Data wpisu: 03.02.2021
Zdjęcie do wpisu Wystawa malarstwa Stefanii Wójcik

Zima w pełni, a w naszej bibliotece rozkwitły wielobarwne kwiaty. A stało się tak za sprawą prac Stefanii Wójcik – artystki z Janowa Lubelskiego.

Wnętrze biblioteki ozdobiły prace wykonane techniką olejną,  a także akwarele i pastele. Dominują wśród nich kompozycje kwiatowe, pejzaże i martwa natura, jednak można tu znaleźć także motywy religijne.

Skąd w Oleśnie prace malarki z odległego Janowa? Trochę przez przypadek. Pani Stefania prezentowała swoje dzieła w okolicach Janowa, jednak wskutek pomyłki wystawa została przewieziona nie tam, dokąd powinna. Tak rozpoczęła się spontaniczna podróż – prace przekazywane są z miejscowości do miejscowości niemal bez udziału ich autorki! Malarka koordynuje cały proces telefonicznie ciesząc się, że jej twórczość prezentowana jest tak szeroko.

Stefania Wójcik od lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Plastyków.  Ukończyła Liceum Plastyczne o profilu konserwacja zabytków oraz studia na UMCS w Lublinie. Dyplom obroniła w 1989 r. Od 30 lat pracuje w szkole jako nauczyciel plastyki. Uczestniczyła w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich oraz w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Swoją wiedzą zdobytą na warsztatach w Domu Służebnym Polskiej Sztuki w Nadrzeczu dzieliła się z innymi i we współpracy z JOK organizowała warsztaty dla nauczycieli a także dla uczniów. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Trzykrotnie nagradzana przez burmistrza za pracę społeczną, charytatywną, za pozyskiwanie funduszy unijnych na rzecz dzieci oraz za duży wkład w popularyzację sztuki i kultury w środowisku. Wyróżniona Antkiem Roku 2009, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Kuratora, Statuetką na Festiwalu Twórczości. Zdobyła wyróżnienie w Biennale w Zamościu, nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Plastyków w Rzeszowie i nagrodę finansową w Wystawie Międzywojewódzkiej Akwareli im. M.Strońskiego.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie biblioteki do końca lutego. Serdecznie zapraszamy!

zobacz galerię