Data wpisu: 03.07.2023
Zdjęcie do wpisu Spotkanie autorskie z Moniką Sobień-Górską i Robertem Górskim

Jedni mówią – śmiech to zdrowie. Inni mają naturalną skłonność do śmiechu. Dla niektórych śmiech to maska, pod którą ukrywają codzienne problemy. Ale jest też grono osób, dla których śmiech wywoływany wśród publiczności to dowód na to, że są dobrzy w tym, co robią.

Czy można występować na scenie, pomimo wrodzonej nieśmiałości?
Czy można marzyć o napisaniu „poważnej książki”, będąc komikiem?
Czy można bawić publiczność do łez samą tylko gestykulacją i mimiką.
Czy można życzliwie śmiać się z siebie i swoich słabości?
A czy można żartować ze współmałżonków? Albo z rodziców? A z rodziców żony…?

Monika Sobień-Górska i Robert Górski, którzy gościli w bibliotece 30 czerwca 2023 roku odpowiedzieli na te pytania. Opowiedzieli też, jak wyglądają kulisy pracy satyryka, w jaki sposób powstają nowe skecze kabaretowe oraz jak wygląda życie z kimś, kto we wszystkim doszukuje się komizmu. Oczywiście nie zabrakło również rozmowy o literaturze, ambicjach pisarskich, dotychczasowych publikacjach, a także o pomysłach na kolejne książki i planach wydawniczych. Bo przecież spotkanie autorskie – nawet z komikiem – to nie tylko żarty.

Nasi goście przez niemal dwie godziny raczyli nas historiami o sobie, swoim życiu i projektach na przyszłość. Zabawne anegdoty i życzliwe przekomarzanie wywoływały kolejne wybuchy śmiechu. O tym, że licznie zgromadzona publiczność przyjemnie spędziła piątkowy wieczór świadczą uśmiechy uwiecznione na zdjęciach. Z kolei o tym, że zaproszeni goście cieszą się sympatią świadczyła rekordowo długa kolejka, w której ustawili się fani, chcący zdobyć pamiątkowe wpisy w książkach autorstwa Moniki Sobień-Górskiej i Roberta Górskiego.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Dyskusyjny Klub Książki w Oleśnie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dziękujemy Państwu Jadwidze i Włodzimierzowi Kosmalom za przepiękne róże z prowadzonej przez nich szkółki roślin ozdobnych.

 

 

Monika Sobień-Górska (rocznik 1985), dziennikarka, scenarzystka, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Szkoły Filmowej Wajdy. Autorka książek: „Wybrałem życie” (wyd. Pascal), „Jak zostałem Prezesem”, „Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze” (wyd. Czerwone i Czarne). Założycielka portalu z wywiadami Wemen.pl. Publikuje felietony w „Zwierciadle” i „Claudii”. W maju startują zdjęcia do jej pełnometrażowego debiutu scenariuszowego – filmu „Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego.

Robert Górski (rocznik 1971), jeden z najpopularniejszych artystów kabaretowych w Polsce. Satyryk, scenarzysta, komik, aktor, felietonista, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a przede wszystkim założyciel i lider Kabaretu Moralnego Niepokoju, z którym występuje od 26 lat. Wielokrotnie nagradzany autor setek skeczów, piosenek, tekstów satyrycznych, a także sztuk teatralnych, słuchowisk, seriali i wielkich widowisk telewizyjnych. Pomysłodawca, scenarzysta i główny aktor kultowego serialu „Ucho Prezesa”. Współautor dwóch książek: „Jak zostałem premierem” i „Jak zostałem Prezesem”.

zobacz galerię