Wracając do przeszłości, wracamy do tego, co radosne, ale i do tego, co bardzo boli. I choć nie jest to łatwe, te powroty są niezbędne, żeby odnaleźć siebie w pełni.
Tomik poezji „Powroty” Moniki Dojki i Hanny Dojki to zbiór intymnych opowieści, przemyśleń, wzruszeń i tęsknot, którymi autorki podzieliły się podczas spotkania promującego publikację.
Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa prac Jacka Bernasia, który jest autorem opracowania graficznego tomiku „Powroty”.
W tym niezwykle nostalgicznym i wzruszającym wydarzeniu uczestniczyła rodzina, bliscy i przyjaciele Moniki, Hanny i Jacka:
– Tomasz Dojka
– Jakub Dojka i Kinga Taraska
– Ryszarda Pikul
– Maria i Antoni Dojkowie
– Marek Pikul z rodziną
– Kinga Pikul z córką Fanny
– Kamil Pikul i Magdalena Szimko
– Dorota i Roman Pikulowie
– Andrzej Michalczyk
– Justyna Kopeć
– Magdalena Miłoś
– Robert Pantera, Dyrektor Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz liczne grono nauczycieli i pracowników tej placówki.
Zaproszenie organizatorów, którymi byli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, przyjęli również:
– Krzysztof Kupiec – Radny Powiatu Dąbrowskiego
– Karolina Kornecka-Kupiec – prezes Stowarzyszenia KREA „Kreatywni dla Biznesu” z siedzibą w Mogilanach
– Lidia Marzec – Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej W Tarnowie
– Anna Janczak – Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej
– Tomasz Budyn – Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej
– Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie z żoną Anną
– kierownicy, prezesi, pracownicy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji z terenu gminy i powiatu
– lokalni twórcy, czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec przedstawiała trójkę artystów, a następnie wraz ze Starostą Lesławem Wieczorkiem i Wójtem Witoldem Morawcem odczytali adresy okolicznościowe i złożyli bohaterom wieczoru gratulacje.
Z kolei Monika, Hanna i Jacek wyrazili wdzięczność za wsparcie oraz za możliwość zaprezentowania swoich talentów w siedzibie biblioteki.
Niezwykle wzruszającym momentem było krótkie, ale bardzo osobiste i szczere wystąpienie Kingi Pikul, która – jako siostra Moniki i ciocia Hanny – złożyła artystkom gratulacje w imieniu całej rodziny.
Następnie dyrektor biblioteki dokonała otwarcia wystawy prac Jacka Bernasia, która w nieoczywisty sposób związana jest z literaturą, a przedstawia dzieła, jakich jeszcze w bibliotece nie było.
Po części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja wybranych utworów z promowanego tomiku. Wiersze odczytały Monika i Hanna, a słowo mówione wzbogaciła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu kwartetu smyczkowego Con Affetto, składzie: Angelina Kierońska (I skrzypce), Renata Borucka (II skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka), Anna Podkościelna-Cyz (wiolonczela).
Dyrektor biblioteki skierowała gorące podziękowania do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wsparli przygotowanie spotkania, a w sposób szczególny do: Agaty Wrony, Teresy Hońdo oraz Urszuli Kaczmarskiej, które udzieliły pomocy przy tworzeniu scenografii.
Nostalgiczny, wzruszający, sentymentalny i pełen szczerych emocji wieczór zakończył się serdecznymi gratulacjami dla artystów, wspólnymi zdjęciami oraz indywidualnymi rozmowami z twórcami. Nie zabrakło również okazji, by nabyć tomik „Powroty” z pamiątkowym wpisem od autorek.
Wystawę prac Jacka Bernasia a także wystawę grafik Hanny Dojki można zwiedzać w bibliotece do końca listopada.
Można również kupić tomik „Powroty”, do czego gorąco zachęcamy ze względu na jego bardzo niewielki nakład.
Monika Dojka
Od urodzenia mieszka w Oleśnie i z dumą nazywa siebie rodowitą Małopolanką. Z wykształcenia, zawodu i… zamiłowania jest polonistką. Od wielu lat związana jest z naszą biblioteką, jako aktywna czytelniczka, a także nieocenione wsparcie literacko-scenopisarskie. Wielokrotnie ratowała nas w kryzysowych sytuacjach i tworzyła scenariusze spotkań czytelniczych, literackich, a nawet teatralnych. Monika nie kryje, że obok męża Tomka, dzieci Hanny i Jakuba, bliższej i dalszej rodziny, przyjaciół i słodkiego psiaka Joko, jedną z jej wielkich miłości jest literatura. Tę literacką miłość z naturalną łatwością i wrodzonym talentem przekazuje uczniom, jako nauczycielka w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, a także wszystkim pozostałym – co z pewnością potwierdzi każdy, kto kiedykolwiek miał przyjemność z nią rozmawiać.
Hanna Dojka
Hannę znamy w bibliotece, od kiedy była małą Hanią. Zachwycała nas już wtedy swoim pięknym, nad wiek bogatym słownictwem oraz łatwością konstruowania złożonych wypowiedzi i barwnych historii. Obecnie Hanna studiuje na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, interesuje się poezją, malarstwem i grafiką. Zaczerpnęła miłość do słowa pisanego i szeroko rozumianej sztuki od mamy, ale zarysowuje własną przestrzeń twórczą.
Jacek Bernaś
Mieszka w Tarnowie, a z biblioteką współpracuje od lat. Zajmuje się projektowaniem obiektów metaloplastycznych i publikacji, w czym jest szalenie precyzyjny i anielsko cierpliwy. Prywatnie tworzy grafikę warsztatową, wycinanki i obiekty papierowe, które w miniaturowych rozmiarach kryją głębokie znaczenia oraz subiektywne odczucia, przemyślenia i spostrzeżenia autora. Okazjonalnie prowadzi warsztaty propagujące podstawy introligatorstwa i klasycznych, ręcznych metod druku.
CON AFFETTO
Kwartet smyczkowy, w skład którego wchodzą Absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie: Angelina Kierońska (I skrzypce), Karolina Bartczyszyn-Południak (II skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka), Anna Podkościelna-Cyz (wiolonczela). Nazwa zespołu z włoskiego oznacza „z uczuciem”, ponieważ to właśnie emocje są główną siłą napędową każdej zagranej wspólnie nuty. Con Affetto od 2005 roku prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując w wielu prestiżowych miejscach m.in. Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Operze Śląskiej w Bytomiu, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej, aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej.