Data wpisu: 12.10.2023
Zdjęcie do wpisu Październikowy DKK dla młodzieży„Oddam ci słońce”

„Oddam ci słońce” na DKK dla Młodzieży

Noah i Jude to utalentowane artystycznie rodzeństwo, które łączy miłość do sztuki. Ona – zbuntowana, odważna, popularna wśród rówieśników, ale niedoceniana przez matkę. On – introwertyk, wrażliwy, nieumiejący dopasować się do oczekiwań ojca. Uznawany za dziwnego, przez co sam ma problemy z zaakceptowaniem siebie, ponieważ ocenia się poprzez pryzmat opinii innych. Oboje wyjątkowi, pragnący miłości i akceptacji, zwłaszcza ze strony rodziców.

Noah i Jude to bohaterowie książki „Oddam ci słońce” autorstwa Jandy Nelson omawianej  na spotkaniu DKK dla Młodzieży, które odbyło się 10 października 2023 roku. Jest to opowieść o nastolatkach pełnych buntu, gniewu i niezrozumienia. To też historia
o trudnościach wieku dojrzewania, relacjach między rodzeństwem, problemach w odnalezieniu własnej drogi oraz o tym jak nauczyć się kochać samych siebie.

Klubowicze dość krytycznie odnieśli się do omawianej lektury. Podkreślili, że książka jest bardzo trudna w odbiorze, bo ciągle zmieniają się narratorzy, tekst skonstruowany jest chaotycznie i trudno „wejść” w fabułę. Zwrócili też uwagę na różne nieoczekiwane zabiegi stosowane przez autorkę, takie jak np. wprowadzanie w tekście wtrąceń w postaci tytułów obrazów bez autorów, co wydaje się być wyrwane z kontekstu i ciężko jest odnieść do prowadzonej w tym miejscu narracji. Klubowicze stwierdzili także, że rozdziały są zbyt długie, co sprawia że zapomina się niektóre wątki z życia bohaterów i jakkolwiek sam zamysł książki jest ciekawy, to jednak w efekcie końcowym jej lektura jest bardzo wymagająca.

Miłym akcentem spotkania były serdeczności urodzinowe skierowane do październikowych jubilatek. Tym razem świętowały Aleksandra i Małgorzata, które oprócz życzeń otrzymały wyjątkowe upominki: przepyszne torciki i ciekawe książki.

zobacz galerię