Data wpisu: 14.10.2022
Zdjęcie do wpisu Październikowe spotkanie DKK dla Młodzieży

Na październikowym spotkaniu DKK dla Młodzieży, które odbyło się 13.10.2022 r. omawialiśmy książkę „My dzieci z dworca ZOO”. Jest to światowy bestseller, przejmujący prawdziwością opisów pamiętnik narkomanki. Christiane F. opowiada swoją historię oraz dzieje rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów, z których wielu tragicznie kończy życie, nie mogąc zerwać z nałogiem.

A oto recenzja tej publikacji opracowana przez naszą Klubowiczkę – Kingę: „Książka ,,My, dzieci z dworca zoo” jest bardzo wyjątkową pozycją. Dostajemy w niej perspektywę życia nastoletniej narkomanki z pierwszej ręki. Bez żadnych upiększaczy, ładnych słówek i miłego zakończenia. Książka opowiada o nastoletniej Christiane, jej dorastaniu i środowisku, w które niechybnie wpada. Opowiada o głębokim uzależnieniu i procesie w jaki sposób do tego doszło. Opowiada o błędach społeczeństwa, okrutnej postawie dorosłych stojących na straży państwa, braku pomocy z zewnątrz i wsparcia osób, które powinny je dawać. Książka wywiera spore wrażenie na czytelniku, dzięki realnym opisom sami wkrótce czujemy się jakbyśmy byli częścią tej historii. Pokazuje nam ona jak łatwo wstąpić na niewłaściwą drogę, z której nie ma ucieczki i jak łatwo okłamywać samego siebie w obliczu uzależnień. Widzimy jak ciągłe kłamstwa, niedotrzymane obietnice i fałszywe uczucia towarzyszą osobie uzależnionej, która od pewnego momentu traci jakąkolwiek nadzieję i zatraca się w nałogu, nie widząc lepszego wyjścia. Możemy zauważyć również zagubienie młodych osób i kruchość pomocy dorosłych, którzy w pewnym momencie skreślają dzieci na straty. Książka ta może albo przyzwyczaić nas do tych wydarzeń i sprawić, że sami odczujemy pętlę uzależnienia, albo wstrząsnąć nas swoją bezpośredniością i szczerością. Z całą pewnością jednak, zostawi czytelnikowi coś do namysłu.”

Na następnym spotkaniu omawiana będzie książka pt. „Eleonora i Park” autorstwa Rainbow Rowell.