Data wpisu: 20.06.2024
Zdjęcie do wpisu „Wyspa Węży” na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

19 czerwca 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działającego w naszej bibliotece. Tym razem tematem dyskusji była książka „Wyspa Węży” autorstwa Małgorzaty Szejnert, znanej polskiej dziennikarki i pisarki specjalizującej się w literaturze faktu.
„Wyspa Węży” to książka historyczna oparta na faktach, która wciąga czytelnika od pierwszych stron. Małgorzata Szejnert przenosi nas w czasy II wojny światowej i przybliża jedną z najmniej znanych kart historii Polski. Tytułowa Wyspa Węży, to wyspa Bute w zachodniej Szkocji, której głównym miastem jest Rothesay, gdzie podczas wojny mieścił się obóz izolacyjny dla polskich uchodźców. Gen. Władysław Sikorski przetrzymywał w ten sposób swoich politycznych przeciwników – oficerów związanych z Piłsudskim, piłsudczykami i obozem sanacji, których Sikorski oskarżył o nieprawomyślność oraz uznał za sprawców klęski wrześniowej. Szejnert, bazując na szerokim zbiorze źródeł, w tym na wspomnieniach świadków i dokumentach archiwalnych, tworzy obraz niezwykle trudnej rzeczywistości, z jaką musieli się zmierzyć Polacy.

Autorka z ogromnym wyczuciem i dbałością o szczegóły przedstawia losy ludzi, którzy znaleźli się na wyspie w wyniku dramatycznych wydarzeń wojennych. Ich historie są pełne bólu, nadziei i walki o przetrwanie. „Wyspa Węży” to nie tylko opowieść o cierpieniu, ale również o solidarności, determinacji i niezwykłej ludzkiej sile. Szejnert ukazuje, jak ważna była wspólnota i wzajemne wsparcie w tych ekstremalnych warunkach. To prawdziwa lekcja historii, która skłania do refleksji nad ludzkim losem i siłą ducha.

Podczas spotkania członkowie Klubu żywo dyskutowali na temat poruszonych w książce kwestii. Szczególne emocje wzbudziły opisy codziennych zmagań uchodźców oraz ich niesamowita wytrwałość w obliczu przeciwności losu, a przede wszystkim to, że izolowano wybitnych ludzi, którzy mogli dobrze służyć Polsce w tym trudnym czasie. Klubowicze zwrócili uwagę, że rodziny wstydziły się  swoich bliskich, którzy byli internowani i w gronie rodzinnym nie rozmawiano o nich, tak jakby nie istnieli. Przykre jest też to, że współcześni., rdzenni mieszkańcy Wyspy Węży wyparli z pamięci, że Polacy na niej przebywali – i pytani przez autorkę wymieniali wszystkie kraje oprócz Polski. Uczestnicy spotkania docenili dogłębne przygotowanie autorki i jej umiejętność przedstawienia trudnych tematów w sposób przystępny i angażujący. Niewątpliwie jest to doskonała lektura dla wszystkich wielbicieli historii.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, na którym omawiana będzie książka Grażyny Jagielskiej pt. „Anioły jedzą trzy razy dziennie”.

 

zobacz galerię