Data wpisu: 28.05.2022
Zdjęcie do wpisu „Tajemnica biblioteki” na DKK dla dzieci

W poniedziałkowe popołudnie 23 maja 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy książkę M. Widmarka i H. Willis „Tajemnica biblioteki”, będącą częścią serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

Akcja opowieści rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, prowadzą małe biuro detektywistyczne i wspierają miejscowego komisarza policji w rozwiązywaniu trudnych spraw kryminalnych. Tym razem ktoś kradnie z miejskiej biblioteki cenne książki. Kto jest złodziejem i dlaczego zabiera akurat książkę „Wszystkie motyle świata”? Jak omija czujny alarm? Dzieci uważnie obserwują czytelników i typują podejrzanych. Jeśli chcecie poznać wyniki ich śledztwa, koniecznie przeczytajcie „Tajemnicę biblioteki”!

Klubowicze zgodnie uznali, że książka jest rewelacyjna! Rozmawiali na temat swoich przewidywań dotyczących podejrzanych w śledztwie Lassego i Mai, a także poszczególnych bohaterów występujących w książce. Podobała im się trzymająca w napięciu akcja, ciekawe czarno-białe ilustracje i humor opowieści. Stwierdzili, że książkę czyta się lekko i przyjemnie.

W trakcie tego spotkania DKK dzieci miały okazję sprawdzić swoje detektywistyczne umiejętności – logiczne myślenie, koncentrację i uważność – rozwiązując serię zagadek logicznych, logiczno- matematycznych i obrazkowych rebusów. Następnie każde dziecko przygotowało tajemniczą wiadomość, do zaszyfrowania której posłużył kod Morse’a.  Zadaniem kończącym spotkanie DKK było natomiast rozszyfrowanie (oczywiście!) wiadomości otrzymanej od innego klubowicza 😉

zobacz galerię