Nawigacja

Instytucje wspierające

Kino za Rogiem Unia Europejska
Program Leader Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Instytut Książki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona Polski Instytut Sztuki Filmowej W bibliotece.pl W bibliotece.pl

Statystyka

stat4u

Logowanie

Nazwa uytkownika

HasoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka w Oleśnie

Kino za rogiem Facebook Kręgielnia Olesno

Losowe zdjęcie

Warto przeczytać

Nowości książkowe

Pagerank

My Google Pagerank

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w katalogu Gwiazdor

Wikipedia


Katalog Onet.plKatalog Onet.plKatalog Onet.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Całkowita liczba odwiedzin:
5065749

Zaprzyjaźniony pisarz po raz kolejny gościł w Oleśnie

Andrzej Grabowski po raz kolejny gościł dnia 14 kwietnia 2008 r. w Oleśnie. Tym razem spotkał się z uczniami Szkół Podstawowych w Pilczy Żelichowskiej, Wielopolu oraz uczniami klas I-III Szkół Podstawowych w Oleśnie, Ćwikowie i Dąbrówkach Breńskich. Odbyły się dwa spotkania, w trakcie których Autor całkowicie podbił widownię. Ujął zarówno dzieci, jak i nauczycieli swoją pogodą ducha oraz poczuciem humoru, a Jego dorobek literacki wzbudził u wszystkich niekłamany podziw. Młodzi słuchacze zadawali mnóstwo pytań, z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Na zakończenie dzieci podziękowały Panu Andrzejowi za cudowną "Podróż do piękniejszej strony świata".

Uroczyste zakończenie kursu tańca

Dnia 13 kwietnia 2008 r. na świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie miało miejsce uroczyste zakończenie kursu tańca prowadzonego przez Panią Teresę Gajda. Zajęcia trwały od 23 stycznia 2008 r., a brała w nich udział młodzież z Gminy Olesno. Kurs został przeprowadzony z inicjatywy Rady Sołeckiej Olesna, a zwłaszcza Sołtysa wsi Pana Stanisława Masłonia. Dzięki Pani Instruktor, która zaskarbiła sobie sympatię młodzieży, do ostatniego dnia kurs cieszył się dużym powodzeniem.

Ile serca i życzliwości dajemy innym, tyle sami kiedyś otrzymamy

Już kolejny rok Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno realizuje Program "Pomoc żywnościowa dla rodzin najuboższych w Unii Europejskiej" na terenie Gminy Olesno. Artykuły spożywcze otrzymywane z Banku Żywności w Krakowie przekazywane są rodzinom mieszkającym w naszej Gminie. Jest to proces trudny i żmudny, ze względu na ogrom prac związanych między innymi z dokumentacją wymaganą przez darczyńców. Dlatego też Prezes Stowarzyszenia Anna Morawiec składa szczególne podziękowania na ręce osób najbardziej zaangażowanych, a są to Panie Anna Słonka, Maria Barszcz, Krystyna Kapustka i Zofia Kalita oraz Panowie Józef Węgiel i Czesław Mosio. Osoby te, od kilku lat, poświęcają swój wolny czas, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom w Gminie Olesno, za co wszyscy jesteśmy Im bardzo wdzięczni.

X Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej

Dnia 2 kwietnia 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się X Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej. Korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Jadwigi Kusior do Konkursu przystąpili także uczestnicy z Gminy Olesno, a byli to: Wiktoria Wajda - uczennica Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Natalia Morawiec - uczennica Szkoły Podstawowej w Ćwikowie i Jakub Margosiak - uczeń Gimnazjum w Oleśnie. Recytacje oceniało Jury w składzie: Pani Marta Warias - Przewodnicząca oraz Panie Lidia Marzec i Patrycja Żurek. Recytacjom przysłuchiwała się, jak co roku, córka Marii Kozaczkowej P. Maria Pietracha. Konkurs zakończył się dla naszych uczestników dużym sukcesem, gdyż Wiktoria Wajda zdobyła I Miejsce w I kategorii wiekowej (klas I-III) , Natalia Morawiec zdobyła I Miejsce w II kategorii wiekowej (klas IV-VI), a Jakub Margosiak otrzymał wyróżnienie w kategorii uczniów gimnazjum. Dziękujemy Organizatorowi, czyli Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej za zaproszenie do wzięcia udziału w Konkursie. Zdjęcia z Konkursu w galerii.

Regionalny Konkurs Poświęcony Wartościom Głoszonym przez Jana Pawła

Dnia 28 marca 2008 r. w Auli Domu Katechetycznego w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się finał II Etapu I Regionalnego Konkursu Poświęconego Wartościom Głoszonym przez Jana Pawła II pn. "BĄDŹ WIELKIM" w kategorii dorośli. Gminę Olesno w tej kategorii reprezentowały Panie Anna Chłosta, Jadwiga Lech, Dorota Morawiec, Helena Szmyrko i Lucyna Zych, które po bardzo wyrównanej walce zdobyły I MIEJSCE. Zmagania Konkursowe oceniała Komisja w składzie: Pan Andrzej Łoboda Przewodniczący; Ks. Dominik Furgał Zastępca Przew., Pani Małgorzata Morawiec Sekretarz. Dyplomy okolicznościowe i Statuetki w imieniu Starostwa, które jest głównym organizatorem Konkursu, wręczył Sekretarz Powiatu Pan Kazimierz Wójcik. Panie przeszły do III Etapu, który będzie zarazem finałem całego Konkursu. Serdecznie gratulujemy.

Niecodzienne zbiory w bibliotece w Oleśnie

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie otrzymała na przechowanie niecodzienne zbiory. Są to mianowicie maszynopisy 25 wierszy Marii Kozaczkowej, poetki pochodzącej z Zalipia, które zostały napisane w latach 1960 -1981. Każdy wiersz jest opatrzony własnoręcznym podpisem autorki, a na jednym naniesione są Jej ręką drobne poprawki. W większości są to utwory już publikowane. Biblioteka otrzymała także cztery tomiki poezji, w tym jeden szczególnie cenny, bo z odręczną dedykacją Marii Kozaczkowej. Zbiory te trafiły do biblioteki dzięki życzliwości Pana Marka Dojki z Ćwikowa, który udostępnił je chwilowo bibliotece.

Pisanki Wielkanocne - warsztaty plastyczne

Już po raz kolejny Biblioteka gościła uczniów Przedszkola w Oleśnie na warsztatach plastycznych. Tym razem dzieci pod czujnym okiem nauczycieli i opiekunów dekorowały pisanki wielkanocne tradycyjnymi "motywami zalipiańskimi", najpierw na papierze, a później jajka wykonane z drewna. Warsztaty prowadziła Helena Lelek - Kierownik Filii Bibliotecznej w Zalipiu. Należy dodać, że zajęcia plastyczne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony Dyrekcji, Nauczycieli i uczniów Przedszkola w Oleśnie. Zdjęcia w galerii.

Twarze dąbrowsko-tarnowskiej bezpieki

W dniach od 6 marca 2008 do 11 kwietnia 2008 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie można było zwiedzać wystawę "Twarze dąbrowsko-tarnowskiej bezpieki". Jest to kolejna z serii opracowanych przez Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wystaw, prezentujących oblicza funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w Małopolsce. Na kilkudziesięciu planszach prezentuje sylwetki funkcjonariuszy stojących na czele Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1945-1956, funkcjonariuszy pełniących funkcje zastępców komendantów powiatowych MO ds. SB w Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1957-1975 oraz osoby zajmujące stanowiska kierownicze w SB w województwie tarnowskim w latach 1975-1990. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych - uczniów z miejscowych szkół, zwłaszcza z Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie. Prezentowana była na świetlicy UG w Oleśnie

Nowy lokal Filii Bibliotecznej w Zalipiu

W 2007 roku Filia Biblioteczna w Zalipiu przeniosła się do nowego lokalu. Przed przeprowadzką pomieszczenie zostało gruntownie wyremontowane i doposażone w nowe meble. Nie zmieniła się lokalizacja biblioteki, która nadal mieści się w Domu Malarek w Zalipiu. Fotografie w galerii zdjęć.

Spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim

Dnia 27 lutego 2008 roku w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim, które dzięki bohaterowi rzeczywiście przemieniło się wPodróż do piękniejszej strony świata. W spotkaniu licznie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych w Oleśnie, Ćwikowie, Dąbrówkach Breńskich oraz zaproszeni goście, czyli przyjaciele i czytelnicy oleśnieńskiej książnicy, min. Sekretarz Gminy Pan Janusz Plata, Dyrektor ZOSiP Pan Marek Nowak, Dyrektorzy miejscowych szkół Panie Barbara Wójcik, Halina Dojka i Maria Demida, Dyrektor GOK w Oleśnie Pani Wanda Chlastawa, Panie Teresa Ryczek i Jadwiga Lech przedstawicielki Komisji Kultury RG w Oleśnie, nauczyciele Gimnazjum. Po spotkaniu uczestnicy mogli indywidualnie porozmawiać z autorem, otrzymać pamiątkowy autograf, do którego, jak przystało na Kawalera Orderu Uśmiechu, dołączony był sympatyczny i szczery uśmiech. Andrzej Grabowski - poeta, satyryk i publicysta, autor licznych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Kawaler Orderu Uśmiechu, wydawca i redaktor magazynu "Iskra", laureat wielu nagród literackich i państwowych, autor licznych almanachów i opracowań literackich, Organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Fotografie ze spotkania w galerii zdjęć'

I Regionalny Konkurs Poświęcony Wartościom Głoszonym Przez Jana Pawła II BĄDŹ WIELKIM

Dnia 15 stycznia 2008 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie miało miejsce rozstrzygnięcie I Etapu I Regionalnego Konkursu Poświęconego Wartościom Głoszonym Przez Jana Pawła II p.n. BĄDŹ WIELKIM" dla uczestników Konkursu z Gminy Olesno. Podsumowania dokonał Starosta Dąbrowski Pan Wiesław Krajewski. Pan Starosta wręczył nagrody uczestnikom, którzy zakwalifikowali się do II Etapu Konkursu, a są to: 10 uczniów Gimnazjum w Oleśnie, 5 uczniów SP w Dąbrówkach Breńskich oraz 5 osób, reprezentujących Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w kategorii dorośli. W spotkaniu uczestniczyli także Sekretarz Powiatu Pan Kazimierz Wójcik, Wójt Gminy Olesno Pan Witold Morawiec, Pani Barbara Wójcik Dyrektor Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, jednego ze współorganizatorów Konkursu. Głównym Organizatorem Konkursu jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Więcej na temat Konkursu na stronie Starostwa. Zdjęcia ze spotkania w Galerii

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I KRASNOLUDKI w Oleśnie

Już po raz drugi na scenie świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie wystąpił Teatrzyk Szkolny ze Szkoły Podstawowej w Ćwikowie, prowadzony przez Panią Anetę Dymon. Tym razem młodzi aktorzy zaprezentowali bajkę pt. "Królewna Śnieżka i krasnoludki" w wersji nowoczesnej, czyli ze sporą dozą humoru. Spektakl został wystawiony dwukrotnie w dnia 17 stycznia 2008 r dla uczniów Przedszkoli w Oleśnie i Zalipiu oraz uczniów Szkół Podstawowych w Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej i Wielopolu. Dnia 24 stycznia 2008 r. przedstawienie obejrzeli uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Spektakl spotkał się z miłym przyjęciem ze strony dzieci, nauczycieli oraz władz samorządowych - Wójta Gminy Pana Witolda Morawca i Sekretarza Urzędu Gminy Pana Janusza Platy, który po ostatnim występie podziękował młodym aktorom za wspaniałą inscenizację. Fotografie z występu w galerii zdjęć.

XIII Gminny Konkurs Recytatorski

Dnia 27 kwietnia 2007 roku w świetlicy UG w Oleśnie odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski, do którego przystąpiło łącznie 46 uczniów miejscowych szkół i przedszkoli. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. W związku z obchodami w maju rocznicy urodzin Władysława Stanisława Reymonta, a w listopadzie 100 rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego podjęto tematykę ludową, utwory opiewające rodzimą wieś i piękno polskiej przyrody oraz teksty twórców lokalnych. Recytacje oceniała komisja w składzie: Przewodnicząca Jadwiga Kusior oraz Członkowie Marta Warias; Wanda Chlastawa; Marek Nowak; Ludwika Chlastawa. Po wysłuchaniu wszystkich utworów, Jury postanowiło przyznać I /równorzędne/ miejsca wszystkim najmłodszym uczestnikom z I Kategorii wiekowej, czyli przedszkolakom, a w pozostałych kategoriach wyróżniła następujące osoby:
II Kategoria wiekowa - uczniowie klas I-III
I miejsce Agnieszka Morawiec
II miejsce Joanna Dymon
III miejsce Marcelina Woziwoda
Wyróżnienie Kamil Janiszewski
III Kategoria wiekowa - uczniowie klas IV-VI
I miejsce Katarzyna Kiwior
II miejsce Piotr Skowron
III miejsca równorzędne Justyna Garbarz i Jan Łączyński IV Kategoria wiekowa - uczniowie Gimnazjum
I miejsce Wioletta Wątroba
II miejsce Anna Krok
III miejsce Wioleta Pulnik
V Kategoria wiekowa - uczniowie ZSP w Brniu
I miejsce Anna Senczyszyn
II miejsce Wojciech Garbarz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy, które wręczył Wójt Gminy Witold Morawiec.

Zajęcia wakacyjne

Od 20 lipca 2007 r w ramach programu "Leader+", prowadzone są warsztaty rękodzieła ludowego, których organizatorem jest Stowarzyszenie "Powiśle Dąbrowskie".Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i piątek w godz. od 13.00 do 16.00 w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie. Uczestnicy mogą miło spędzić czas oraz nabyć praktyczne umiejętności w tym z zakresu: zdobnictwa tradycyjnymi motywami "zalipiańskimi" na drewnianych i glinianych przedmiotach oraz wyrobu biżuterii.

Występ Teatrzyku BAMBOLA

Dnia 16 maja 2007 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie wystąpił Teatrzyk Lalkowy "Bambola", działający przy Szkole Podstawowej w Ćwikowie prowadzony przez Panią Anetę Dymon. Teatrzyk przedstawił spektakl pt. "Zaklęta góra", w którym wystąpili uczniowie: Magdalena Baran, Agata Dziarmaga, Wernika Karyta, Natalia Morawiec, Patrycja Plata, Klaudia Golemo, Anna Kozaczka, Barbara Węgiel, Krzysztof Dojka, Dominik Garncarz, Mateusz Smoła, Jakub Węgiel. Nagłośnienie udostępniła SP w Oleśnie, a nad obsługą sprzętu czuwał Pan Marcin Pasek. Spektakl wystawiany trzykrotnie obejrzeli uczniowie Predszkoli w Oleśnie i Zalipiu oraz Szkół Podstawowych w Oleśnie, Dąbrówkach Breńskich i Wielopolu.
Wygenerowano w sekund: 0.03
5,065,749 Unikalnych wizyt