Data wpisu: 25.11.2022
Zdjęcie do wpisu Promocja książki i czytelnictwa w ramach projektu „Tradycja (od)nowa”

Projekt „Tradycja (od)nowa” realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Literatura, dobiega końca.

Obejmował on szereg działań promujących książkę i czytelnictwo w kręgu najmłodszych mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego, wśród których najważniejszym przedsięwzięciem było wydanie debiutanckiej książki lokalnego twórcy Wojciecha Ryczka pt. „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” zilustrowanej przez Dominikę Ciszek. Jest to bajkowa opowieść oparta o miejscowe podania, legendy i opowieści starszych mieszkańców regionu. Książka trafiła do rąk czytelników 16 września 2022 r. podczas spotkania promocyjnego, a później do bibliotek z terenu gminy i regionu oraz do uprawnionych placówek jako egzemplarz obowiązkowy.
Z kolei w październiku odbył się cykl spotkań autorskich, podczas których Wojciech Ryczek przy okazji promocji swojej książki „Bolesław Pierwszy Szczerbaty” bardzo mocno promował także czytelnictwo. Opowiadał o swoim zainteresowaniu kulturą ludową, dawnymi opowieściami i legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Przyznał, że tematem tym zainteresowali go dziadkowie, którzy opowiadali mu różne historie związane regionem, a on po latach postanowił je spisać, aby w ten sposób ocalić od zapomnienia i przekazać następnym pokoleniom. Zwracał też uwagę dzieci na piękne ilustracje autorstwa Dominiki Ciszek, które jak podkreślał w przypadku książki dla dzieci są równie istotne jak tekst. Propagował wśród najmłodszych  szereg uniwersalnych wartości takich jak miłość, tolerancja i szacunek dla innych. Starał się uświadomić jak ważne są relacje międzypokoleniowe. Podkreślał, że dziadkowie i inni starsi mieszkańcy są niewyczerpanym źródłem wiedzy i doświadczenia życiowego, z którego należy czerpać dopóki są jeszcze z nami. W ramach „zadania domowego” zachęcał dzieci do tego aby odwiedziły swoich dziadków i poprosiły o jakieś ciekawe opowieści związane z Małą Ojczyzną. Promując czytelnictwo mocno zaznaczał, że książki i czytanie są bardzo ważne w życiu każdego człowieka, a czynił to oczywiście na swoim przykładzie. Zachęcał dzieci do odwiedzania bibliotek, bo jak podkreślał czytanie  umożliwia wszechstronny rozwój oraz pozwala przeżyć wiele przygód bez wychodzenia z domu. Na spotkaniach padało wiele pytań, nawet bardzo osobistych, na które odpowiadał bardzo chętnie i wyczerpująco.
Wojciech Ryczek gościł w: Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej (7.10.2022 r.); Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu (26.10.2022r.); Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie (26.10.2022r.); Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie (27.10.2022r.); Gminnej Bibliotece Publicznej w Radgoszczy (spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Radgoszczy 28.10.2022r.); Szkole Podstawowej w Zarzeczu Dużym (28.10.2022r.); Gminnej Bibliotece Publicznej w Mędrzechowie (28.10.2022r.). Sześć spotkań odbyło się w Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, gdzie 6.10.2022 r. gościli uczniowie klas I-IV, a 7.10.2022 r. uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej w Oleśnie oraz 27.10.2022 r. uczniowie klas I-VIII Szkół  Podstawowych w Dąbrówkach Breńskich, Pilczy Żelichowskiej i Zalipiu.
Wszystkie spotkania przebiegały w niezwykle ciepłej i sympatycznej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy ich organizatorom oraz autorowi, który poświęcił swój czas aby bezinteresownie spotykać się z czytelnikami, aby podzielić się z nimi historią Karolka, czyli „Bolesława Pierwszego Szczerbatego”, oraz zachęcić do czytania książek.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

zobacz galerię