Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
3856934

Niecodzienne zbiory w bibliotece w Oleśnie

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie otrzymała na przechowanie niecodzienne zbiory. Są to mianowicie maszynopisy 25 wierszy Marii Kozaczkowej, poetki pochodzącej z Zalipia, które zostały napisane w latach 1960 -1981. Każdy wiersz jest opatrzony własnoręcznym podpisem autorki, a na jednym naniesione są Jej ręką drobne poprawki. W większości są to utwory już publikowane. Biblioteka otrzymała także cztery tomiki poezji, w tym jeden szczególnie cenny, bo z odręczną dedykacją Marii Kozaczkowej. Zbiory te trafiły do biblioteki dzięki życzliwości Pana Marka Dojki z Ćwikowa, który udostępnił je chwilowo bibliotece.

Pisanki Wielkanocne - warsztaty plastyczne

Już po raz kolejny Biblioteka gościła uczniów Przedszkola w Oleśnie na warsztatach plastycznych. Tym razem dzieci pod czujnym okiem nauczycieli i opiekunów dekorowały pisanki wielkanocne tradycyjnymi "motywami zalipiańskimi", najpierw na papierze, a później jajka wykonane z drewna. Warsztaty prowadziła Helena Lelek - Kierownik Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Należy dodać, że zajęcia plastyczne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony Dyrekcji, Nauczycieli i uczniów Przedszkola w Oleśnie. Zdjęcia w galerii.

Twarze dąbrowsko-tarnowskiej bezpieki

W dniach od 6 marca 2008 do 11 kwietnia 2008 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie można było zwiedzać wystawę "Twarze dąbrowsko-tarnowskiej bezpieki". Jest to kolejna z serii opracowanych przez Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wystaw, prezentujących oblicza funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w Małopolsce. Na kilkudziesięciu planszach prezentuje sylwetki funkcjonariuszy stojących na czele Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1945-1956, funkcjonariuszy pełniących funkcje zastępców komendantów powiatowych MO ds. SB w Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1957-1975 oraz osoby zajmujące stanowiska kierownicze w SB w województwie tarnowskim w latach 1975-1990. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych - uczniów z miejscowych szkół, zwłaszcza z Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie. Prezentowana była na świetlicy UG w Oleśnie

Nowy lokal Filii Bibliotecznej w Zalipiu

W 2007 roku Filia Biblioteczna w Zalipiu przeniosła się do nowego lokalu. Przed przeprowadzką pomieszczenie zostało gruntownie wyremontowane i doposażone w nowe meble. Nie zmieniła się lokalizacja biblioteki, która nadal mieści się w Domu Malarek w Zalipiu. Fotografie w galerii zdjęć.

Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Dnia 27 lutego 2008 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim, które dzięki bohaterowi rzeczywiście przemieniło się wPodróż do piękniejszej strony świata. W spotkaniu licznie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Oleśnie, Ćwikowie, Dąbrówkach Breńskich oraz zaproszeni goście, czyli przyjaciele i czytelnicy oleśnieńskiej książnicy, min. Sekretarz Gminy Pan Janusz Plata, Dyrektor ZOSiP Pan Marek Nowak, Dyrektorzy miejscowych szkół Panie Barbara Wójcik, Halina Dojka i Maria Demida, Dyrektor GOK w Oleśnie Pani Wanda Chlastawa, Panie Teresa Ryczek i Jadwiga Lech przedstawicielki Komisji Kultury RG w Oleśnie, nauczyciele Gimnazjum. Po spotkaniu uczestnicy mogli indywidualnie porozmawiać z autorem, otrzymać pamiątkowy autograf, do którego, jak przystało na Kawalera Orderu Uśmiechu, dołączony był sympatyczny i szczery uśmiech. Andrzej Grabowski - poeta, satyryk i publicysta, autor licznych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Kawaler Orderu Uśmiechu, wydawca i redaktor magazynu "Iskra", laureat wielu nagród literackich i państwowych, autor licznych almanachów i opracowań literackich, Organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Fotografie ze spotkania w galerii zdjęć'

I Regionalny Konkurs Poświęcony Wartościom Głoszonym Przez Jana Pawła II BĄDŹ WIELKIM

Dnia 15 stycznia 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie miało miejsce rozstrzygnięcie I Etapu I Regionalnego Konkursu Poświęconego Wartościom Głoszonym Przez Jana Pawła II p.n. BĄDŹ WIELKIM" dla uczestników Konkursu z Gminy Olesno. Podsumowania dokonał Starosta Dąbrowski Pan Wiesław Krajewski. Pan Starosta wręczył nagrody uczestnikom, którzy zakwalifikowali się do II Etapu Konkursu, a są to: 10 uczniów Gimnazjum w Oleśnie, 5 uczniów SP w Dąbrówkach Breńskich oraz 5 osób, reprezentujących Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w kategorii dorośli. W spotkaniu uczestniczyli także Sekretarz Powiatu Pan Kazimierz Wójcik, Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, Pani Barbara Wójcik Dyrektor Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, jednego ze współorganizatorów Konkursu. Głównym Organizatorem Konkursu jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Więcej na temat Konkursu na stronie Starostwa. Zdjęcia ze spotkania w Galerii

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I KRASNOLUDKI w Oleśnie

Już po raz drugi na scenie świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie wystąpił Teatrzyk Szkolny ze Szkoły Podstawowej w Ćwikowie, prowadzony przez Panią Anetę Dymon. Tym razem młodzi aktorzy zaprezentowali bajkę pt. "Królewna Śnieżka i krasnoludki" w wersji nowoczesnej, czyli ze sporą dozą humoru. Spektakl został wystawiony dwukrotnie w dnia 17 stycznia 2008 r dla uczniów Przedszkoli w Oleśnie i Zalipiu oraz uczniów Szkół Podstawowych w Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej i Wielopolu. Dnia 24 stycznia 2008 r. przedstawienie obejrzeli uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Spektakl spotkał się z miłym przyjęciem ze strony dzieci, nauczycieli oraz władz samorządowych - Wójta Gminy Pana Witolda Morawca i Sekretarza Urzędu Gminy Pana Janusza Platy, który po ostatnim występie podziękował młodym aktorom za wspaniałą inscenizację. Fotografie z występu w galerii zdjęć.

XIII Gminny Konkurs Recytatorski

Dnia 27 kwietnia 2007 roku w świetlicy UG w Oleśnie odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski, do którego przystąpiło łącznie 46 uczniów miejscowych szkół i przedszkoli. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. W związku z obchodami w maju rocznicy urodzin Władysława Stanisława Reymonta, a w listopadzie 100 rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego podjęto tematykę ludową, utwory opiewające rodzimą wieś i piękno polskiej przyrody oraz teksty twórców lokalnych. Recytacje oceniała komisja w składzie: Przewodnicząca Jadwiga Kusior oraz Członkowie Marta Warias; Wanda Chlastawa; Marek Nowak; Ludwika Chlastawa. Po wysłuchaniu wszystkich utworów, Jury postanowiło przyznać I /równorzędne/ miejsca wszystkim najmłodszym uczestnikom z I Kategorii wiekowej, czyli przedszkolakom, a w pozostałych kategoriach wyróżniła następujące osoby:
II Kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III
I miejsce Agnieszka Morawiec
II miejsce Joanna Dymon
III miejsce Marcelina Woziwoda
Wyróżnienie Kamil Janiszewski
III Kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I miejsce Katarzyna Kiwior
II miejsce Piotr Skowron
III miejsca równorzędne Justyna Garbarz i Jan Łączyński IV Kategoria wiekowa - uczniowie Gimnazjum
I miejsce Wioletta Wątroba
II miejsce Anna Krok
III miejsce Wioleta Pulnik
V Kategoria wiekowa - uczniowie ZSP w Brniu
I miejsce Anna Senczyszyn
II miejsce Wojciech Garbarz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy, które wręczył Wójt Gminy Witold Morawiec.

Zajęcia wakacyjne

Od 20 lipca 2007 r w ramach programu "Leader+", prowadzone są warsztaty rękodzieła ludowego, których organizatorem jest Stowarzyszenie "Powiśle Dąbrowskie".Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i piątek w godz. od 13.00 do 16.00 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Uczestnicy mogą miło spędzić czas oraz nabyć praktyczne umiejętności w tym z zakresu: zdobnictwa tradycyjnymi motywami "zalipiańskimi" na drewnianych i glinianych przedmiotach oraz wyrobu biżuterii.

Występ Teatrzyku BAMBOLA

Dnia 16 maja 2007 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie wystąpił Teatrzyk Lalkowy "Bambola", działający przy Szkole Podstawowej w Ćwikowie prowadzony przez Panią Anetę Dymon. Teatrzyk przedstawił spektakl pt. "Zaklęta góra", w którym wystąpili uczniowie: Magdalena Baran, Agata Dziarmaga, Wernika Karyta, Natalia Morawiec, Patrycja Plata, Klaudia Golemo, Anna Kozaczka, Barbara Węgiel, Krzysztof Dojka, Dominik Garncarz, Mateusz Smoła, Jakub Węgiel. Nagłośnienie udostępniła SP w Oleśnie, a nad obsługą sprzętu czuwał Pan Marcin Pasek. Spektakl wystawiany trzykrotnie obejrzeli uczniowie Predszkoli w Oleśnie i Zalipiu oraz Szkół Podstawowych w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich i Wielopolu.

Warsztaty plastyczne


Dnia 03 grudnia 2007 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie, po raz kolejny odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów Przedszkola Publicznego w Oleśnie. Tym razem dzieci wykonywały kwiaty z bibuły. Warsztaty przeprowadziła Pani Helena Lelek - Kierownik Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Zdjęcia z warsztatów w galerii zdjęć.

Zakup książek ze środków Biblioteki Narodowej

W 2007 roku po raz kolejny biblioteka otrzymała dotację na zakup książek w ramach Programu Operacyjnego "PROMOCJA CZYTELNICTWA" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości 6 630,00. Otrzymane środki przeznaczono na uzupełnienie księgozbioru podręcznego, zakup lektur szkolnych oraz literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

XVI Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

W dniu 16 października 2006 r. odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą Nowak-Węklarową zorganizowane w ramach obchodów XVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej - Dzień Dąbrowski. Spotkanie odbyło się w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie o godzinie 11.30. Organizatorami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Impreza sponsorowana była przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

Program promocji czytelnictwa

W ramach programu Promocja czytelnictwa - priorytet 1 "Rozwój księgozbiorów bibliotek" w roku 2006 decyzją Zespołu Sterującego ds. Rozwoju księgozbiorów bibliotek, Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie przyznano kwotę 6 500 zł na zakup nowości wydawniczych.
Wygenerowano w sekund: 0.03
3,856,934 Unikalnych wizyt