieży z Gminazjum w Oleśnie oraz Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Grono jakie zebrało się aby dokonać otwarcia wystawy było zarówno liczne jak i znamienite, co stanowiło swego rodzaju ukłon w kierunku autorów ekspozycji. Na zakończenie oficjalnej części spotkania wystąpił V-ce Starosta Pan Tadeusz Kwiatkowski, który bardzo ciepło i z uznaniem odniósł się do inicjatywy młodzieży i nauczycieli. Z kolei Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, współgospodarz spotkania, podziękował nauczycielom zaangażowanym w projekt, czyli Paniom Barbarze Grzebieniowskiej ; Monice Koszkul i Panu Pawłowi Biesiowi wręczając adresy okolicznościowe ; nie szczędził słów uznania pod adresem młodzieży pracującej nad wystawą oraz wręczył upominki książkowe uczniom, którzy pomagali przy montowaniu i przygotowaniu wystawy, a byli to: Agnieszka Szuba ; Jacek Burzec ; Jakub Bardan i Paweł Kapa. Należy dodać, że obecna wystawa jest już drugą tego typu incjatywą podjętą przez społeczność ZSP w Brniu, gdyż w 2006 roku podziwialiśmy wystawę prezentującą obiekty sakralne Powiśla Dąbrowskiego. Organizatorami spotkania był Wójt Gminy Olesno ; Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Wystawę "Muzea Powiśla Dąbrowskiego" można zwiedzać w dniach od 27 listopada 2008 r. do 23 grudnia 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00 - 16.00.
Serdecznie zapraszamy

Królewska duma wierszy Zbigniewa Herberta

"Królewska duma wierszy Zbigniewa Herberta" to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Panią Zofię Rogowską dla uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Spotkanie literackie poświęcone zostało życiu oraz twórczości tego pisarza i poety w związku z obchodami "Roku Zbigniewa Herberta" . Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Dyrektorem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Panią Ewą Drzazgą oraz Panią Barbarą Grzebieniowską z ZSP w Brniu, a odbyło się 19 listopada 2008 roku w siedzibie Szkoły.

Wyróżnienie

Strona Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie została wyróżniona wpisem do katalogu dobrych stron Gwiazdor.pl

XVIII MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA

Znakomici, wybitni autorzy, cudowna publiczność, wspaniała atmosfera, tak jednym zdaniem można opisać spotkanie autorskie, które odbyło się dnia 26 września 2008 roku w Oleśnie. To wspaniałe przedpołudnie literackie zorganizowane zostało w ramach XVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, a gościliśmy tak znamienite osoby jak: KAZIMIERZ BURNAT z Wrocławia Poeta, publicysta, redaktor książek, wydawca, Prezes Grupy Literackiej Dysonans, redaktor naczelny pisma społeczno-kulturalnego "Bez kurtyny" i redaktor kwartalnika kulturalnego "Obok", członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.Prof. BOLESŁAW FARON z Krakowa Kierownik Katedry Literatury Polskiej XX wieku na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, eseista, prozaik i publicysta, autor dziesiątek prac naukowych, były Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, propagator idei regionalizmu Władysława OrkanaLECH KONOPIŃSKI z Poznania Najwybitniejszy nestor Polskiej Satyry, autor ponad 100 książek i około 600 piosenek, w tym dla Eleni, Natalki Kukulskiej, Anny Jantar, Jerzego Grunwalda i wielu innych. Gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Po skończonym spotkaniu autorskim goście zwiedzili "Malowaną Wieś" Zalipie, gdzie obejrzeli Kościół, malowane zagrody, a następnie w Domu Malarek spotkali się z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych. W Zalipiu również gościliśmy Dyrektora Organizacyjnego Międzynarodwowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzeja Grabowskiego, Dorotę Jaworską z Kijowa, Iwonę Pinno-Ivosse z Hamburga i Wojciecha Piotrowicza z Wilna. Wizyta pisarzy w Gminie Olesno przebiegała w serdecznej i miłej atmosferze, dlatego zarówno władze samorządowe jak i zaproszeni autorzy zadeklarowali ponowne spotkanie w ramach kolejnej edycji Jesieni Literackiej.

II Gminny Konkurs Na Najładniejszy Ogródek Przydomowy

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Olesno do wzięcia udziału w II edycji Gminnego Konkursu na "Najładniejszy Ogródek Przydomowy".Patronat:
Wójt Gminy Olesno; Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu; Współorganizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
REGULAMIN
Uczestnicy
W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Gminy Olesno.
Kryteria ocen
Powołana przez organizatorów komisja konkursowa dokona oceny ogródków przydomowych trzykrotnie, w miesiącach wrzesień 2008 roku oraz maj i lipiec 2009 roku według następujących kryteriów: Wybór stylu i jego zgodność z otoczeniem. Funkcjonalność ogrodu: strefa reprezentacyjna, strefa rekreacyjna, strefa użytkowa. Ukształtowanie terenu: skarpy, murki, nasypy, piwnice. Dobór roślin: barwa, pora kwitnienia. Ogrodzenia i ich estetyka: żywopłoty. Architektura ogrodowa: pnącza ogrodowe, altany, pergole. Balkony i tarasy: dobór roślin i właściwe zagospodarowanie. Trawnik i jego utrzymanie.
Zgłoszenia
Zgłoszenia przyjmowane będą do 8 września 2008 roku przez sołtysów poszczególnych miejscowości oraz w biurze organizacyjnym konkursu nr tel. 014 6411 938 (Dom Malarek w Zalipiu) lub 014 6412 444 (Biblioteka w Oleśnie). Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod w/w numerami telefonów.
Ogłoszenie wyników i nagrody
Dla zwycięzców przewidywane są atrakcyjne nagrody i dyplomy, które zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania konkursu jesienią 2009 roku. O dokładnym terminie ogłoszenia wyników uczestnicy zostaną poinformowani. Organizatorzy serdecznie zapraszają do licznego uczestnictwa w konkursie

WYCIECZKA DO MUZEUM DROGOWNICTWA W SZCZUCINIE

"Na zakończenie zajęć "Wakacje z książką i bilioteką" zorganizowany został wyjad do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, którym był Pan Andrzej Podpłomyk, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się sporo na temat historii drogownictwa. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziły jednak wspaniałe maszyny wyeksponowane na zewnątrz Muzeum. Zorganizowanie bezpłatnego wyjazdu dla uczestników wakacyjnych zajęć było możliwe dzięki dobrej woli wielu osób min. Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, który zapewnił nam transport ; Pana Leszka Morawca, który bezpiecznie nas dowiózł i pomógł w opiece nad dziećmi ; rodzicom oraz Paniom Krystynie Kapustka, Wioli Mosio, Monice Smagacz, Agnieszce Morawiec, które czuwały nad naszymi milusińskimi nie tylko w czasie wycieczki, ale także w trakcie trwania całych zajęć. Wyjazd był bardzo udany i przebiegał we wspaniałej atmosferze, dlatego uczestnicy i organizatorzy zgodnie zaplanowali już na następne wakacje kolejny wyjazd, tym razem do Pacanowa, do Koziołka Matołka.

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ I BIBLIOTEKĄ

"Wakacje z książką i bilioteką" to hasło przewodnie wakacyjnych zajęć prowadzonych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Spotkania odbywały się przez cały lipiec oraz dwa pierwsze tygodnie sierpnia w każdy wtorek i czwartek na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Dzieci i młodzież bardzo chętnie i licznie korzystali z oferty biblioteki, w której znalazły się warsztaty z książką ;warsztaty plastyczne, w tym: wykonywanie ilustracji do ulubionych książek różnymi technikami plastycznymi, zajęcia z zakresu zdobnictwa (malarstwa) "zalipiańskiego" prowadzone przez pracowników Domu Malarek w Zalipiu ; wykonywanie kwiatów z bibuły ; wspólne oglądanie wybranych filmów ; gry i zabawy sportowo-zręcznościowe. Każdorazowo w zajęciach brało udział od 20 do 40 uczestników. Zwieńczeniem wakacyjnych spotkań będzie wycieczka do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, która odbedzie się 7 sierpnia 2008 r.

XIV Gminny Konkurs Recytatorski

W 2008 roku doroczny, tym razem już XIV Gminny Konkurs Recytatorski wpisał się w obchody Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem "Biblioteka miejscem spotkań" przypadającego tym razem w dniach \r\n5-11 maja 2008 roku. Konkurs stał się więc swoistego rodzaju uroczystym spotkaniem bibliotekarzy i czytelników. Tym bardziej, że na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Panie bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek: Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Pani Marta Warias, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie Pani Krystyna Chmura, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radgoszczy Pani Elżbieta Luszowiecka, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu Pani Lucyna Mirecka. Wśród zaproszonych gości był także, jak co roku, Pan Marek Nowak Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Oleśnie. Gospodarzem spotkania z ramienia Wójta Gminy był Pan Janusz Plata Sekretarz Gminy, który bardzo uważnie przysłuchiwał się wszystkim recytacjom konkursowym. Do konkursu przystąpiło 37 uczniów ze wszystkich szkół i przedszkoli z terenu Gminy Olesno. W związku z obchodami "Roku Zbigniewa Herberta" organizatorzy w regulaminie zasugerowali utwory tego poety, co spotkało się z przychylnym przyjęciem i aż 11 uczniów zaprezentowało Jego utwory. Recytacje oceniało Jury w składzie: Marta Warias - Przewodnicząca oraz Członkowie Elżbieta Luszowiecka, Krystyna Chmura, Lucyna Mirecka i Marek Nowak. Uczestnicy oceniani byli w pięciu kategoriach wiekowych, w obrębie których Jury przyznało następujące miejsca:
w I kategorii
wszyscy uczestnicy - przedszkolaki otrzymali równorzędne I miejsca.

II kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III szkół podstawowych
I Miejsce Wiktoria Wajda
II Miejsce Wojciech Węgiel
II Miejsce Marcelina Woziwoda

III kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I Miejsce Natalia Morawiec
II Miejsce Karolina Choszcz
III Miejsce Justyna Garbarz
Wyróżnienie Piotr Skowron

IV kategoria wiekowa - uczniowie gimnazjum
I Miejsce Magdalena Łucek
II Miejsce Izabela Golonka

V kategoria wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I Miejsce Karolina Węgiel

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe i cenne nagrody książkowe, które wręczył Sekretarz Gminy Pan Janusz Plata. Konkurs odbył się 7 maja 2008 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie, a jego organizatorami byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Wystawa prac plastycznych Grzegorza Plewnioka

Dnia 26 kwietnia 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie uroczyście została otwarta "Wystawa Prac Plastycznych Grzegorza Plewnioka". Autor prac w prelekcji "Do piękna stworzenia" zaprezentował nie tylko swoją twórczość plastyczną, ale także inne hobby, którym jest pozyskiwanie nowych odmian roślin ozdobnych. Prelekcja wzbogacona została prezentacją multimedialną. Uczestnicy wernisażu mogli też posłuchać muzyki skomponowanej przez naszego gościa. W spotkaniu uczestniczyli min. Proboszcz Parafii w Oleśnie Ksiądz Jan Rybak, Przewodniczący Komisji Finansowej Rady Gminy w Oleśnie Stanisław Masłoń, Przewodniczący Komisji Kultury Roman Gruchała oraz Radni Rady Gminy w Oleśnie, Sekretarz Powiatu Kazimierz Wójcik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Morawiec, Sekretarz Gminy Janusz Plata, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie Barbara Wójcik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ćwikowie Halina Dojka. Wszyscy zaproszeni goście podziwiali piękne prace plastyczne, ale także byli bardzo zainteresowani wyhodowanymi przez Pana Grzegorza okazami niezwykłych roślin, które mogli obejrzeć nie tylko na ekranie, ale także w rzeczywistości. Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.Pan Grzegorz Plewniok to osoba o nieprzeciętnych zdolnościach i szerokich zainteresowaniach. Urodził się w Bieruniu, gdzie mieszka do chwili obecnej, w rodzinie z tradycjami artystycznymi. Rodzice obdarzeni dobrym głosem śpiewali w bieruńskim chórze Harmonia;. Tato ponad to rysował, a szczególnie ukochał linoryt. Nic więc dziwnego, że Pan Grzegorz od dziecka uwielbiał malować, za co od młodych lat zdobywał nagrody. W Bieruniu ukończył szkołę podstawową, a następnie Technikum Rolnicze w Pszczynie. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie, zawodowo pracuje jako Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Miejskim w Bieruniu. Jak sam wyznaje Jego zainteresowania trochę odbiegają od charakteru pracy, chociaż zamiłowanie do przyrody i piękna pomaga Mu w jej wykonywaniu.” Pan Grzegorz jest hobbystą ogrodnikiem, maluje, rzeźbi, czasem lubi coś napisać, czy skomponować. Miał już kilka wystaw zbiorowych i jedną indywidualną w Bieruniu. Obecnie realizuje z kolegą Rafałem Borkowym płytę, która będzie zawierać 21 utworów, z czego 17 to wiersze Karola Wojtyły, do których muzykę skomponował Pan Rafał. Trzy kolejne są w całości autorstwa naszego gościa, a jeden utwór stanowi wiersz Juliana Tuwima z muzyką Pana Grzegorza. W swoim życiu i pracy wyznaje dewizę: Wszystko, co czynisz, czyń zawsze z odwagą i miłością, bo jeśli nie, wszystko co czynisz będzie tylko marnością.Wystawę Można zwiedzać w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie do dnia 27 maja 2008 r. w godz. od 8.00 do 16.00.

Zaprzyjaźniony pisarz po raz kolejny gościł w Oleśnie

Andrzej Grabowski po raz kolejny gościł dnia 14 kwietnia 2008 r. w Oleśnie. Tym razem spotkał się z uczniami Szkół Podstawowych w Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu oraz uczniami klas I-III Szkół Podstawowych w Oleśnie, Ćwikowie i Dąbrówkach Breńskich. Odbyły się dwa spotkania, w trakcie których Autor całkowicie podbił widownię. Ujął zarówno dzieci, jak i nauczycieli swoją pogodą ducha oraz poczuciem humoru, a Jego dorobek literacki wzbudził u wszystkich niekłamany podziw. Młodzi słuchacze zadawali mnóstwo pytań, z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Na zakończenie dzieci podziękowały Panu Andrzejowi za cudowną "Podróż do piękniejszej strony świata".
Wygenerowano w sekund: 0.03
4,380,796 Unikalnych wizyt