Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
4803580

Królewska duma wierszy Zbigniewa Herberta

"Królewska duma wierszy Zbigniewa Herberta" to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Panią Zofię Rogowską dla uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Spotkanie literackie poświęcone zostało życiu oraz twórczości tego pisarza i poety w związku z obchodami "Roku Zbigniewa Herberta" . Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Dyrektorem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Panią Ewą Drzazgą oraz Panią Barbarą Grzebieniowską z ZSP w Brniu, a odbyło się 19 listopada 2008 roku w siedzibie Szkoły.

Wyróżnienie

Strona Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie została wyróżniona wpisem do katalogu dobrych stron Gwiazdor.pl

XVIII MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA

Znakomici, wybitni autorzy, cudowna publiczność, wspaniała atmosfera, tak jednym zdaniem można opisać spotkanie autorskie, które odbyło się dnia 26 września 2008 roku w Oleśnie. To wspaniałe przedpołudnie literackie zorganizowane zostało w ramach XVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, a gościliśmy tak znamienite osoby jak: KAZIMIERZ BURNAT z Wrocławia Poeta, publicysta, redaktor książek, wydawca, Prezes Grupy Literackiej Dysonans, redaktor naczelny pisma społeczno-kulturalnego "Bez kurtyny" i redaktor kwartalnika kulturalnego "Obok", członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.Prof. BOLESŁAW FARON z Krakowa Kierownik Katedry Literatury Polskiej XX wieku na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, eseista, prozaik i publicysta, autor dziesiątek prac naukowych, były Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, propagator idei regionalizmu Władysława OrkanaLECH KONOPIŃSKI z Poznania Najwybitniejszy nestor Polskiej Satyry, autor ponad 100 książek i około 600 piosenek, w tym dla Eleni, Natalki Kukulskiej, Anny Jantar, Jerzego Grunwalda i wielu innych. Gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Po skończonym spotkaniu autorskim goście zwiedzili "Malowaną Wieś" Zalipie, gdzie obejrzeli Kościół, malowane zagrody, a następnie w Domu Malarek spotkali się z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych. W Zalipiu również gościliśmy Dyrektora Organizacyjnego Międzynarodwowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzeja Grabowskiego, Dorotę Jaworską z Kijowa, Iwonę Pinno-Ivosse z Hamburga i Wojciecha Piotrowicza z Wilna. Wizyta pisarzy w Gminie Olesno przebiegała w serdecznej i miłej atmosferze, dlatego zarówno władze samorządowe jak i zaproszeni autorzy zadeklarowali ponowne spotkanie w ramach kolejnej edycji Jesieni Literackiej.

II Gminny Konkurs Na Najładniejszy Ogródek Przydomowy

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Olesno do wzięcia udziału w II edycji Gminnego Konkursu na "Najładniejszy Ogródek Przydomowy".Patronat:
Wójt Gminy Olesno; Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu; Współorganizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
REGULAMIN
Uczestnicy
W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Gminy Olesno.
Kryteria ocen
Powołana przez organizatorów komisja konkursowa dokona oceny ogródków przydomowych trzykrotnie, w miesiącach wrzesień 2008 roku oraz maj i lipiec 2009 roku według następujących kryteriów: Wybór stylu i jego zgodność z otoczeniem. Funkcjonalność ogrodu: strefa reprezentacyjna, strefa rekreacyjna, strefa użytkowa. Ukształtowanie terenu: skarpy, murki, nasypy, piwnice. Dobór roślin: barwa, pora kwitnienia. Ogrodzenia i ich estetyka: żywopłoty. Architektura ogrodowa: pnącza ogrodowe, altany, pergole. Balkony i tarasy: dobór roślin i właściwe zagospodarowanie. Trawnik i jego utrzymanie.
Zgłoszenia
Zgłoszenia przyjmowane będą do 8 września 2008 roku przez sołtysów poszczególnych miejscowości oraz w biurze organizacyjnym konkursu nr tel. 014 6411 938 (Dom Malarek w Zalipiu) lub 014 6412 444 (Biblioteka w Oleśnie). Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod w/w numerami telefonów.
Ogłoszenie wyników i nagrody
Dla zwycięzców przewidywane są atrakcyjne nagrody i dyplomy, które zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania konkursu jesienią 2009 roku. O dokładnym terminie ogłoszenia wyników uczestnicy zostaną poinformowani. Organizatorzy serdecznie zapraszają do licznego uczestnictwa w konkursie

WYCIECZKA DO MUZEUM DROGOWNICTWA W SZCZUCINIE

"Na zakończenie zajęć "Wakacje z książką i bilioteką" zorganizowany został wyjad do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, którym był Pan Andrzej Podpłomyk, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się sporo na temat historii drogownictwa. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziły jednak wspaniałe maszyny wyeksponowane na zewnątrz Muzeum. Zorganizowanie bezpłatnego wyjazdu dla uczestników wakacyjnych zajęć było możliwe dzięki dobrej woli wielu osób min. Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, który zapewnił nam transport ; Pana Leszka Morawca, który bezpiecznie nas dowiózł i pomógł w opiece nad dziećmi ; rodzicom oraz Paniom Krystynie Kapustka, Wioli Mosio, Monice Smagacz, Agnieszce Morawiec, które czuwały nad naszymi milusińskimi nie tylko w czasie wycieczki, ale także w trakcie trwania całych zajęć. Wyjazd był bardzo udany i przebiegał we wspaniałej atmosferze, dlatego uczestnicy i organizatorzy zgodnie zaplanowali już na następne wakacje kolejny wyjazd, tym razem do Pacanowa, do Koziołka Matołka.

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ I BIBLIOTEKĄ

"Wakacje z książką i bilioteką" to hasło przewodnie wakacyjnych zajęć prowadzonych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Spotkania odbywały się przez cały lipiec oraz dwa pierwsze tygodnie sierpnia w każdy wtorek i czwartek na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Dzieci i młodzież bardzo chętnie i licznie korzystali z oferty biblioteki, w której znalazły się warsztaty z książką ;warsztaty plastyczne, w tym: wykonywanie ilustracji do ulubionych książek różnymi technikami plastycznymi, zajęcia z zakresu zdobnictwa (malarstwa) "zalipiańskiego" prowadzone przez pracowników Domu Malarek w Zalipiu ; wykonywanie kwiatów z bibuły ; wspólne oglądanie wybranych filmów ; gry i zabawy sportowo-zręcznościowe. Każdorazowo w zajęciach brało udział od 20 do 40 uczestników. Zwieńczeniem wakacyjnych spotkań będzie wycieczka do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, która odbedzie się 7 sierpnia 2008 r.

XIV Gminny Konkurs Recytatorski

W 2008 roku doroczny, tym razem już XIV Gminny Konkurs Recytatorski wpisał się w obchody Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem "Biblioteka miejscem spotkań" przypadającego tym razem w dniach \r\n5-11 maja 2008 roku. Konkurs stał się więc swoistego rodzaju uroczystym spotkaniem bibliotekarzy i czytelników. Tym bardziej, że na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Panie bibliotekarki z zaprzyjaźnionych bibliotek: Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Pani Marta Warias, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mędrzechowie Pani Krystyna Chmura, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Radgoszczy Pani Elżbieta Luszowiecka, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu Pani Lucyna Mirecka. Wśród zaproszonych gości był także, jak co roku, Pan Marek Nowak Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Oleśnie. Gospodarzem spotkania z ramienia Wójta Gminy był Pan Janusz Plata Sekretarz Gminy, który bardzo uważnie przysłuchiwał się wszystkim recytacjom konkursowym. Do konkursu przystąpiło 37 uczniów ze wszystkich szkół i przedszkoli z terenu Gminy Olesno. W związku z obchodami "Roku Zbigniewa Herberta" organizatorzy w regulaminie zasugerowali utwory tego poety, co spotkało się z przychylnym przyjęciem i aż 11 uczniów zaprezentowało Jego utwory. Recytacje oceniało Jury w składzie: Marta Warias - Przewodnicząca oraz Członkowie Elżbieta Luszowiecka, Krystyna Chmura, Lucyna Mirecka i Marek Nowak. Uczestnicy oceniani byli w pięciu kategoriach wiekowych, w obrębie których Jury przyznało następujące miejsca:
w I kategorii
wszyscy uczestnicy - przedszkolaki otrzymali równorzędne I miejsca.

II kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III szkół podstawowych
I Miejsce Wiktoria Wajda
II Miejsce Wojciech Węgiel
II Miejsce Marcelina Woziwoda

III kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I Miejsce Natalia Morawiec
II Miejsce Karolina Choszcz
III Miejsce Justyna Garbarz
Wyróżnienie Piotr Skowron

IV kategoria wiekowa - uczniowie gimnazjum
I Miejsce Magdalena Łucek
II Miejsce Izabela Golonka

V kategoria wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I Miejsce Karolina Węgiel

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe i cenne nagrody książkowe, które wręczył Sekretarz Gminy Pan Janusz Plata. Konkurs odbył się 7 maja 2008 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie, a jego organizatorami byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Wystawa prac plastycznych Grzegorza Plewnioka

Dnia 26 kwietnia 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie uroczyście została otwarta "Wystawa Prac Plastycznych Grzegorza Plewnioka". Autor prac w prelekcji "Do piękna stworzenia" zaprezentował nie tylko swoją twórczość plastyczną, ale także inne hobby, którym jest pozyskiwanie nowych odmian roślin ozdobnych. Prelekcja wzbogacona została prezentacją multimedialną. Uczestnicy wernisażu mogli też posłuchać muzyki skomponowanej przez naszego gościa. W spotkaniu uczestniczyli min. Proboszcz Parafii w Oleśnie Ksiądz Jan Rybak, Przewodniczący Komisji Finansowej Rady Gminy w Oleśnie Stanisław Masłoń, Przewodniczący Komisji Kultury Roman Gruchała oraz Radni Rady Gminy w Oleśnie, Sekretarz Powiatu Kazimierz Wójcik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Morawiec, Sekretarz Gminy Janusz Plata, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie Wanda Chlastawa, Dyrektor Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie Barbara Wójcik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ćwikowie Halina Dojka. Wszyscy zaproszeni goście podziwiali piękne prace plastyczne, ale także byli bardzo zainteresowani wyhodowanymi przez Pana Grzegorza okazami niezwykłych roślin, które mogli obejrzeć nie tylko na ekranie, ale także w rzeczywistości. Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.Pan Grzegorz Plewniok to osoba o nieprzeciętnych zdolnościach i szerokich zainteresowaniach. Urodził się w Bieruniu, gdzie mieszka do chwili obecnej, w rodzinie z tradycjami artystycznymi. Rodzice obdarzeni dobrym głosem śpiewali w bieruńskim chórze Harmonia;. Tato ponad to rysował, a szczególnie ukochał linoryt. Nic więc dziwnego, że Pan Grzegorz od dziecka uwielbiał malować, za co od młodych lat zdobywał nagrody. W Bieruniu ukończył szkołę podstawową, a następnie Technikum Rolnicze w Pszczynie. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie, zawodowo pracuje jako Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Miejskim w Bieruniu. Jak sam wyznaje Jego zainteresowania trochę odbiegają od charakteru pracy, chociaż zamiłowanie do przyrody i piękna pomaga Mu w jej wykonywaniu.” Pan Grzegorz jest hobbystą ogrodnikiem, maluje, rzeźbi, czasem lubi coś napisać, czy skomponować. Miał już kilka wystaw zbiorowych i jedną indywidualną w Bieruniu. Obecnie realizuje z kolegą Rafałem Borkowym płytę, która będzie zawierać 21 utworów, z czego 17 to wiersze Karola Wojtyły, do których muzykę skomponował Pan Rafał. Trzy kolejne są w całości autorstwa naszego gościa, a jeden utwór stanowi wiersz Juliana Tuwima z muzyką Pana Grzegorza. W swoim życiu i pracy wyznaje dewizę: Wszystko, co czynisz, czyń zawsze z odwagą i miłością, bo jeśli nie, wszystko co czynisz będzie tylko marnością.Wystawę Można zwiedzać w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie do dnia 27 maja 2008 r. w godz. od 8.00 do 16.00.

Zaprzyjaźniony pisarz po raz kolejny gościł w Oleśnie

Andrzej Grabowski po raz kolejny gościł dnia 14 kwietnia 2008 r. w Oleśnie. Tym razem spotkał się z uczniami Szkół Podstawowych w Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu oraz uczniami klas I-III Szkół Podstawowych w Oleśnie, Ćwikowie i Dąbrówkach Breńskich. Odbyły się dwa spotkania, w trakcie których Autor całkowicie podbił widownię. Ujął zarówno dzieci, jak i nauczycieli swoją pogodą ducha oraz poczuciem humoru, a Jego dorobek literacki wzbudził u wszystkich niekłamany podziw. Młodzi słuchacze zadawali mnóstwo pytań, z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Na zakończenie dzieci podziękowały Panu Andrzejowi za cudowną "Podróż do piękniejszej strony świata".

Uroczyste zakończenie kursu tańca

Dnia 13 kwietnia 2008 r. na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie miało miejsce uroczyste zakończenie kursu tańca prowadzonego przez Panią Teresę Gajda. Zajęcia trwały od 23 stycznia 2008 r., a brała w nich udział młodzież z Gminy Olesno. Kurs został przeprowadzony z inicjatywy Rady Sołeckiej Olesna, a zwłaszcza Sołtysa wsi Pana Stanisława Masłonia. Dzięki Pani Instruktor, która zaskarbiła sobie sympatię młodzieży, do ostatniego dnia kurs cieszył się dużym powodzeniem.

Ile serca i życzliwości dajemy innym, tyle sami kiedyś otrzymamy

Już kolejny rok Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno realizuje Program "Pomoc żywnościowa dla rodzin najuboższych w Unii Europejskiej" na terenie Gminy Olesno. Artykuły spożywcze otrzymywane z Banku Żywności w Krakowie przekazywane są rodzinom mieszkającym w naszej Gminie. Jest to proces trudny i żmudny, ze względu na ogrom prac związanych między innymi z dokumentacją wymaganą przez darczyńców. Dlatego też Prezes Stowarzyszenia Anna Morawiec składa szczególne podziękowania na ręce osób najbardziej zaangażowanych, a są to Panie Anna Słonka, Maria Barszcz, Krystyna Kapustka i Zofia Kalita oraz Panowie Józef Węgiel i Czesław Mosio. Osoby te, od kilku lat, poświęcają swój wolny czas, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom w Gminie Olesno, za co wszyscy jesteśmy Im bardzo wdzięczni.

X Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej

Dnia 2 kwietnia 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się X Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej. Korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Jadwigi Kusior do Konkursu przystąpili także uczestnicy z Gminy Olesno, a byli to: Wiktoria Wajda - uczennica Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Natalia Morawiec - uczennica Szkoły Podstawowej w Ćwikowie i Jakub Margosiak - uczeń Gimnazjum w Oleśnie. Recytacje oceniało Jury w składzie: Pani Marta Warias - Przewodnicząca oraz Panie Lidia Marzec i Patrycja Żurek. Recytacjom przysłuchiwała się, jak co roku, córka Marii Kozaczkowej P. Maria Pietracha. Konkurs zakończył się dla naszych uczestników dużym sukcesem, gdyż Wiktoria Wajda zdobyła I Miejsce w I kategorii wiekowej (klas I-III) , Natalia Morawiec zdobyła I Miejsce w II kategorii wiekowej (klas IV-VI), a Jakub Margosiak otrzymał wyróżnienie w kategorii uczniów gimnazjum. Dziękujemy Organizatorowi, czyli Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej za zaproszenie do wzięcia udziału w Konkursie. Zdjęcia z Konkursu w galerii.

Regionalny Konkurs Poświęcony Wartościom Głoszonym przez Jana Pawła

Dnia 28 marca 2008 r. w Auli Domu Katechetycznego w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się finał II Etapu I Regionalnego Konkursu Poświęconego Wartościom Głoszonym przez Jana Pawła II pn. "BĄDŹ WIELKIM" w kategorii dorośli. Gminę Olesno w tej kategorii reprezentowały Panie Anna Chłosta, Jadwiga Lech, Dorota Morawiec, Helena Szmyrko i Lucyna Zych, które po bardzo wyrównanej walce zdobyły I MIEJSCE. Zmagania Konkursowe oceniała Komisja w składzie: Pan Andrzej Łoboda Przewodniczący; Ks. Dominik Furgał Zastępca Przew., Pani Małgorzata Morawiec Sekretarz. Dyplomy okolicznościowe i Statuetki w imieniu Starostwa, które jest głównym organizatorem Konkursu, wręczył Sekretarz Powiatu Pan Kazimierz Wójcik. Panie przeszły do III Etapu, który będzie zarazem finałem całego Konkursu. Serdecznie gratulujemy.

Niecodzienne zbiory w bibliotece w Oleśnie

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie otrzymała na przechowanie niecodzienne zbiory. Są to mianowicie maszynopisy 25 wierszy Marii Kozaczkowej, poetki pochodzącej z Zalipia, które zostały napisane w latach 1960 -1981. Każdy wiersz jest opatrzony własnoręcznym podpisem autorki, a na jednym naniesione są Jej ręką drobne poprawki. W większości są to utwory już publikowane. Biblioteka otrzymała także cztery tomiki poezji, w tym jeden szczególnie cenny, bo z odręczną dedykacją Marii Kozaczkowej. Zbiory te trafiły do biblioteki dzięki życzliwości Pana Marka Dojki z Ćwikowa, który udostępnił je chwilowo bibliotece.

Pisanki Wielkanocne - warsztaty plastyczne

Już po raz kolejny Biblioteka gościła uczniów Przedszkola w Oleśnie na warsztatach plastycznych. Tym razem dzieci pod czujnym okiem nauczycieli i opiekunów dekorowały pisanki wielkanocne tradycyjnymi "motywami zalipiańskimi", najpierw na papierze, a później jajka wykonane z drewna. Warsztaty prowadziła Helena Lelek - Kierownik Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Należy dodać, że zajęcia plastyczne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony Dyrekcji, Nauczycieli i uczniów Przedszkola w Oleśnie. Zdjęcia w galerii.
Wygenerowano w sekund: 0.03
4,803,580 Unikalnych wizyt