Data wpisu: 29.10.2021
Zdjęcie do wpisu „Dzielny Oczak” i cudowni członkowie DKK dla dzieci

Zezia, Giler i Oczak to członkowie uroczej rodzinki Zezików, którą mieli możliwość poznać Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci na spotkaniu, które odbyło się 27 października 2021 roku.

A wszystko za sprawą omawianej książki autorstwa Agnieszki Chylińskiej pt. „Dzielny Oczak”.
„Dzielna jest Zezia, dzielny jest jej młodszy brat zwany Oczakiem. Cała rodzina Zezików daje radę, co wcale nie oznacza, że wszystko zawsze jest spoko. Miało być pięknie, wyjazd na obóz harcerski to świetny początek wakacji. Ale to także doskonała okazja dla pecha, który zmieni idealne plany w katastrofę. Na szczęście trafiło na Franka, chłopca, który się nie poddaje.”

Tak w wielkim skrócie została streszczona ta wyjątkowa książka. Ale tak naprawdę można o niej rozmawiać bardzo długo i zawsze znajdzie się wątek godny podkreślenia. Po pierwsze niezwykły dziesięciolatek Franek – Oczak, który jest dzielny, pomaga tacie w opiece nad bratem, jest wspaniałym kolegą i świetnym piłkarzem. Ogólnie jest ciepłą osobą, z którą każdy chce i lubi przebywać, co niestety w którymś momencie troszkę skomplikuje mu relacje z przyjaciółką. Ale na szczęście jest też dobrym mediatorem i potrafi pogodzić swoje koleżanki. Cechuje go też wrażliwość na potrzeby innych, nie wstydzi łez wzruszenia i cieszy się gdy wszyscy są szczęśliwi. Oczak to główny bohater omawianej książki. Oczywiście czytając ją można poznać jeszcze wiele takich wyjątkowych osób, jak chociażby jego przyjaciele, rodzeństwo, rodzice oraz rodzice jego znajomych. „Dzielny Oczak” to książka niezwykle ciepła i czyta się ją z wielką przyjemnością. Dotyka przy tym wielu bardzo ważnych i trudnych problemów. Jest to publikacja, którą śmiało można polecić nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też dorosłym, ponieważ ukazuje wiele istotnych spraw z punktu widzenia dziecka.

Spotkanie także było wyjątkowe pod wieloma względami! Po pierwsze wzięli w nim udział cudowni Klubowicze, którzy kochają książki i chętnie o nich rozmawiają. Tak żywej dyskusji o lekturze to już dawno nie było. Przez całe spotkanie las rąk podniesionych do góry, bo każdy chciał coś przekazać i dodać, a zawsze były to bardzo trafne spostrzeżenia. Niezwykle sympatyczna i ciepła atmosfera, a przede wszystkim wyjątkowy moment dla Klubu, który powiększył się o cztery cudowne członkinie. Aby tradycji stało się za dość Krysia, Madzia, Maja i Oliwka, które oficjalnie zostały przyjęte do grupy złożyły podpisy na „klubowej” tablicy i dodatkowo przyozdobiły ją swoimi grafikami.

Na listopadowym spotkaniu omawiana będzie książka „Pamiętnik grzecznego psa” autorstwa Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Serdecznie zapraszamy.

 

zobacz galerię