Data wpisu: 25.05.2023
Zdjęcie do wpisu Majowe spotkanie DKK dla Dzieci

„Duch z Niewiadomic” Katarzyny Majgier to książka, którą omawialiśmy na spotkaniu DKK dla Dzieci 19 maja br. Powieść zaskakująca, pełna ciekawych postaci, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Co to za dziwna postać krąży po Niewiadomicach? Okoliczni mieszkańcy uważają, że to duch ostatniej właścicielki miejscowego pałacu, która zniknęła nagle wiele lat temu w tajemniczych okolicznościach. Sam pałac także jest niezwykły. To dziwaczna budowla, przypominająca z wyglądu smoka, kiedyś piękna i mroczna; dzieło ekscentrycznego architekta.

Mieszkający w pobliżu pałacu Wiktor marzy, by go kupić i wyremontować, gdy dorośnie. Niestety ubiega go rodzina Czereśniaków. Wygrywają główną nagrodę na loterii i wprowadzają się wraz z dziećmi do kiczowato odremontowanego pałacu. Podczas gdy państwo Czereśniakowie godzinami celebrują obiady i urządzają salę kinową, ich córka, dwunastoletnia Magda, odkrywa kolejne tajemnice rezydencji. Dowiaduje się, że dawna właścicielka budynku, Róża Niewiadomska, była naukowcem i wynalazcą.

Zafascynowani pałacem Magda i Wiktor postanawiają sprawdzić, dlaczego z piwnic słychać dziwne odgłosy szurania, jaki sekret skrywa rzeźba bazyliszka na kominku i czy to rzeczywiście duch Róży błąka się po okolicy. Aby odkryć prawdę, muszą nie tylko przeszukać pałacowe piwnice, ale też wyruszyć w przeszłość… wehikułem czasu!

„Duch z Niewiadomic” zachwycił klubowiczów DKK. Uznali, że jest to książka warta polecenia i wciągnie każdego wielbiciela powieści przygodowych. Początkowe rozdziały pełne są opisów i książkę czyta się powoli, ale cytując klubowiczkę Julię: „Niech nie zmylą was pierwsze strony”, bo potem akcja nabiera tempa, a zdarzenie goni zdarzenie. Dodatkowo książka niesie wartościowe przesłanie – to od nas zależy, kim będziemy w przyszłości, a każdy wybór wiąże się z określonymi konsekwencjami. Przygody Magdy, Wiktora i tytułowego ducha pokazują, że tak naprawdę to wiedza, rozwijanie talentów i uczciwa praca, a także ciekawość świata są tym, co pomaga osiągnąć sukces.

Na następnym spotkaniu Klubu, które odbędzie się w czerwcu, rozmawiać będziemy o książce pt. „Skandal w stolicy nudy” Pawła Beręsewicza.

zobacz galerię