Data wpisu: 09.02.2022
Zdjęcie do wpisu „Poniżej zera” na DKK dla Młodzieży

„Gdy samolot Zaka cudem unika rozbicia się na terenie antarktycznej bazy badawczej
w jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi, chłopiec i jego rodzina trafiają w sam środek mrocznego, lodowatego koszmaru. Elektryczność nie działa, nie ma śladu mieszkańców. Szukając odpowiedzi, Zak zaczyna doświadczać niepokojących wizji, które mają związek z czymś tajemniczym i przerażającym, co ukrywa się głęboko pod lodem…”

„Poniżej zera” to pełna zwrotów akcji książka autorstwa Dana Smitha, która była omawiana na spotkaniu dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży 28 stycznia 2022 roku. Najczęściej określana jako thriller dla młodzieży, niektórzy uznają, że to raczej horror, z kolei Klubowicze stwierdzili, że jest to powieść science fiction. Niestety tym razem lektura nie spotkała się z uznaniem członków DKK. Jakkolwiek kilka wątków wzbudziło zainteresowanie i podziw, to jednak zdecydowanie podkreślili, że nie wpisuje się w ich upodobania czytelnicze. Jednogłośnie stwierdzili, że ma zbyt wiele wątków, co sprawia, że czytelnik zaczyna się gubić. Według nich początek opowieści jest zachęcający i „wciągający”, jednak później wszystko zaczyna się dziać troszkę „wymuszenie”, jakby zabrakło pomysłu na ciąg dalszy. Nie spodobał się także sposób wykreowania postaci. Jest jednak ciekawa, wciągająca i niebanalna, a dynamiczna akcja sprawia, że czyta się ją bardzo szybko. Sympatię wzbudzają też losy głównego bohatera oraz jego odwaga i hart ducha. Także miejsce w jakim osadzona jest akcja, czyli mroźna, mroczna i pełna tajemnic Antarktyda sprawia, że czytelnik z zaciekawieniem przenosi się razem z bohaterami w to niezwykłe miejsce.
Reasumując jest to powieść dla osób o mocnych nerwach, raczej dla starszej młodzieży, na pewno nie dla dzieci, pełna napięcia, grozy, tajemniczości, szybkiej akcji. Śmiało ją można polecić wszystkim, którzy lubią ten typ literatury.

Na następnym spotkanie pochylimy się nad książką „Siedem minut po północy” autorstwa Ness Patrick.

 

zobacz galerię