Data wpisu: 08.09.2020
Zdjęcie do wpisu Narodowe Czytanie „Balladyny”

5.09.2020 r.  na placu przed siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji literackiej objętej patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku wydarzenie to miało charakter szczególny. W czasie przymusowego dystansu – tego fizycznego, ale przede wszystkim emocjonalnego – spowodowanego stanem epidemii, wyjątkowo mocno odczuwamy potrzebę szukania tego, co nas łączy i daje poczucie przynależności, jedności. A nierozerwalnie łączy nas nasza historia oraz dorobek minionych pokoleń, w tym również literatura.

Prezydent Andrzeja Duda w liście zapraszającym do udziału w akcji wyraził nadzieję, że „wzorem lat ubiegłych i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem”.

Również organizatorzy spotkania, którymi byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie mieli na celu przybliżenie uczestnikom jednego z największych dzieł polskiej literatury, ale również zaktywizowanie ich i zaangażowanie wszystkich przybyłych gości do głośnej lektury. Do wspólnego czytania włączyli się samorządowcy, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji, a także czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

Wspaniałą, iście baśniową atmosferę wieczoru zapewniła doskonała aranżacja tekstów i odpowiednia charakteryzacja „aktorów”, scenografia, którą pomogły stworzyć Agata Wrona i Teresa Hońdo, oprawa muzyczna przygotowana przez Stanisława Piękosza oraz dodatkowa atrakcja, jaką był pokaz tańca w wykonaniu tancerzy z Klubu Tańca Sportowego „Latino” w Żabnie – Mileny  Motyka, Wiktorii Krechniak, Tomasza Bezaka i Adriana Węża.

 

zobacz galerię