Data wpisu: 06.09.2022
Zdjęcie do wpisu Historia Doktor Anny Tomaszewicz-Dobrskiej na DKK dla Dorosłych

Członkinie DKK dla Dorosłych na ostatnim spotkaniu, które odbyło się 31.08.2022 r. pochyliły się nad książką Ałbeny Grabowskiej pt. „Doktor Anna”, która stanowi drugą część serii “Uczniowie Hipokratesa”. Jest to niezwykła publikacja, oparta na faktach, która łączy w sobie historię, medycynę i powieść obyczajową. Opowiada o losach Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, która była pierwszą polską, dyplomowaną lekarką i prekursorką opieki położniczej. Żyła i pracowała w czasach kiedy kobiety uważane były za niezdolne do wykonywania zawodu lekarza. Doktor Anna tylko dzięki swojej niezwykłej sile, odwadze, uporowi, determinacji, a przede wszystkim niesamowitej wiedzy, uzyskała prawo do leczenia pacjentów.

Autorka opisuje czasy, gdy mycie się lekarza przed operacją czy dezynfekcja narzędzi było fanaberią, stąd tak ogromna umieralność pacjentów, zwłaszcza po zabiegach. Z jednej strony w książce opisane są niezwykłe czasy ogromnego postępu medycyny i ciekawych odkryć. Z drugiej  zaś były to jeszcze czasy zacofania, braku higieny, przedkładania wiary nad wiedzę i nowoczesne odkrycia. Poszczególne rozdziały przeplatane są historiami naukowców, medyków, odkrywców, dzięki którym medycyna mogła się rozwijać (m.in. Charlesa Darwina, Louisa Pasteura, Josepha Listera czy Wilhelma Rontgena).

Książka bardzo wartościowa, zarówno pod względem poznawczym, jak i literackim. Niezwykle ciekawa, świetnie napisana i czyta się ją „jednym tchem”. Została bardzo dobrze przyjęta i wysoko oceniona przez Klubowiczki, które dyskutowały o niej niezwykle żywo, bo opisane w niej historie budziły wiele emocji.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się we wrześniu 2022 r. omawiana będzie książka „Rdza” Jakuba Małeckiego.

zobacz galerię