Data wpisu: 10.11.2020
Zdjęcie do wpisu Wypożyczaj i zwracaj książki w „książkomacie”

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6.11.2020 r. wprowadziło zakaz udostępniania zbiorów, chyba że znajdują się one na wolnym powietrzu. Aby więc wciąż móc wypożyczać naszym Czytelnikom materiały biblioteczne, przed biblioteką zamontowaliśmy „książkomat”.

W „książkomacie” można zarówno wypożyczać, jak i zwracać książki. Jak to wygląda w praktyce?

Krok 1 – ZAMÓWIENIE – materiały biblioteczne można wypożyczyć w „książkomacie” wyłącznie po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym lub elektronicznym (nr tel. 14 687 00 87, Messenger, e-mail: biblioteka@gbpolesno.pl, katalog on-line https://www.olesno-gbp.sowwwa.pl/).

Krok 2 – KONTAKT – zamawiając książki należy podać swoje dane kontaktowe, by bibliotekarz mógł poinformować o statusie zamówienia, uzgodnić dogodny dla Czytelnika termin oraz godzinę odbioru, a także przekazać Czytelnikowi numer skrytki „książkomatu”.

Krok 3 – ODBIÓR – aby odebrać zamówienie, należy:

1. znać numer skrytki „książkomatu” podany uprzednio przez bibliotekarza,
  2. odebrać samodzielnie klucz do skrytki. Ponumerowane klucze znajdują się w wiatrołapie głównego wejścia do biblioteki,
  3. wyjąć swoje zamówienie (ewentualnie włożyć zwracane materiały)
  4. zamknąć skrytkę,
  5. odłożyć klucz do oznaczonego pojemnika w wiatrołapie.

Zamówione książki zostaną wypożyczone przez bibliotekarza i przypisane do konta zamawiającego PRZED umieszczeniem ich w „książkomacie”. Zamówienie będzie czekać na odbiór 24 godziny.

Krok 4 – ZWROTY – w przypadku gdy Czytelnik nie chce nic wypożyczyć, a jedynie zwrócić materiały biblioteczne, powinien postępować podobnie jak podczas wypożyczania:

1. Czytelnik powinien umówić się telefonicznie lub elektronicznie na termin zwrotu i spytać bibliotekarza o numer skrytki, do której może włożyć zwroty,
  3. włożyć do skrytki zwracane materiały,
  4. zamknąć skrytkę,
  5. odłożyć klucz do oznaczonego pojemnika w wiatrołapie.

Zwrócone materiały trafią najpierw na 14 dni do kwarantanny, a następnie zostaną odpisane z konta Czytelnika.

Obok „książkomatu” oraz stanowiska z kluczami ustawione są środki do dezynfekcji rąk. Prosimy o skorzystanie z nich PRZED i PO skorzystaniu z książkomatu.