Data wpisu: 17.12.2021
Zdjęcie do wpisu Jakie są „Dane wrażliwe”?

Grono młodych miłośników książek na spotkaniu 15 grudnia 2021 r. pochyliło się nad powieścią Ewy Nowak pt. „Dane wrażliwe”.

Jedna z Klubowiczek, Ania streściła ją tak:  „Główną bohaterką książki jest Nina Petrykowska. Dziewczyna jest w stanie zrobić wszystko, by czymś się wyróżniać z tłumu. Nina bardzo chce zaimponować koleżankom, dlatego dopuszcza  się kłamstw. W domu bohaterki ciągle panowały kłótnie, przez co czuje się przytłoczona. Pod koniec jednak zrozumiała swoje błędy i zmienia swoje zachowanie na lepsze.”

Można jeszcze do tego dodać, że książka świetnie napisana i czyta się ja na „jednym oddechu” . Nic więc dziwnego, że  dyskusja jak zwykle była niesamowita i niezwykle ubogacająca dla wszystkich uczestników spotkania. Lektura generuje wiele różnorodnych emocji, a ukazane w niej problemy sprawiają, że ciągle wyłaniał się nowy temat do poruszenia.

Oczywiście dominujący był wątek związany z kłamstwem, które pociąga za sobą kolejne nieprawdy, aż do momentu kiedy staje się to wręcz nie do opanowania. W taki „tunel” wpadła właśnie bohaterka książki Nina, która zatraciła się w labiryncie kłamstw do tego stopnia, że na końcu sama pragnęła, aby prawda wyszła na jaw, bez względu na konsekwencje. Zwrócono także uwagę na niewłaściwe relacje panujące w rodzinach bohaterów książki pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Innym poruszonym w trakcie dyskusji problemem było to, jak bardzo rani zdradzona przyjaźń. Oczywiście w książce nie zabrakło także młodzieńczych fascynacji oraz uczuć, które rodzą się często w najmniej spodziewanym momencie.

Zakończenie lektury jest optymistyczne. Z kolei wniosek z dyskusji jest taki, że prawda, choć bolesna, przynosi oczyszczenie, a wybaczenie daje radość. „Dane wrażliwe” to naprawdę fantastyczna  książka, jej lekturę można śmiało polecić nie tylko młodzieży, ale też dorosłym, którzy dzięki niej będą mogli na niektóre sprawy spojrzeć z punktu widzenia nastolatka.

Cudownym Klubowiczom dziękuję za wyjątkowy wieczór  dyskusyjny, za otwartość, wspaniałą atmosferę oraz szczerą radość z obcowania z książką.

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, w styczniu 2022 roku omawiane będą książki „Ponad wszystko” autorstwa Nicoli Yoon oraz „Bachor” napisana przez Katarzynę Ryrych.

 

zobacz galerię