Data wpisu: 02.11.2022
Zdjęcie do wpisu „Przygoda ma kolor niebieski” – październikowe spotkanie DKK dla dzieci

Na październikowym spotkaniu DKK dla Dzieci, które odbyło się 28.10.2022 r. dyskutowaliśmy o książce Renaty Piątkowskiej pt. „Przygoda ma kolor niebieski”.

Bohaterem tej opowieści jest cygański chłopiec, Tibor Surano, którego wychowuje babcia. Właśnie zakończył się rok szkolny i Tibor planuje ciekawie spędzić wakacje. Jednak w jednej chwili jego uporządkowane życie staje na głowie, gdy w nocy babcia nagle źle się poczuła. Karetka zabiera staruszkę do szpitala, a Tibor bojąc się, że zostanie umieszczony w domu dziecka, ucieka z domu.

Kierowany miłością do zwierząt trafia do ogrodu zoologicznego, gdzie przeżywa niezwykłe przygody i zaprzyjaźnia się z rudowłosym Kosmą i jego siostrą Igą – chudą jak igła mistrzynią ciętej riposty. A podczas odwiedzin u babci w szpitalu poznaje historię o królu Cyganów i dowiaduje się, że w ich domu ukryty jest drogocenny skarb – błękitne skrzypce, na których może grać tylko prawdziwy Cygan: „Tylko w cygańskich rękach rozpalą się, ożyją i urodzą muzykę”. Kiedy Tibor bierze je w swoje ręce, okazuje się że mają one rzeczywiście wyjątkową moc… Chłopiec, wcześniej samotny i nie akceptowany przez rówieśników „inny”, w ciągu kilku dni poznaje siłę przyjaźni i zaczyna wierzyć w siebie. „

Przygoda ma kolor niebieski” to ciepła opowieść, która bardzo spodobała się klubowiczom i wywołała na naszym spotkaniu dyskusję o poczuciu inności oraz potrzebie akceptacji i przynależności. Zgodnie stwierdziliśmy, że dzięki zaskakującym wydarzeniom, niebanalnym postaciom i pełnym humoru dialogom, książkę, pomimo poruszanych w niej „trudnych” tematów, czyta się lekko i przyjemnie. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy motyle origami – delikatne symbole przemiany i radości.

zobacz galerię