Data wpisu: 07.11.2022
Zdjęcie do wpisu Historia „Eleonory & Parka” na DKK dla Młodzieży

„Eleonora & Park” autorstwa Rainbow Rowell to historia dwojga szesnastolatków, którzy bardzo wyróżniają się na tle swoich rówieśników…

Eleonora… dziwnie się ubiera, ma rude włosy, jest zakompleksiona, ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. A wszystko to przez trudną sytuację rodzinną: ojczym, który jej nienawidzi; matka, która poświęca dobro dzieci, aby tylko mąż był szczęśliwy;  bieda i ciągły brak pieniędzy nawet na jedzenie; brak zainteresowania ze strony biologicznego ojca. Z drugiej zaś strony niezwykle mądra i inteligentna, uwielbia czytać, niezwykle uczuciowa, kocha swoje młodsze rodzeństwo.
Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez Parka.

Park… najchętniej nosi czarne ubrania, jest skryty, raczej trzyma się na uboczu, czasem stresuje się w obecności taty, zwłaszcza gdy musi przy nim prowadzić samochód. Jest także  inteligentny, ciepły i wrażliwy, bardzo dobrze dogaduje się z mamą. A przede wszystkim żyje i dorasta w kochającej się rodzinie. Uwielbia Eleonorę oraz jej imię, którego nie skróciłby ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.

Tych dwoje młodych ludzi w przeciągu jednego roku szkolnego odnajduje się nawzajem, nawiązuje przyjaźń, która szybko przeradza się w głębsze uczucie. Niestety zdają sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale są na tyle odważni i zdesperowani, by dać jej szansę.

Książka „Eleonora & Park” była przedmiotem dyskusji na spotkaniu DKK dla Młodzieży, które odbyło się 4 listopada 2022 roku. Jak stwierdzili Klubowicze powieść ta nie jest typowym romansem dla nastolatków i trzeba na nią spojrzeć pod różnym kątem. Chociaż nie da się ukryć, że czasami staje się nieco infantylna i przeradza się romans. W trakcie dyskusji zwrócili uwagę na niezrozumiałą postawę matki Eleonory, trudne realizacje w tej  rodzinie, w tym także przemoc ze strony ojczyma. Z kolei rodzina Parka, co prawda kochająca, też jest obciążona bagażem różnych doświadczeń i czasem przeżywa trudne chwile. Według Członków Klubu książka dziwnie się zaczyna, a zakończenie jest zupełnie nieoczekiwane.

Artur tak oto ocenia tą lekturę: „książka bardzo jak dla mnie wciągająca, krótkie rozdziały co uważam za duży plus, interesująco i niekiedy uroczo opisany rozkwit relacji tytułowych bohaterów, jednak zakończenie to totalnie nie to czego się spodziewałem”.

Na kolejnym spotkaniu omawiana będzie książka „Will Grayson, Will Grayson”, której autorami są John Green i David Levithan.

 

 

zobacz galerię