Data wpisu: 25.09.2023
Zdjęcie do wpisu „Starter” i postapokaliptyczny świat na DKK dla Młodzieży

Starość jest nieodzowną częścią życia. Jest nieunikniona. W równym stopniu dotyczy każdego. Ale… Są ludzie gotowi wiele poświęcić, żeby przedłużyć młodość. Za wszelką cenę. Za cenę życia innych.

Wyścig z upływającym czasem, walka z przemijaniem i pragnienie nieśmiertelności to tematy, po które wciąż z niesłabnącym zapałem sięgają pisarze i scenarzyści. Zagadnieniom tym poświęcona jest książka Lissy Price pt. „Starter”. Omawialiśmy tę powieść podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży 21 września 2023 roku.

Autorka wykreowała ponurą wizję świata, w którym młodość jest najbardziej pożądanym towarem. Wskutek wojny bakteriologicznej z powierzchni naszego globu znikają wszyscy w wieku produkcyjnym. Zostają tylko Starterzy i Enderzy: dzieci i seniorzy. I pewnie ocaleli z zagłady dość szybko nauczyliby się funkcjonować w nowej rzeczywistości, gdyby nie to, że część Enderów rozpaczliwie pragnie się odmłodzić. Firma Prime Destnations opracowuje produkt, pozwalający zaspokoić tę żądzę – chip, dzięki któremu można przeżyć drugą młodość w ciele nastolatka. Dla Endersów to spełnienie marzeń. Dla Starterów… jedyna możliwość, by – sprzedając własną młodość – zdobyć pieniądze i poprawić tragicznie trudne warunki życia.

Jak w takim świecie zachować godność, nie zapomnieć o tym, co ważne i dobre? Czy, tracąc rodziców i dom, można mieć jeszcze siłę i motywację do życia? Ile jesteśmy w stanie poświęcić, żeby ocalić tych, za których czujemy się odpowiedzialni? Śledząc losy głównej bohaterki, kilkunastoletniej Callie, przekonaliśmy się, że w obliczu tragicznych wydarzeń i chronicznego strachu odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć nas samych.

 

Tematy omawianej na spotkaniu książki były trudne i wywołały gorącą dyskusję, ale nikomu nie popsuły nastroju. W atmosferze pełnej życzliwości i wzajemnej sympatii świętowaliśmy urodziny Ani, dla której mieliśmy tort i – oczywiście – książkowy upominek.

zobacz galerię