Data wpisu: 27.02.2023
Zdjęcie do wpisu Wernisaż wystawy prac Stanisława Strońskiego

Czy niepozorny kawałek drewna może skrywać w sobie piękno? Oczywiście. Podobnie jak każdy element otaczającego nas świata. A jak to piękno wydobyć? Nic prostszego. Wystarczy odrobina wyobraźni, nieco wrażliwości, sporo umiejętności technicznych i wielki talent.

Wszystkie te przymioty dostrzec można w dziełach Stanisława Strońskiego. Wernisaż wystawy jego prac odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie 24 lutego 2023 roku. Organizatorami spotkania była biblioteka, Wójt Gminy Olesno i Dąbrowski Dom Kultury, a patronatem objęli je Starosta Powiatu Dąbrowskiego i Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Partnerami byli: Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego i Stowarzyszenie „Wokół Kultury”.

To niezwykłe wydarzenie kulturalne, któremu towarzyszył fenomenalny koncert zespołu Obywatele DT, zgromadziło liczną publiczność. Wśród przybyłych gości znaleźli się rodzina i przyjaciele bohaterów wieczoru, Stanisława Strońskiego i członków zespołu, a także:

– Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek,
– Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski,
– Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec,
– Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie mjr SG Paweł Wolak oraz mjr Magdalena Konarska,
– Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej st. kpt. Marek Bator,
– Radny Powiatowy Jarosław Bartoń,
– Radni Rady Gminy Olesno,
– Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
– Naczelnik Wydziału Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Smolorz oraz jej zastępca Dagmara Jedynak,
– Dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy oraz pracownicy instytucji i placówek kulturalnych, oświatowych oraz opiekuńczo-wychowawczych z terenu gminy i powiatu,
– Przedstawiciele zarządów oraz członkowie zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich,
– Przedstawiciele mediów: Wiktoria Cibor (Koncertowy Tarnów i Okolice), Urszula Skórka (E-Kurier Dąbrowski), Janusz Smoliński (Tygodnik Miasto i Ludzie),
– Czytelnicy, członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki i przyjaciele biblioteki i Dąbrowskiego Domu Kultury.

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski i Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec w krótkich wystąpieniach pogratulowali Stanisławowi Strońskiemu jego dokonań oraz podkreślili, jak ważne jest wspieranie i promowanie dorobku lokalnych twórców. Następnie wspólnie dokonali oficjalnego otwarcia wystawy.

Z kolei dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec wraz z Wójtem Gminy Olesno skierowała słowa wdzięczności za dotychczasową owocną współpracę do dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury, Pawła Chojnowskiego.

Po części oficjalnej rozpoczął się doskonały występ zespołu Obywatele DT. Muzycy, czyli Norbert Giza, Jakub Dybowski, Ryszard Streb, Michał Gąsior, porwali publiczność i zachwycili swoim talentem i wirtuozerią.

Na zakończenie wszyscy zgromadzenie zostali zaproszeni na uroczysty poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich, a były to Panie: Agnieszka Boryczka, Ewa Chmielowska, Ewelina Chmielowska, Joanna Cossu, Agnieszka Dąbroś, Teresa Golonka, Agata Górowska, Agnieszka Król, Anna Łoś, Magdalena Owca, Ewelina Sokołowska, Maria Strasiak, Dorota Szczygieł).

Wydarzenie, choć wspaniałe i pełne doznań, przeszło już do historii, ale wstawa malarstwa i rzeźby Stanisława Strońskiego wciąż zdobi bibliotekę w Oleśnie. Zapraszamy do podziwiania tych zachwycających prac. Wystawa będzie czynna do 25 marca 2023 roku, a zwiedzać ją można w godzinach pracy biblioteki.

Stanisław Stroński – artysta, malarz i rzeźbiarz, pochodzący z Lubartowa (Lubelszczyzna) na stałe związał się z Dąbrową Tarnowską. Specjalizuje się w malarstwie olejnym, pejzażowym, dużych formach tworzonych z drewna, płaskorzeźbach oraz snycerce. Od wielu lat jest pracownikiem Dąbrowskiego Domu Kultury. Członek Zarządu Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, aktywnie uczestniczy w plenerach malarskich na terenie Polski wschodniej i Białorusi. Współtwórca panoramy „Budowa drogi” w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Autor oryginalnych statuetek przyznawanych cyklicznie przez Starostwo Powiatowe zasłużonym działaczom z instytucji i organizacji pozarządowych.

Obywatele DT
Muzyczny kwartet z Dąbrowy Tarnowskiej, w skład którego wchodzą: Norbert Giza (wokal, gitara), Jakub Dybowski (instrumenty perkusyjne), Ryszard Streb (pianino), Michał Gąsior (gitara basowa, kontrabas). Zespół gra blues, folk i inne gatunki, tworzy własne piosenki i wykonuje covery. Wydał debiutancką płytę „Sąsiedzkie Tango”, koncertuje (suport Finału Dni Dąbrowy Tarnowskiej, Dąbrowska Noc Bluesowa, Dzień Kobiet z Obywatelami DT), współtworzy interesujące projekty muzyczne („Na góralską nutę”, „Wszyscy nosimy w sobie talent”, „Dąbrowska Jam Session”), jest ozdobą ważnych wydarzeń kulturalnych (np. spotkania autorskie, wernisaże).