Data wpisu: 08.10.2019
Zdjęcie do wpisu „Jesienni autorzy na szlaku poezji do Olesna” czyli koncert XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej

Poetycko, satyrycznie i muzycznie … piękne strofy, urzekające i wzruszające ballady oraz piosenki literackie… wspaniała, ciepła i prawdziwie rodzinna atmosfera … wyjątkowi goście… Tak w wielkim skrócie można opisać koncert pt. „Jesienni autorzy na szlaku poezji do Olesna” w ramach XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, który odbył się 3 października 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili artyści z różnych zakątków świata, którzy już od kilkunastu lat, co roku, na szlaku swoich jesiennych wędrówek literackich, zatrzymują się w Oleśnie. Tym razem zawitali do nas: Kazimierz Burnat – Wrocław; Stefan Jurkowski – Warszawa; Jan Dydusiak – Sydney-Australia; Tamara Łucenko – Iwano Franikwsk-Ukraina; Swietłana Bresławska – Ukraina; Krystyna Konecka – Białystok; dr Lam Quang My – Wietnam; Włodzimierz Sztokman – Rosja; Andrzej Grabowski, Artur Grabowski – Ciężkowice; Julia Sudus – Ukraina; Andrzej Jagoda – Tuchów.
Goście oczarowali nas swoją piękną poezją, lekkim humorem oraz wewnętrznym ciepłem, które zawsze sprawią, że spotkania te są wyjątkowe. Koncert poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Andrzej Grabowski.
Gościnnie wystąpił Zespół Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, w składzie: Bogusław Diduch, Mirosław Bogoń, Rafał Boniśniak i Tomasz Kubala. Artyści swoimi wyjątkowymi balladami urzekli publiczność i stworzyli niepowtarzalny klimat oraz sprawili, że w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także znamienici goście:
– Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
– Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek
– mjr Magdalena Konarska – Placówka Straży Granicznej w Tarnowie
– Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Szczebak oraz Radni Rady Gminy Olesno
– Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata
– Irena Kawa – Dyrektor ŚDS w Oleśnicy,
– Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń:
Beata Partyńska – Prezes oraz Małgorzata Kułaga, Halina Sarat, Małgorzata Słupek,
Ryszard Święch
– Jarosław Boryczka – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu
– Koleżanki bibliotekarki z bibliotek szkolnych i publicznych z Dyrektorem Biblioteki Powiatowej w Brniu Małgorzatą Bułat na czele
– Ewa Drzazga – Wieloletni Dyrektor Biblioteki Powiatowej
– Andrzej Drzazga – Prezes Związku Dąbrowiaków w Dąbrowie Tarnowskiej
– Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz z Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej
– Red. Janusz Smoliński z Tygodnika Miasto i Ludzie
– Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie Marek Nowak
– Barbara Gierczyk– Dyrektor Przedszkola Publicznego w Zalipiu
– Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora Sami Swoi z Prezesem Haliną Dojka na czele
– Członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno z Prezesem Marią Szczebak na czele
oraz Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych; przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji oraz czytelnicy biblioteki w Oleśnie.

Patronat honorowy nad koncertem sprawowali:
– Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
– Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek
Organizatorami i gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
Do współorganizacji włączyli się:
Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu
Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno.

Na zakończenie spotkania z poezją, balladą oraz piosenką literacką złożono wyrazy wdzięczności wspaniałym artystom, którzy na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia, w podziękowaniu za magiczny wieczór otrzymali symboliczne serca, aby im przypominały przyjaciół w Olesna.
Za pomoc przy organizacji koncertu podziękowano współorganizatorom oraz wszystkim, którzy się włączyli do jego przygotowania.
Słowa wdzięczności skierowano do jak zwykle niezawodnej Agaty Wrona, która brała udział w przygotowaniu scenografii oraz do Urszuli i Jana Kaczmarskich, którzy przekazali piękne jesienne serca.
Wsparcia organizacyjnego udzielili nam także: Joanna Dyjak , Jadwiga i Włodzimierz Kosmala, Aneta Kukla, Dorota Skowron, Karolina i Paweł Sarat, Barbara Szczebak, Wiktoria Wieczorek, Jan Owca, Czesław Mosio oraz pracownicy Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Oleśnie.
Koncert zakończyło oczywiście spotkanie towarzyskie w kawiarence literackiej, a wspaniałą ucztę dla ciała przygotowały panie: Halina Dojka, Dorota Huczek, Maria Łata, Helena Moryl, Janina Niemiec, Helena Szmyrko, Barbara Wesołowska, Krystyna Zachara ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie;
Iwona Chmura, Renata Kinel, Elżbieta Kogut, Paulina Kozaczka, Jadwiga Lech, Agnieszka Pinas, Karolina Sarat, Beata Skrzyniarz, Maria Szczebak, Radosław Skrzyniarz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno;
Przyjaciele biblioteki: Beata Barszcz, Ewa Drzazga, Renata Morawiec, Stanisław Kosiek;
Pracownicy biblioteki: Kinga Fido, Katarzyna Foder, Edyta Bułat – Grudnicka, Agnieszka Herduś, Bernadetta Łucek, Małgorzata Morawiec, Beata Szopa.
Kolejny rok, kolejny wyjątkowy i niezapomniany koncert, który już tradycyjnie wprowadza nas w objęcia jesieni …, a pani jesień to … długie wieczory, ciepło kominka, filiżanka gorącej herbaty lub kawy (jak kto woli) oraz … albo przede wszystkim dobra książka, jak np. tomiki autorów biorących udział w tegorocznym literackim spotkaniu, po które zapraszamy do naszej biblioteki.

zobacz galerię