Data wpisu: 07.09.2022
Zdjęcie do wpisu „Trzynasty gość” czyli DKK dla dzieci

Tajemnica, przygoda, nauka i historia – to wszystko znaleźć można w książce pt. „Trzynasty gość” Martina Widmarka, którą omawialiśmy na sierpniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci.

O czym dokładnie jest powieść? Główni bohaterowie Dawid i Larisa podczas szkolnego wyjazdu poznają ekscentrycznego szkockiego wynalazcę George’a Mervila, który chce zrewolucjonizować telefonię komórkową. Wiedzeni ciekawością i dziwnym przeczuciem śledzą go i trafiają za nim do opuszczonej kopalni. To, co znajdują głęboko pod powierzchnią ziemi, jest zupełnie nieprawdopodobne! W zaskakująco rozświetlonych podziemnych korytarzach spotykają… Larisę i grupę najsłynniejszych naukowców i wynalazców, m. in. Leonarda da Vinci, Izaaka Newtona, Karola Linneusza. Nastolatki chcą rozwikłać zagadkę tajemniczego miejsca i, tym samym, stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. A jakby tego było mało, okazuje się, że od ich działań zależy przyszłość całej planety!

Jak ocenili książkę nasi klubowicze? „Przeczytałam w jeden dzień. Nie mogłam się od niej oderwać” – to stwierdzenie stanowi chyba najlepszą rekomendację. W „Trzynastym gościu” znaleźliśmy trzymającą w napięciu, zaskakującą historię, nieco przerażającą, ale też prowokującą do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Warto przeczytać.

zobacz galerię