„Dziewczyna lotnika” Niny Zawadzkiej to opowieść o wyjątkowej miłości, która pomimo przeciwności losu nigdy nie umiera. Opowieść osnuta jest na kanwie tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a później czasów prześladowań komunistycznych.
Główna bohaterka, Iza, to piękna, młoda kobieta zakochana i planująca beztroską i przyjemną przyszłość. Jej narzeczony, Janek, również darzy ją głębokim uczuciem i wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie ich szczęściu. Bezwzględny los sprawia jednak, że wszystkie marzenia legną w gruzach, kiedy wybucha wojna. Młodzi w pośpiechu biorą ślub i przyrzekają sobie, że po wojnie do siebie wrócą. Janek idzie na front, walczy jako pilot, trafia do Anglii, traci kontakt z ukochaną i nie wie, że został ojcem. Iza zostaje na wsi, w rodzinnym domu, rodzi córeczkę i z utęsknieniem czeka na męża.
Pozorny spokój nie trwa długo, bo bezlitośni Rosjanie doszczętnie niszczą dom i mordują całą rodzinę, z wyjątkiem Izy i jej córeczki, które cudem unikają rzezi. Jednak chociaż ratują życie, to wpadają w kolejne opresje… Iza wykazuje się ogromną siłą i determinacją, robi wszystko co konieczne, aby przeżyć i odnaleźć ukochanego, a później uratować go od wyroku śmierci… Czy Iza i Janek odnajdą się i zaznają szczęścia? Czy bezwzględny los okaże się dla nich w końcu łaskawy? Aby znaleźć odpowiedzi, trzeba sięgnąć po tę niezwykłą powieść.
W trakcie dyskusji Klubowiczki podkreśliły, że jakkolwiek jest do powieść beletrystyczna, to jednak osnuta wokół prawdziwych wydarzeń historycznych. Autorka opisuje bezwzględność władz sowieckich, sytuację rdzennej ludności niemieckiej zamieszkującej ziemie zachodnie, zwłaszcza Wrocław, brak uznania dla polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię. W powieści znajdujemy wiele wątków z powojennej historii Polski. Autorka w piękny sposób pokazuje miłość, która pozwala przetrwać największy koszmar i daje siłę do walki.
Uczestniczki spotkania, które odbyło się 28.03.2023 r., zgodnie uznały, że książka jest niezwykle ciekawa i wartościowa, bardzo dobrze się ją czyta, w przystępny sposób przekazuje prawdę historyczną. Bezdyskusyjnie jest godna polecenia.
Na następnym spotkaniu, które odbędzie się w kwietniu, omawiana będzie „Sońka” Ignacego Karpowicza.