Data wpisu: 09.12.2022
Zdjęcie do wpisu Mikołajkowe spotkanie DKK dla Dorosłych

Św. Mikołaj w tym roku był niezwykle hojny dla naszej biblioteki i 8 grudnia odwiedził nas  w bieżącym roku już po raz trzeci. Tym razem piękny upominek otrzymaliśmy z rąk naszych cudownych i kochanych Przyjaciółek z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Oleśnie. Była to dla nas naprawdę wyjątkowa niespodzianka, tym bardziej, że do prezentu dołączone były serdeczne życzenia i podziękowania za comiesięczne spotkania Klubu. Oczywiście pracownicy biblioteki także zrewanżowali się Klubowiczkom płynącymi prosto z serca wyrazami wdzięczności oraz specjalnymi, świątecznymi pakietami książkowymi, do których dołączone były życzenia „zaczytanych Świąt”. Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w Oleśnie jest wyjątkowy, ma bogatą i piękną historię. Dwanaście lat temu połączyła nas miłość do książek, która zapoczątkowała tą długą, wspaniałą i serdeczną przyjaźń. Nasze grono stale się powiększa. Na grudniowym spotkaniu przyjęłyśmy do Klubu Dorotę, co było kolejnym powodem do radości i wspólnego świętowania.

Chociaż spotkanie przybrało wyjątkowy, świąteczny charakter nie zabrakło także dyskusji nad lekturą. Tym razem pochyliłyśmy się nad książką „Bokserka” autorstwa Grażyny Plebanek. Jest to opowieść o nieustannej walce jaką toczy główna bohaterka zarówno na ringu jak i w życiu. Obserwujemy jej zmagania związane z poszukiwaniem własnej drogi oraz miłości. Autorka opisuje w niej kobiecą przyjaźni, nieoczywiste związki oraz dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie oraz stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy. „Bokserka” to obraz pokolenia ludzi, dla których podróżowanie i mieszkanie za granicą jest czymś naturalnym. Odnajdziemy w niej barwny kalejdoskop mieszkańców Brukseli, którzy reprezentują różne kultury, światopoglądy, narodowości oraz kolory skóry. Poznajemy także od środka środowisko dyplomatyczne, które funkcjonuje według własnych zasad oraz stosunek Polaków do innych narodów i odwrotnie. Jest to powieść wielowątkowa, którą można analizować pod kątem psychologicznym, społecznym, kulturowym, obyczajowym. Nie brakuje w niej także wątków romansowych.  Zdania Klubowiczek na temat tej lektury były bardzo podzielone, jednak zdecydowana większość nie była dla niej przychylna.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się pod koniec grudnia, podzielimy się opiniami na temat książek ze „świątecznych pakietów”, na zasadzie sama przeczytałam  innym polecam.

zobacz galerię