Data wpisu: 15.12.2021
Zdjęcie do wpisu Ratujemy marzenia z Dyskusyjnym Klubem Książki dla dzieci

Czy spełnione marzenia zawsze przynoszą szczęście?

Na grudniowym spotkaniu DKK dla Dzieci, które odbyło się 14.12.2021 r. omawialiśmy książkę pt. „Ratunku marzenia!” autorstwa Doroty Suwalskiej. Jak sam tytuł mówi, jest to opowieść o marzeniach oraz ich spełnianiu. Jej bohaterowie to przesympatyczna rodzinka Słowińskich – rodzice Marta i Jacek oraz dzieci najstarsza, nastoletnia Julka, która chce zostać scenarzystką, najmłodsza sześcioletnia Helenka, która uwielbia zwierzątka oraz dziesięcioletni Mirek, który opowiada całą historię. Najważniejszym marzeniem rodziny jest posiadanie domu, położonego w niezwykłym miejscu, by w nim spędzać letnie wakacje. Aby go znaleźć jej członkowie odbywają wiele wędrówek po całej Polsce. Są to zawsze fantastyczne rodzinne wyprawy, które wszystkim przynoszą mnóstwo radości i wydają się nie mieć końca. Kiedy więc po wielu wędrówkach znajdują i kupują wymarzony domek, w uroczym miejscu, w którym są „góry, woda i las”, a na dodatek… uwaga! w miejscowości Książki! Wydaje się, że wszyscy zaznają pełni szczęścia. Ale czy na pewno tak się stanie? Bo przecież budynek wymaga remontu, potrzebne są pieniądze, których niestety brakuje, a przeszkody ciągle się piętrzą.  Czy nie lepiej więc sprzedać ten dom i tym samym mieć święty spokój? Jak zachowają się dzieci w sytuacji, kiedy rodzice chcą poświęcić swoje marzenia dla dobra ogółu? I co tak naprawdę przynosi największe szczęcie?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania łatwo będzie znaleźć po lekturze omawianej książki, która spotkała się z wielką przychylnością Klubowiczów. W trakcie dyskusji zwrócili oni uwagę na wiele bardzo ważnych kwestii, które są w niej poruszone.  Uznali, że jest bardzo ciepła, zabawna, a czasami też wzruszająca opowieść. Rozważali, tak jak bohater książki, czy spełnione marzenia zawsze przynoszą szczęście? Z ogromną życzliwością i sympatią wypowiadali się o bohaterach, zwłaszcza najmłodszej Helence oraz Mirku, który okazał się chłopcem niezwykle wrażliwym. Podkreślili też, że w książce wiele „się dzieje” i jest mnóstwo pełnych humoru przygód. A z drugiej strony jest bardzo mądra i pozwala spojrzeć na pewne sprawy z punktu widzenia ich rówieśnika – Mirka. Klubowiczom dziękujemy za wspaniałą i bardzo ożywioną dyskusję 🙂

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się w styczniu 2022 roku omawiana będzie książka Jarosława Mikołajewskiego pt. „Zwycięski koń” . Serdecznie zapraszamy.

zobacz galerię