Data wpisu: 22.10.2019
Zdjęcie do wpisu Robert Makłowicz w Oleśnie

Robert Makłowicz – dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej gościł 21.10.2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Oleśnie. Jego pełna dowcipu i pasji opowieść o podróżach, kuchni i historii przeplatana była wątkami osobistymi. Dał się poznać jako osoba pełna ciepła, humoru oraz dystansu do siebie samego. W sposób niezwykle barwny i szczery opowiadał o swoim życiu, pracy, zainteresowaniach. Jak się dowiedzieliśmy jest zwolennikiem spożywania produktów sezonowych. Z ubolewaniem podkreśla, że w Polsce marnuje się zbyt dużo żywności. Ceni tradycje oraz rodzinne celebrowanie posiłków. W swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę, co nas niezmiernie cieszy, na rozwój polskich bibliotek publicznych. Nadmienił, że pięknieją z roku na rok i całkowicie zmieniają swoje oblicze. Wyznał także, że cieszy się rozwojem małych, regionalnych winnic i browarów zwłaszcza w Małopolsce. Deklaracja ta stała się zachętą do przedstawienia obecnych na spotkaniu Dagmary i Jarosława Bogumił – właścicieli lokalnej winnicy działającej w Oleśnie. Robert Makłowicz posiada rozległą i wszechstronną wiedzę, którą w sposób niezwykle ciekawy potrafi przekazać innym. Wykazuje szczególną troskę o mowę polską oraz zachowanie piękna języka polskiego. Sympatyczna i niezwykła atmosfera, którą nasz gość potrafił stworzyć, zachęciła do zadawania wielu pytań, na które odpowiadał chętnie i wyczerpująco. Ponadto można było nabyć jego książkę pt. „C. k. kuchnia” i uzyskać pamiątkową dedykację. Spotkanie poprowadziła Helena Moryl – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Oleśnie od 10 lat, czyli od początku jego istnienia. Wspaniałą, jesienną scenografię wykonała Teresa Hońdo. Z kolei Wiktoria Wieczorek uwieczniła wydarzenie w obiektywie aparatu.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach „Projektu Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2019” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.
Jego organizatorami i gospodarzami byli: Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie oraz Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w Oleśnie.

zobacz galerię