Kolejny talent odkryty - wystawa prac Mariusza Jurczyka
Dodane przez MMorawiec dnia Luty 07 2018 17:29:15
Piękno można dostrzec w każdym elemencie życia i świata. I wyrazić je można na wiele sposobów, między innymi poprzez słowo, muzykę, obraz czy taniec.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie może pochwalić się coraz szerszym gronem utalentowanych osób, które właśnie w bibliotece postanowiły podzielić się z innymi swoją wrażliwością i pochwalić własnymi zdolnościami. Spotkania promujące dorobek artystyczny lokalnych twórców organizowane już od lat przez GBP w Oleśnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy i powiatu. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na otwarciu wystawy prac Mariusza Jurczyka z Olesna, zorganizowanym 4 lutego 2018 roku przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie zgromadziło się ponad 200 osób!

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
- najbliższa rodzina i przyjaciele pana Mariusza, przede wszystkim żona Edyta, córka Oliwia i syn Kacper, rodzice Anna i Kazimierz Jurczyk oraz siostra Kinga Nuta,
- Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski z Małżonką,
- Ks. Prałat Jan Rybak, Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Jacek Sarota i ks. Marcin Kwiecień pracujący w Parafii Olesno,
- Ks. Marek Migacz,
- Jarosław Bartoń Radny powiatowy i dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie,
- Radni i Sołtysi z terenu gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Gminy Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
- Beata Partyńska – prezes Stowarzyszenia Na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Halina Sarat,
- Anna Morawiec – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Lucyna Mirecka – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu,
- Krystyna Chmura – emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- wspaniali Przyjaciele biblioteki ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Prezes Haliną Dojka na czele,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Barbara Wójcik – Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie,
- Benedykt Owierczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu,
- Niezawodni i zawsze życzliwi Czytelnicy oraz Przyjaciele biblioteki, w tym członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Po odczytaniu adresu okolicznościowego i złożeniu gratulacji artyście, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec dokonali oficjalnego otwarcia wystawy. Następnie głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który wyraził szczery podziw wobec talentu Mariusza Jurczyka oraz nadzieję, że artysta zgodzi się zaprezentować swoje prace również w innych miejscowościach powiatu.
Z kolei bohater wieczoru w swoim wystąpieniu podziękował organizatorom, a w szczególności dyrektor biblioteki Małgorzacie Morawiec, której wręczył niecodzienny upominek w postaci jej portretu.
Wernisaż był także doskonałą okazją do złożenia gratulacji Małgorzacie Morawiec, która zwyciężyła w powiatowym etapie plebiscytu Gazety Krakowskiej i zdobyła tytuł Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura. Słowa uznania do dyrektor biblioteki skierował Wójt Gminy Witold Morawiec, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie. Nie obyło się również bez uroczystego odśpiewania tradycyjnego "Sto lat" oraz oklasków na stojąco.

Spotkaniu towarzyszył koncert w wykonaniu zespołu Impra Band w składzie: Radosław Brydniak – aranżacja, piano i wokal; Dawid Pilch – aranżacja, saksofony i wokal; Weronika Brydniak – skrzypce i wokal; Małgorzata Brydniak – flet poprzeczny i wokal; Oskar Owsiak – perkusja; Patryk Brydniak – trąbka.

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Edytę i Mariusza Jurczyków oraz ich rodzinę i przyjaciół. Bezinteresowną pomocą w organizacji poczęstunku zaoferowały również panie Jadwiga Lech, Ewa Cierniak, Iwona Chmura, Maria Szczebak, Barbara Wesołowska, które przygotowały słodkie domowe wypieki. Z kolei w rolę fotoreportera wcieliła się Luiza Ziobro.

Spotkanie owocowało w głębokie doznania artystyczne oraz silne wzruszenia i przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas podczas organizacji wydarzenia.

-----------------
Mariusz Jurczyk, jest kolejnym utalentowanym mieszkańcem Gminy Olesno, z którą związany jest od urodzenia. Jest absolwentem Technikum w Szczucinie. Obecnie mieszka w Oleśnie i prowadzi własną działalność gospodarczą. Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze. Od kiedy odkrył swe zdolności, pielęgnuje je i nieustannie rozwija. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Pan Mariusz to człowiek o wielkiej wrażliwości na piękno otaczającego nas świata, co odzwierciedla jego twórczość. Jednocześnie jest osobą niesamowicie skromną. Zapytany o prace, z których jest najbardziej dumny, odpowiada z konsternacją, że w każdej z nich dostrzega pewne niedociągnięcia.
Do tej pory pan Mariusz tworzył głównie „do szuflady”. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że to właśnie nam udało się wydobyć jego talent na światło dzienne i że to nas spotkał niekłamany zaszczyt organizacji pierwszej indywidualnej wystawy jego prac.