Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4803978

XVI Gminny Konkurs Recytatorski

"Z NAUKĄ I WIARĄ JANA PAWŁA II IDŹMY PRZEZ ŻYCIE" to tytuł Projektu zrealizowanego w związku z obchodami
5 rocznicy śmierci Jana Pawła II. Jego celem było przypomnienie oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży twórczości i nauczania tego wybitnego Polaka. W ramach Projektu przeprowadzono dwa konkursy: XVI Gminny Konkurs Recytatorski, który przebiegał pod hasłem "Twórczość Jana Pawła II łączy młodych ludzi" oraz Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem "Dlaczego Jan Paweł II jest moim autorytetem". Finał projektu odbył się 30 kwietnia 2010 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie i obejmował konkurs recytatorski oraz uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Do konkursu recytatorskiego przystąpili uczniowie wszystkich szkół i przedszkoli działających na terenie Gminy Olesno, łącznie 44 osoby. Recytacje oceniało Jury w składzie:
Przewodnicząca Ewa Drzazga (Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej) ; Wanda Chlastawa (Dyrektor GOK w Oleśnie) ; Krystyna Chmura oraz Marek Nowak (Dyrektor ZOSiP w Oleśnie). Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Kategoria wiekowa (Przedszkola) równorzędne wyróżnienia za udział w konkursie dla wszystkich uczestników
II Kategoria wiekowa (uczniowie Klas I-III)
I miejsce Wiktoria Wajda
II miejsce Aleksandra Morawiec ; Aleksandra Kamykowska (równorzędne)
III miejsce Adrianna Łysik
III Kategoria wiekowa (uczniowie klas IV-VI)
I miejsce Anna Wątroba
II miejsce Justyna Zawalska ; Elżbieta Urbaszewska (równorzędne)
III miejsce Agnieszka Machacz ; Barbara Pulnik (równorzędne)
IV Kategoria wiekowa (gimnazjum)
I miejsce Natalia Morawiec
II miejsce Urszula Bubel
III miejsce Piotr Skowron
V Kategoria wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
I miejsce Justyna Barszcz .

Fundatorami nagród byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej ; Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Z kolei Gminny Konkurs Plastyczny adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum i przystąpiło do niego łącznie 29 osób. Prace oceniane były z podziałem na prace plastyczne i literacko-plastyczne, a oceniało je Jury w składzie: Przewodnicząca Wanda Chlastawa oraz członkowie Krystyna Chmura ; Janina Plata i Barbara Bubel, które przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I Kategoria wiekowa (kl. I-III) prace plastyczne
I miejsce Kamil Kmieć ; Jakub Pszczoła (równorzędne)
II miejsce Rafał Ziemian
III miejsce Klaudia Król
Wyróżnienia Dawid Dymon ; Tomasz Owsiak (równorzędne)
II Kategoria (kl. IV-VI)
Prace plastyczne
I miejsce Gabriela Dziarmaga
II miejsce Katarzyna Kądzielawa
III miejsce Agnieszka Słota
Wyróżnienie Paulina Oleś
Prace literacko-plastyczne
I miejsce Tomasz Szczebak
III miejsce Michał Dorosz
III Kategoria Wiekowa (gimnazjum)
I miejsce Urszula Bubel
II miejsce Katarzyna Polak
III miejsce Agnieszka Wojtas
Prace literacko-plastyczne
II miejsce Damian Bartoń
III miejsce Karolina Pilas.

Fundatorami nagród w tym konkursie byli Wójt Gminy Olesno ; Gminna Komisja d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Przewodniczącą Janiną Niemiec na czele oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Patronat nad całym Projektem sprawowała Rada Gminy w Oleśnie - Komisja Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy, a głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia byli Wójt Gminy Olesno oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie we współpracy z Siostrą Janiną Staszałek.

Pokonkursową wystawę prac pt. "Dlaczego Jan Paweł II jest moim autorytetem" można zwiedzać w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie do dnia 28 maja 2010 r w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku.


WIELKANOCNE WARSZTATY


Tradycją stały się organizowane każdego roku w okresie Wielkanocnym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie warsztaty, na których dzieci i młodzież uczą się zdobienia pisanek wielkanocnych różnymi technikami plastycznymi. W tym roku dzięki bardzo dobrej współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu warsztaty poprowadziła Pani Joanna Janus. Uczestnicy, czyli uczniowie klas I Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie tym razem zdobili pisanki wielkanocne techniką decoupage. Zajęcia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli oraz pracowników biblioteki, którzy razem z młodzieżą wzięli udział w zajęciach. Technika, którą dzięki Pani Joannie Janus mogli poznać uczestnicy warsztatów jest pracochłonna i czasochłonna, jednakże zdobione przy jej użyciu przedmioty, w tym przypadku pisanki wielkanocne, są naprawdę urzekające.
Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa) i pokryciu go wieloma warstwami specjalnych preparatów tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

XII Powiatowy Konkurs Recytatorski

Dnia 23 lutego 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się XII POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI im. Marii Kozaczkowej. Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie reprezentowały: Oliwia Jurczyk uczennica kl. I Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Oleśnie ; Gabriela Białas uczennica kl. V Szkoły Podstawowej w Ćwikowie oraz Natalia Morawiec uczennica kl. I Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, która zajęła II miejsce w III kategorii wiekowej. Tak jak w poprzednich edycjach konkursu uczestnicy prezentowali jeden utwór autorstwa Marii Kozaczkowej, a drugi współczesnego autora polskiego.

NATURA 2000


NATURA 2000 to tytuł wystawy prezentowanej w świetlicy Urzędu Gminy
w Oleśnie przygotowanej przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego
w Oleśnie. Na wystawę złożyły się prace plastyczne uczniów oraz plakaty edukacyjno-informacyjne. Wystawa przygotowana została pod kierunkiem Pani Elżbiety Dymon przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej
w Oleśnie. Hasłem przewodnim wystawy była ochrona dzikich ptaków, zwłaszcza gatunków objętych Programem NATURA 2000. Prezentowane prace odznaczały się oryginalnością ujęcia tematu, różnorodnością zastosowanych technik plastycznych i materiałów oraz estetyką wykonania.
Cała wystawa miała zarówno wymiar artystyczny jak również poznawczy, gdyż w sposób niekonwencjonalny przybliżała istotę i cele Programu NATURA 2000.

"Warkocz sztuk. Łańcuch inspiracji"

"Warkocz sztuk. Łańcuch inspiracji" to kolejna wystawa prezentowana w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Powstała ona w ramach projektu zrealizowanego pod tym samym tytułem przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie. Realizację projektu koordynowała konsultant MCDN ODN w Tarnowie Elżbieta Czas, natomiast opiekę artystyczną sprawował Michał Poręba. Wystawę stanowi 14 kompozycji tworzących "łańcuch", wykonanych w różnych technikach. Oprócz malarstwa olejnego wykorzystano także takie techniki jak: batik, tkanina unikatowa, fotografia, elementy origami, colage. Kompozycje tworzące wystawę powstały wg następującej zasady: "Pierwsza osoba wykonała obraz zainspirowany wierszem. Praca ta stała się inspiracją dla następnego uczestnika łańcucha. Kolejna osoba otrzymywała tylko pracę poprzednika nie znając początkowych wytworów". Łańcuch rozpoczęła Barbara Wójcik malując obraz do własnego wiersza "Bal róż". Kolejne prace stanowiące "Warkocz sztuk. Łańcuch inspiracji" wykonali: Barbara Bubel, Anna Wrona, Magdalena Latawska-Honiksz, Barbara Wójtowicz, Tomasz Dudek, Anna Mądel, Elżbieta Czas, Marzena Ryś, Barbara Smorczewska, Michał Poręba, Ryszard Ostrowski, Marek Surmacz i Ewa Wąż. Prace plastyczne zostały wzbogacone cyklem wierszy autorstwa Ryszarda Ostrowskiego, który inspirował się poszczególnymi obrazami i powiązaniami między nimi.

Wernisaż wystawy w Oleśnie odbył się 4 grudnia 2009 roku. Wśród przybyłych gości znaleźli się autorzy prac Barbara Wójcik, Barbara Bubel, Anna Wąż, Ryszard Ostrowski. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także Ksiądz Proboszcz Jan Rybak, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga, Dyrektor ZSP w Brniu Jarosław Boryczka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński, V-ce Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul, Wiceprezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP Czesław Mosio, Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor ZOSiP w Oleśnie Marek Nowak, Dyrektor SP w Oleśnie Jarosław Bartoń oraz V-ce Dyrektor Zofia Janeczek, Dyrektor SP w Ćwikowie Halina Dojka. W spotkaniu licznie uczestniczyli także nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Brniu i Ćwikowie, rodzina i przyjaciele autorów prac, miejscowi artyści, czytelnicy i przyjaciele biblioteki w Oleśnie. W ramach uroczystego otwarcia wystawy Elżbieta Czas przybliżyła pomysł i ideę projektu, zasady powstawania prac oraz przedstawiła efekty podjętych działań. Spotkanie uświetnił program poetycki "Warkocz sztuk. Łańcuch inspiracji" w wykonaniu autorów prac Barbary Wójcik, Ryszarda Ostrowskiego oraz uczniów Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie przygotowany pod kierunkiem Danuty Pierzchała i Ryszarda Ostrowskiego. Na program złożyły się wiersze autorstwa Ryszarda Ostrowskiego stanowiące dopełnienie prac plastycznych oraz wiersz Barbary Wójcik pt. "Słowem, obrazem, sercem", który jest świetnym podsumowaniem całego przedsięwzięcia. Na zakończenie gospodarze spotkania, którymi byli Sekretarz Gminy Janusz Plata i Kierownik Biblioteki Małgorzata Morawiec wręczyli adresy okolicznościowe na ręce Pani Elżbiety Czas dziękując za udostępnienie wystawy oraz na ręce Pana Ryszarda Ostrowskiego z wyrazami uznania dla pięknych strof, które są uzupełnieniem wystawy. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w pracy artystycznej przyjęły przyjęły także Panie Barbara Wójcik, Barbara Bubel i Ewa Wąż.
Wystawie towarzyszyła ekspozycja pięknych aniołów wykonanych techniką decoupage przez uczennice ZSP w Brniu pod kierunkiem Pani Joanny Janus.

Zaprezentowana poezja oraz prace plastyczne spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem zgromadzonych gości, którzy nie szczędzili słów uznania, podziwiając zarówno mistrzostwo słowa Pana Ostrowskiego jak również talent autorów wszystkich obrazów, podkreślając ich oryginalność, sposób podjęcia tematu oraz perfekcyjność wykonania prac.

Wystawę można zwiedzać w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie do 22 grudnia 2009 r. w godzinach 8.00-16.00

"Problemy krajowe i lokalne w publicznej działalności Jakuba Bojki 1879-1935"

"Problemy krajowe i lokalne w działalności Jakuba Bojki 1879-1935" to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Dr Andrzeja Skowrona dnia 19 listopada 2009 r w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Wykładu wysłuchali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu oraz Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie. Spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy i wsparciu finansowym Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykładu z dużym zainteresowaniem wysłuchali także Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec ; Sekretarz Gminy Janusz Plata oraz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga. Dr Andrzej Skowron poświęcił w swojej pracy naukowej dużo uwagi osobie Jakuba Bojki, którego życie i działalność była przedmiotem Jego pracy doktorskiej.
W swoim wykładzie wielokrotnie podkreślał fakt, że Jakub Bojko, prosty chłop z Gręboszowa pomimo braku wykształcenia prowadził bardzo szeroką działalność i piastował tak wysokie stanowiska, jak chociażby funkcja wicemarszałka Sejmu czy Senatu. W swoim wystąpieniu Dr Skowron mówił o problemach narodowych, problemach gospodarczych, kwestiach społecznych, problemach żydowskich i oświatowych w działalności Jakuba Bojki. Sporo uwagi poświęcił jego pracy w Wiedeńskiej Radzie Państwa i w Parlamencie II Rzeczypospolitej oraz jego dokonaniom jako pisarza i publicysty.
Prelegent przedstawił sylwetkę Jakuba Bojki w sposób bardzo zajmujący, fakty historyczne wzbogacając ciekawostkami i anegdotami związanymi z jego życiem i działalnością, co sprawiło, że wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu z wielkim zainteresowaniem i uwagą.

Zdjęcia ze spotkania w galerii zdjęć.

"Przepływ myśli" poezja i fotografia Konstantego Kosiniaka

List do M.

Moja samotność źrenic rozszerzonych,
patrzących dalej poprzez mgły pytania
o wszystkich rzeczy właściwą istotę.

Umysł, serce zasłony rozsuwa,
dając odpowiedź, która pytania rodzi.
Zaklęte koło myśli rozedrganych,
uczuciem wspartych niczym drzewo wiatrem.

Kosmos myśli.
Jam sobie gwiazdą
Spadającą.
Upadkiem, życzeniem, jego spełnieniem...
Runie niebo kiedyś ?


Konstanty Kosiniak


Listopad to miesiąc sprzyjający zadumie. To czas, kiedy szczególnie wspominamy tych, którzy odeszli. Naszą powinnością jest pielęgnowanie pamięci o Nich i Ich dokonaniach. I właśnie aby pamięć o niedawno zmarłym Konstantym Kosiniaku oraz Jego dokonaniach przetrwała w naszym środowisku jak najdłużej zorganizowana została w Oleśnie wystawa Jego prac "PRZEPŁYW MYŚLI" - fotografia i poezja. Wystawa ta jest prezentowana już po raz drugi, czyli jest to już jej druga edycja. Po raz pierwszy była wystawiona w listopadzie 2008 roku z inicjatywy i przy wsparciu byłego Prezydenta Tarnowa Mieczysława Bienia przy współpracy Marka Mielaka oraz Artura Kosiniaka w Pałacu w Janowicach.

Wernisaż wystawy w Oleśnie odbył dokładnie w rok po jej I edycji, czyli także 9 listopada 2009 roku. Uświetniły go swoją obecnością osoby dzięki którym ona powstała, czyli Prezydent Tarnowa Mieczysław Bień; Marek Mielak oraz brat autora prezentowanych prac Artur Kosiniak z małżonką Teresą. W otwarciu wystawy uczestniczyła także najbliższa rodzina oraz przyjaciele Pana Konstantego, czyli tato Konstanty Kosiniak (senior), siostra Mariola Kosiniak , siostra Danuta Baziak z rodziną ; przyjaciele Tadeusz Kruk, Andrzej Szulczyński, Danuta Bazia, Tomasz Wojcik oraz kolega z czasów szkolnych Dariusz Fela. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli min. także Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół w Gruszowie Wielkim Dorota Bzduła ; Zastępca Dyrektora ZSP w Brniu Aleksandra Toczek ; Radni Rady Gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Gminy Leszkiem Nowakiem na czele ; Dyrektor GOK w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektor SP w Ćwikowie Halina Dojka ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie i Ćwikowie, pracownicy Urzędu Gminy i Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Olesnie ; czytelnicy oraz przyjaciele biblioteki. Było to spotkanie niecodzienne, bardzo wzruszające, upływające w atmosferze skupienia i zadumy. Przyczyniły się do tego zarówno prezentowane prace, jak również osoba ich autora, a właściwie to Jego nieobecność, który pomimo tak młodego wieku odszedł nagle do "Domu Ojca" i nie mógł się cieszyć swoim sukcesem. Miał jednak szczęście, gdyż na swojej krótkiej drodze życia spotkał wspaniałych i życzliwych ludzi oraz serdecznych i oddanych przyjaciół, którzy dbają o to aby pamięć o Nim pozostała żywa. To właśnie oni podzielili się ze zgromadzonymi gośćmi wspomnieniami i refleksjami zawiązanymi z osobą Pana Konstantego. Jako pierwszy zabrał głos Prezydent Mieczysław Bień, który nie tylko w bardzo ciepłych słowach wspominał autora, ale zwrócił także uwagę na tematykę prezentowanych prac, które przedstawiają rzeczy zwykle, na które my nie zwracamy uwagi, w sposób niezwykły. W imieniu najbliższych przyjaciół Pana Kostka, swoimi wspomnieniami podzielił się Tadeusz Kruk. Z kolei w imieniu rodziny głos zabrał brat Artur Kosiniak.

Spotkanie uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim przygotowany pod kierunkiem Pani Lucyny Krzanowskiej, a wystąpili: skrzypce I - Anna Michalczyk, skrzypce II - Lucyna Krzanowska, gitara - Ewelina Michalczyk, fortepian - Alicja Michalczyk. Na program muzyczny złożyły się następujące utwory: Sonatina F-dur-Cornelius Gurlitt ; etiuda "Indice" ; ballada rockowa "Carrie" i "Sarabanda". Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

Konstanty Kosiniak pochodzi z Olesna, do którego wracał bardzo często nie tylko odwiedzając rodzinę, czy przyjaciół.
W 2002 roku był współorganizatorem wystawy fotograficznej Jego przyjaciela Andrzeja Szulczyńskiego, która była prezentowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Było to wspólne przedsięwzięcie Pana Kostka, Biblioteki i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Dał się wtedy poznać jako człowiek pełen energii, pasji oraz planów na przyszłość, życzliwy, pogodny i wrażliwy na piękno otaczającego nas świata.
Od urodzenia związany był z Olesnem gdzie spędził dzieciństwo, wczesną młodość i gdzie nadal mieszka Jego najbliższa Rodzina – tato, siostra Danuta i siostra Mariola. Urodził się w 1972 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Ukończył Szkołę Podstawową w Oleśnie, a później Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Tarnowskiej. Był absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów na stałe związany z Tarnowem, gdzie mieszkał i pracował zawodowo najpierw w Urzędzie Skarbowym, a później w Urzędzie Miasta Tarnowa, gdzie piastował stanowisko Kierownika Referatu Egzekucji.
Fotografią interesował się od bardzo dawna. Pierwsze zdjęcia wykonywał jeszcze starym aparatem Zenit i sam wywoływał.
W 2005 roku zaczął swoje prace zamieszczać w Internecie na fotogalerii. Jego zdjęcia zafascynowały ludzi, którzy również tam wystawiali swoje fotografie. Znalazł wśród nich wielu przyjaciół, którzy bardzo cenili Jego prace. Jak bardzo mogą świadczyć bardzo wzruszające wpisy na fotogalerii, które się ukazały po Jego śmierci.
Pan Konstanty lubił fotografować rzeczy, na które nikt nie zwróciłby uwagi. Jednocześnie potrafił nadać swym pracom tak dowcipne tytuły, że budziło to u wielu zdziwienie lub uśmiech np. zdjęcie Srebrem kiedyś byłam; przedstawiające zwykłą łyżeczkę do herbaty wetkniętą w starą deskę.
Największe wrażenie wywołuje zdjęcie Pogodzenie; przedstawiające twarz Matki Boskiej z jakiegoś nagrobka. Jest to twarz pełna bólu i całkowitego pogodzenia z tym co się stało. Dużo fotografował części starych nagrobków ; nawet z cmentarza parafialnego w Oleśnie. Zresztą jeżeli ktoś dobrze się przyjrzy wystawionym fotografiom i jednocześnie dobrze zna nasz cmentarz to powinien odnaleźć fragment cmentarza na jednej z nich.
Ostatnio Pan Konstanty zaczął interesować się kierunkiem sztuki pod nazwą decentryzm. Jego dwie fotografie: „Trzy kolory” i „Nowy Świat” były wystawione – niestety już po Jego śmierci – na wystawie „Decentryzm” w Ostrowcu Świętokrzyskim w lipcu 2008 roku.

Śmierć zaskoczyła Go w Paryżu w maju 2008 roku, gdzie wyjechał aby spotkać się z ludźmi, którzy również interesowali się tym kierunkiem. Chciał pogłębić swoją wiedzę, wymienić doświadczenia – niestety los chciał inaczej....

Wystawa czynna do 24 listopada 2009 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie, a jej organizatorami są Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Więcej zdjęć Konstantego Kosiniaka można obejrzeć w galerii użytkowników na stronie: http://fotogaleria.org/

Z kolei zdjęcia z wernisażu wystawy w Oleśnie dostępne są także na stronie: http://www.reporters.pl/

XIX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Już po raz kolejny ścieżki Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej wiodły przez Gminę Olesno dzięki czemu mieliśmy zaszczyt gościć tak znamienite osoby jak KRYSTYNA KONECKA z Białegostoku ; JAN DYDUSIAK z Sydney w Australii ; KAZIMIERZ IVOSSE z Hamburga w Niemczech oraz STEFAN JURKOWSKI z Warszawy.
Spotkanie odbyło się 2 października 2009 roku w Oleśnie, jego organizatorami i gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a zorganizowane zostało przy wsparciu finansowym Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej i przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu. Zaproszeni goście bardzo ciekawie zaprezentowali nie tylko swój dorobek literacki, ale także opowiedzieli o swoim życiu, zainteresowaniach i pracy. Spotkanie poprowadził Stefan Jurkowski. Widownia z pełnym skupieniem i wielkim zainteresowaniem wysłuchała wystąpień gości, a po zakończeniu oficjalnej części spotkania wiele osób pozostało aby indywidualnie porozmawiać z tak wybitnymi osobami. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Drzazga ; Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński ; V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Ryszard Pikul ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias oraz koleżanki bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek gminnych Krystyna Chmura z Mędrzechowa i Lucyna Mirecka z Bolesławia ; władze samorządowe: Jadwiga Lech Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno ; Przewodniczący Komisji Finansowej, a zarazem Sołtys Olesna Stanisław Masłoń oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Oleśnie Jarosław Bartoń ; w Ćwikowie Halina Dojka i w Wielopolu Maria Demida ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Prezes Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej w Oleśnie Maria Barszcz ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Ćwikowie i Brniu ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie i Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, czytelnicy i przyjaciele biblioteki oraz delegacja młodzieży z Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie.
Po spotkaniu w Oleśnie goście już tradycyjnie zwiedzili "malowaną" wieś Zalipie, zatrzymując się na dłużej w Kościele i Domu Malarek w Zalipiu, gdzie spotkali się z władzami samorządowymi oraz poznali tradycje związane ze zdobnictwem "zalipiańskim", o którym bardzo ciekawie opowiedziała Wanda Chlastawa - Dyrektor placówki. Żegnając dostojnych gości organizatorzy wyrazili nadzieję na kolejne spotkanie może w ramach Jubileuszowej XX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w następnym roku.

A teraz kilka zdań o autorach, których mieliśmy zaszczyt gościć:
KRYSTYNA KONECKA
Urodziła się w Dobiegniewie, w rodzinie powojennych repatriantów z Wileńszczyzny. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Była nauczycielką i dziennikarką w Tychach, od roku 1979 pracowała w "Kontrastach", a następnie w "Gazecie Współczesnej" w Białymstoku. W dorobku ma liczne publikacje w prasie ogólnopolskiej oraz kilkanaście wystaw fotograficznych (także w Anglii). Jej wiersze wielokrotnie nagradzane, prezentowane są w polskich oraz zagranicznych periodykach (m.in. w Wilnie, Seulu, Nowym Jorku). Przekłady sonetów trafiły także do pierwszych antologii współczesnej poezji polskiej na Ukrainie. W 2007r znalazły się wśród wierszy dwunastki polskich poetów we włoskiej antologii. Cykl sonetów "Leśne misteria" zamieszczony został w albumie fotograficznym Włodzimierza Łapińskiego pod tym tytułem, a w kolejnym albumie tego fotografika wieniec sonetów "Ślady na jeziorach”. Tom sonetów "Ogrody Szekspira" wyróżniony podczas XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, został w roku 2004 włączony wraz z przekładami Ewy Sherman do zbiorów bibliotecznych w Shakespeare Centre w Anglii. W 2006 roku ukazał się album z fotografiami autorki "Chwile i lata", wydany z okazji XXXV Warszawskiej Jesieni Poezji. Jako członek Anglo-Polish Society w Bristolu K. Konecka promuje polską kulturę i literaturę w Wielkiej Brytanii.

JAN DYDUSIAK z Sydney (Australia)
Poeta, satyryk, dziennikarz, organizator życia kulturalnego i szef Kawiarenki Literackiej w Sydney. Twórca wielu utworów poetyckich i satyrycznych publikowanych przez Sydney House FPP ( 14 tytułów). Redaktor radia 2000 FM, były korespondent zagraniczny programu I Polskiego Radia Warszawa, TV Polonia, "Gazety Krakowskiej” (WKS Śląsk, KS Polar )i niepełnosprawnych. Autor setek felietonów, reportaży. Współpracownik prasy Australijskiej i Magazynu literacko- publicystycznego „Iskra” w Polsce. Prezes Polskiego Towarzystwa Literackiego w Australii, gospodarz Kawiarenki Literackiej „Pod Pegazem” w Sydney, członek krakowskiego Towarzystwa Literacko-Twórczego. Organizator akcji charytatywnych „Dzieci dzieciom” i „Przystanek Tsunami” w Sydney. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej i Warszawskiej Jesieni Poezji.

KAZIMIERZ IVOSSE z Hamburga (Niemcy)
Emigracyjny pisarz, poeta, publicysta .Zajmuje się też malarstwem sztalugowym, grafiką, rysunkiem satyrycznym. Miał wiele wystaw indywidualnych w Niemczech. Jest ilustratorem własnych dzieł literackich. Mimo oddalenia od "Ojczystego brzegu" (emigracja solidarnościowa) zakorzeniony jest sercem w pejzażu polskiej historii, zabudowując prozą i poezją pustoszejące coraz bardziej przestrzenie po ludziach wielkich naszego Narodu. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich za granicą(Londyn), Polskiego Stowarzyszenia Autorów Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie. Wydał następujące powieści: „Zanim zabrzmi cisza”, „Obcy”, „Siódmy dzień święcić”, „Garść nieba”, „Tak daleko drugi brzeg”, „Rzeka ludzi szczęśliwych”, „Claudie”, a także "100 fraszek" oraz tomiki wierszy: „Odejścia i powroty”, „Wiersze grudniowe”. Jest autorem słuchowisk radiowych emitowanych w programie II Polskiego Radia oraz w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia. Jako publicysta współpracował z prasą polonijną w Niemczech (Hamburski "Kurier", „Samo życie”),a także przez wiele lat współpracował z londyńskim „Dziennikiem Polskim” i paryską „Teczką”.

STEFAN JURKOWSKI
Urodził się w Tarnowskich Górach. Opublikował dwanaście tomów poezji. Jest laureatem Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka za tom "Wysokie lato", Wyróżnienia XVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za tom „Poszerzanie przestrzeni”, Wielkiego Lauru Poezji XV Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza 2005, Nagrody Poezje Dzisiaj 2006 oraz Nagrody Literackiej im. Klemensa Janickiego(2007) a także siedmiokrotnym laureatem Łódzkich Wiosen Poetów. Jego wiersze znajdują się w wielu almanachach poezji i antologiach. Autor uprawia również krytykę literacką, felietonistykę, publicystykę kulturalną. Jego utwory poetyckie, recenzje, szkice literackie, felietony, eseje były publikowane w wielu czasopismach. Stefan Jurkowski jest wiceprezesem Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich ,opiekunem Koła Młodych, członkiem Komisji Kwalifikacyjnej ZG ZLP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) za działalność na polu literatury.

Wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Wątora

Dnia 25 września 2009 r. otwarta została kolejna z cyklu "Jesiennych spotkań ze sztuką" wystawa malarstwa. Autorem prezentowanych prac jest Franciszek Wątor z Olesna. W wernisażu uczestniczyli rodzina i przyjaciele artysty ; Ksiądz Proboszcz Jan Rybak ; Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; władze samorządowe: Jadwiga Lech Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Olesno ; Przewodniczący Komisji Finansowej, a zarazem Sołtys Olesna Stanisław Masłoń oraz Radna Teresa Ryczek ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektor SP w Oleśnie Jarosław Bartoń ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Ćwikowie i Wielopolu Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa ; Dyrektor Przedszkola w Oleśnie Izabela Leus ; Prezes Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej w Oleśnie Maria Barszcz ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Ćwikowie i Brniu ; pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie i Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Gospodarze spotkania, którymi byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec wręczyli Panu Franciszkowi adres gratulacyjny wraz z najlepszymi życzeniami.

W atmosferę sprzyjającą kontemplacji piękna utrwalonego na płótnach obrazów wprowadził uczestników wernisażu występ uczniów Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, którym zawdzięczamy chwile refleksji z poezją i muzyką. Program dedykowany był artyście i nawiązywał do tego co mu bliskie, czyli malarstwo oraz piękno kwiatów i przyrody zwłaszcza górskiej. Znalazły się w nim teksty Jana Pawła II ; wiersze lokalnych poetek Marii Kozaczkowej, Barbary Wójcik i Jadwigi Szkotak oraz poezja Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Część muzyczno-wokalna przygotowana i zaprezentowana została pod kierunkiem i przy akompaniamencie Marcina Paska.

FRANCISZEK WĄTOR pochodzi z Dobrej koło Limanowej, ale od 36 lat mieszka w Oleśnie. Maluje od kilku lat, jednak dopiero od przejścia na emeryturę poświęca tej pasji więcej czasu. Wszystkie swoje umiejętności zawdzięcza wyłącznie sobie i własnym zdolnościom. Jest osobą o wielu zainteresowaniach. Oprócz malarstwa pasjonuje się ogrodnictwem- prowadzi piękny ogród, bogaty w różnorakie odmiany roślin, zwłaszcza kwiatowych. To właśnie kwiaty są najczęstszym motywem Jego obrazów. Kocha i kolekcjonuje stare, cenne przedmioty. W Jego otoczeniu jest także dużo akcentów góralskich nawiązujących do miejsca Jego urodzin i pochodzenia.


Wystawę można zwiedzać do 16 października 2009 r w godz. 8.00-16.00 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie

Wakacyjne wspomnienia

Wakacje 2009 już dawno za nami, jednak jak zawsze pozostają po nich miłe wspomnienia. Śladem lat ubiegłych biblioteka także i w tym roku prowadziła zajęcia wakacyjne dla dzieci. Staraliśmy się aby spotkania były urozmaicone i ciekawe, dlatego dzieci nie tylko wykonywały prace plastyczne różnymi technikami, ale także mogły brać udział w wycieczkach. Jedną z nich była wycieczka do Strażnicy w Oleśnie, gdzie Pan Czesław Mosio zaprezentował uczestnikom zajęć sprzęt i wozy strażackie, opowiedział o działalności OSP w Oleśnie. Dzieci mogły także skorzystać z gier jakimi dysponuje świetlica w Oleśnie, czyli bilarda i piłkarzyków. Była także krótka wycieczka wozem strażackim. Gościliśmy także dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Wandy Chlastawy w Domu Malarek w Zalipiu, gdzie uczestnicy wycieczki nie tylko mogli wziąć udział w profesjonalnych warsztatach plastycznych, ale także zwiedzić Dom Malarek, bibliotekę w Zalipiu oraz dowiedzieć się o tradycjach związanych z "zalipiańskim" zdobnictwem. Z kolei na zajęciach w Oleśnie dzieci wykonywały figurki z masy solnej, prace plastyczne różnymi technikami i uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pracowników Domu Malarek.

Z kolei od 13 lipca do 13 sierpnia 2009 roku na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie można było zwiedzać wystawę "MAŁOPOLANIE W KATYŃSKICH DOKUMENTACH DR JANA ROBLA" udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, prezentującą sylwetki Małopolan, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem zwłaszcza starszych mieszkańców naszej Gminy.

FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 9 czerwca 2009 r. gościliśmy na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie dzieci przedszkolne z terenu całej gminy, które obchodziły swoje święto. "FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW" odbył się w ramach obchodów MAŁOPOLSKIEGO ROKU PRZEDSZKOLAKA. Wszystkie oddziały przedszkolne zaprezentowały wspaniałe programy artystyczne, które wzbudziły zachwyt widowni i zaproszonych gości. Gospodarzem spotkania była Pani Izabela Leus Dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie, koordynator obchodów Roku Przedszkolaka na terenie Gminy Olesno i główny organizator Festiwalu. W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Sekretarz Gminy Janusz Plata, Skarbnik Gminy Maria Nowak, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor ZOSiP w Oleśnie Marek Nowak, Dyrektorzy placówek oświatowych Barbara Wójcik, Leokadia Kogut, Maria Demida, Zofia Janeczek, Barbara Gierczyk i Benedykt Owierczuk, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz sponsorzy przedszkola - właściciele prywatnych firm Urszula Kaczmarska oraz Iwona i Michał Woźniakowie. Po zakończeniu prezentacji poszczególnych placówek przedszkolnych Wójt Gminy Witold Morawiec podziękował wszystkim dzieciom za występy oraz nauczycielom za ich przygotowanie. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "MOJE PRZEDSZKOLE" przeprowadzonego także w ramach Programu Małopolski Rok Przedszkolaka, do którego zostało złożone 45 prac ze wszystkich placówek przedszkolnych. Prace oceniało Jury w składzie: Małgorzata Morawiec, Zofia Pilas, Wanda Chlastawa, które zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom wykonania złożonych prac i przyznało następujące miejsca:

I Miejsce równorzędnie Karolina Sajdera ; Gryz Martyna ; Wajda Kamil
II Miejsce równorzędnie Joanna Skowron ; Weronika Zielińska ; Adrian Curyło
III Miejsce Katarzyna Reczek
Wyróżnienie specjalne dla najmłodszego uczestnika konkursu czteroletniego Bartłomieja Nowaka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy. Fundatorem nagród zarówno w konkursie plastycznym i słodyczy dla dzieci był Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Na zakończenie Pani Izabela Leus podziękowała władzom samorządowym i zaprzyjaźnionym instytucjom za dobrą współpracę oraz prywatnym sponsorom za wspieranie działalności przedszkola.

XV Gminny Konkurs Recytatorski

Już tradycją stały się w Gminie Olesno coroczne Gminne Konkursy Recytatorskie. W tym roku już po raz piętnasty dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół działających na terenie naszej gminy spotkały się aby zaprezentować przygotowane przez siebie utwory. Jak co roku dobór repertuaru do recytacji był dowolny, jednak w związku z obchodami Roku Juliusza Słowackiego organizatorzy zasugerowali utwory tego pisarza, co spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem. Do konkursu przystąpiło łącznie 42 osoby. Organizatorami konkursu podobnie jak i poprzednich edycji byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Recytacje oceniało Jury w składzie: Przewodnicząca Ewa Drzazga - Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Członkowie Krystyna Chmura - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie, Elżbieta Luszowiecka - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radgoszczy oraz Wanda Chlastawa - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie. Wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko wspaniałą recytacją, ale także i w niektórych przypadkach wyjątkowymi kostiumami. Komisja Konkursowa po długich naradach przyznała następujące miejsca:

I Kategoria wiekowa czyli przedszkolaki
wszyscy uczestnicy z tej kategorii otrzymali równorzędne pierwsze miejsca

II Kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III
I miejsce - Anna Wątroba
II równorzędne miejsca - Klaudia Juras ; Klaudia Patryjak
III miejsce - Wiktoria Wajda
Wyróżnienia - Wojciech Szlosek ; Wojciech Węgiel

III Kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I miejsce - Natalia Morawiec
II miejsce - Piotr Skowron
III równorzędne miejsca - Natalia Kiwior ; Aneta Łysik
Wyróżnienie - Urszula Bubel

IV Kategoria wiekowa - uczniowie gimnazjum
I miejsce - Małgorzata Musiał
II miejsce - Maria Szczebak
III równorzędne miejsca - Katarzyna Kiwior ; Anna Owca
V Kategoria wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce - Justyna Barszcz

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali stosowne dyplomy oraz wartościowe nagrody książkowe, adekwatne do zajętych miejsc, ufundowane przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Gospodarzami XV Gminnego Konkursu Recytatorskiego byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

PIĘKNO ZAKLĘTE W PORCELANIE

"PIĘKNO ZAKLĘTE W PORCELANIE" to tytuł otwartej 13 marca 2009 r. w Oleśnie wystawy prac DOMINIKI MICHAŁKOWSKIEJ z Wieliczki, pochodzącej z Olesna. W wernisażu wystawy uczestniczyła rodzina i przyjaciele Pani Dominki czyli dzieci Ania i Paweł, rodzice Państwo Kazimiera i Kazimierz Łosowie, rodzeństwo siostra Teresa i brat Andrzej oraz przyjaciele z Wieliczki, Ćwikowa i Olesna. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarn. Jadwiga Kusior ; Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias ; Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. Anna Morawiec ; Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych w Brniu Jarosław Boryczka ; Sekretarz Gminy Janusz Plata ; Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Barbara Wójcik ; Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu Gminy Olesno Jarosław Bartoń, Halina Dojka i Maria Demida ; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak ; Dyrektor Przedszkola w Oleśnie Izabela Leus ; nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół w Oleśnie, Ćwikowie, Brniu i Dąbrówkach Breńskich ; czytelnicy i przyjaciele biblioteki. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko podziwiać ręcznie zdobioną porcelanę ale także wysłuchać programu muzycznego przygotowanego przez Marcina Paska, Urszulę Lechowicz i Katarzynę Ryglicką oraz obejrzeć wystawę biżuterii wykonanej ręcznie przez Urszulę Smuła z Wieliczki. Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec. Prezentowana na wystawie przepięknie zdobiona porcelana to serwisy kawowe, herbaciane oraz pojedyncze filiżanki i kubki. Całość została podzielona przez autorkę wystawianych prac na pory roku. Możemy więc podziwiać delikatność i nieśmiałość wiosny, odważniejsze kolorystycznie lato, ciepłą jesień i chłodną zimę. Pani Dominika sięga głównie po motywy roślinne oraz delikatne kolory, jednak duże znaczenie ma także dla niej gust i życzenie odbiorcy. Wystawę prac Dominiki Michałkowskiej "Piękno zaklęte w porcelanie" oraz biżuterii wykonanej przez Urszulę Smuła można zwiedzać do 26 marca 2009 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00-16.00. Serdecznie zapraszamy. Dominika Michałkowska (z domu Łos) urodzona w 1972 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Do 1992 r. mieszkała w Oleśnie. W latach 1985-87 uczęszczała do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Oleśnie. W 1992 r. ukończyła Technikum Ceramiczne w Łysej Górze, specjalność ceramika artystyczna. W latach 1994-96 pracowała w Pracowni Ceramicznej Zofii i Marcelego Marklowskich w Krakowie, jako dekorator form ceramicznych. Od 2000 r. maluje na porcelanie. Głównymi odbiorcami są znajomi i przyjaciele a z nimi porcelana wędruje po całym świecie. Obecnie mieszka w Wieliczce, jest wolontariuszem Stowarzyszenia Wiosna, w wolnych chwilach latem chodzi po górach a zimą jeździ na nartach. Prywatnie mąż Marek i dwoje dzieci, Paweł 11 lat i Ania 10 lat.

GMINNY PRZEGLĄD PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

Świetlica Urzędu Gminy w Oleśnie jest ostatnio miejscem niezwykłych spotkań. Tym razem 3 kwietnia 2009 r. gościliśmy dzieci i młodzież ze wszystkich szkół i przedszkoli z Gminy Olesno. Młodzi aktorzy przedstawili wspaniałe i bardzo różnorodne programy artystyczne, które zachwycały humorem, wspaniałym tańcem, śpiewem, grą aktorską i kostiumami. Gminny Przegląd Placówek Oświatowych zorganizowany został w ramach podsumowania Rządowego Programu \\"Aktywizacja Jednostek Samorządu Terytorialnego 2008\\", w którym wszystkie placówki uczestniczyły. W ramach przeglądu przygotowano także wystawę prac plastycznych, jakie powstały na zajęciach prowadzonych w ramach Projektu. Koordynatorem Programu z ramienia Wójta Gminy oraz współorganizatorem Przeglądu był Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie Pan Jarosław Bartoń, który na początku spotkania dokonał podsumowania całego przedsięwzięcia. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także przedstawiciele Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Panie Jadwiga Lech i Teresa Ryczek ; Sekretarz Gminy Janusz Plata ; Skarbnik Gminy Maria Nowak ; Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marek Nowak ; Dyrektorzy placówek oświatowych Panie Maria Demida, Halina Dojka, Barbara Gierczyk, Leokadia Kogut, Izabela Leus oraz Panowie Jarosław Bartoń, Tadeusz Kołton i Benedykt Owierczuk. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, który był także głównym inicjatorem zorganizowania Przeglądu, a za jego przygotowanie odpowiedzialna była Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Kończąc spotkanie Wójt Gminy podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację Projektu, dzieciom i młodzieży za wspaniałe występy i wyraził nadzieję, że podobne spotkanie uda się zorganizować także za rok.

Wystawa Muzea Powiśla Dąbrowskiego

Dnia 26 listopada 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie otwarta została wystawa pt. "Muzea Powiśla Dąbrowskiego". Przygotowana ona została ramach projektu zrealizowanego przez uczniów klas II Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, pod kierunkiem nauczycieli: Barbary Grzebieniowskiej, Pawła Biesia i Moniki Koszkul. Na wystawie prezentowane jest sześć placówek muzealnych: Muzeum im. Felicji Curyłowej w Zalipiu ; Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach ; Muzeum Minerałów w Dąbrowie Tarnowskiej ; Muzeum Drogownictwa w Szczucinie ; Izba Pamięci Żydów oraz Muzeum Powiśla Dąbrowskiego. W ramach uroczystego otwarcia wystawy uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie ekspozycje, na które składają się głównie fotografie oraz krótka historia każdego muzeum, mapa pomagająca w dotarciu do niego oraz wywiad przeprowadzony z osobą prowadzącą każdą z tych placówek. Dodatkowo wypowiedzi uczniów uzupełnione zostały przez obecnych na spotkaniu kustosza Muzeum Felicji Curyłowej Panią Wandę Racia oraz właściciela Muzeum Minerałów Pana Krzysztofa Polońskiego, którzy mimo rozlicznych obowiązków znaleźli czas, aby obejrzeć wystawę, do której powstania bardzo się przysłużyli. W spotkaniu uczestniczyli również V-ce Starosta Dąbrowski Pan Tadeusz Kwiatkowski ; Inspektor Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego Pan Stanisław Krawiec ; Zastępca Dyrektora ZSP w Brniu Pani Aleksandra Toczek ; V-ce Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie Pani Marta Ubas ; Dyrektor SP w Oleśnie Pan Jarosław Bartoń ; Dyrektor ZOSiP w Oleśnie Pan Marek Nowak ; Dyrektor GOK w Oleśnie Pani Wanda Chlastawa ; Radni Rady Gminy w Oleśnie ; nauczyciele ; bibliotekarze ; czytelnicy i przyjaciele biblioteki w Oleśnie ; delegacje młodzieży z Gminazjum w Oleśnie oraz Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Grono jakie zebrało się aby dokonać otwarcia wystawy było zarówno liczne jak i znamienite, co stanowiło swego rodzaju ukłon w kierunku autorów ekspozycji. Na zakończenie oficjalnej części spotkania wystąpił V-ce Starosta Pan Tadeusz Kwiatkowski, który bardzo ciepło i z uznaniem odniósł się do inicjatywy młodzieży i nauczycieli. Z kolei Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, współgospodarz spotkania, podziękował nauczycielom zaangażowanym w projekt, czyli Paniom Barbarze Grzebieniowskiej ; Monice Koszkul i Panu Pawłowi Biesiowi wręczając adresy okolicznościowe ; nie szczędził słów uznania pod adresem młodzieży pracującej nad wystawą oraz wręczył upominki książkowe uczniom, którzy pomagali przy montowaniu i przygotowaniu wystawy, a byli to: Agnieszka Szuba ; Jacek Burzec ; Jakub Bardan i Paweł Kapa. Należy dodać, że obecna wystawa jest już drugą tego typu incjatywą podjętą przez społeczność ZSP w Brniu, gdyż w 2006 roku podziwialiśmy wystawę prezentującą obiekty sakralne Powiśla Dąbrowskiego. Organizatorami spotkania był Wójt Gminy Olesno ; Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Wystawę "Muzea Powiśla Dąbrowskiego" można zwiedzać w dniach od 27 listopada 2008 r. do 23 grudnia 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie w godz. 8.00 - 16.00.
Serdecznie zapraszamy
Wygenerowano w sekund: 0.02
4,803,978 Unikalnych wizyt