Data wpisu: 19.07.2022
Zdjęcie do wpisu „Silver. Pierwsza księga snów” autorstwa Kerstin Gier na DKK dla Młodzieży

Na ostatnim spotkaniu DKK dla Młodzieży omawialiśmy książkę pt. „Silver. Pierwsza księga snów” autorstwa Kerstin Gier, która stanowi pierwszą część bestsellerowej serii Trylogia czasu.

Jej główna bohaterka – Liv zawsze przywiązywała dużą wagę do snów, które odkąd zamieszkała w Londynie, znalazły się w centrum jej zainteresowań. Poniekąd wręcz zaczęła żyć w snach i niekiedy miała problem z powrotem do rzeczywistości. A może nawet nie bardzo chciała do niej wracać? Chociaż przyszedł moment, że te sny stały się bardzo odrealnione. Były w nich gadające posągi, a znane osoby dziwnie się zachowywały Ale jeden był szczególny: „czterech chłopaków, łacińskie inkantacje, dziwny rytuał, a wszystko to w nocy pośrodku cmentarza. No tak, Liv zna tych chłopaków z nowej szkoły – i zawsze, gdy spotykają się na jawie, oni zdają się wiedzieć o niej więcej, niż powinni… Chyba że… śnili ten sam sen, co ona?” Tak oto w ogromnym skrócie można streścić tą powieść, która spotkała się z różnymi opiniami Klubowiczów, zarówno pozytywnymi jak i niezbyt przychylnymi. Wszyscy zgodnie uznali, że jakkolwiek jest to książka, która może się podobać, to jednak zdecydowanie za dużo w niej zbędnych opisów, a za mało wydarzeń dziejących się w realnym świecie.

A oto jak ocenia tą lekturę nasza Klubowiczka Kinga: „Bohaterowie słabo wykreowani, fabuła mało skomplikowana,(…) niektóre momenty mi się podobały, jednak przez dużą część nie wiedziałam do czego zmierzamy i na czym się koncentrujemy, a sam główny wątek fabularny nie porywa. Dużo niepotrzebnych stron, ta historia zmieściłaby się na 300 stronach, (…) dostajemy mało opisów i akcji, rozumiem że poruszamy się często w snach, jednak miejsca rzeczywiste mogłyby by być bardziej urozmaicone. Trochę infantylna, niektóre wyrażenia i tematy mroziły. (…) mało zapadająca w pamięć, ale pewnie niektórym się spodoba.”

Na następnym spotkaniu omawiana będzie książka „Pod kloszem” autorstwa Meg Wolitzer.

zobacz galerię