Data wpisu: 05.02.2021
Zdjęcie do wpisu Podróż do miasta świateł na spotkaniu DKK dla dorosłych

Róża i Nina – dwie niezwykłe kobiety żyjące w odległych od siebie czasach. Wydawać by się mogło, że nic je nie łączy. A jednak… Dziwnym trafem ich losy się splotą, a tym co najbardziej wpłynie na ich życie, będzie podróż do Paryża – miasta świateł.

Wędrówkę do tego wyjątkowego miasta, do Paryża okresu belle epoque, ale też współczesnego, odbyły także Członkinie DKK dla dorosłych. Na spotkaniu online, które odbyło się 28 stycznia 2021 roku, omawiałyśmy dwie książki Małgorzaty Gutowskiej–Adamczyk („Róża z Wolskich” oraz „Rose de Vallenord”), których bohaterkami były właśnie Róża i Nina. Mimo że kobiety żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem z nadzieją, że pobyt w tym niezwykłym miejscu przyniesie ukojenie. Bowiem Paryż – magiczne miasto miłości, spełnionych marzeń oraz nadziei, jest równie ważnym bohaterem tej powieści.
Jak potoczyły się losy  Róży z Wolskich, późniejszej księżnej Rose de Vallenord – malarki, emancypantki, skandalistki? Czy Nina podążająca śladem Róży zdoła wyjaśnić zagadkę serii kradzieży jej obrazów i czy może zaufać tajemniczemu kolekcjonerowi sztuki z Argentyny, którego spotyka na swojej drodze?

Styczniowe spotkanie było szczególne – świętowałyśmy jubileusz dziesięciolecia Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie. Nie zabrakło więc wspomnień, ciepłych słów, a także podziękowań i symbolicznych upominków. Dokładnie dziesięć lat temu, w styczniu 2011 roku, odbyło się pierwsze dyskusyjne spotkanie klubu. Przez te wszystkie lata wiele się zmieniło, ale szczera miłość do literatury trwa niezmiennie. Prowadzenie Klubu Książki i aktywna obecność jego Członkiń w życiu i działalności biblioteki to dla nas prawdziwy zaszczyt. Gorąco dziękujemy wszystkim Klubowiczkom!

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 lutego 2021 roku. Będziemy rozmawiać o książce Wojciecha Kuczoka pt. „Czarna”.

zobacz galerię