Data wpisu: 17.10.2023
Zdjęcie do wpisu „Mój kumpel Jeremi” na DKK dla Dzieci

Przyjaźń, miłość, zaufanie, szczerość, ale też szykanowanie i groźby ze strony rówieśników oraz tajemnice, które często są źródłem dodatkowych kłopotów i zmartwień…

 

…to główne wątki dyskusji nad książką „Mój kumpel Jeremi” autorstwa Ewy Martynkien, omawianej na spotkaniu DKK dla Dzieci, które odbyło się 16.10.2023 roku. Rozmowa była bardzo żywa, ponieważ książka okazała się niezwykle ciekawa i wywołała wiele emocji.

Głównym tematem dyskusji opartej o lekturę była przyjaźń. Klubowicze wyciągnęli wniosek, że powinno się ją szczególnie pielęgnować, bo jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Należy się wystrzegać tajemnic, bo szczerość to gwarancja trwałości każdej relacji, a niedopowiedzenia prowadzą do nieporozumień, które w efekcie mogą ją popsuć. Jeżeli przyjaciel jest prawdziwy i oddany to zawsze można liczyć na jego zrozumienie i pomoc. Próbowaliśmy sobie też odpowiedzieć na pytanie: czy miłość może zniszczyć lub zaburzyć przyjaźń. Na podstawie książki stwierdziliśmy, że nie. Bo jakkolwiek Oskar – główny bohater omawianej lektury, przeżywa swoje pierwsze zauroczenie koleżanką, które nieśmiało zaczyna nazywać miłością, i chociaż początkowo dochodzi z tego powodu do pewnych nieporozumień z jego przyjacielem Jeremim, to jednak w obliczu prawdziwej próby przyjaźń zwycięża i okazuje się najtrwalszym uczuciem.

Innym problemem poruszanym w książce, a o którym również dyskutowaliśmy, jest nękanie i zastraszanie przez rówieśników oraz obawa przed szukaniem pomocy u dorosłych.  I w tym przypadku bazując na doświadczeniach Oskara widzimy, że szczera rozmowa i prośba o wsparcie zawsze przynoszą pozytywny skutek i pozwalają rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. Rozmowa o książce została wzbogacona zajęciami plastycznymi. Wszyscy Klubowicze wykonali prace ilustrujące tematy poruszane w trakcie spotkania.

Na następnym spotkaniu pochylimy się nad książką R. Goscinnego i J.J. Sempego pt. „Szczęście Mikołajka”.

zobacz galerię