Na lipcowym spotkaniu DKK dla Dorosłych Klubowiczki dzieliły się opiniami o ostatnio przeczytanych pozycjach, na zasadzie „sama przeczytałam, innym polecam”. Każda z Pań rekomendowała tytuły, które jej zdaniem zasługują na uwagę.
Dyskusję rozpoczęła Lucyna, która zaprezentowała książkę autorstwa Roberta Boryczki pt. „Uśmiech Pana Boga”. Autor dzieli się w niej swoimi wspomnieniami z podróży na wschód. Podkreśla, że ilekroć znalazł się w trudnej sytuacji zwracał się z prośbą do Boga, a wtedy wszystko miało szczęśliwe rozwiązanie.
Z kolei Helena zwróciła uwagę na „Dziecko pokuty” Francine Rivers, która według niej może się spotkać z różnymi opiniami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Jest to powieść psychologiczna i społeczno-obyczajowa, która dotyka spraw ciąży będącej skutkiem gwałtu, dylematów moralnych z tym związanych oraz konsekwencji dokonanych wyborów.
Inną omówioną książką były „Pola krwi” Karen Armstrong przedstawione przez Agatę. Autorka w sposób obiektywny ukazuje w niej pięć tysięcy lat współistnienia religii i władzy. Jest to studium historyczne, będące głosem sprzeciwu wobec łatwych osądów współczesnej polityki (nie tylko wyznaniowej), a także kopalnią wiedzy dla tych, którzy pragną poznać lepiej źródła i wpływy religii świata.
Trylogię Paulliny Simons, w skład której wchodzą „Jeździec miedziany”, „Tatiana i Aleksander” i „Ogród letni” poleca Urszula. Jest to piękna opowieść o miłości, która często pomagała przetrwać dziejowe zawieruchy. Jej akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej oraz w czasach powojennych. Można ją określić jako swego rodzaju sagę, ukazującą losy rodziny na tle historii Rosji.
„Serce z piernika” autorstwa Magdaleny Kordel to kolejna omówiona na spotkaniu książka. Jakkolwiek początek może nie jest porywający, to jednak później okazuje się lekturą pełną niespodzianek oraz pozytywnej energii. Książkę rekomenduje Zofia, która po jej przeczytaniu wysnuła puentę, że „niezależnie od tego jak się życie układa, zawsze trzeba dążyć do wyznaczonego celu.”
W nieco innym klimacie rozgrywa się powieść „Dygot” Jakuba Małeckiego, którą poleca Małgorzata. Jest to porywająca opowieść o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji. Jej autor w sposób mistrzowski przeplata grozę istnienia z nostalgią za światem, który bezpowrotnie przeminął. Światem pełnym uprzedzeń, przesądów, zabobonów, czasem też okrucieństwa, ale i dobra oraz prostoty.
Władysława zaproponowała lekturę książki pt. „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej. Powieść ta opowiada o trudnych czasach i relacjach międzyludzkich. Ukazuje 62 letnią drogę życia jej bohaterek, która wiodła przez sielankowe życie na kresach, później okrutną podróż i życie na Syberii, orientalny Iran, aż do czasów PRL-u.
Spotkanie odbyło się 26 lipca 2022 roku.
Na kolejnym, sierpniowym spotkaniu omawiana będzie książka Ałbeny Grabowskiej pt. „Doktor Anna”.