Data wpisu: 04.08.2023
Zdjęcie do wpisu „Czarny Młyn” i nieco grozy na spotkaniu DKK dla dzieci

Dorośli rządzą, stawiają granice, ustalają zasady, nakazują, zakazują, upominają. Lepiej byłoby bez nich! Chyba każde dziecko (również starsze), przynajmniej raz w życiu miało taką myśl. Świat pozbawiony tych nieznoszących sprzeciwu dorosłych wydaje się taki kuszący! Czy rzeczywiście byłby taki?

Marcin Szczygielski w książce pt. „Czarny Młyn” kreuje świat, w którym z dnia na dzień pozostają same dzieci.

W maleńkiej, podupadłej wiosce Młyny mieszka zaledwie kilka rodzin. Pewnego dnia skrzydła dawno nieczynnego młyńskiego wiatraka w niewyjaśniony sposób zaczynają się obracać. To dopiero początek całej serii zagadkowych zdarzeń. Nagle sprzęty domowe ożywają, a wszyscy dorośli znikają! Grupka dzieci, pod przywództwem jedenastoletniego Iwo, nie tylko musi zadbać sama o siebie, lecz także postanawia uratować rodziców i ocalić wioskę.

Ale jak walczyć z nadprzyrodzonymi mocami? Z pomocą przychodzą pozornie nielogiczne wypowiedzi Meli, która choruje na zespół Downa. W chwilach grozy każdy jest potrzebny. Także zrzędliwa starsza pani okazuje się przydatna, a nawet… opiekuńcza.

Książka, którą członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci omawiali 2 sierpnia 2023 r. to niezwykle wartościowa i wielowymiarowa pozycja. Historia porusza ważne problemy, takie jak niepełnosprawność, starość, tolerancja, czy wyjazd rodziców za granicę i opuszczanie małych miejscowości. Całość utrzymana jest w dość mrocznym klimacie. Pomimo trudnych tematów i wątków fantastycznych czyta się ją jednak jak bardzo dobrze. Akcja jest wartka, język prosty, a charaktery bohaterów przypominają wiele osób z naszego otoczenia.

Spotkanie naszego klubu dotyczyło niełatwej książki, dlatego też postanowiliśmy je trochę uprzyjemnić. A skoro są wakacje, najlepszym sposobem był piknik na świeżym powietrzu. W otoczeniu zieleni i w gronie przyjaciół rozmawialiśmy o literaturze i o urokach wakacji. W tej życzliwej atmosferze podziękowaliśmy również pani Edycie Bułat-Grudnickiej, która przez jakiś czas opiekowała się klubowiczami.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci już wkrótce!

zobacz galerię