Data wpisu: 15.12.2020
Zdjęcie do wpisu „Mali bohaterowie” – spotkanie DKK dla dzieci

Czy trzeba posiadać wyjątkowe supermoce, żeby zostać bohaterem? Czy trzeba dokonać czegoś spektakularnego Otrzeć się o śmierć? A może wystarczy mieć szeroko otwarte oczy, serce i umysł?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książce Barbary Gawryluk pt. „Mali bohaterowie”. Autorka w niezwykle obrazowy i trafiający do młodych odbiorców sposób porusza ważne tematy, takie jak odpowiedzialność za siebie i innych, umiejętność reagowania w sytuacjach kryzysowych, znajomość zasad pierwszej pomocy i odwaga. Zagadnienia te nie są traktowane jako słownikowe definicje, których powinniśmy się nauczyć i stosować w praktyce. Pisarka przytacza w swojej książce przeróżne – codzienne i bardzo nietypowe – sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu z nas. I cały problem polega na tym, jak się zachowamy w obliczu podobnych problemów. Czasami wystarczy odrobina szczęścia, żeby wyjść cało z większej lub mniejszej opresji. Niekiedy jednak potrzebne jest opanowanie i stalowe nerwy.

O codziennym bohaterstwie rozmawialiśmy podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się online 11 grudnia 2020 roku. 

A na kolejne spotkanie zapraszamy już w nowym roku. Będziemy omawiać książkę D. Roalda pt. „Charlie i Wielka Szklana Winda”. 

 

zobacz galerię